Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od dracekvo »

To je danyk? To jsem nevěděl. To video už jsem viděl a AJ mi přišla nějaká divná. Taková česká, nebo indická. Ale k indovi mi neseděli ty býlé ruce :-D
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od TomSmith »

Že jde Danyka lze poznat i z těch odkazů co mívá často pod videem. Třeba jeho odkaz na instagram.
Slyšel jsem celkem uvěřitelnou teorii že tu angličtnu przní schválně aby pobavil rodilé mluvčí ;)

Edit: pro ostatní Danyk je legenda v brutálních elektro pokusech viz jeho stránky: https://danyk.cz/
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od dracekvo »

Texty pod videem většinou nečtu. Recenze pěkná, nicméně nedostatečná.
Z rozpadlického hlediska, umí ta krabička vše co je potřeba? Ponechme stranou, že je to zařízení s procesorem a vestavěnou baterkou. Ptám se čistě ohledně detekce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od dracekvo »

Tak fnirsi gc-01 je doma.
Vypadá to hezky, kompaktně. Ovládání jednoduchý.
Ale nepřišel jsem na to, nebo to neumí, jak nechat přístroj běžet pro hlášení alarmu a vypnout LCD.

Doma mi to ukazuje průměrně 0.14 μSv/h. Musím někde sehnat tu radioaktivní elektrodu do TIGa na vyzkoušení.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od vrabi »

Starý ionizační požární hlásič seženeš většinou zadarmo a splní stejnou službu ;) Jinak pokud bys chtěl tu elektrodu, tak by měla mít označení WT40, ta má z běžně dostupných nejvyšší obsah Thoria. https://www.technitom.cz/wolframove-ele ... -oranzova/
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Serža »

dracekvo píše: 23.03.2023 14:51 Tak fnirsi gc-01 je doma.
Vypadá to hezky, kompaktně. Ovládání jednoduchý.
Ale nepřišel jsem na to, nebo to neumí, jak nechat přístroj běžet pro hlášení alarmu a vypnout LCD.

Doma mi to ukazuje průměrně 0.14 μSv/h. Musím někde sehnat tu radioaktivní elektrodu do TIGa na vyzkoušení.
Díky za tip
už ho mám taky
je to fakt jednoduchý, dá se nastavit nasčítaný limit ozáření i alarm na okamžitou hodnotu...
přesnost by to asi chtělo porovnávat dlouhodoběji s nějakým certifikovaným přístrojem, ale doma mi to ukazuje mezi 0,10 a 0,16μSv/h což tak nějak souhlasí s hodnotami co tu mají být = nesmysly to neukazuje
když to běží delší dobu bez aktivity, sníží se podsvit LCD na nějakou nízkou hodnotu....a protože to není žádnej super mega extra velejemnej displej, tak to asi moc žrát nebude :-)
nabil jsem to na max (baterka 1100mAh) a nechám to běžet = uvidíme, jak dlouho vydrží
BTW kdyby to udělali na aku 18650, vůbec bych se nezlobil...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od dracekvo »

Na 18650 by to šlo na 100% předělat.
Jinak z mého testu vyšla výdrž přes 8 hodin. Což jsem ani nečekal.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

dracekvo píše: 23.03.2023 14:51 Tak fnirsi gc-01 je doma.
Vypadá to hezky, kompaktně. Ovládání jednoduchý.
Ale nepřišel jsem na to, nebo to neumí, jak nechat přístroj běžet pro hlášení alarmu a vypnout LCD.

Doma mi to ukazuje průměrně 0.14 μSv/h. Musím někde sehnat tu radioaktivní elektrodu do TIGa na vyzkoušení.
Ta ti moc nezacvaká, červené mám a dávají skoro výhradně alfu
Jinak Fnirsi má jednu nevýhodu, bere elektrostatické rušené a překládá ho jako radiaci, také tu potvoru mám.
Další věc je: sežeň si nejnovější firmware, jinak se ti po 100 hodinách brickne a už nenastartuje, mají tam bug.

No a abych jen nekecal, dnes došlo UniT
UniT.jpg
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od dracekvo »

Já se nikde moc kolem rušení nepohybuju. Tak za ty prachy co by člověk chtěl. Do kvalitních krabiček to bude mít daleko.

Nevíš kde sehnat ten firmware? Koukal jsem na stránkách výrobce nic není. Pár zmínek jsem našel na reddit, ale odkaz na stažení jsem taky nenašel.

EDIT: pro případné majitele, co jsem vyčetl na reddit.
Jednotka se sekne, pokud napočítá více jak 100 hodin. Takže je vhodné provést reset napočítaných jednotek dříve.

A pokud se to stane, tak nic neni ztraceno. Asi evidentně nefunguje display, ale žije to dál. Takže stačí poslepu dojít podle manuálu na reset jednotek. Po resetu a vypnutí / zapnutí by to mělo být zase funkční. Ale zkoušet ten postup nebudu.
Ale určitě si napíšu přesný postup stisků tlačítek pro reset a někam si to založím.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Radek07 »

https://www.elektrina.cz/jak-vybrat-dozimetr

Narazil jsem na zajímavý článek pro výběr dozimetru. Taky jsem ve fázi výběru.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Serža »

dracekvo píše: 26.04.2023 14:24 Já se nikde moc kolem rušení nepohybuju. Tak za ty prachy co by člověk chtěl. Do kvalitních krabiček to bude mít daleko.

Nevíš kde sehnat ten firmware? Koukal jsem na stránkách výrobce nic není. Pár zmínek jsem našel na reddit, ale odkaz na stažení jsem taky nenašel.

EDIT: pro případné majitele, co jsem vyčetl na reddit.
Jednotka se sekne, pokud napočítá více jak 100 hodin. Takže je vhodné provést reset napočítaných jednotek dříve.

A pokud se to stane, tak nic neni ztraceno. Asi evidentně nefunguje display, ale žije to dál. Takže stačí poslepu dojít podle manuálu na reset jednotek. Po resetu a vypnutí / zapnutí by to mělo být zase funkční. Ale zkoušet ten postup nebudu.
Ale určitě si napíšu přesný postup stisků tlačítek pro reset a někam si to založím.
s tím update FW bych byl opatrnej...
"The FNIRSI GC-01 Geiger counter looks and feel are great but it has major problems and the GC01_V0.3.bin firmware will likely cause more problems. The firmware might fix the 100 hour freeze but it also looks like it might also override other parameters. I don't know what they changed. If it was the voltage to the geiger tube or it's dead time, resolving time, recovery time or detection threshold but the new .bin is trashing many units so I would think twice before installing it as for now there's no way that I can see to revert it back.

I have one in this image that matched the background rates of my Cesium-137 calibrated units but the firmware update trashed it and now it's showing about 500% higher radiation than the units not flashed. I have 8 of them and the firmware messed up 3 of them. See image https://ibb.co/GVQy9m2

Each geiger tube has an ideal voltage to operate and count accurately. So sending one blanket firmware out without the ability to tune the voltage or other parameters can cause a major issues. Also the battery life is really bad. If you think the battery life is too short, just wait for an actual nuclear event the massive increase in pulse rate will drain the battery even quicker."
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Serža »

for people with frozen units, just turn it on and do the following
1) Long press the right key/setting key (enters settings)
2) Press down once (highlights the Set Alarm submenu)
3) Press right once (enters the Set Alarm submenu)
4) Press down twice (highlights cumulative reset)
5) Press OK
Then just turn the thing off and back on... should work
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Serža »

co se nového FW týče:
Go to http://www.fnirsi.cn/support and download the file "FNIRSI GC-01 User manual - Firmware.zip", it should be the second one on the list
-----------
ale mají to nějaké rozbité :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od dracekvo »

To jsem četl.
A bohužel jsem nepřišel na to jak zjistit aktuální verzi FW.
Výrobce na stránkách žádný FW ke stažení nemá. Je tam jen manual V6. Ale žádný manual + firmware.zip tam není. Dneska už mi nejde ani anglická mutace stránek :)

Jelikož není možné stáhnout firmware, tak na to kašlu. 100 hodin je moře času. 12x nabitá baterka. Tak jednou za čas není problém načítané hodnoty vynulovat.
Šel bych do toho jedině v případě, že by byl dostupný nový i starý FW pro možnost vrátit se zpět, když by nový byl nějaký divný.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Serža »

se nedivím, že jim to nechodí, když mají v odkazech tohle:
<a href="" target="_blank">FNIRSI GC-01 核辐射检测仪说明书</a>
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

A má tu někdo pořádný beztrubicový měřák se scintilákem, který i pozná podle energie záření, o jaký izotop se jedná? ;)
RC.jpg
RC2.jpg
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigurd »

Nemá :envy . Čo to je za stroj?
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od asterix »

Scintilátor má kde-kto, ale stripový polovodičový s meraním energie, to je kúsok.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Serža »

hra na to kdo má větší koule mi přijde trapná
na druhou stranu jsem měl dnes možnost dělat měření s Fnirsi na docela slušné sbírce minerálů, jediné co vyhnalo měřák do vyšších hodnot (11 microSv/h) byl nějakej uran z Příbrami...jinak nic, ani nějaké "uranové břidlice" a podobné sračky....
chce to trochu trpělivosti, než to vyleze na max co ten matroš dává, trvá to třeba minutu-dvě
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od bacil »

Aspoň jak se to jmenuje by neuškodilo, odkaz na šop by ti tu taky prošel.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět