Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

No ono to je i naopak, lidi, vykašlete se na koukací vyjížďku 70 km/h v místech, kde se dá jet klidně 2x rychleji.
Furt se říká rychlá jízda, rychlá jízda, ale za a) není příčinou nehod tak jako nepřiměřená rychlost a nesprávný způsob jízdy a za b) ti loudalové stojí za vznikem nehod kvůli tomu, že prostě někdo chce jet rychleji a oni ten provoz brzdí a pak se riskuje.
Jízda má být bezpečná a plynulá. 70 km/h na rovném přehledném úseku není plynulá jízda ...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Nikdy nevis, proc ten clovek jede pomalu. Muze mit krehkej naklad, blijiciho psa, muze jet unavenej po sichte domu nebo je to proste zacatecnik, kterej si jeste neveri... Neni na Tobe soudit jeho styl jizdy (pokud to neni nejakej blbec typu vybrzdovac apod.). Je na Tobe, abys bud prizpusobil svuj styl jizdy, nebo situaci nejak vyresil dle svych moznosti. Obvykle kdyz dojedu kolonu, kde nikdo nepredjizdi, usoudim, ze k tomu asi maji nejaky duvod, ktery ja ze sve pozice treba jeste nevidim. Pak se radeji taky zaradim, nez abych riskovala predjizdeni vic aut najednou. Ale to je jen moje zkusenost...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Začátečník má Z, autoškola má také svoje označení, nadměrný náklad taktéž.
Unavený nemá co za volantem dělat. Pokud na rovném přehledném úseku není schopen jet dostatečně rychle, aby nebrzdil provoz, tak tam nemá co dělat. Když je jedno auto (a nemyslím teď kombajn, traktor nebo bagr) vepředu a za ním několik dalších aut, tak je něco špatně s tím prvním, ne s těma, co jsou nuceni jet jeho "stylem".
Nicméně i bagristů, co si uprostřed špičky zajedou koupit na benzinku cigáry, tak je také spousta. Nejsou to jen neschopní řidiči (unavení, nevhodně zabezpečený náklad, atd.), jsou to i lidi, co se v tom evidentně vyžívají. Těch řidičů, co jede 70, v obci 60, tak je také tuna. Anebo těch, co jedou do mírné zatáčky krokem a pak na rovině přidají, že se nedají předjet, těch je také spousta. Prostě sednou do auta, já jedu s blijícím psem a všichni se poserte, teď jedu já.

Když jsem vezl na střeše solární panely, tak jsem se také zařadil poctivě mezi kamiony na dálnici na 90 km/h, byť to nic nedělalo do 120 km/h ... A když jsem jezdíval s multikárou, tak brzo ráno nebo později večer, abych nezacláněl, když to naložené jelo do kopce 30 ... A pokud za mnou bylo auto, tak jsem jel málem příkopem, aby mě mohli objet.
Je to o lidech, a to včetně plata vajíček na zadním sedadle. Kdysi strašně dávno si kolega nakoupil broskve a dal to mamlas jen tak, v igelitce, na zadní sedadlo. Samozřejmě jsem mu to v první zatáčce shodil na zem, kde to mělo být od začátku.
Naposledy upravil(a) cipis dne 14.06.2021 12:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Proforma: :yes
Kdo je připraven, není překvapen.
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od voron »

cipis :yes

Pokiaľ má niekto dôvody ísť 50 na úseku, kde je povolená 90, má pri každej príležitosti pustiť autá za sebou, aby nebránil plynulosti cestnej premávky. Bohužiaľ zvačša je to presne ako píše cipis- tam, kde sa nedá obiehať, ide 50 a na rovine s prehľadným miestom pridá aby sa nedal obehnúť.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

@Cipis, Voron: jenze bezpecna jizda neni o tom, jak bych si to predstavovala ja, ale o tom umet dobre posoudit provoz okolo a potom se nejak zachovat. Neprispivam k bezpecnosti provozu, kdyz se budu na*irat nad kazdym druhym ridicem, ktery je podle mne blbec, kdyz nejede tak, jak bych si to predstavovala ja. Cimz nerikam, ze schvaluju ruzne nebezpecne typy jizdy. Jenom to chce ubrat trochu te agresivity a "reditelskosti" (reditel zemekoule...) za volantem.

Ridim pres 30 let a nemela jsem zadnou nehodu z vlastni viny. Od zavedeni bodoveho systemu nemam taky zadny trestny bod. Presto se nepovazuju za nejak extra dobreho ridice - pri kazde jizde se naucim neco noveho, predevsim o chovani ostatnich ridicu. Snazim se predvidat. To je cele.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od voron »

Proforma ale ja s tebou suhlasim. Ohladuplnost je podla mna na cestach dolezita. Ale treba si uvedomit, ze to neni jednostranna zalezitost. Tak ako niekto chce ist 50, niekto chce ist 90. Preto ten s 50 ma umoznit predbiehanie na kazdej vhodnej prilezitosti a ten co ide 90 musi obiehat tak, aby neohrozil ani neobmedzil ostatnych. Mna osobne ked niekto obieha, dam sa co najviac ku krajnici a ked vidim, ze ma na ten manever malo miesta, tak kludne aj pribrzdim (ak mi to situacia dovoluje samozrejme) aby som mu ulahcil obiehanie. A ked chcem niekoho obehnut ja, stava sa, ze zrazu z tej 50 tky dupne na plyn a vytiahne to na 70, aby mi (hlupemu blaznovi, co chce vsetkych pozabijat) co najviac strpcil zivot. A neboj sa, nejake skusenosti mam aj ja za volantom. Aj s jazdou na majakoch, ako zachranar. Nemam potrebu sa s nikym nahanat, ani si nic dokazovat. Chcem len ist plynule ale bezpecne.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Ano, uhnout by mel, to je slusne chovani na silnici, s tim souhlasim. Ale nebudu nastvana, kdyz neuhne. Kdyz si vzpomenu na sve ridicske zacatky, kdy jsem se bala zajet ke krajnici, protoze jsem jeste nemela odhad... Nebo tam muzou byt diry. Nebo... Proste nevim, proc se chova, jak se chova. Pomyslim si o nem, ze by taky mohl uhnout, ale nenecham se tim vytocit, proste se nejak zaridim podle toho. :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od voron »

To su dve veci ale co tu ja pisem. O tom uhnuti- to povazujem za slusnot, ked mi to podmienky dovoluju. Ked to neurobi, vobec sa nehnevam, obieham iba tak, aby som mal dostatocny priestor a cas na moj manever. Ale druha vec je to "pridanie" - a ruku na srdce, robi to vela vodicov. Viackrat som uz pocul nazor, ze to je spravne, lebo to ma "vychovat" tych bezohladnych soferov co predbiehaju. No. A to povazujem za prasarnu, neohladuplnost a, ohrozovanie a ovela arogantnejsie spravanie, ako ked ma niekto bezpecne obehne, kludne rychlostou vyrazne vyssou. Len vravim, ze arogantny a neohladuplny sofer moze byt aj ten, co je na cele kolony, takisto ako ten co svisti 90. Je to o ludoch. Nemam rad, ked sa to nastienuje tak, ze blbec je vzdy len ten, kto chce ist rychlejsie.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Germanik1 »

Zákon říká Bezpečnost a Plynulost silničního provozu. Vzhledem k přetížení komunikací je každá odchylka, ať již že zdravotních důvodů nebo technického stavu vozidla hodně cítit na plynulosti. Jsem pro, a zažil jsem, že omezení řidičů z důvodu věku či zdravotního stavu bylo na úterý, čtvrtek a sobotu pr trasu tu a tu. Fertig, jinde RP strejdovi neplatil
Udělám co musím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

@Voron: Jo, to pridavani je problem. Ale druhe si holt clovek nevybere, proste musim reagovat na jeho chovani. Taky se mi stava, ze narazim na nejakyho blba. Kdyz citim, ze me stve fakt hodne, zastavim na nejaky benzince, necham ho odjet, koupim si neco sladkyho na nervy :-) a pak pokracuju. Ty 4 minuty zastavky mne nezabijou a pojedu dal v klidu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Alstratt »

Patrim k tem co jezdi plynule, protoze nechci prispivat k problemum kterych uz tak je v provozu dost co nekteri lidi delaji. Nastesti se u nas moc nesetkavam se spatnyma ridicema ze by jezdily prasacky rychle a agresivne zas, pokud clovek nenarazi na nejake fetky za volantem. Nevim jak u vas. Jinak lidem nenadavam za to ze jezdi pomalu, chapu ze asi k tomu maji nejake duvody, pokud neohrozujou ostatni ucastniky provozu. Ale o lidech co jezdi jako p*ase na silnici, ohrozujou ostatni takovy mam kolikrat chut nekde predjet zastavit a proplesknout. Jako by nedokazaly pockat na bezpecnejsi misto a v klidu dotycne ridice predjet. A to patrim ke klidasum. To je jeden z duvodu proc mame takove auto jake mame a to jedno z nejvic bezpecnych a zaroven dost rychle (spickova akcelerace dobra na zmizeni z krizovatky, predjizdeni atd.) ale zbytecne neriskuji. V nejblizsich dnech by mi mel prijit novy vylepseny model este nadupanejsi, ktery ted vysel. To bude este lepsi odpich z krizovatky, predjizdeni atd. Jen nevim jak dobre se mi bude zvykat na novy yoke volant pripominajici letadlovy knipl. Ktery nekritizuji, ma sve vyhody a duvod proc tam je, ale ze by se mi chtelo na nej zvykat eh ... Nevim ale k cemu je tak vysoka maximalka, u nas se to neda nikde vyuzit, krome nejakych airport drag racing. V tom se mi libi nemecka dalnice, kde to je v useku da se rici neomezene. Kez by to bylo tak i u nas. Me nebavi se po dalnici placat pomalu, kvuli stupidne nastavene rychlosti jaka u nas je na tak obrovskem uzemi.

Kazdopadne hlavne ze jste zdravy, v poradku a nenechte se nikdy zadnym agresivnim ridicem vytocit, nestoji za to. My to sice v aute nemame dokoupene, protoze to mame integrovany ze vsech stran (dashcam) ale doporucuji si koupit do auta kameru. Muze to nekdy dost pomoci.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Bill Masen »

Člověk, který jede na devadesátce šedesát a ani neví, že za ním už jede kolona tam fakt nemá co dělat. Vždy se najde místo, kde může zajet ke kraji a nechat všechny predjet. Netahejme inkluzi i na silnici.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Germanik1 »

Věk řidičů často nad 80 let, nový fenomén řidičky vdovy, které v 70 ti letech po smrti manžela sedají po 50 letech od autoškoly podruhé za volant, řidiči bojící se výkonu vlastního vozidla/nejčastěji manželky a milenky movitých pánů, studenti v půjčeném autě.... A provoz je hodně náročný na postřeh, odhad vzdálenosti, předvídání na základě zkušeností. Nebude to lepší 😆🤗
Udělám co musím
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od DeadMan »

Bill přesně tak :yes

Dám příklad z Německa, kam jezdím služebně.

Na úsecích, kde je neomezená rychlost jedu klidně 160 až 180, když je slabý provoz, tak z té firemní ochcávky vytáhnu i 200 z kopce.

Tam je ale vidět, že řidiči na obou stranách jsou na to zvyklí a navzájem se respektují.

Když jede někdo pomaleji, ale předjíždí, tak ho v klidu dojedu, netlačím se na něj a on mě po chvilce zase pustí (koukají taky do zrcátka).

Až uhne, tak na to zase šlápnu jak jsem zvyklý a pokud mě dojede něco silnějšího, tak ho prostě pustím při nejbližší příležitosti (ano, taky koukám do zrcátka).

Bohužel u nás je to něco naprosto nemyslitelného.

Prostě já jedu 130 a jedu vlevo a ostatní se poserte.

Pokud má na tacho 130 (pro jistotu ještě o něco míň), tak v reálu 125 nebo i jen 120 (čím rychleji, tím větší odchylka).

A nikdo přece nesmí jet rychleji, takže co.....

Vůbec ho nesere, že já si chci jet tachometrových 140, což je tak 135 a při změření by mi ještě dali odchylku -3, takže naprosto v pohodě a nic jsem nespáchal.

Nesnáším brzdy :ne
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od devlop »

Alstratt: neomezená rychlost na DE dálnicích brzy skončí, rudozelení se snaží horem dolem protlačit omezení, samozřejmě, jak jinak, pod záštitou ideoekologie https://auto-mania.cz/neomezena-rychlos ... sefa-audi/

Vysluníčkovaní Švédové jdou dokonce ještě dál, a pod záštitou bezpečnosti rovnou technicky omezí maximálku u všech svých vozů na 180km/h max
https://www.volvocars.com/cz/proc-volvo ... e-bezpecne

"Od roku 2020 budou všechny vozy Volvo* vybaveny systémem omezujícím maximální rychlost vozu na 180 km/h. Tímto rozhodnutím podniká společnost další průkopnický krok směrem k zajištění větší bezpečnosti všech účastníků silničního provozu"


EU protektorát nařídil od roku 2022 povinné omezovače rychlosti
https://www.autoforum.cz/predstaveni/au ... jako-voda/

Zejména uplynulý pandemický rok se kolem nás prohnal jako voda, a tak si zdaleka ne každý uvědomuje, že již v roce 2022 budou muset být všechna auta v prodeji vybavena i takzvaným inteligentním omezovačem rychlosti ISA (Intelligent Speed Assist). Každý vůz tak bude muset být vybaven systémem kamer a GPS, který vzdáleně načte a lokálně ověří data o povolené maximální rychlosti v tom kterém místě, kterým pojedete. Elektronika pak bude v závislosti na vstupních údajích schopna omezit výkon motoru tak, aby tempo jízdy nepřesáhlo předepsanou úroveň. Pokud tedy na českých okreskách platí limit 90 km/h a lokálně často třeba 70 km/h, auto se samo postará o to, abyste touto rychlostí jeli.

ale asi jsem už OT a tohle by mohlo být v novém tématu "Náš soumrak", protože tohle už se netýká jen západu...
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Alstratt »

Jasny, je to smutne, omezovat rychlost. Nemam nic proti elektru apod. v poradku kdyz se to vede normalne. Me vazne ale vadi omezovani te rychlosti no. Jsme v 21. stoleti, uz by mohl mit nekdo z tech nahore rozum a ukazat takovemu omezeni fakace a povolit neomezenou rychlost, aspon ve dlouhych bezpecnych usecich. Nase jedno z nejvetsich uzemi na svete a povolena rychlost urcena tak pro sneky. Jasne clovek si zvykne a hlavne kdyz se do zeme s takovym omezenim narodi. Ale kdyz mam jet nekam pres nekolik statu treba po mezistatni dalnici do colorado tak placat se takovou dalku cca priblizne (+ - desitky km) nejakych 2900 km omezenou rychlosti se mi nelibi. Ja to na velkou rychlost vytahnu za chvilku tim autem, ale bohuzel stupidni zakaz no. A cestovat letadlem se mi uz moc nechce, od ceho mam takove auto. To je jako jet u vas pres velky kus evropy ze zapadu na vychod z parize do moskvy priblizne. S tim rozdilem ze u vas aspon na nejakych usecich se da jet este stale neomezene treba v t v castech nemecka. U nas bohuzel nejsou ani casti neomezene. Nevim no jak se s tim vyrovnaji nemci. Takovy narod rychlych aut, asi se to nebude mnohym vyrobcum tech aut libit a to ani beznym nemcum. Co by jsme za to u nas daly, mit na dlouhych usecich neomezenou rychlost a oni se toho zbavujou / chteji to omezit. :D Jinak i v US byvala na nekterych mistech neomezena rychlost ale to je uz desitky let pryc. A to dost americanu cestuje za praci a zakazkama pres kus US. Ocividne to mnohe ne*ere ze na te dalnici ztraci tolik cenneho casu kdy by se tam dalo stravit mene casu a uzit si vice te krajiny za kratsi cas. A to chci semtam nekdy jezdit autem i az na aljasku nejakych + - 7600 km.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Stenny »

Dumám, kam se letos v létě podívat, a celkem by se mi rýsoval Island. Podle dostupných údajů o vstupu to vypadá, že pokud mám certifikát o proběhlém očkování, tak se jen zaregistruju předem (online), na letišti ukážu certifikát, počkám na výsledek PCR testu a jsem volný. Máte někdo nějaké čerstvé osobní zkušenosti, třeba jak dlouho trvá, než člověk dostane výsledek testu? :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Vysledek testu u plne ockovanych do 24 hodin, do te doby v karantene v letistnim hotelu. U neockovanych nebo jen s 1 davkou 5 dni a po tech 5 dnech druhy PCR test. Neuznavahi cizi, ty jenom pro vstup do letadla, musis podstoupit jejich. Sleduj info na covid.is, nase MZV ma informace tuze zastarale.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

cipis píše: 14.06.2021 11:36 Jízda má být bezpečná a plynulá. 70 km/h na rovném přehledném úseku není plynulá jízda ...
No a pak jsme tu ještě my:
babetta.gif
babetta.gif (6.16 MiB) Zobrazeno 1610 x
Odpovědět