Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od herman »

Voják je člověk, který brání svůj domov, svou zemi, svou vlast. Žoldák, žoldnéř je člověk, kteý bojuje za peníze.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Maximus »

To kocour:Moje řec :yes

To Herman: Trochu ti ta definice pokulhává,protože plat dostávali jak všichni vojáci z povolání v dobách CSLA, tak i většina vojáků suverennich státu (včetně brancu) v posledních století, kteří byli v operačním nasazení - takže všichni jsou žoldnéři a těch par výjimek, co si neopatrovali živobytí rabování či vybiranim "výpalného", jsou tedy ti jediní praví vojaci - ze své podstaty "samoplatci" ? ;)
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od viktor »

kocoure, neber to doslovne :D . nicmene se bojuje vsemi prostredky.
takze mame tady obcany CR kterym je v podstate neustale servirovano ze jakekoliv projevy vlastenectvi ( myslim jakekoliv , od hulakani na stadione holych lebek ale i zcela opacnou urovenk treba ucty k symbolum statu ) je nutno brat jako spolecensky neprijatelne. Tak a ted se koukneme kolem sebe. Takze zacnu bratry slovaky, kdo pamatuje jeste Ceskospovensko tak si asi pamatuje za svoji cast hymny slovaci vzdy zpivali, at byly kdekoliv.
Do nemecka nemusim ai chodit, kdo zazil opile nemce vi o cem mluvim,
tak co velky bratr USA ? Amerika nade vse a ruku na srdce. Myslim si ze pokud by se nasel nekdo kdo by stndartu USA na bilem dome nahradil necim jinym tak pokud by to vubec prezil a o tom silne pochybuji tak by z kriminalu asi jen tak nevylezl. Kdyz si projedes ruzne rozhovozy at uz z branecaku cviceni Az atd kolikrat uslysis, jsem tady abych branil svoji vlast, za to se dnes lide v podstate stydi a je to na hrane xenogobie a jeste lesceho dalsiho a take strachu , protoze potom by mohla nasledovat dalsi otazka a proti komu chcete branit svoji vlast chlapce,,, no proti utocnikum.. a jakym ? a jou sveci na ktere se spatne odpovida, stejne to nebudou vysilat, ze :D ... jo takle chtel jsem si neco dokazat atd a jine kecy,, jj s kamosema v Afganu, to vis stavim barak...
viktor
ps. efektivita vojaka se brala vzdy podle toho kolik zabil neepratel nez padl. kolik jsme to vlastne v Afganu pobili nepratel ?
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od kregan »

paja píše:
kregan píše:BTW dobrovolní hasiči jsou vyňati z mobilizace.
dá se to někde dohledat?
Na KVV mají na žádost o zproštění speciální aplikaci.

z. 585/2004 Sb.

§ 17

(1) Vojáka v záloze, u něhož je v důležitém zájmu bezpečnosti České republiky třeba, aby mohl dále vykonávat své civilní zaměstnání, lze zprostit výkonu mimořádné služby.

(2) Za důvody důležitého zájmu bezpečnosti České republiky se považuje

a) zabezpečení nezbytné činnosti Kanceláře Poslanecké sněmovny, Kanceláře Senátu, Kanceláře prezidenta republiky, soudů, státních zastupitelství, bezpečnostních sborů, zpravodajských služeb České republiky, České národní banky, poskytovatelů zdravotnické záchranné služby, subjektů hospodářské mobilizace, státních podniků, prvků kritické infrastruktury, organizačních složek státu a příspěvkových organizací, jejichž zakladatelem nebo zřizovatelem je Ministerstvo obrany (dále jen „ministerstvo“) nebo Ministerstvo vnitra anebo Ministerstvo spravedlnosti, právnických a fyzických osob, které převzaly závazek k zajišťování obrany státu, České pošty, diplomatických misí České republiky nebo konzulárních úřadů České republiky v zahraničí a dalších státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků,

b) zabezpečení nezbytného chodu národního hospodářství,

c) zabezpečení úkolů obcí na úseku požární ochrany, nebo

d) zabezpečení nezbytné ochrany obyvatel.

(3) Žádost o zproštění výkonu mimořádné služby podává osoba samostatně výdělečně činná, zaměstnavatel pro svého zaměstnance nebo orgán územního samosprávného celku po projednání se zaměstnavatelem vojáka v záloze. Žádost lze podat před vyhlášením stavu ohrožení státu, za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu u krajského vojenského velitelství podle místa pobytu vojáka v záloze. Zaměstnavatel může od svého zaměstnance vyžadovat předložení vojenského dokladu nebo rozhodnutí o jeho schopnosti vykonávat vojenskou činnou službu ke zjištění údajů potřebných pro podání žádosti a může vést evidenci těchto údajů. Zaměstnanec je povinen tomuto požadavku vyhovět. Na zproštění výkonu mimořádné služby není právní nárok.

(4) Krajské vojenské velitelství rozhoduje o zproštění výkonu mimořádné služby a vede evidenci zproštěných vojáků v záloze. Rozhodnutí o zproštění výkonu mimořádné služby nabývá účinnosti dnem následujícím po dni, kdy krajské vojenské velitelství o zproštění rozhodlo.
Čím víc víš, tím míň neseš.
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od prof. Orfanik »

To Kocour v 0:46 Ano, pravdu díš. První profesionální armády vznikaly již v antice. Konkterétně v Římě dostávali tito
profesionálvé "plat", zvaný SOLDUS. Odtáud termíny žoldnéř, žoldák. Současná mladá generace je z větší části vycho-
vána v idei - co to hodí. Termíny jako vlast, položit život, obětovat se......, jim zní poněkud archaicky. Ačkoliv nege-
neralizuju a nepatřím k zapšklým dědkům, TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ. Jsem jenom dobře informovaný optimista.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Kocour »

viktor píše:ps. efektivita vojaka se brala vzdy podle toho kolik zabil neepratel nez padl. kolik jsme to vlastne v Afganu pobili nepratel ?
Efektivita vojáka se posuzuje podle schopnosti splnit úkol. Řada, možná většina, úkolů počet zabitých nepřátel jako kritérium nepoužívá.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od mukl »

Přátelé, chtěl jsem reagovat na slova pana "štaflíka" o své remilitarizaci, která vyslovil ve vlákně o "regulaci zbraní EU". Tam je toto téma trošičku mimo, tak snad nebude vadit, když svou reakci přesunu zde...

Pan štaflík napsal toto:
... měl jsem rukovat na vojnu v době konce branné služby u nás a v době, kdy vojna (kromě vybraných elitních útvarů, kam bych se kvůli brýlím nedostal) byla z hlediska kvalifikace, dovedností, využití času... totálně o ničem. Kamarád byl např. u poměrně slušné jednotky, ale kromě 9 (slovy devíti) ran z Kosy si za rok pouze zvedl svůj strop na asi 15 piv a jako vysokoškolák se naučil rovnat prádlo oligofrennímu učni (jeho VD). Šel jsem tedy raději na civilku, kde jsem byl společnosti 100x užitečnější a leccos se naučil (mj. i střílet :-)).
Dnes uvažuji o své remilitarizaci (i když jsem starý kořen, 42let) kořen ať již směrem k AZ či něčemu ala teritoriální zálohy. Je v tom kombinace hlavně tří faktorů: -baví mě to, vychcanost směrem k potenciálu udržení si zbraní, a jistý pocit zodpovědnosti vůči dětem. Lze se z nevojáka stát vojákem? I bez prodělání základní služby (byť reálně v oblasti střelby, taktiky, zdravovědy, topografie... umím podstatně víc, než 80% záložáků)?

Já myslím a je to můj soukromý názor, že "kouzlo" základní vojenské služby spočívá, respektive spočívalo v úplně nečem jiném. Dnes lidi, kteří nebyli na vojně a chtěli by tam, mají romantickou představu o kamarádské součinnosti ve "své sladěné elitní jednotce", taktickém výcviku, střelbě, topografii a základech zdravovědy a službě vlasti ;) Ne, že bys na tohle na vojně třeba někdy také nemohl narazit....
Ale základní princip je v tom, že: Ve chvíli, "kdy se ti to nejméně hodí", tě někdo pošle na rok až dva někam, kde zrovna nechceš být. Tam děláš s lidma které nesnášíš (a které bys normálně ani nepotkal) věci, které rozhodně dělat nechceš a vůbec nejsou zábavné ani "akční". Pochopíš, že tvé nápady, názory, nálady a přání vůbec nejsou podstatná a jedeš v nějakém režimu jako stroj bez vlastní vůle. Neutuchající "pakárnou" zlomí k poslušnosti i největší "rebely" a naučí je trpělivosti. Hlavní je poslouchat, neptat se, držet hubu a krok. Získat "respekt"(spíš strach) z "gumáků". Tohle učí (učívala) vojna. Otráví ti i ten nejhezčí den a i z tak bohulibé kratochvíle jakou je třeba střelba, nebo jízdy BVP, dokáže udělat svou kasárenskou zupárnou pěknou votravu.
Céesky "obdenky", stráže, požární hotovosti, hromada zabitého času, k tomu nějaká ta "mazárna".....Ale ono to člověka nějak formuje :!: . Není to zábavný týdenní kurz akčních disciplín. Myslím, že v tom byl mimo jiné smysl povinné vojny..... štaflík :" umím podstatně víc, než 80% záložáků" ...mno, podle toho jak se to vezme :kiss . "Kdo nezažil, neuvěří - kdo zažil nezapomene!"
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od JirkaK »

Mukl - 100% souhlas
Střílel jsem za rok 4 x na střelnici a jednou házel útočným granátem.
Ale jak píšeš vojna nebyla jen o střílení. Hlavně spoustu kluků se naučila o sebe starat a nespoléhat na maminku. :D
Nebudu se rozepisovat, Mukl to napsal výstižně.
Taky se jedná jen o můj osobní názor.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od štaflík »

mukl: od maminky a tatínka jsem odešel celkem brzy a docela se staral o sebe (třeba na Štědrý den venku v mraze čistil studenou vodou chemický hajzly, taky romantika). Dva roky prostě lze strávit ,mnohem přínosněji pro osobní rozvoj i pro společnost než tak, jak se nabízelo v dob, kdy jsem měl rukovat. Kolaga v Žati tam v té době zažil jen chaos, nicnedělání a chlastání. Dvakrát se zakopal v Pereši, jednou si vystřelil na doupově, jinak akorád chlastali, nebo čuměli do stropu. Proč ne, ale dělat to tak dlouho? Já si v té době vařil, hospodařil, k civilce dělal ještě jednu práci, učil se ICT, angličinu a trampoval.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od mukl »

Tak určitě! Já ti to neberu... jen jsem chtěl tímto říci, že: "Být vojákem" není o tom, že proděláváš "užitečný výcvik"jaký se ti líbí a v době, kdy na něj máš náladu, nebo pocit, že bys ho potřeboval. Je to taky třeba hodně o potlačení individuality a ega, že ano....
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od herman »

Asi jsem to napsal nepřesně. Samozřejmně že i voják dostává plat, já coby vojín bral 120Kčs měsíčně, po povýšení na svobodníka 150Kčs. To znamenalo jednou za za měsíc zajít do hospody a propít to. Pivo stávalo v hospodě 4. cenové skupiny 2,80 Kčs.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od dracekvo »

Tak já sem taky byl jen na civilce a nelituju toho. Starat o sebe sem se myslím naučil i bez vojny a to co jsem hned po civilce vypadl za prací do velkého města.
Nicméně, co znám z vyprávění od lidí co byli na vojne dva nebo potom už jeden rok, tak to bylo o tom nechat se buzerovat, zcela vyjímečně si vystřelit pár nábojů a hlavně se naučit jak se co nejlíp zašít.
Takže né děkuji, povinnou vojnu fakt nechci. To už by bylo lepší po škole absolvovat dobrovolně výcvik záložáka a jako odměnu za to dostat třeba na první rok zaměstnání nějaké úlevy na dani. Pokud by to bylo co k čemu, tak věřím, že by i během těch 3 měsíců dokázali někoho po ŠK zlanařit, aby u vojáků zůstal.

Já osobně bych se klidně přihlásil do nějaké odnože domobrany pod vedením AČR, ale pouze za předpokladu, že by takový výcvik byl třeba rozložen do 3 cvičení ročně a nepřesáhlo by to týden vkuse. Ale nic takového neexistuje a zdejchnout se na 3 měsíce v kuse při mé práci nepřipadá v úvahu.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od colek »

A na této verzi pracuje Maximus.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od dracekvo »

Jo, už na to koukám, moc sem toto téma nesledoval, protože sem myslel, že se tu probírá připravenost nebo nepřipravenost naší armády.
Ale nápad lokální domobrany vypadá zajímavě. V každé sebezapadlejší vesnici je hasičárna. Tak proč by nemohla být v některých místech i základna domobrany.
Však nedává smysl vyřazovat a za pakatel rozprodávat majetek armády. Taková V3S, kosa a uniforma stále dokáže zastat lokálně svojí práci. Hlavně když ty V3S jsou kousky s nájezdem pár motohodin. Ani hasiči kolikrát nemají takovou techniku která je schopná se dostat do náročnějšího terénu.
Další výhoda lokální domobrany je podle mě v tom, že kdo není domácí pecívál tak zná svoje okolí celkem podrobně.

Nabízí se tu pak možnost co ještě asi nebyla zmíněna. Hasiči mají svojé dětské kolegy a soutěže pro děti. Něco podobného by se určitě dalo implementovat i na tento případ a pěstovat si mladou generaci.

Určitě mě to velice zajímá a budu to dál sledovat. Pokud už je něco rozjetého uvítal bych více info do SZ.

Naučit se základy chování na bojišti, obsluhu základních ženijních prostředků, rozšířené zdravovědě, koordinace s jinýma jednotkama určitě nebude od věci.
Dávno bych byl členěm spolku hasičů a nebo myslivců. Ale bohužel v naší dědíně je to obsazený takovejma lidma se kterejma se moc bratřit nemusím.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Maximus »

Co uvádíš, tak je samozřejmě už součástí koncepce (přečti si dříve uvedené), která se vážně diskutuje na místech k tomu určených - AČR. Jen se čeká na "čerstvý vítr" do plachet.
Jak jsem již psal i jinde, připravuji s kolegy koncept, který má tuto myšlenku podporovat zatím veřejně a až nastanou potřebné změny v legislativě (jak doufám), tak dát této ideji potřebný "drive" a bude ji potřeba co nejšířeji podpořit a propagovat.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od postak »

Jen vyleju svuj hrnek

ad ZVS dva roky bylo moc, byl jsem správce střelnice vystřelil jsem si téměř ze všeho co pěchota měla ale až jako správce mně to bavilo a dělal jsem co jsem chtěl , rpg, svitici,dymovnice, delobuchy, noční .....

ad výcvik určitě ano třeba v rámci okresu, 30dní jednotka 40 lidi víc ne zakončeno tydenním pobytem ve stanu v extremnich podminkach

co to dalo ty dva roky ? no řekl bych jiný pohled na život, to co zažili jiní bylo uplně jine než jsem zažil já jako tramp, pionyr, vedoucí pionyra a člověk si tam uvědomil vice jak je každý člověk jiny a že každy uměl něco, prostě spoluprace, sounaležitost, pospolitost, jo bylo to jine mezi klukama ze slovenska a klukama z moravy nebo prahy ale kecalove a nýmandi se odhalili hned v přijimači

armada ma nějake standarty opsane od jinud ale vzhledem ke stavu populace by to chtělo udělat zakladní povinný vycvik všech včetně žen, pak pro zajemce intenzivní část a z ní pak vybrat "kusy" s předpokladem pro jejich možné zlepšení.

Male skupiny tatíků co by měli zajem by mohli byt taky užiteční třeba v údržbě takoveho okresního poligonu a podpoře při propagaci a osvětě pro školní a předškolní mládež (něco co dělali LM), pochodak s gulašem z polní kuchyně a možnost si sahnout případně i vystřelit slepák panečku to bylo něco, určitě to mělo lepší efekt než sterilní beseda s koktajícím založákem v tělocvičně se slovy : rozkaz zněl jasně ...


uff už dám pokoj :x
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od dracekvo »

Maximus píše:Co uvádíš, tak je samozřejmě už součástí koncepce (přečti si dříve uvedené), která se vážně diskutuje na místech k tomu určených - AČR. Jen se čeká na "čerstvý vítr" do plachet.
Jak jsem již psal i jinde, připravuji s kolegy koncept, který má tuto myšlenku podporovat zatím veřejně a až nastanou potřebné změny v legislativě (jak doufám), tak dát této ideji potřebný "drive" a bude ji potřeba co nejšířeji podpořit a propagovat.
Jo já vím, částečně sem to vlákno pročetl, ale už je moc dlouhé na to abych ho zpětně dokázal celé přechroupat. Každopádně pokud budou nějaké nové zprávy, tak je uvítám. Zajímá mě to.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Maximus »

Určitě dám vědět. Co je potřeba zdůraznit, tak obnovení povinné vojenské služby je politicky neprůchozí do doby, než ruské tanky projedou Vilniusem či Kyjevem nebo kolony Hiluxů s "kozomrdími" bojovníky nebudou pod Vídní. Pak už bude samozřejmě pozdě něco dohánět. Takže buďme rádi, když se podaří prosadit dobrovolnou "Teritoriální obranu" a bude prostor se realizovat na obraně naší země takto. Kam až se to dokáže rozvinout záleží na tom, kolik nám nepřítel dá času a jak jej dokážeme efektivně využít. Když by bylo 15 - 20 let na realizaci a jistou evoluci koncepce Teritoriální obrany, tak výsledek by byl oproti současnému stavu opravdu vidět. Bohužel současnost mi připomíná 30. léta minulého století, kdy čas i geopolitika hrála jednoznačně v neprospěch svobodného Československu. Samozřejmě bych se moc rád s tím blízkým časovým horizontem mýlil.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Nicotinick »

No jestli má být skvělá myšlenka TO postavená na ideologii vycházející ze Stoltenbergovsky směšné protiPutinovské a obecné protiruské hysterie, "rychle než budou ruské tanky ve Vilniusu nebo Kyjevě", tak pro mnoho relativně uvažujících lidí možná ztrácí věrohodnost. 8-)

Ale věřím, že to měl být jen příklad. :hand
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od skafloc »

Maxime, jen pro upřesnění - v čem se nějak zásadně liší "Tvůj" projekt TO od Obrtelova projektu ND?
Ptám se, čím se liší ve Tvých očích, ne v očích některých místních rusofobů.
A ještě konkrétně na Tebe - není poněkud nešťastné takto tříštit síly? Máš představu kolik lidí už se nějakým způsobem přihlásilo k myšlence ND? A teď TO - má podle Tebe odčerpat příznivce ND, nebo nabídnout alternativu těm, pro které je ND nepřípustná? Nedá (a nemělo by se) se spíše najít nějaký společný průsečík hodnot, než si hrát každý na svém písečku?
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Odpovědět