Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Tomáš »

Permoniku, jsem lehce z oboru a určitě bych nedoporučoval takto dělat.
Záleží jakou máš nájemní smlouvu, ale podle mě by toto měl opravdu řešit majitel a nechat to předělat tak,aby byla dodržena nějaká bezpečnost.

Padlo tady, že elektřina se dá udělat samo domo, to není úplně tak pravda.
Když to uděláte špatně, nemusíte to kolikrát vědět, protože za normálního stavu to prostě "svítí", ale při poruše se můžou dít věci...
To není jako dělat rozvody vody a testovat teče X neteče.
U elektřiny jde o stále život ač si to už spousta lidí dnes nemyslí... :head
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Germanik1 »

Já loni vyhořel půlku chalupy na vadnou, byť legální prodluzovačku ve schválené zásuvce. Fakt neriskuj.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Tak je to definitivni: mladi pryc a do duchodu daleko... Dneska jsem vyfasovala svoje prvni druhe bryle :roll:
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od DanBlack »

Tak to chce investovat a nechat si udelat bifokaly. :ugeek:
Ja se utesuju, ze pri 5 dioptriich na dalku me ve stari ceka uz jen snizeni. ;)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Tim jsem se utesovala taky - plana nadeje. Dostanes druhy, o neco slabsi :-) Na dalku mam "pivni skla", na cteni si je sundavam (to je to "zlepseni"), ale zacal byt problem monitor a veci na stole (kuk na text na stole, kuk prepsat do PC...; nakrajet zeleninu na lince; prace na ponku s drobnyma soucastkama...), proste veci ve vzdalenosti 40-100 cm. To by bifokaly neresily, nehlede na to, ze jsou ukrutne drahy a je fakt kumst je udelat dobre, jinak z toho boli hlava. Dvoje brejle na stridacku jsou jistejsi a levnejsi reseni.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

No já mám s majitelkou (starší důchodkyně) trochu zvláštní "dohodu" řekněme, díky tomu tomu mám slušně podprůměrný nájem. Navíc, když by opravovali elektriku v bytě (to již ne ona, to by již řešili její potomci) v rozsahu, že firmou a již něco bourat a sekat, vzali by to komplet a tedy by nám ukončili nájem a šli by do rekonstrukce (ono i ta koupelna to dost potřebuje a kuchyně taktéž).

Neprotáhnu nulák, protáhnu všechny dráty. Jen dodávám, že toto je *provizorní* řešení. Hlavní řešení bude vysekat zeď a posunout zásuvku nebo tam přidat krabičku s věnečkem a napojit to tam. Ale teď prostě musím mít funkční pračku a další kvůli prckovi, než to opravím pořádně.

Pro dalšího nájemníka to bude a)již opraveno nebo b)před odchodem to odpojím, kdybychom se stěhovali až tak brzo.

Pro "zasmání" jak to vypadalo, když jsem sem přišel. Od světla bylo nataženo druhé světlo pomocí UTP kabelu. Dál bylo přidáno několik zásuvek s lištou a super cyky kabelem, hezky uděláno, ale ta první zásuvka brala elektriku pomocí kabelu (zástrčky) z jiné zásuvky - klasickou šedivé dvojlinkou s vidličkou, takže jste si mohli vybrat dle zastrčení jestli fáze vlevo a nebo vpravo a na kostře. No a pak další "vychytávky".

---
proforma: Na to jsou dobré "sebevědomé" brýle, kup si skla se samozatmíváním a budou většinu času venku vypadat jak proti sluníčku :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

@Permonik: to jsi objevil Ameriku, takova skla (pozdeji i plasty) uz mam poslednich 20 let :D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Jo vidíš, já četl blbě, že první brýle a ono první druhé... možná taky budu potřebovat další brýle :D
Já už 23 let :D
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od pekoz »

+ další brýle na střelnici venku na dlouhou + další na krátkou a to samé na střelnici uvnitř kde navíc ještě záleží jak to má kdo nasvícené. Má to jedinou výhodu že je vždy možnost třeba na závodech se na něco vymluvit.
Bi nebo multi fokály nechci ale manipulace s dvojíma je vždy napytel - minimálně jsou oboje upatlané, případně jedny rozbité bo odněkud spadnou. (moje zkušenost - většinou ty na dálku - při práci)
Nejlepší je po pípnutí timeru při závodech zjistit že jsem si zapomněl přehodit..... :head
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Permonik píše: 29.07.2020 12:36 Jo vidíš, já četl blbě, že první brýle a ono první druhé... možná taky budu potřebovat další brýle :D
:lol: :yes
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Dá se udělat, dříve to nešlo, ale teď ty dráty atd. může natahat kdokoliv. Zapojit a zprovoznit to ale samozřejmě musí ten s patřičnou kvalifikací.
Tj. ti tam přijde třeba kámoš, co má elektroprůmku, řekne natáhni to sem a to tam, ty to uděláš, pak oba zavoláte revizáka, ukážete, jak je to zapojené, proměří se to a hotovo.
O život jde v hodně profesích, resp. v řadě profesí se může udělat něco špatně a pak může jít o život.

Celým tím jsem měl na mysli, že není třeba volat firmu a cálovat těžký prachy. Dá se na tom solidně ušetřit a pokud to nedotáhne do extrému, že ušetří za ten "dozor" a "revizáka", tak se to dá udělat bezpečně. Proč platit sekání a sádrování za x stovek na hodinu (či metr), když se to dá udělat vlastníma silama?

Tomáš píše: 29.07.2020 7:53 Padlo tady, že elektřina se dá udělat samo domo, to není úplně tak pravda.
Když to uděláte špatně, nemusíte to kolikrát vědět, protože za normálního stavu to prostě "svítí", ale při poruše se můžou dít věci...
To není jako dělat rozvody vody a testovat teče X neteče.
U elektřiny jde o stále život ač si to už spousta lidí dnes nemyslí... :head
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

pekoz píše: 29.07.2020 13:35 + další brýle na střelnici venku na dlouhou + další na krátkou a to samé na střelnici uvnitř kde navíc ještě záleží jak to má kdo nasvícené.
- plus plavecke (neb bez bryli narazim hlavou do zdi bazenu :lol: )
- plus ridicske (jedny rezervni vozim porad v aute).

Za ty leta uz by mne vysla levnejs laserova operace oci, ale na tohle jsem srab...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Fabulous »

Jen tak mimochodem, tohle jsou naprosto skvělé okopové lišty s naprosto velkorysým prostorem pro kabely. Používám to všude, kde tahám nové elektro.

https://www.kopos.cz/cs/produkt/2188-lista-podlahova
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od asterix »

cipis píše: 29.07.2020 14:03 ...
Tj. ti tam přijde třeba kámoš, co má elektroprůmku, řekne natáhni to sem a to tam, ty to uděláš, pak oba zavoláte revizáka, ukážete, jak je to zapojené, proměří se to a hotovo.
...
Takto jednoducho to nefunguje, ak natiahneš nový kábel z bytovej rozvodnice, tak tým zmeníš podstatnú časť elektroinštalácie a revíziu Ti nik so zdravým úsudkom nevydá. Musí sa to prekopať celé, začneš projektom, montáž - nový prívod v medu 3x6mm2, bod rozdelenia TN-C-S, nová bytová rozvodnice s náplňou a kusovou skúškou, kabeláž, zásuvky.., nakonci východzia revízia.
Zásuvky sa dajú ťahať v soklových lištách na to určených, svetlá v podhľadoch. Občas čosi zaškrabať do omietky.
Je to opruz ale keď tam máš dieťa, tak je dobré sa postarať.
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od brven »

Když je tu to brýlové téma, tak přidám svoji zkušenost. První brýle v 38 letech, pouze na čtení, pak se ukázalo, že v budoucnu budu potřebovat brýle nejen na blízko ale i na dálku. Tak jsem si vzpomněl na bývalého kolegu v práci co měl brejle "na práci" a brejle "na holky". furt to měnil. Už jsem se viděl na jeho místě a polilo mě. Asi za let se staly dvoje brejle realitou, z bi a multifokálů jsem volil multifokály. Posupně se dioptrie zvyšovaly. Dneska mám 4,5 blízko a 2,5 dálku. Začátky nošení jsou nepříjemné, ale pokud přetrváš, oko si zvykne. Multifokály mám už 25 let, bez nich bych si život nedovedl už představit. Při střelbě mi to nevadí, včera z SKS na 100 m z 10 ran jich bylo 9 v černém pistoláku. Na 10 m z 4" Rugera trefím záslepku tak 3x z deseti. Multifokály se dají např. v Brně pořídit skla cca za 4,5 litru, jen musíš vědět kde. Pokud někdo řeší dvoje brýle, já doporučuji multifokly. Jen bacha na některé "značkové" optiky, cena 15 litrů je běžná a nemusíš přes ně pořádně vidět, měl jsem takové dva kamarády s touto zkušeností. přes moje brejle oba viděli podstatně líp než přes ty svoje. Ještě jeden postřeh, rozdíl mezi dioptriemi by neměl být pro komfortní vidění nad 3. Jeden čas jsem měl rozdíl 3,5 a při střelbě to už bylo nepříjemné, musel jsem moc vyvracet hlavu nahoru.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od step »

Na včerejšek u nás hlásil ČEZ vypnutí elektřiny 7:30-13:00. K radosti zaměstnanců, kteří počítali s volnem, jsem instaloval elektrocentrálu, nastartoval a jel celou dobu z centrály. Jenže ČEZ překvapil a nic nevypnul. Buď to zvládli pod napětím, nebo nás vypnutí čeká v brzké době znovu (možná neměli kapacity po úterní bouřce). Tak mám takové smíšené pocity. Aspoň jsem si to nanečisto vyzkoušel a naprosto v pohodě. Centrála za tu dobu sežrala necelých deset litrů benzínu, čekal jsem víc.
Uživatelský avatar
Vapik
Příspěvky: 45
Registrován: 19.01.2018 15:27
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Vapik »

Jak máš náročnou firmu co se týče el. spotřeby? Co jsi použil za EC?
Děkuji za odpověď
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od step »

Centrála Heron 8896419 - jednofázová, výkon 6,3, špičkový výkon 7 kW, přepínač sítí ABB OT16-40F4C.
Ve firmě 7xPC + laserové tiskárny, 2x lednička, nějaká světla, IP telefony, rack s routerem a switchem, hromada drobné elektroniky. Po zapnutí varné konvice (omylem) výkon zjevně stačil i na ni. Klimatizaci jsem raději shodil na jističi.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

Ty otrokáři :yes a ještě vypnout klimatizaci :devil
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Vapik
Příspěvky: 45
Registrován: 19.01.2018 15:27
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Vapik »

Step: Děkuji, EC rozhodně dobrá volba. Jinak vřele mohu doporučit konverzní sadu od číňana na CNG/LPG/Benzín ač jsem CNG ještě nezkoušel tak na LPG je to super, hlavně z hlediska skladovatelnosti paliva.
Odpovědět