Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Bill Masen »

U toho WinRaru máš dvě možnosti. Zadávat heslo při otevírání archivu, nebo otevřít archiv a zadávat heslo při otevírání konkrétního souboru. Na paměťový kartě kde mám šifrovaný archivy mám i bezinstalační WinRar a .apk soubor. K souborům se dostanu z jakýhokoliv počítače a telefonu.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Vladimir »

TomSmith píše:TrueCrypt je dobrý a to že ho stopli bylo podle mnohých právě proto že byl až moc dobrý ;)
Presne tak, na ich stránke teraz odporúčajú prejsť na BitLocker od Windowsu, tomu by som určite neveril. Na stiahnutie je tam verzia TrueCrypt 7.2, kde sa už nedajú vytvárať kryptované disky/partície/súbory, iba dekryptovať tie už zakryptované. Pre plné použitie sa dá použiť verzia 7.1, ak má niekto záujem mám uloženú inštalačku.

Vývojári TrueCrypt stopli vývoj a odporúčajú prejsť na program od Windowsu, pričom stiahli aj poslednú funkčnú verziu z netu a spravili verziu programu, ktorá ponúka iba dekryptovanie už kryptovaných vecí. Každý nech si o tom spraví názor sám, ale "zlé konšpiračné jazyky" tvrdia, že TrueCrypt bol tak dobrý, že niekomu veľmi vadil, tak vývojárom zaplatil, aby spravili presne to, čo spravili :-)
BiSon píše:Nastupce TrueCryptu je VeraCrypt, aspon pokud jsem nasel.
VeraCrypt je na báze TrueCryptu podľa oficiálnych stránok, nič bližšie ale o ňom neviem, stále používam TrueCrypt a som spokojný.
Vladimír
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Rafael »

Dovolil jsem si trochu oživit toto staré téma.
Dotazem a s prosbou o radu.

Vinyl LP a SP jsem zanechal v bývalém bydlišti bráchovi. Velkou a pestrou sbírku.
Kazet VHS i magnetofonových jsem se zbavil. Byly k ničemu.



Ale postupem času, v lepších časech, hlavně zásluhou ženy se nashromáždilo až obludné množství všelijakých CD a DVD. Filmů, her, audia, fotek apod.
A co s tím?

Tak uvažuji o koupi nějaké mechaniky. A zjistil jsem, že jsou celkem levné a že bych si to i jako ID ve velkém rozpadu který šetří každou korunu mohl dovolit.

Poradíte co z toho https://www.alza.cz/levne-externi-mecha ... 848539.htm vybrat?

Děkuji.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od DanBlack »

V běžném cenovém rozsahu v nich nevidím rozdíl, za mě klidně tuhle Hitachi-LG GP60...
https://www.alza.cz/hitachi-lg-gp60-sli ... 752691.htm
A určitě přikup dvojitý napájecí kabel:
https://www.alza.cz/premiumcord-usb-2-0 ... 250868.htm
Pro čtení disků stačí napájení z jednoho USB, ale nemusí to stačit pro vypalování. A pak se objevují různé "podivné" chyby.

Rafe, dokážu trošku srazit cenu - napiš mi kdyžtak SZ a domluvíme se. 8-)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Rafael »

Moc děkuji za odpověď a nabídku.

Ale něco jsem nenapsal. V ohledu čitelnosti některých CD. JVC boomblaster a i ty některé nosiče dostaly někdy dost nepěkně zabrat a už moc nefungují.

Takže správná otázka je, jestli jsou nějaké systémy schopné, ty dražší, přečíst i nějak trochu poškozená CD anebo to netřeba vůbec řešit?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od BOB2016 »

Standardne mechaniky, CD,DVD, aj hard disky citaju na zaklade tabulky so subormi. Pokial sa tam nieco pokazi tak nevie system najst dáta a tvari sa ze nie su.
Existuju specialne mechaniky a k nim SW, ktore dokazu citat data na zaklade sektorov a teda mozu prekopirovat data ake tam su. Aj ked v suborovej tabulke je dana cast oznacena ako prazdna, data tam su kym sa neprepisu...
Kupovat to domov je prilis drahe.
Hladaj inzeraty tupu" obnova udajov z pokazenych hard diskov"...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Rafael »

Ještě něco k té archivaci v dnešní době:

Skoro vše se dá vyčenichat na úložištích nebo na Trubce.
*
Historické okénko:
Třeba kdysi jak byly západní LP desky dost nedostupné.
A na ZVS jsme si kupovali prostřednictvím jednoho služebního cestovatelé v Bratislavě spoustu LP. V nějakém polském kulturním středisku.
Polský a i maďarský rock a punk.
Polákům jsem jako částečný slezan rozumněl každé slovo, maďarům nic, ale šlo vlastně jen o muziku.
Hodně těch LP jsem si odtamtud tehdy přitáhnul domu.
*
A tak nějak z nostalgie jsem to zkusil pohledat na netu když ty LP nebo jejich klony mám jinde.

A ono, všechno jsem tam našel a překvapilo mě to. A to hodně.
*
Ale i tak si myslím, že net jako takový a hlavně některé weby jsou, nebo můžou být, dost nestabilní média....
A je dobré mít něco svého přímo doma.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od bacil »

Osvědčila se mi archivace zvaná pětiletá. Po 5 letech koupím nový větší disk, pomocí USB/SATA adaptéru připojím a překopíruju tam starší disk/y, uložím a starý archivní disk je druhá záloha. Disky skladovat vodorovně a neměnit jejich pracovní a archivační rovinu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět