Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5359
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Rafael »

Pez:
Historické okénko:
Nevzpomenu si už jak to babička dělala, jestli ten kachlák měl nějaké letní omezení aby moc nehřál, nějakou klapku, vloženou cihlu někde, či co...

Ale moc dobře vím, že na ničem jiném nikdy nevařila. Neměla žádný el. vařič a ani plyn.

A nevzpomínám si, že by v létě, v té kuchyni bylo nějaké abnormální horko.
A to i několikrát týdně pekla v troubě koláče a buchty.
(Dědeček měl abnormálně rád sladké pečivo).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PaF »

Ona taky byla jiná léta. Když jsem byl malý, často jsme v létě zatopili i kvůli teplu, nejen když se peklo. Skoro každý týden sprchlo, když pršelo pár dní, teta pekla buchty a dělala bramboráky, když už se topí... Bylo to v podhůří Orlických hor. Na koupaliště jsme mohli, když bylo víc než 30 stupňů a to taky bylo třeba jen 5x za celé prázdniny (vstupné na koupaliště bylo vnímáno jako vyhozené peníze). V potoce jsme byli každý den, často i když pršelo. Pstruzi a raci táhli...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

Raf:
U mé babičky a tet na jižní Moravě to samé. Vařilo se každý den na kamnech.
Asi není problém přebytečné teplo odvětrat, uděláš průvan a je to. Taky domy tehdy byly méně těsné.
Dnes spíš ocením v létě chládek bez klimy. Dům je 200+ let starý i v horkém létě je tam příjemně, tak si to nebudu kazit vařením na kamnech. 😏
Časem se provoz vychytá, příští tyden chce žena zkusit upéct buchty. Nějak jí to chytlo.

P.S. Děkuji za pochvaly. :hand :yes
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Tomáš »

Nikdy bych netušil že to řeknu, ale právě jsem našel ještě horší místo, co se silniční dopravy týče, než je Praha... Je to Liberec :twisted:
Hejkal
Příspěvky: 4
Registrován: 19.09.2023 11:19

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hejkal »

Pez píše: 18.11.2023 15:54 Minulý víkend pokusné zatopení v kamnech a dnes upečené kuře a uvařené brambory na plotně. Trochu jsem byl napnutý jestli jsem je postavil správně a jestli bude trouba dostatečně horká ale vše funguje skvěle. Jsem zvědavý na zimu, jestli vytopí celý dům a jak dlouho budou sálat po vyhasnutí ohně.
Mám z toho radost jak malej. 😁😁
Ty kamna vypadají skvěle , krásná práce :yes

Můžu vědět odkud si bral ty jednotlivý díly - plotnu, troubu apod.? Hádám že kamna jsou dvouplášťové? Šamot+licovky?

Stavěl jsi sám, nebo s profikem? Příští rok bych se chtěl pustit do něčeho podobného, tak oceníme každou radu :D , myslím, že svépomocná stavba kámen by si zasloužila i vlastní téma.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od eotto »

Souhlas, založte téma.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od jolky palky »

Od rána takto:
20231121_104906.jpg
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

eotto píše: 21.11.2023 8:46 Souhlas, založte téma.
Jakože tohle je třeba nedostatečně dlouhé téma?
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

Hejkal píše: 21.11.2023 7:49
Pez píše: 18.11.2023 15:54


Můžu vědět odkud si bral ty jednotlivý díly - plotnu, troubu apod.? Hádám že kamna jsou dvouplášťové? Šamot+licovky?

Rozepíšu se v tématu Kamna, odkaz od Grunta.
Ale asi až o víkendu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2974
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Tak je to tu zas. Skoro přesně po dvou letech.
Akorát se to projevuje jako silnější rýma.
IMG_20231122_152112.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Já už jsem testy nenašel, ale lítá to všude okolo, a asi nejen covid. Spousta lidí, rýmečka, kašlíček, a najednou z toho 38,5 horečky. Tak už jsem sežral krabičku paralenu ...
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od miselito »

Skoro som ti odpisal, ze gratulujem buducemu oteckovi a to je zas covid. :angel
Inak, dcera doniesla zo skolky zas nieco, sopliky a kasliky..Nieco som od nej chytil, nemam sice horucky, trochu sopel...Som slaby, ako keby omraceny, hoci mam fyzicku silu( dokoncoval som pripravu dreva na chalupu a bez problemov), ale taky som nijaky, nechapem co su toto za choroby. Trva to uz cca 2 tyzdne a krvny obraz naparadu, kedze som bol dva dni dozadu darovat krv.
Moze to byt nejaka jesenna unava? Ved mam len 39 rokov, to este nemozem citit.
drigon
VIP
Příspěvky: 2974
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

U nás toho ve vzduchu litá spousta. Co mi dcera říkala ve škole kašlou a soplíkují skoro všichni. A asi třetina jich marodí.

Edit: odstranění editu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

Miselito: je to nejakej pitomej kašel dlouhej. Manželka kašle už 5 týdnů, po 2 tydnech ji vysel CRP test tak byla tyden na antibiotikach. COVID negativní.
Já zatím jedu druhý týden. Fyzicky fungujeme, ale není to zdaleka ono. Dojdu že šichty a placam se po baráku jak lekla ryba. V průduškach jako by se mi občas mrouskaly kočky. Léčím to vším možným, ale že by něco zabralo to ne. Pomalinku se to zlepšuje.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Václaf »

Já se v tom plácám od půlky Září. Po návratu na mašinách z Italsko/Rakouských Alp zápal plic. Teď dle krve a lékařky v pořádku, ale kašel a rýmu mám pořád. Ale mašinu jsem už v úterý odstavil a jezdím do práce autem. Jenže v něm je také zima, během devíti km se neohřeje a v práci máme 11 stupňů. Jen doma je to veselejší, už mi běží kamna, včera proběhla první zkouška a dnes už také jedou. Za pár hodin zase do chladu práce.
Čechy čechům !!!!!
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od miselito »

Vrb: presne toto som myslel, ze sa motam doma bez nejakej chuti do zivota, ale pritom mi je relativne fajn. Dokonca som sa premohol a moje vecerne pozeranie filmov, ked zaspia deti, som znacne zredukoval a vcera som siel do postele 22:30, ale minimalne zlepsenie rano. Stale bez zivotnej energie.
S tymi plucami, tiez mi odtial vychadzaju kadejake zvuky, ale iba vecer. Ok je pravda, ze fajcim, takze uz sa to snazim par tyzdnov nastavit v hlave a zredukovat pocet cigariet na minimum. Ale zaujimave je, ked si idem zabehat tak nemam ziaden problem.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1482
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od DanBlack »

Jsem na tom dost podobně...
Tři neděle zpátky jsem na služebce jsem prochladnul, před víkendem teploty 38+ tak jsem si vzal v práci volno. V neděli zkouším ze zvědavosti test a byl "dvoučárkovej". Takže týden doma, rýma a jinak nic, jenže od té doby se nemůžu zbavit chrchlání. :?
Je to takový divnokašel po kterém mi chrastí v plicích. :cry:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od miselito »

Odkedy som mal covid 2 roky dozadu, odvtedy citim, ze moje pluca, ako keby boli niekoho ineho. Problemy nemam, ale nieco je skratka inak. Uz si asi svojho "covidacika" nosime v sebe navzdy.
drigon
VIP
Příspěvky: 2974
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

První příznaky u mne začaly v úterý. Vypadalo to jako náběh na rýmu. A ve středu po obědě se k silné rýmě přidalo škrábání v krku. Plus teplota 37,8°C. To mi přišlo zvláštní, protože u rýmy mne zpravidla v krku neškrábe a teplotu mívám tak do 37,3°C. Tak jsem si pro "sichr" udělal test a během pár minut bylo jasné že "starý známý" se připomenul. Vzal jsem si týden dovolené, dnes už je to o něco lepší. Až na ten kašel a kýchání.
Celkově když to srovnám s C19 před dvěma lety bych řekl že hnusná chřipka "zdegradovala" na virózu s rýmou. Alespoň v mém případě.
Koukej tak, aby jsi viděl.
kiv01
Příspěvky: 34
Registrován: 09.02.2015 10:41
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od kiv01 »

Každá chřipka mutuje, to její modus operandi již po tisíciletí ;)
Není jediný důvod aby se i tahle "čínská chřipajza" v současnosti chovala nějak zásadně jinak ... :D
Odpovědět