Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

my nemáme jak spotřebu snižovat. NIkdy jsme neplýtvali. 100m2 bytu v 110 let starym nezateplenym baráku vytápíme plynem za 15 tis ročně. v obýváku a kuchyni přitápíme krbovkama.

Tohle vidím jako pozitivní přínos stavu světa pro naší společnost. Lidem trošku spadnou z očí ty konzumní brýle, děcka budou snad vedený trošku ke skromnosti a pochopí, kolik práce dá vypěstovat něco k snědku a připravit dřevo aby nebyla zima.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Zkus to v kWh či m3, cenový údaj je v dnešní době těžce neporovnatelný.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

zapomínám, že jsem na odborném foru, běžná populace ví max. velikost zálohy.

5ti letý průměr máme 10,6 MWh na topení a ohřev vody
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

A odhad ta kamna? To asi moc dobře nepůjde, že?
Máti asi 150m2 má 19 MWh za rok 21, topení a vaření.
A za chvilku přijde nový rozpis záloh, víc jak 2x víc bude ...
vrb
VIP
Příspěvky: 897
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

OK, 10 MWh je při nových cenách tak 30 - 40 kKč.

Těch 19 MWh odhaduju tak na 60-80 kKč / rok. ~ 6 500,- / měsíc. Pak dej vědět jak to dopadlo reálně.

1kg dřeva je tak 3kWh tepla reálně. ( průměr řekněme 12 Kč v plynu nebo 30 Kč s elektrickým přímotopem nebo elektrokotlem, TČ těžko odhadnout ).
Když dítě nebo babča nasbírá 20 kg větví na topení, tak rodině ušetří 200 - 500 Kč při dnešních cenách nakupovaného topení.

vratnikp:
Dřevo má tak 300-400kg /m3 ( jehličnaté ). Tvrdé o něco víc. Tak to můžeš odhadnout, pokud máš představu kolik spotřebuješ za sezónu.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Tomáš »

Když jsme u toho sběru dřeva...
kamarádovo rodiče měli takový docela fajn zvyk. Když šli venčit psat, tak z lesa vždycky přitáhli jednu větev z nějaké soušky. Bavíme se o vetvi co měla na konci do 7cm samozřejmě.
ono se to nezdá, ale toho dříví takto a s rozloženou zátěží za rok nanosili dost
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

Stopime jen kolem 3 kubiku za sezonu. Topit zacinam v pulce zari, protoze se na ohen uz tesim, topime do konce dubna a prikladame i kdyz je teplo a vetrame to na pudu, castecne pro pocit, castecne aby se vecer nemuselo znovu zatapet. Manzelka je na materske a ja na pracoviste dochazim 5 dni v mesici. topime vpodstate kazdy den od rana do odpoledne. Kamna maji jsou schiedel sirius maj myslim 7kW. Topime a nimi obyvak spojeny s kuchyni, podlahova plocha je cca 40m2. Ty kamna maji hodne vysokou ucinnost a salaji nejake 3 hodiny po vyhasnuti.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

Tahle ? Osatka ? Ci jak to nazvat vydrzi tri dny topeni v prumerne zime, pokud netopim na atmosferu ale na ucinnost. Plyn jede 3x1h denne. Co byly ted ty prosincove mrazy ( cca 10 dni v kuse v noci -15, pres den -7) tak jsme plynem topili navic hodinu a pul, protoze v pracovne mi uz byla fakt zima. Nicmene ja sem chladnomilnej a manzelku sem uz vychoval. V 22 vstupních mi je uz neprijemny horko.
Přílohy
IMG_20230112_185802_9.jpg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

vrb píše: 12.01.2023 16:49 1kg dřeva je tak 3kWh tepla reálně. ( průměr řekněme 12 Kč v plynu nebo 30 Kč s elektrickým přímotopem nebo elektrokotlem, TČ těžko odhadnout ).
Když dítě nebo babča nasbírá 20 kg větví na topení, tak rodině ušetří 200 - 500 Kč při dnešních cenách nakupovaného topení.
:yes
Takhle jsem se nad tím nikdy nezamyslel, ale máš naprostou pravdu.
Jen technická: dostat se na ty 3 kW z 1 kg dřeva to chce provozovat topení přibližně v bodě maximální účinnosti moderních kamen, přiměřený komín a ideálně taky komínovou klapku regulující tah komínem. Celková účinnost blížící se 70 procentům by s kamny s deklarovanou účinností 80 procent mohla být dosažitelná.

Třeba a u našeho krbu to bude tak méně než 1 kWh, protože celková účinnost bude bídná, komínová klapka s přisáváním (regulátor tahu) instalována není, takže krbem většinu času valí zbytečně moc vzduchu a ztráty do komína budou tím pádem nesmyslně velké.

Ještě jednou díky, najednou si dokáži obhájit, že regulátor tahu drahý jako čert má smysl a časem se nejspíš i zaplatí. :yes
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od jolky palky »

Kdo uhodne dostane zlatého bludišťáka :)
20230112_110358.jpg
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

Ramenní kloub?
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Ramenní kloub. Nahoře je klíční kost a vpravo jsou žebra.
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrb
VIP
Příspěvky: 897
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

Klíční kost se mi zdá nastipla, nebo možná i zlomená bez výrazné dislokace? Na pravé ruce? Pokud ano tak hodně pevné nervy a hodně volného času. Nejdříve fixace a potom náročné rozcvičovani.

Spadl jsi bokem na rameno, nebo jsi vyrazil někomu dveře?
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od jolky palky »

Vrb: gratuluji vyhráváš.
Zlomená bez dislokace. Vpravo. Jo spadl jsem na pravou stranu.
První noc byla hutná. :sleep
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hagen »

A já myslel, že ses přecpal uzených žebírek, a je to RTG žaludku ;)
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrbodol »

Když jsme u tý spotřeby. Já teď dělal vyúčtování plynu nájemníkum 1+1 jen na vaření. Předloni 1m3 46kč a loni 47kč. Čekal jsem větší skok.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Ten teprve prijde ... Za lonsky rok mela hromada lidi jeste fixaci.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

Taky si myslim, ze to zacne byt zajimave letos. Loni to odskakali ti, kterym kocil fix. Pro ty, co jedou na dlouhodobych smlouvach, dodavatel nakupuje energii rok dopredu. Tedy za cenyz roku 21. Naopak letos se jim bude kalkulovat cena z nakupu za ty silene ceny z roku 22. Pletu se v necem?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

Jinak jsem lehce znechucen novymi ceniky u dealeru. Myslel jsem si na corollu gr sport nekdy v pristim roce, jenze letos zdrazila o 20%. Takze auto nizsi stredni tridy za mega. To uz jsem na cene outbacku, ktery bych 100x radsi. Take mi prekvapila ekonomicka navratnost investice do hybridu, ten se pri soucasne cene 35 kc/l zaplati pri najezdu 175 tis. Km. Ale jako jo, clovek plati za nesmrtelnou planetovou prevodovku a dvoulitr s kombinovanym vstrikovanim, co bezi v atkinsonove cyklu plus je tu ten politicky aspekt veci, ze ho melouni na ekodani nebudou tak holit. Ale furt je to auto s moralni hodnotou 500 tis, ne mega
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
vrb
VIP
Příspěvky: 897
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

Ten plyn je tak nějak za ten cenový strop. 30 Kč plyn + 13 Kč distribuce + DPH a zisk prodejce.

Cca 5000 Kč / MWh.

Vratnikp: Gratuluji k tomu, že si můžeš vybirat nová auta. O tom většina nás obyčejných nemůže ani snít. :D Dobrá ekonomická situace je základ přežití těžkých časů.
Odpovědět