Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od peteres »

Na diskuzním fóru je jaksi obsah i forma psaného projevu to jediné, čím se člověk může vůči ostatním projevit a tedy i to jediné, podle čeho si na něj ostatní čtenáři udělají názor (když pominu avatary, to taky lecos napoví :). A člověk už je takový, že si na druhého musí udělat nějaký názor i z toho mála co má k dispozici. Kdybych mluvil se zdejšími diskutéry osobně, určitě bych si o spoustě z nich nich udělal jiný obrázek, než z jejich psaných příspěvků, ale většinou koukám bohužel jen na jejich psaný projev. Jestli někdo kašle na to jak píše, tak podle mě taky kašle na to, co si o něm ostatní na fóru budou myslet. Navíc když si přečtu příspěvek s několika hrubkami v jedné větě, tak u mě bohužel i obsah příspěvku ztrácí trochu na váze.

Pokud jde o obsah příspěvků, musím říct že se tady často usmívám nad tím, jak se to v nich hemží různými čísly a procenty, která snad mají jakoby dodat příspěvku na důvěryhodnosti a přitom jsou vycucané z prstu (nebudu radši citovat).

Jinak je ale na tom tento portál ještě hodně dobře ve srovnání s některými jinými diskuzemi, kde to vypadá spíš jako setkání absolventů zvláštní školy. A obdivuju zdejší adminy, že jsou ochotní hlídat nejenom věcnost příspěvků, ale dokonce opravovat i jejich gramatiku a vytrvale to tady čistit. :yes
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8793
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Fabulous »

Pokud máme být odborné fórum, tak bys právě proto měl na špatná procenta a chybné údaje upozorňovat. Myslím, že by to byl pro Rozpad.cz přínos...
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Když pro vás přijdou....

Příspěvek od herman »

Můžeme tady řešit hrdost, či stud na svou národnost. Ale co mne velmi zaráží jeto, že hafo lidí nepoužívá háčky a čárky, plno pravopisných chyb....vžyť i používání spisovného jazyka je symbolem určité hrdosti na svou identitu.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Když pro vás přijdou....

Příspěvek od Terminated Account »

OT: Stran háček čárek - je dobré vzít v potaz, že hodně lidí píše z telefonu, kde je používání háček a čárek velmi nekomfortní a někdy zcela vyloučené. Důvodů proč se nedají psát háčky a čárky je samozřejmě povícero.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Když pro vás přijdou....

Příspěvek od Karlos »

Sorry ale na hacky a carky teda hrdej skutecne nejsem... nemusim byt snad hrdy na kazdou obludnost jen pro to ze ji zavedli nasi predci :)

Jen kolik horkych chvilek prozivali a hromad nadavek vyprodukovali ajtaci kvuliva ruznym kodovani ceskych znaku, nutnost prepinat mezi en/cz klavesnici atd. Opravdu bych se obesel...

OT omluva.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Když pro vás přijdou....

Příspěvek od RAD »

to že lydé dělajý, sposuti chib ve svém rodném jazice nený aný, tak důvodem k hrdosty jako spýše dúkaz, toho ze je nás jazik nesmyslně zložytí , Proč nesmyslně ? Protože jste určitě pochopily obsah výše uvedené věty i když je v ní asi 200 hrubek .Jazyk tu je proto aby se lidé domluvily a né aby vypadal krásně .
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Když pro vás přijdou....

Příspěvek od herman »

RAD píše:to že lydé dělajý, sposuti chib ve svém rodném jazice nený aný, tak důvodem k hrdosty jako spýše dúkaz, toho ze je nás jazik nesmyslně zložytí , Proč nesmyslně ? Protože jste určitě pochopily obsah výše uvedené věty i když je v ní asi 200 hrubek .Jazyk tu je proto aby se lidé domluvily a né aby vypadal krásně .
No, někdo si zakládá na své vlastní debilitě, jiný považuje spisovný jazyk za úctu k těm, co budou číst jeho příspěvky.
Já osobně majly (hrozné to slovo) pokud neobsahují háčky a čárky prostě mažu bez předčtení.
Ale to jsem se dostal opravdu velmi OT.
Tímto se omlouvám.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Kocour »

Hm, existuje dochovaná korespondence mezi obrozenci barokního věku (přesně už si to nepamatuji, ale něco jako Balbín a spol.), kde si vzájemně přitakávají, že diakritická znaménka jsou v češtině zavedena pro cizince. To aby věděli, jak které slovo vyslovit, zatímco my Češi (mysleli tím sebe) umíme číst česky i bez nich.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od dracekvo »

Nevím no. Abych psal bez chyb musím se na to 100% soustředit. Jak se začnu soustředit pouze na obsah, tak jsem schopný napsat třeba jazik aniž bych si toho vůbec všiml. Také se mi občas pletou písmenka t-d z-s a další "podobné".
Protože sám vím jaké mám s češtinou problémy, nesměju se ani nemám potřebu rýpat do lidí kteří píšou s chybama, pokud jejich text má nějakou hodnotu.
Ale toto lidé kteří s psaním nemají žádné problémy nejsou schopni pochopit.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od cipis »

To je trochu jinak. Víš, ono je tu dole, pod tímto okýnkem, tlačítko náhled. Takže každý, kdo ví, že mu to nejde dobře zaráz se soustředit na formu a obsah projevu, tak si to může napsat, kliknout na náhled a v klidu opravit. Takže to je jen a čistě o pohodlnosti. Každý je šikovný na něco jiného, takže někdo to zvládne psát a zároveň kontrolovat, někdo si to holt musí po sobě ještě přečíst. Chyby v textu, a to myslím gramatické, dost snižují hodnotu obsahu, byť je zajímavý z jiného hlediska.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od herman »

Já mám taktéž problémy s pravopisem, souhlásky s a z se mi velmi pletou. Tak si to holt po sobě přečtu (a zapojím strejdu googla s opravou chyb). Jak jsem již psal, dodržování pravopisu a slohově čistého jazyka je jistým projevem úcty a díků těm, co to po mne budou číst.
I když netvrdím, že má čeština je rovná té pána spisovatele Vančury.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Reiser »

Naprosto souhlasím s tím co napsal v úvodu Bivoj. Je to obecně velký problém dnešní mladé generace. Nesouhlasím s tím, že by to byla chyba školy nebo toho jak škola motivuje jak tu někde zaznělo. Vzdělání je především individuální záležitost a svoji motivaci si musí najít každý sám. Možná že kdyby dnešní mladá generace vyměnila aspoň na pár hodin počítač a televizi za dobrou knížku vypadalo by to úplně jinak. Starší generace četly daleko víc a jejich úroveň vyjadřování byla úplně někde jinde. O gramatických chybách ani nemluvím. Než jsem měl rodinu prodal jsem jedinou televizi co mi po rozchodu zbyla a najednou jsem měl pocit, že mám úplně neskutečně moc času po tom co jsem přišel z práce. Je potřeba přemýšlet nad tím, čím trávíte svůj čas a naučit se odlišit kvalitní informace od toho co je jen ztráta času. Navíc kvalita textu po gramatické stránce jde často ruku v ruce s jeho informační hodnotou.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Foxy »

Televizor bych nezatracoval. Ovšem je nutno mít na vědomí, že tento přístroj má velmi má důležitý ovládací prvek, totiž vypínač.
Televizi zapínám na zprávy a na předem vybrané pořady; a pak, když pořad skončí, je nutno překonat vnitřní pudy a televizor nekompromisně vypnout. Ne každý má v sobě onu sílu.

Proč ty pudy; televizor je surrogátem domácího ohně, kolem kterého se kdysi lidé shromažďovali a jehož plameny mají dodnes magickou přitažlivost. Vypnutí televizoru je pak rovnocenné nekompromisnímu uhašení ohně kýblem vody.
Rozdíl je v tom, že lidé kolem ohně spolu mlčeli, spolu zpívali, nebo si spolu povídali. Televizor rozhodně nemlčí a stává se výhradním řečníkem či bavičem - dokud on mluví, ostatní nemají šanci. V porovnání s ohněm domácího krbu je televizor ohněm, který se ze služebníka stal pánem. A vypínač je to, co ho toho jeho rozpínavého panování jedním jediným cvakem zbaví.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Reiser »

To je každýho věc. Netvrdím, že televize je nutně zlo. Jen se bez ní cítím svobodněji. Dřív jsem přišel z práce, najedl se u bedny a prostě jsem přepínal mezi hovadinama až jsem se propřepínal do postele. Hodně lidí to tak má. Televize staví lidi do role konzumentů obsahu. Vybere vám film na večer, ve zprávách vám řeknou co si máte myslet a na co nadávat. Někdy mi příjde, že se snaží lidi zabavit aby neměli čas zbytečně přemýšlet. Mě osobně nechybí. Filmy si vyberu sám, nerozčiluju se u stupidních reklam. Časem si pořídím nějaký větší monitor a nebo projektor a NAS uložiště a víc nepotřebuju. Oblíbené filmy mám ve full HD, služeb pro sledování filmů online je plnej internet. Omlouvám se za chyby, píšu z telefonu. :)
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od LuVa »

Reisere, děláš hodně pravopisných chyb. Pozor na mě a mně. Ani by mne nenapadlo někomu tohle psát, ale když čtu to tvoje mudrování...
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Henten »

Beru to tak, že úroveň pravopisného projevu je vizitkou pisatele. Internet je neosobní médium, takže na něm má pravopis větší váhu než v reálném životě, kde máme lepší vodítka na zhodnocení osobnosti člověka. Na internetu je to to první, co vidíme, a neubráníme se třeba i nevědomému hodnocení.

Naproti tomu nikomu zásadně nepíši, že píše jako prase. Myslím, že v tomto ohledu je dobré zachovat určitou taktnost a nechat si hodnocení psaného projevu pro sebe. Výtky nevedou k ničemu dobrému :head :chuckle
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Reiser »

@LuVa díky za upozornění.
LuVa píše:když čtu to tvoje mudrování...
tyhle hry já nehraju, napsal jsem svůj názor a nikomu ho nevnucuju.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8793
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Fabulous »

Myslím, že na tomto fóru je drtivá převaha žen. Jak si jinak vysvětlit slovesa "snažily", "dělaly", atd.?
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od pavel131 »

:yes jj, každou chvíli si říkám holky jedny šikovný jak je tam těch tvrdých Y.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od cipis »

OT: Tak to už abychom otevřeli tu seznamku, ne? :)
Odpovědět