Baterie

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Baterie

Příspěvek od dracekvo »

když myslíš. Mě třeba ani nehne stahovat xsl soubor, abych se dozvěděl tak základní věc.
Uživatelský avatar
diego
Příspěvky: 51
Registrován: 30.08.2013 19:41
Pohlaví: muž
Bydliště: Žamberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie

Příspěvek od diego »

Tak jsem přidal pár grafů a hodim je rovnou i sem ;)
AAcena50.png
AAcena200.png
AAkapacita50.png
AAkapacita200.png
AAAcena50.png
AAAcena200.png
AAAkapacita50.png
AAAkapacita200.png
A dám sem i tabulku v excelu
test_baterii.xlsx
(32.34 KiB) Staženo 94 x
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Baterie

Příspěvek od bivoj »

Tip pro lepší vizuál grafů: Při kliknutí na sloupec grafu pravým myšítkem vybrat volbu Formát datové řady, v ní vlevo zvolit položku Výplň a zaškrtnout checkbox "Různé barvy podle bodů".

Pak ty grafy vypadají "veseleji a pestřeji": ;-)
graf_multicolor.png
graf_multicolor.png (10.94 KiB) Zobrazeno 10022 x
A ještě - nějak se mi nezdá ten katastrofální výsledek té Varty Heavy Duty - muselo jít imo o nějakou špatnou šarži, přece to nemůžou být takový sračky... Stálo by to zopakovat s čerstvě koupenými bateriemi (někde, kde je záruka, že jsou opravdu čerstvé a ne nějaké letité skladovky).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od Vladimir »

Práve s Vartou som mal teraz veľmi zlú skúsenosť, používam roky 9V batérie tie long life alebo nejak tak sa volá tá rada v detektoroch dymu. Raz za rok mením za nové, každé tri mesiace skúšam funkčnosť. Pár mesiacov dozadu mi začal pípať detektor, slabá batéria. Zmeral som ju, ozaj vybitá a pritom mala do jedného roka ešte cca 3 mesiace.
Vladimír
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Baterie

Příspěvek od PeFi »

Ona taky řada Varta Super Heavy duty je low cost řada od Varty - jsou to zinkové články. Když chci, aby to vydrželo, tak šáhnu po alkalických, protože ty zinkové jsou sice na první pohled levnější, ale v porovnání s alkalickými mají nízkou kapacitu a nevyplatí se.
To není problém Varty, ale technologie zinkových článků obecně.

Jinak u těch alkalických má často výrobce několik řad pro různé účely a má smysl podívat se do katalogového listu - výborné informace k baterkám míval Panasonic.

https://www.varta-ag.com/en/consumer/pr ... /batteries
Uživatelský avatar
diego
Příspěvky: 51
Registrován: 30.08.2013 19:41
Pohlaví: muž
Bydliště: Žamberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie

Příspěvek od diego »

Zásoba baterií doplněna a našel jsem pěkný plechový zásobník 8-)
20220429_042525.jpg
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Baterie

Příspěvek od golem »

Tady je test obrovského množství AA článků různých technologií, výrobců, typů, při různých proudových odběrech...
https://www.youtube.com/watch?v=XIWAE7UitJU
Má tam k tomu i datové tabulky, je toho opravdu hodně...
https://drive.google.com/drive/folders/ ... VL94_mMeuv
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Baterie

Příspěvek od Patrol »

Řeším oživení starého Pb trakčního akumulátoru a narazil jsem na velmi pěknou publikaci.
Jmenuje se :
Skoro vše o akumulátorech a nabíjení
https://www.skola-auto.cz/wp-content/up ... latory.pdf
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Baterie

Příspěvek od Lyster »

Akce od pondělí 16.5.
Přílohy
IMG_20220515_014733.jpg
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od MrPorter »

Máte někdo zkušenost s baterkama od Alzy? Ty ultra vypadají celkem dobře, za cenu 13Kč/kus.
alza.png
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Baterie

Příspěvek od golem »

Nevím, jakou si představuješ zkušenost, ale kdyby ses podíval do tabulek testu, na který jsem dával odkazy o několik příspěvků výš, zjistil bys, že oproti baterkám Aerocell z Lidlu jsou slabší. To není ideální doplněk k tomu, že jsou i dražší. ;)
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Baterie

Příspěvek od xgordon »

Pred mesiacom som kupoval 80Ah LiFePo baterky. Rozmyslal som, ze dokupim dalsie k solaru. Pozeram, ze cena je +20%. oproti tomu co minuly mesiac.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Baterie

Příspěvek od Lyster »

Dneska mám nabíjecí den
Přílohy
IMG_20220812_121942.jpg
IMG_20220812_164502.jpg
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Baterie

Příspěvek od Majkl Night »

Kolik máš těch baterií? Že se ti vyplatilo pořizovat tolik nabíječek?
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Baterie

Příspěvek od Lyster »

Na těch fotkách jsou cca 2/3 všech mích baterií.
No finančně se to moc nevyplatilo, ale radějí mám zálohu min od každého 2 kusy (nebé víc :D ). Od každé mám pak jednu volně ve skříni a ty zbylé dvě v kovové kastli pro případ EMP.

A hlavně minule jsem to nabíjel téměř celý víkend, teď mi to zabralo jen cca 20h, ale pravda že ty Li-ion byly po cca půl roce nabité stále na cca 90%, což jsem byl velice mile překvapen.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od jameson363 »

Smim se zeptat k cemu to vsechno pouzivas? 😁 uprimne z ekologickeho hlediska me to trochu trapi, ale nabijet cokoliv jineho nez veci kazdodenni potreby jako napriklad mobil nebo powerbanka je dost vopruz. Prijde mi, ze se to nevyplati ani financne, ani manazersky/casove. Ja osobne mam spotrebu asi tak 25 aa+aaa dohromady rocne a to ses cenove na 200kc v baterkach z Lidlu. Je to asi dobry pro fakt dlouhodoby prezivani ve spojeni se solarem, ale pro beznyho chlapa, co ma par zarizeni? Mas naky hracky bez akupacku? Multimetry atd? Mas solar?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Baterie

Příspěvek od Grunt »

Pánové, tak se zase vracím s interním odporem: Velmi se mi to vyplatilo. Dostal jsem se k nové baterii a jen tak z rozmaru si ji proměřil. Skutečně se mi podařil naměřit interní odpor kolem 15-17 mΩ (není to žádná kvalitní baterie, takže na můj vkus velmi dobrý výsledek). Současná metodologie je ta, že jsem si koupil potisknutelné štítky, když mi přijde nová baterie tak na ni vytisknu datum výroby, datum instalace, změřím si interní odpor a pak si ho čas od času proměřím když je baterie nasazená a zapisuju si to na štítek společně s daty. Získám tak kompletní historii akumulátoru až do doby úmrtí. Jedna baterie co si tak po očku sleduju (resp. u které jsem začal s měřením zde na fóru) ač má hodně vysoký interní odpor, stále funguje. Co je důležitější, měřený interní odpor mi na ní stále stoupá a u posledního měření to bylo o 10mΩ za poslední půlrok. Už se nemůžu dočkat až zdechne. Vůbec nechápu proč se to tak nedělá běžně.

No nicméně z jiného soudku: Podařilo se mi dostat k malilinko lepší nabíječce. Ta vládne i funkcí desulfatace baterie. Sám žádnou (auto)baterii u které bych mohl funkci vyzkoušet nemám, ale vzhledem k tomu že je zima a autobaterie padají jedna za druhou se nebojím toho že se k nějaké časem nedostanu. Co si o tom myslíte? Má to vůbec cenu zkoušet ten rekondiční program?
Jak bych to měl u takové baterie vyzkoušet? Dolít elektrolyt na požadovanou hladinu, dobít co půjde, odměřit vnitřní odpor, zkusit desulfataci a změřit interní odpor znova? Má vůbec cenu pokoušet se měřit interní odpor u autobaterie a pokud by se to povedlo, jak vlastně určit u takového akumulátoru smrt? Až když už nepůjde ani nabít?
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od BOB2016 »

Smrt akumulatoru v aute pri pvych mrazoch.
Smrt akumulatoru v aute v lete.
Poznal som cloveka, ktory nosil vyradene akumulatiry a nabijal ich a vozil ich na chatu bez ekektriky. Male 12 V ziarovky.
Ten mal este dalsie urovne.
Ak nevydrzi nabita do dalsieho weekendu polozena na chate v zime, v lete.
Ak nevydrzi po doneseni na chatu svietit weekend,
...
ani prvy vecer...

Viacero smrti akumulatorov existuje :-)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Baterie

Příspěvek od Grunt »

Že akumulátor nenastartuje v mrazu ≠ je mrtvý. Může být pouze vybitý, či dokonce hluboce vybitý.
Já zrovna jeden takový měl, už jsem ho odepisoval (stáří 5 let), ale stačilo nabít na 12,84V a zase bez problémů funguje. Za mrtvý považuju ten akumulátor, který má tak vysoký vnitřní odpor, že už nedovede protočit startérem za studena. V garáži na to mají testery s různými testovacími metodami.

No pokud bude fungovat rekondiční program, pak by mě teprve zajímalo jak vlastně určit kdy už akumulátor patří do sběru.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Baterie

Příspěvek od Grunt »

Tak přidávám fotky:
gembird_1.jpg
gembird_1.jpg (35.6 KiB) Zobrazeno 1152 x
gembird_2.jpg
gembird_2.jpg (42.72 KiB) Zobrazeno 1152 x
Takto si zezadu akumulátorů na potisknutelné hliníkové štítky tisknu protokol, zapisuju naměřené hodnoty interního odporu. Až se dostanu nakonec, celé přetisknu, zalepím průhlednou izolačkou a štítky zustávají s akumulátorem až do jeho smrti. Dostanu tak kompletní historii akumulátoru po celou jeho životnost.

Už teď mám jedno překvapení (indicie: české výroby) o které se podělím až budu mít kompletní historii až do doby úmrtí (což očekávám každou chvílí). Ještě zajímavější by to asi bylo, když by šlo měřit (a měnit!) jednotlivé články akumulátoru.
Odpovědět