Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

U metody průměrné ceny by se průměr určoval za celou dojednanou dodávku v daném dni. Protože podle toho, co jsem četl obchodníci prve vykoupí kapacitu levných zdrojů elektřiny a postupně přikupují elektřinu z dražších a dražších zdrojů. Poslední nakoupený zdroj (poptávka nasycena) se jmenuje zavěrný a jeho cena v současnosti určuje cenu celé dodávky elektřiny. U metody průměru to je jen jedna z položek pro sečtení a následné vydělení.
Postup "merit order", nebo-li zapojování zdrojů od nejlevnějšího po nejdražší by zůstal zachován i u metody průměru (proč si zbytečně navyšovat průměr, že?).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Metoda prumeru je uzivatelsky prijemna, ale ma zasadni chybu: prumer :-) Proc by nekdo s drahou elektrarnou mel prodavat svou drahou energii pod vyrobni naklady? Tedy ze by za EE dostal zaplaceno jen prumerne? To by pak dospelo k tomu, ze to na burzu nenabidne vubec = nedostatek EE = zvyseni cen vsech.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dracekvo »

Počítám, že by z té průměrné ceny dostal každý svůj díl různě velký, tak aby nebyl pod náklady. A konečně s tím podvodem na cenu el. energie konečně někdo něco udělá. Proč má určovat cenu elektrárna, která je nejdražší a dodává celkový výkon třeba jen 2%?

Nejférovější by bylo cenu skládat poměrově přesně podle toho kolik který zdroj dodává do sítě. Např. 50% energie atom s cenou včetně marže 1 Kč. Pak uhlí 25% 2Kč, 20% VFE 0,5Kč, 5% plyn 10Kč. (ceny jsem si vymyslel jen pro příklad)

Tak jestli dobře počítám, výsledná cena za 1 kWh z mixu těchto zdrojů by měla být 1.6,- Kč. Kdežto podle současného výpočtu by to bylo 10 Kč / kWh. Podle průměru 3,4 Kč / kWh.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Jenže to by musela být i oficiálně regulovaná cena dle zdroje. Proč bych měl prodávat jabka za korunu kilo, když Pepa prodává za deset. Tak si počkám. Když cena pro elektriku z uhlí stoupne z 1 Kč na 2 Kč kvůli nedostatku, že třetinu času nedodávám nic, furt na tom vydělám. Ono totiž není kdo by tu levnou elektrárnu zastoupil, právě proto musí pustit tu plynovou. Takže není důvod se bát, že neprodám já, koupí levně jinde. Jediný "smolař" by byly jaderky, které si nemůžou regulovat výkon ze dne na den.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

@Dracekvo: Ale to uz zase prerozdelujes a de facto popiras ideu prumeru :-)

Ja myslim, ze by bylo nejlepsi, kdyby se burza proste vratila k principu burzy a kazdy si prodaval za cenu, kterou by chtel, bez tech umelych deformaci. Jaderky by nabizely dlouhodobe kontrakty napr. za 200 €/MWh, protoze jdou jen obtizne regulovat a zalezi jim na dlouhodobych kontraktech. Uhelky by nabizely treba za 300, protoze uz se nahazuji hur/dele, ale porad jeste dostatecne rychle, aby kryly predpokladatelne spicky. A plynovky nebo vodni klidne treba za 400, kdyz bude akutni nedostatek a bude treba rychle nekde neco nakoupit. Win-win. Ale proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite, ze...

BTW - tady v OT vlakne uz jsme OT :-), nechtel by to admin presunout do energetickeho vlakna, pls?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Joe Azbest »

Nemožné. To by taky mohly OZE zkrachovat :lol:
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Jen technická s tím průměrováním. To se asi nepochopilo správně nebo to chápu jinak.
Ta průměrná cena přece není pro dodavatele, ale odběratele.
Tj. obchodník nakoupí mix elektřiny. A odběrateli ji prodá za průměr (s přiměřeným ziskem). Ne že ji prodá za tu nejdražší možnou cenu, jak se děje teď.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Tak to potom jo. Ale co by nutilo obchodnika prodavat za ceny, za jake nakoupil, ne za tu nejdrazsi? Aby zisky zase nezustaly jinde. Ono se s tim caruje uz ted, co si budem...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

cipis píše: 08.09.2022 9:19 Jen technická s tím průměrováním. To se asi nepochopilo správně nebo to chápu jinak.
Ta průměrná cena přece není pro dodavatele, ale odběratele.
Tj. obchodník nakoupí mix elektřiny. A odběrateli ji prodá za průměr (s přiměřeným ziskem). Ne že ji prodá za tu nejdražší možnou cenu, jak se děje teď.
Vystihl jsi to zcela přesně. Elektrárny dostanou každá zaplacenu svoji cenu, spotřebitel zaplatí jejich průměr.
(Možná jsem to takto měl napsat hned, bylo by to nejspíš zřejmější).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Kde ale vezmeš tu "každá svoji cenu"? Když jsem schopen prodat za korunu, ale vidím, že je nedostatek a obchodník bude muset koupit i od plynové za deset korun, tak já nabídnu svoji za devět devadesát. Jediné stojící elektrárny schopné dodat jsou plynové, takže není nikdo, kdo by mě přebil nižší cenou. Stručně tedy, pokud zrušíš prodej dle ceny závěrného zdroje, jak přinutíš ostatní prodat za nižší cenu, když jsou schopni dát cenu jen o trochu nižší a ty můžeš koupit za 9.90 od nich nebo za 10 od plynové. Teď nabízí nižší cenu, protože ví, že stejně dostane tu vysokou. Když by se změnila pravidla, už by asi nabízeli za víc.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od ecart »

To mi říkejte, že na to už neexistuje nějaká odborná studie, nebo aspoň disertační práce. Myslím na ty systémy, jak by šlo organizovat "volný" trh s elektřinou.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Permonik píše: 08.09.2022 12:35 Kde ale vezmeš tu "každá svoji cenu"? Když jsem schopen prodat za korunu, ale vidím, že je nedostatek a obchodník bude muset koupit i od plynové za deset korun, tak já nabídnu svoji za devět devadesát. Jediné stojící elektrárny schopné dodat jsou plynové, takže není nikdo, kdo by mě přebil nižší cenou. Stručně tedy, pokud zrušíš prodej dle ceny závěrného zdroje, jak přinutíš ostatní prodat za nižší cenu, když jsou schopni dát cenu jen o trochu nižší a ty můžeš koupit za 9.90 od nich nebo za 10 od plynové. Teď nabízí nižší cenu, protože ví, že stejně dostane tu vysokou. Když by se změnila pravidla, už by asi nabízeli za víc.
Na to by mohla jít aplikovat lichva, případně zneužití tržní síly (nebo jak se to jmenuje). Protože dnes mají v nabídnuté ceně určitou marži a pokud by si najednou přirazili třeba 500% to bude myslím si napadnutelné.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Majkl Night »

To si tak jdete kempovat do blbě přístupného lesa (Trenckova rokle) a tam narazíte na borca co spadl ze srázu a zrušil si nohu.
Tak jsem aspoň poprvé využil aplikaci Záchranka 👍
Pak dvě hodiny čekačka na hasiče. Jelikož se sem nedá moc dobře dostat, tak nakonec kluka odvezli řekou na čtyřkolce.
IMG_20220909_204756.jpg
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od step »

Trenckova rokle je pěkné místo, ale na úrazy ne moc vhodné. Tam se IMHO nedostane ani vrtulník. Po kůrovci je tam taky na cestičce trosku bordel. Na kterou stranu se s nim vydali?
Aplikace záchranka je fajn, jak jinak rychle ve stresu vysvětlit kde v lese jsem. Občas se v autě přistihnu, že nevím, jaká byla poslední vesnice, takže při případné nehodě vzpomínat na aktuální polohu není moc jednoduché.
O pár kilometrů dále jezdím roky na letní tábory. Je tam hezky.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Majkl Night »

Borec spadl cca 300m proti proudu řeky před Trencokvou roklí z těch vysokých hliněných srázů. Takže to s pomocí doskákal před rokli, kde jsme měli ohniště a tam jsme čekali na hasiče.
Má nějak ošklivě zlomenou lytkovou kost a dnes jde na operaci.
Poučení pro mě. Rozhodně jsem sebou neměl dostatek zdravotnického materiálu na dvouhodinové čekání na hasiče. Kdyby masivně krvácel, tak by bylo třeba dost improvizovat.
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

Majkl Night píše: 10.09.2022 6:47 Pak dvě hodiny čekačka na hasiče. Jelikož se sem nedá moc dobře dostat, tak nakonec kluka odvezli řekou na čtyřkolce.
Ono je taky pravda, že velká sposuta lidí tomu jde prostě naproti. Minulý týden jsem se šel podívat na zřízeninu Pajštún (mimochodem doporučuju akorát ne o víkendech a svátcích). Nádherná příroda, zalesněné kopce a na kopci skála (z které se mi točí hlava jen když se podívám nahoru, ne dolů) a na ní lidi:
pa1.jpg
pa2.jpg
pa3.jpg
Samozřejmě gravitace a zákon schválnosti fungují všude úplně stejně, takže kdosi tam z té skály sletěl. Zalesněný kopec, složitý terén, nejpěknější přístupová cesta vyfocena na fotce (jinak je to po skalách dolů) a jediný způsob jak se tam snést z helikoptéry je slaněním. No žádnou helikoptéru jsem nesylšel, tak doufám že to všichni přežili ve zdraví.
Nicméně ať si taky nasypu popel na hlavu: Lezu všude možně mimo civilizaci a ač třeba lékarničku vozím, sebou v báglu nemám lautr nic takže když by se mi poštěstilo asi jsem taky odkázán na ten telefon, který má ještě tu funkci, že v nejméně vhodnou dobu mu dojde baterka. Přiznávám že po výplatě bych se dost nejspíše měl taky po něčem poohlédnout.
Majkl Night píše: 10.09.2022 9:17 Takže to s pomocí doskákal před rokli, kde jsme měli ohniště a tam jsme čekali na hasiče.
A bouhdík za takové venkovní kempery. Když by tam nikdo neměl ohniště, tak hodně štěstí. Borec ho asi měl víc než rozumu. Pro tyto případy (špatně dostupný terén) doporučuju si uložit někam Mapu bodů záchrany. A nebo se je ve svém okolí naučit. V případě nehody se stačí dobelhat k nebjližšímu, zavolat číslo bodu a asi se modlit.
Uživatelský avatar
bear_grylls
Příspěvky: 128
Registrován: 26.08.2015 21:15
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bear_grylls »

Dnes sme našli nášmu štvornohému miláčikovi nezvaneho hosťa, rýchlo kúpiť špeciálny šampón, všetky deky prádlo a plyšáky postriekať octom a dať prať. A o týždeň zase opakovať.Fotene ručným usb, mikroskopom.
Přílohy
1662798529709.jpg
Ludstvo je virus ktory napadol Zem.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Blechy jsou potvory, kdyz jsem si vzala svyho utulkace, zbavovala jsem se jich pomerne dlouho. Ale neni treba panikarit, nejefektivnejsi a nejrychlejsi zpusob, na ktery jsem metodou pokus-omyl prisla, je:

- psa vydrbat nejakym tim samponem,
- byt vyozonovat.

Za dopoledne mate hotovo, a velmi spolehlive. Problem solved. :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Joe Azbest »

To jsou blechy psí. Ty na člověka nejdou :lol:
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od skagerak »

Blechy tedy nemam, ale kdyby nahodou, ozonovani fakt pomaha?
Odpovědět