Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Matěj »

se nemuzu zbavit dojmu, ze jsou spis 0.95x nez opravdu 1x
To nebude dojem, ale běžná nectnost levnějších prism, často to přesně 1x prostě není, spíš jen +/- 1x.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

Dovolena konci a utoky rymicky a moribundusu se obcas vraci, tak je preventivne zajidam medem a zapijim svarakem. Ve stredu jsem zmokl pri navazeni poslednich 4 kubiku drivi. Vcera sem zmokl na nahance. Dneska sem byl v Plzni prevzit byt od najemnika. Byl sem zhnusenej, jak ty slovany vypadaj. Co se na svoz odpadu zalozilo sro cista plzen tak to vsude vypada jak v indii. V pravy poledne se tam mezi odpadkama a vlastnima zvratkama poflakovalo 5 hulakajicich nalitejch ukrajinskejch mladiku. Holt evropske hlavni mesto kultury. Dneska domaci pohoda u krbu. Zitra bych chtel vyrazit na danka. Mame tu velike skody okusem, tak mame lovit. Hlavne ze sem si danky cely cervenec jen fotil. Ted urcite zadny neprijde
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Butch »

My jsme dnes měli křtiny našeho ctyrmesicniho syna, takže teď je pod ochranou nejvyššího velitele 😅 no a teď pokračujeme v balení krabic a útěku z metropole zpět do rodného, klidného moravského města 🙏
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Tomáš »

Jelikož se blíží doba, kdy už nebudeme mít fixovanou elektřinu, hledám kde máme černé díry ve spotřebě.
Našel jsem celkem bez problémů...starý mrazák. Je 24let starý, stále jede, ale sežere 1,5kWh /24h. Při ceně 2czk/kWh mi to nevadilo, ale teď už asi opravdu koupím nový :(
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Abys ale nebyl zklamaný ...
Nový za prvé zmrazí zlomek množství toho starého a za druhé ta úspora energie není tak markantní.

Na polovinu spotřeby se rozhodně nedostaneš a ikdyby ta kWh stála těch slibovaných 10Kč v limitu, tak ten nový mražák se v jeho záruce nezaplatí.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Někdy dokáže docela dost ušetřit deska polystyrenu položená na dno mrazáku. V mém případě to znamenalo cca 20% ní úsporu. Deska má 5 centimetrů na tloušťku.
Koukej tak, aby jsi viděl.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od step »

pro info: 8 let starý mrazák pultový 500l ve sklepě při teplotě okolí 10 stupňů mi žere 0,8 kWh/24 hod. Naplněn z 60%
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Můj 260 litrový pulťák (více než 10 let starý), při teplotě vzduchu kolem 20 stupňů bral 0,85 kWh/24h a to byl nastavený tak, že nahoře bylo -24stupňů Celsia a u dna bylo kolem -28 stupňů.
Deklarováno od výrobce měl 250 kWh/rok, tak jak byl nastaven by udělal cca 310 kWh/rok.

Při výběru mrazáku to chce koukat na deklarovaný mrazicí výkon a bacha na to, že je potřeba si údaje zkontrolovat na webu výrobce, protože skoro všěichni prodejci na webu mívají údaje pro starší modely, které mrazily víc.

Mrazák se nemusí zaplatit v záruce, ale za svou životnost. Slušné produkty vydrží podsatatně déle, než je záruka. V současné době se zdá býti lepší mít fungující výrobek, než peníze na účtě. S touto vizí jsem za poslední rok utratil podstatnou část svých finančních rezerv nasyslených za posledních 10 let.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Tomáš »

Dneska v 11 dokončím 2denní měření mrazáku, abych měl statisticky významnější vzorek. Poté to samé udělám na lednici. Ta má mrazák zhruba stejně veliký, navíc i chladící prostor a furt se do ní leze, ale je moderní :D a má deklarovaný příkon 80W.
Tak pak porovnám spotřeby a uvidíme. Lednice (musí) skoro dopadnout i hůř v rámci toho že má úplně jiné podmínky.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od OldSoldier »

O víkendu jsem, společně se svým 9 letým klukem, "zazimoval" křepelky (do mrazáku). Na tom nic není a děláme to pravidelně každý rok, protože ty potvory nesnášejí zimu a stejně nenesou, takže se vyplatí je před zimou porazit a na jaře obnovit chov.

Co bylo tentokrát jiné, že můj syn mě tentokrát poprosil, jestli by nemohl porážet přímo on sám, protože do té doby mi pomáhal "jen" se škubáním a vyvrhováním. Porážíme je takovou tou zmenšenou jateční pistolí na drobná zvířata. Když porazil tu první, bylo na něm vidět, že je trochu vykulený, jak "snadné" je zabít cizího tvora a bylo na něm vidět, že ho to trochu zaskočilo. Ale po chvíli se oklepal a už to neřešil. V pondělí jsem měl telefonát od učitelky, protože mladej se pochlubil, co jsme dělali o víkendu. Prý, jestli mi přijde v pořádku, učit takhle malé dítě zabíjet živé tvory a snažila se mi doporučit psychologa, aby si s klukem promluvil, jestli to na něm nenechalo nějaké následky. To jsem s díky odmítl a vysvětlil paní učitelce (jinak velmi skvělé pedagožce), že smrt patří k životu každého masožravce a vzhledem k tomu, že kluk se domácích porážek a zabijaček, lovu a dalších aktivit, kterým si opatřujeme jídlo, účastní od mala, takže to považuje jako přirozenou věc a určitě to na něm žádné negativní pozůstatky nezanechá. Ba právě naopak, protože si váží jídla a vůbec se ke všemu živému chová velmi citlivě.

Před rozloučením jsem ještě paní učitelce nabídl uspořádání přednášky o myslivosti ve škole - prý to promyslí :-)

To mě opět přivedlo k myšlence, jak jsme jako západní společnost změkčilí - v obchodech si kupujeme maso, krásně zabalené, očištěné a bez kapky krve, které spíš, než původně součást živého tvora, připomíná červenou hmotu bez vazby na fakt, že někdo to zvíře musel vykrmit, zabít, rozbourat.

Je to stejné, jako když jsem známé poradil, když si stěžovala na to, že je kuřecí maso moc drahé, ať si koupí celá kuřata, vykostí je a bude mít řízky, stehna a ještě kostru na polívku nebo omáčku. Odpověděla mi, že v žádném případě, protože ona vaří jen z prsních řízků a vše ostatní je pro ni odpad.

No nic, tak jsem si vylil srdce a zpátky do práce.

Jo a vlastně ještě jedna věc: inspirovali jste mě začít měřit spotřebu jednotlivých spotřebičů a už mám jednoho adepta na výměnu - starou lednici s mrazákem. Nechám ji na měřáku aspoň týden a pak uvidím, jestli se vyplatí výměna nebo ne.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

Tak tak, mnoho lidí si dnes neuvědomuje, že maso na stromě fakt neroste a na to, aby mohlo být na talíři, tak někdo přišel o život (a někdo ho taky musel vzít). Patří to ke koloběhu přírody, ale když vyhodím na kompost špatná rajčata nebo salát, tak mě to neštve tolik jako když baba řekne, že zapomněla dát kus masa do mrazáku a ten se skazil. A nejde o cenovku, ale o cenu toho masa.
Sám jsem zvědavý, že jestli udělám zkoušky a dostanu povolenku, zda si sám před sebou obhájím ulovení lišky, jelikož ji nechci ani na maso ani na kožešinu.

Ad kuřecí prsa, taky je doma máme nejraději, práce s nimi je lehká a rychlá. Ale zbytek rozhodně není odpad. Třeba jsme kupovali kuřecí motýlky, když jsem je "vykostil" tak jsme zjistili, že ty prsa stojí stejně akorát mě to stojí ještě čas. Ale zas jsme ty zbytky ovařili přidaly rýži a hrášek a potkani (ač to zní divně, těžce podceňovaný domácí mazlíček, bohužel s velmi krátkou dobou po kterou je s vámi) měli hostinu.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ray »

2 oldsoldier
Až bude fakt krize, tak tvoje známá ráda zhltá ten "odpad" i s biskupem a ještě se bude olizovat :lol: (BTW vývar jen z prsních řízků musí být dobrý bujonový kentus).

Mě táta taky kolem 8-9 roku učil zabíjet králíky úderem do zátylku, pak je píchnout a stahovat. Dodnes vzpomínám na lahodné vařené králičí mozečky a jazýčky o které jsme se se ségrou navíc hádali :chuckle....A všeobecně kolem mě zvířata umírala jak na běžícím pásu. Dělal jsem pak načerno od 15 do 18 prázdninové brigády na jatkách/masokombinátu, díky tomu, že tam máti šéfovala. Kurevská práce za almužnu, ale škola jak řemen :yes Teď jsem solventní kancelářská krysa se spícími skilly :)

Určitě to ovlivní styl života a tendence stahování se do větších měst, ale nemyslím si, že je třeba se obávat toho, že by kvůli tomu kultura částečné potravinové soběstačnosti úplně zanikla. Hlavně ji každá hlubší krize vždycky tak trošku vytáhne z bahna. :hand
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Krevel »

Jste mi připomněli pražské skauty, kamarád dělal roky vedoucího střediska a hlavního vedoucího na táborech. Pro maso do kuchyně na tábor jezdil na jatka, protože to bylo blízko, levnější a viděl jsi co ti do toho mletýho dávají... no když předával starost o tábor nové generaci (okolo 20ti let), tak ty holky ten pohled na kusy masa a obří mlýnek na maso na jatkách nerozdejchaly takže teď jezdí do makra nakupovat 30 kg mletýho balený po 1kg...
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
georgin
Příspěvky: 16
Registrován: 08.05.2016 21:29
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od georgin »

Tohle vraždění zvířátek není pro každého. Já mám zvířata moc rád a jejich průmyslový život a smrt alibisticky přehlížím, protože bez masa bych dlouho nevydržel. Proto taky nesnáším plýtvání jídlem. Myslím, že kromě pár psychopatů si tu zvířecí vraždu nikdo neužívá, ale prostě to k tomu patří a je dobré to udělat co nejlépe. Pokud bych mohl jíst jen to, co bych sám chytil a dokázal zabít a připravit, měl bych jen ryby a drůbež. Moc mě láká časem mít domek a malé hospodářství. Umožnit těm zvířatům trochu kvalitní život než půjdou na pekáč. Ale třeba kozla nebo pašíka bych sám nedal. Na to bych musel někoho pozvat. Vím, jak se maso dostává na pulty prodejen a co se děje v těch průmyslových zvířecích koncentrácích, ale stejně ho kvůli ceně kupuju a jím. Snažím se tedy aspoň vše zužitkovat a kupovat jen tolik, kolik opravdu sním.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hagen »

Já budu mít brzy narozeniny, tak jsem si udělal radost.
V Pondělí podané nákupko, dnes vyřízeno,...
a pětipalcový Taurus Raging Hunter v ráži .460SW Magnum je doma.
Budu mít čím střílet krysy ;) . Máme doma hodně velký krysy :lol: .
Přílohy
taurus-460h-raging-hunter.jpeg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Haluziak píše: 05.10.2022 12:16 ..., zda si sám před sebou obhájím ulovení lišky, jelikož ji nechci ani na maso ani na kožešinu.
Zatím jsem nenarazil na opravdu rozumné vysvětlení toho jaký má smysl hubit jednoho z mála neinvazních predátorů, které v lesích máme. Trochu s tím souvisí i toto video "How wolfs change rivers" (Jak vlci mění řeky), které je tak zajímavé, že to dotáhlo na 44 milionu shlédnutí:
https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Rafael »

Je fajn, že to vlčí video má i české titulky
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

Haluziak píše: 05.10.2022 12:16 zda si sám před sebou obhájím ulovení lišky, jelikož ji nechci ani na maso ani na kožešinu.
Povazuju to za stejne tezke tema, jako treba vlky v kulturni krajine. Na jednu stranu bych rad mel kolem sebe pestrou prirodu, na druhou stranu predci meli duvod je vytlacit.

Osobne se lisky nesnazim lovit, pokud nevidim, ze se pokouseji treba o bazanta, nebo nejsou viditelne prolezle prasivinou. Bavi se koukat, jak lovi mysi. Stejne treba jezevci. Nemam duvod ke zabijet na potkani a mit z toho radost. Jedine co, tak kocky co se toulaj kolem toho kilometru od vsi se snazim tlumit.

Na posledni schuzi mi jeden myslivecky kolega na dotaz, proc aktivne vyhledava lisky (letos jich ma 11) odpovedel, ze se narodil jako vrcholny predator a lovec a proto chce a muze...
Na druhou stranu co se tu par lidi aktive venuje lovu drave, jsou bezne k videni bazanti a zajici.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Rafael »

Nejsem myslivec, chovatel ohrožených slepic, na epidemii vztekliny, prášiviny apod. nevěřím...
Tak proto mi je liška velmi sympatické zvířátko. Dokonce ho mám i v emailu jako "podpis".
1353063077_1628625679091-1.gif
1353063077_1628625679091-1.gif (107.17 KiB) Zobrazeno 1349 x
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Rafael »

Ještě dodatek který už nešel přidat:
Beztak za to může múj nejoblíbenější hit ze školních, ZDŠ, dob:
https://www.youtube.com/watch?v=kRv7EjjwYBI
I když vulpes vulpes se tam vůbec nevyskytuje.
*
Ale neuměl jsem anglicky a překládače nebyly.
*
Tak proto, na vysvětlení, ta má úchylka!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět