Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

V dnešní době levných invertorů je trafo nesmysl.
Na každém balíku elektrod je napsané na jaký pól se mají připojit.
Ta svářečka z mého postu flašku potřebuje jen k TIG jinak samozřejmě svařuje obalenou elektrodou, Hořák TIG je za tu cenu bonus.
Stroje z bacilova postu jsou to nejlevnější co lze koupit a asi bych je nedoporučil, krátké kabely, malý rozsah atd.
Běžný jistič B/16A ( normální zásuvkový okruh) ti to bez problémů utáhne, záleží na svařovacím proudu a délce svařování. Kolikrát jsem svaŕoval i na 10A jističi a taky to šlo.
Čím delší prodlužovačka tím hůř. Pokud to máš k zásuvce daleko tak se dají koupit prodlužovačky s větším průřezem vodičů. A jasně nemít namotanou prodlužku na bubnu. Obecně používat co nejkratší prodlužku.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Krevel »

Naučit se obstojně svářet kolem baráku jde i podle youtube jen to chce udělat si čas na to prakticky zkoušet, mám kamaráda, co se učil přesně takhle a já mu jen pak vysvětloval nějaké detaily v různých polohách, materiály apod. (a technický vzdělání nemá, jezdí jako řidič záchranky). Co se týká svářeček:

Trafosvářečky - svařuje se obalenou elektrodou a střídavým napětím. Všechny levné trafosvářečky trpí na nízké napětí naprázdno (šetří se na vinutí), takže se hrozně špatně zapaluje oblouk (pro amatéra je to naprostý peklo), a vzhledem k cenám invertorů už nemá cenu se těmito svářečkami zabývat. Jediná výjimka jsou starší typy s pořádným vinutím, případně vybavené ještě přídavným usměrňovačem (pro svařování stejnosměrným proudem).

Invertory - svařuje se obalenou elektrodou a stejnosměrným napětím. Nejlevnější kusy jsou pro amatéra taky k vzteku, minimum co by taková svářečka měla mít je tlumivka (aby dobře držela oblouk), funkce jako hot start (usnadňuje zapálení oblouku) a anti-stick (upravuje proud při svařování, aby se tolik nepřichytávala elektroda) jsou pro amatéra taky super. Na svařování kolem baráku je tohle nejlepší volba z pohledu cena/výkon, svářečky jsou malý a lehký (i ženská to hodí přes rameno a jde se svářet, trafosvářečky jsou strašně těžký kvůli velkému vinutí), ale svařování elektrodou chce praxi, aby to vypadalo k světu, taky se tu můžeme bavit o věcech jako uskladnění elektrod apod.(vlkhké elektrody sváří na ***).Na samotné svářečce se nastavuje pouze svařovací napětí, které se volí podle materiálu a použité elektrody. Z lidlu bych asi doporučil toto https://www.lidl.cz/p/parkside-performa ... p100347873 TIG u toho není nic moc, ale elektrodou to sváří hezky, taky se mi úplně nelíbí to ovládání, ale dá se na to zvyknout, blbý jsou ty krátký kabely (2m je fakt málo), který jsou navíc hliníkový a doporučil bych je vyměnit za měděný.

MAG - svařuje v ochranné atmosféře plynu stejnosměrným proudem (dražší modely umí i střídavý a pulse, ale pro amatéra to není relevantní), díky tomu, že se z hubice vysouvá přídavný materiál je svařování jednodušší, protože svářeč nemusí regulovat vzdálenost od svaru jako u svařování elektrodou (elektroda ubývá). Na svářečce se nastavuje rychlost výsuvu drátu a svařovací proud, pokud má svářečka synergii, tak se tyto hodnoty nastavují společně podle nějaké křivky, což na většinu běžného svařování stačí. Pro svařování je nutné používat plyn s ochrannou atmosférou (svářečky na trubičkový drát plyn mít nemusí, funguje to podobně jako svařování elektrodou, ale ještě jsem neviděl levnou svářečku, kde by to fungovalo nějak na úrovni). Jako plyn se dá použít čistý CO2 (na běžný svařování používám normálně potravinářský CO2), svářečka pak trochu víc prská a svar není tak pěkný, na "lepší" věci používám směs CO2 a argonu, ale plyn je samozřejmě dražší a hůř dostupný (prodávají ho ve svářecích potřebách a obvykle se mění prázdná láhev za plnou). Když s sebou člověk tahá láhev s plynem, tak už to není úplně jednoduchý svařovat něco kolem baráku, ale většina svářeček se dá přepnout na svařování elektrodou a funguje jako invertor, případně se dělají i malé láhve, které nejsou tak těžké, ale stojí to raketu. Pro amatérské svařování je MAG se synergií svatý grál a je to nejjednodušší způsob sváření na naučení a po troše tréninku budete svařovat lépe než 90% svářečů s průkazem (stačí se podívat kolem jak vypadají svary v hobbymarketech třeba na grilech nebo posledně mě vyděsily svary na prolejzačkách na novém dětském hřišti).
Pro výběr svářečky bych doporučil synergii a musí mít vyměnitelný hořák s eurokoncovkou, ideálně ještě kovový podavač v levných kategoriích se jinak od sebe moc neliší. Výhoda tohoto svařování je, že se dají svařovat i tenké plechy , případně pouze bodovat (ono to jde i do určité míry i obalenou elektrodou, ale člověk o tom musí něco vědět a má to dost omezení).

Svařovací výkon 160A je dostatečný pro všechno kolem baráku, víc 16A/240V zásuvka ani neutáhne. Na svařování kolem baráku budeš potřebovat i pořádnou prodlužovačku s průřezem drátů minimálně 2,5mm2, jinak prodlužovák "upečeš" a u dlouhých prodlužováků ani nemusíš dosáhnout na požadovaný výkon svářečky. Tak 60% veškerého svařování je o přípravě, můžeš být sebelepší svářeč, ale když budeš svářet rezavou ocel se zbytky barvy tak to bude stát vždycky za ***. Na tohle téma by se jinak dalo psát hodiny, doporučuju si projít svarbazar.cz je tam spousta informací, které jsou stále aktuální a platné.
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bivoj »

Hezky shrnuto. Jen doplním k těm vlhkým elektrodám - pokud je opravdu nemáte spolehlivě uskladněné někde v suchu a teple, ale například celoročně v nějaké nevytápěné garáži či kůlně, tak je dobré elektrody cca 48 hodin před začátkem svařování dát na topení (či na kamna) a "vypéct" je. Pokud je léto a netopíte tak alespoň na slunce (nebo je vypéct v troubě).

Ke svařování drátem (MIG/MAG) - dejte si pozor na uskladnění cívky s drátem, aby vám nezreznul. Rezavým drátem svaříte úplný prd...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Diky vsem za odpovedi, vezmu to poporade:

@Pez: diky za odkaz, presne na tuto jsem koukala. S Performanci mam celkem dobre zkusenosti, ale houby vim, co umi a co budu potrebovat. Plynu bych se radeji vyhnula, alespon v zacatku, ale urcite neni na skodu mit neco, co to bude umet, kdybych zmenila nazor.

@jolky palky: diky za literaturu, presne neco takoveho jsem mela na mysli, kouknu do antiku. Potrebuju hlavne uvedeni do problematiky a navod jak pro blby, jak na to, takze neco s obrazkama je presne pro mne :-) Z nabidku zapujcky dekuju, ale ja si radeji rozbiju neco vlastniho :-) (u pujcenych veci mi neco odchazi celkem pravidelne, jen se na to podivam, pak je z toho jen zbytecne mrzeni...)

@mhi: napad s autoservisem super! :-) Klidne ze sebe udelam i blondynu, kdyby bylo nutno :-)

@bacil: ne, nechci resit flasku s plynem, chci si jen opravit par veci a neco noveho se naucit. Po invertoru koukam predevsim kvuli tomu, ze je to male a lehke - lepsi se tahnout se svareckou k plotu nez s plotem do kulny :-) Dik i za odkaz na Parkside, Pez o par prispevku vyse doporucoval tuhle: https://www.lidl.cz/p/parkside-performa ... 120a18ba72 Jaky je v tom rozdil? Mne ty zkratky, co pouzivate, nic nerikaji. Rozdil = co s tim muzu svarovat a za jakych podminek? V tuhle chvili to bude asi jen stare zelezo, nevim o nicem, co by bylo z nerezu nebo hliniku. Pojistky mam 3x 16 A. Takze co s timhle muzu nebo nemuzu delat? Trochu se mi nezda svarecka za 1400 Kc i s helmou, kdyz jen ta helma jinde stoji okolo 1200 Kc... Jo, usetrit 2 tis. proti Performanci neni od veci, ale zase bych za 2 roky nerada zjistila, ze potrebuju neco jinyho :-) Ja bych hlavne chtela neco blbuvzdornyho, abych si pri svych zacatecnickych pokusech nepodpalila barak :-) Takze jestli neco takovyho existuje, tak s nejakou automatickou pojistkou, aby to makalo, jen kdyz clovek chce, ne kdyz to blbe chyti nebo kdyz mu to upadne na nohu...

@Krevel: dik za rozvedeni. Nevim, co je tlumivka apod., ale to casem zjistim :-) Z Tveho pohledu, jak to tam podrobne specifikujes - je tedy lepsi koupe
1) https://www.lidl.cz/p/parkside-invertor ... p100347806 (1399 Kč)
2) https://www.lidl.cz/p/parkside-invertor ... p100363344 (1999 Kc, zlaty stred?)
3) https://www.lidl.cz/p/parkside-performa ... p100347873 (3499 Kc)
Jo, vim, ze se daji sehnat i za 20k, ale myslim, ze mne by mohla stacit nektera z vyse uvedenych.
Jinak prima poznamky, vcetne te prodluzky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Já si něčím podobným prošel před nějakým časem a skončil jsem u ukrajinské svářečky Paton VDI 200 Pro, což je o něco vyšší částka. Jednak oproti levnějším je podstatná kvalita zdroje a pfc, tedy kolik si ta svářečka cucne, aby to nevyráželo jističe. Druhá věc, že dost svářeček má dobré parametry, jen hodně z nich o nich kecá (bráno ty levnější cenovky). To, co se tady slibuje, to funguje. Už jen, když si někde přecteš tabulku (elektroda x tloušťka materiálu) či přítel na telefonu, kolik máš dát proud a ono to je v reálu úplně jinde a ty jako začátečník nevíš, jestli je chyba v tobě nebo kde.

Můj myšlenkový pochod byl ten, že potřebuji sem tam svářet, ale nechci změnit povolání na svářeče, času mám málo, takže se nebudu stydět využít všechny berličky "pro pitomce". Takže abych ušetřil čas, hodil jsem na problém víc peněz, za svářečku, která má tlumivku, umí hot-start (snadněji zapálí), anti-stick, arc-force (upravuje parametry oblouku, pokud nedržíš vzdálenost tak dobře) a další. Profík svaří se vším i s minisvářečkou z aliexpresu za pětikilo, jen u toho bude víc nadávat. Jako začátečník se učit, je lepší, když neschopnost svářeče je jediný nedostatek v procesu :)

Kromě toho, že není svářečka jako svářečka, tak není elektroda, jako elektroda. Neživým se tím, nejsou to extra náklady na ušetření, ani nemám spotřebu v tisíci kusech, takže opět o trochu připlatím za lepší elektrodu.

Skvělé jsou chemweld 7000 pro čisté železo, chemweld 7100 pro materiál, kde je to více rezaté železo (i to je ale třeba očistit). Elektrody musí být perfektně suché, případně tedy dosušit, jak bylo zmíněno výše.

No a vyplatilo se si připlatit? Za mě jo. Již druhý svár (v rovině, ne nahoru/dolu) vypadal dobře, při zkoušení to zlomit vydržel a i dle pitvy flexou taky ok. Samo, že složitější typy již vyžadují více trénování.

Jinak ale i s tím vším se bez studia knížky/yt/učitel neobejdeš. Při jakém sváru jak hýbat elektrodou, že to přibodovat a občas i přestávky, protože když to pojedeš najednou, zkroutí se to a dost dalšího, co se jen z návodu ke svářečce nedozvíš. Je to věda :)

až se budeš nudit, než ti pošta doručí balíček, doporučuji toto video
https://www.youtube.com/watch?v=UP8hh0yQibM a https://www.youtube.com/watch?v=FvvzjbibNsE
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Super, dik :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Číkus
Příspěvky: 26
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Číkus »

Mám doma a svařuje to vcelku pěkně. Teda pokud to vezme do ruky někdo, kdo umí svařovat.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mhi »

Mam nejakou levnou invertorovou svarecku z Lidlu (ne performance) a ta na 1x B 16A jede, ovsem obcas vyhodi pri nabehu jistic. Staci ho nahodit a zkusit stesti trefit se do prubehu AC podruhe lepe.

Zkousel jsem tim svaret i hlinik a nerez s prislusnymi elektrodami od ESABu a v obou pripadech se povedlo lepe, nez jsem cekal (TIG to samozrejme neni).
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Krevel »

@proforma
Ta první je to nejlevnější co se dá postavit, s něčím podobným jsem kdysi svařoval a nepřál bych to ani nejlepšímu příteli mé ženy.
Tu druhou v nějaké verzi vlastním (on lidl ty názvy pořád mění), koupil jsem variantu, která vyla vybavena aspoň tlumivkou právě na takovéto svařování kolem baráku, kdy se mi nechce tahat velkou svářečku. Tuhle svářečku považuji za naprosté minimum, ale určitě bych doporučil investici do měděných svářecích kabelů (ty co jsou k tomu jsou hliníkový).
Tu třetí má tchán, na TIG to není žádný zázrak, ale obalenou elektrodou to sváří hezky a má to hot start, anti stick funkce, takže to začátečníkovi trochu pomůže. Kabely jsou zase hliník, ale za 3500 je to celkem hezká nabídka, ale takových se dá najít víc i od jiných výrobců.

Kromě svářečky budeš ještě potřebovat minimálně kuklu a doporučuji samostmívací, i s levnou kuklou je to lepší než normální sklo, třeba v tom lidlu jsou taky použitelný kukly do 1000kč. Taky potřebuješ kladívko na oklepávání strusky ze svaru a určitě flexu na přípravu materiálu, čištění, tvorbu úkosů apod. Taky to chce ještě kvalitní svářečský rukavice. S chemweld elektrodami zkušenost nemám, používám esab (teď si nevzpomenu na označení) v průmyslovém balení jsou rozděleny do menších balíčků (tuším 30ks) ve vakuovém balení, takže nemusíš otevírat celý balík a elektrody ti pak nevlhnou.

P.s. V předchozím příspěvku jsem chybně napsal, že se nastavuje svářecí napětí, ale samozřejmě se nastavuje proud, jakým rozsahem proudu svařovat určuje elektroda (hlavně její průměr) a obvykle je to napsáno na balení. Jakou zvolit elektrodu to už je na delší povídání.
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Ty ostatni veci mam, strejda kdysi svaroval, dokonce mel i takove kozene pretahovaci skorne pres boty a nejakou samodomo svarovacku. Ale na tu si fakt netroufam, mam se rada :-) Kuklu koupim novou, prece jen technicky pokrok... a prip. i tu prodluzku, to se zda byt dobra investice vseobecne.

Hele, a takovej blbej dotaz: mam svislej plotovej sloupek kulatyho prumeru a chci na to v presnem miste privarit hak na pant. Jak to tam pridrzim, abych neskoncila na elektrickym kresle? Sverka mi bude ujizdet, prilepit tezko... Takovyhle triky taky potrebuju :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

Jsou různé magnetické přípravky.
Pokud to máš kolmo k trubce tak třeba tohle.
upi.jpg
Pokud nebudeš mít mokré rukavice, tak se nemusíš bát. A když je budeš mít mokré, tak tě to trochu zabrní a podruhé si dáš pozor. :lol:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Jako fakt? Ja mam vuci elektrice posvatnou bazen :-)

Ten sloupek je ukotveny v zemi a hacek na branku bude klasicky takhle:
20240211_200034.jpg
To chces rict, ze to tam fakt muzu drzet rukou v rukavici? Jasne, proud si vybere snazsi cestu pres lepsi vodic - zelezo, ale fakt je to bezpecny?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
DIY
Příspěvky: 11
Registrován: 08.01.2024 14:15

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od DIY »

Stačí se kouknout do vyhledávače SVARFORUM.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

:D :D jasně je to bezpečné, spíš se spálíš než by tě to "koplo".
Normálně to můžeš držet. Jen se ti to asi jako začátečníkovi nepovede protože se do toho budeš snažit zapálit oblouk.
Nebo si navrtej do sloupku díru a do něj trochu zasuň hák, to ti dost pomůže. Když tu díru uděláš o desetinu menší než průměr háku, tak jej tam naklepněš a nemusíš ho držet.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Krevel »

jj můžeš to normálně držet rukou, lepší v rukavicích (svářečských) jinak se můžeš dost nehezky popálit, ne od elektřiny, ale od tepla oblouku, taky to bude prskat žhavý kousky, ten hák se rychle ohřeje atd. V praxi s to přidržíš namístě, uděláš malý svár (tzv. přiboduješ) porovnáš si to kladivem, aby to bylo kolmo jak potřebuješ a následně to zavaříš napevno. Jestli je ten hák jen ohnutá kulatina, tak do toho sloupku můžeš vyvrtat díru přesně na místo kam potřebuješ, tu část háku, kterou budeš vařit ke sloupku si nabrousíš do kužele a vložíš do té díry (ta díra je menší než průměr toho háku, kousek toho konusu ti bude koukat ven a v tom místě to přivaříš). Všechno hezky očisti od barvy a rzi a to včetně místa kam budeš dávat kostru ze svářečky.
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Dik.

Koukam, ze se mi ten obrazek nahral pekne blbe :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bacil »

Já spravoval asi před 20 lety auto - plechy normální trafosvářečkou, prý že to nejde, ale mě to šlo. Tu mi pak šlohli, koupil jsem si tu nejlevnější invertorovou v lidlu. Nebe a dudy. Neprská to, nelepí se to (s trafosvářečkou jsem měl na spodku auta ježka z odstříhaných elektrod), hlavně rezavé neočištěné plechy s tím jdou mnohem líp svařit, říká se že to má být čistý... To černý sklo co tam vznikne se pak omlátí. 2 nemocné blatníky, přestřihnout vejpůl a svařit k sobě zdravé půlky, to už jsem dělal ale tou invertorovou. Normálně na tupo v místě ozdobné lišty elektrodou 1,5mm a proudem tak aby se plech neodpařoval, někde kolem 20A. Na krajích udělat housenky a ty pak svařit k sobě a sedí to jak popelce střevíc.

Osobně pohledem svářecího amatéra jediný přínos vidím v té na trubičkový drát, že umí vařít "hodinářsky", ale zatím jsem si vystačil s tou nejlevnější lidlovou a elektrodama 1,5, 2,5 a 3,5mm. Docela srovnatelný přínos v domácnosti jako svářečka má 3D tiskárna a 3D pero a to i na opravy auta.

Jenom čekám, kdy se v lidlu pochlapí a udělají svářečku i na ty jejich baterky, tu bych bral.

EDIT: ještě jedna důležitá věc, zinkový sprej, tím to pak nastříkat, any to nerezlo. Lepší by byl suřík, taky se to dá před nátěrem omydlit kyselinou fosforečnou, ta ze železa udělá na povrchu cosi nerezového modrého, má se to umýt, ale su prase a nechávám to tam.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mengele »

Přidám jednu drobnost z osobní zkušenosti. Pokud to jde, tak zapni invertor přímo do zásuvky bez prodlužky. A pokud už to musíš svářet přes prodlužku, tak ji nenechávej namotanou (na bubnu), ale vždycky ji rozmotej po zemi. Jde o to, že prodlužka namotaná na bubnu se chová jako tlumivka a sebere ti část výkonu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

OK.

Co je to ta tlumivka? Tedy na wiki jsem si precetla, co to je a k cemu u svarecek slouzi, ale v popisech zbozi to vetsinou nevidim. Je to nektera z tech funkci, ktere se oznacuji ruznyma zkratkama? Je lepsi ji tam mit, pokud mam pojistky jen 16 A? Nebo je to jedno?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mengele »

Ne, ne. :D
Píšu, že když necháš prodlužku namotanou na bubnu, tak se ta prodlužka chová jako tlumivka. Jde o to, že ti každý závit toho namotaného kabelu sebere část výkonu, který potřebuješ na sváření. Projevuje se to tak, že se ti sváří blbě. Přilepuje se elektroda, zhasíná oblouk.
Stačí si pamatovat: Prodlužku před svářením rozmotej celou po zemi.
Odpovědět