Datova schranka

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Miata
Příspěvky: 6
Registrován: 14.08.2019 9:18

Re: Datova schranka

Příspěvek od Miata »

K fikci doručení:
https://faei.cz/s-datovou-schrankou-pri ... zastizeni/

Výcuc:
"...stát má povinnost vše posílat výhradně prostřednictvím datové schránky. Před časem však ombudsmanka Anna Šabatová upozornila, že ani majitelé datových schránek nejsou zbaveni povinnosti přebírat si papírovou korespondenci s tzv. pruhem, i když jejím zasláním úřad chybuje. Z judikatury Nejvyššího správního soudu podle ní vyplývá, že toto pochybení nemá vliv na platnost doručení a zákonnost vydaných rozhodnutí, jestliže se adresát s obsahem písemnosti seznámil."
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Datova schranka

Příspěvek od Hohepa »

Tedy to co tu už bylo řečeno x-krát . když mám Datovou schránku a přesto PŘEVEZMU papírovou poštu , je tato papírová pošta právně branná jako DORUČENÁ.

Jestliže se adresát s obsahem písemnosti seznámil, tak to znamená, že ji četl a to znamená, že si ji musel převzít,
pokud tedy není psychotronik.
Naposledy upravil(a) Hohepa dne 10.11.2020 12:54, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Jaká konverze pro jednání s úřady? S úřady se jedná datovkou.
Co pošlu datovkou, tak je prostě originál a nepotřebuji přece něco z datovky tisknout, ověřovat a nosit na úřad.
To jen přepošlu z datovky a nazdar.
Královák píše: 10.11.2020 11:55 Jo, jak říkám pro úředníka je to rychlejší a pro úřad levnější - konverze jsou třeba jen u některých dokumentů při jednání s úřady - někdy stačí výtisk s "košilkou".
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

To Cipis - stavební řízení a jiné, kde je to přímo vyžadováno - myslím že ty dokumenty, kde je nutná doložka nabytí právní moci - jinak by konverze ze zcela logických důvodů postrádala smysl.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Jo, stavební řízení, tam to jde hodně pomalu, snad se to zlepší.
Dostala mě hygiena, co chce dvě A4 pdfka s nákresy před a po změně papírově ve dvou paré ...
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

No a právě tyhle řízení bývají velmi často napadány ostatními účastníky řízení, kteří nesmějí být dotčeni na svých právech, proto se vlečou. Není cílem úředníka neustále studovat a doplňovat ty samé spisy, ale lifrovat to ze stolu pryč, což nejde, když se ti do toho odvolá účastník nebo přihlásí občanské sdružení (pryč jsou ty doby, kdy jim vadily velké stavby - teď už jdou lidé v OS i proti RD, garážím atd.)
Uživatelský avatar
Nope
Příspěvky: 9
Registrován: 28.01.2016 20:10
Pohlaví: muž

Re: Datova schranka

Příspěvek od Nope »

Zkušenost s datovou schránkou k založení živnosti
- založení na CzechPointu na pobočce v zapadlé dědince kupodivu záležitost na pár minut
- živnostňák má na webu adresu datovky, super! Ale nemají nikde uvedené jak zaplatit poplatek za ohlášení živnosti, jen kdesi zmínka o tom, že bych to měl platit na pokladně úřadu (což pak ztrácí to kouzlo vyřízení papírování z postele)
- posílám vyexportované PDFko z online aplikace jednotného registračního formuláře datovkou na úřad
- 4 dny se nic neděje
- 5. den mi volají ze živnostňáku - nasraní, že jsem poslal PDFko vyexportované z oficiální aplikace JRF, že přílohy posílají na další úřady a rozdělit PDFko po jednotlivých stranách je nepřekonatelný problém, ale že už to znovu poslat v jimi požadovaném formátu nemůžu, protože už to zpracovali. Nakonec že to teda zkusí poslat dál, ale ať si pak na jednotlivé úřady zavolám a ověřím si, že to došlo a bylo zpracováno.
- Do datovky přichází výzva k zaplacení poplatku - s číslem účtu a pokyny pro převod!
- Následně mi během týdne přicházejí 3 dopisy do vlastních rukou, potřebuju fakturovat zakázku, takže místo nekonečného čekání, zda něco dojde i do datovky výlet na poštu - přišla tatáž výzva co do datovky, jen v papírové formě, výpis z rejstříku a dopis od finančáku.
- Sociálka se naučila používat datovku, takže jediný dopis od sociálky přišel datovkou. Nicméně zdravotní pojišťovna se stále neozvala...

Shrnuto - ze 4 úřadů (finančák, zdravotní pojišťovna, živnostenský úřad, sociálka) jediná sociálka byla schopná korektně komunikovat přes datovku.
„Nejméně se bojí smrti ti, jejichž život má největší cenu.“ Immanuel Kant
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Datova schranka

Příspěvek od dracekvo »

Nedá mi to nereagovat, protože se tu šíří nepravda a někdo by na tom mohl pohořet.

Ohledně doručování poštou i když mám DS.
Když nepřevezmete, tak to pošta označí jako odmítnutí příjemcem a prohráváte i když úřad doručoval chybně.
Protože jste měl možnost se s dopisem seznámit a o tom, že vám úřad něco psal jste věděl. Nebudu tu dohledávat rozsudky, ale tak to prostě je.
Pokud vám úřad pošle dopis a vy z nějakého důvodu to nechcete převzít (typicky dopravní přestupek), tak se s poštákem nesmíte potkat.
Aby tohle pochybení šlo využít, tak musí být dopis po uběhnutí doby uložení potom vhozen do schránky. A pak musíte tvrdit, že ho asi někdo omylem vyhodil, ale vám se do ruky vůbec nedostal, protože se na této adrese nezdržujete a proto máte DS.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Datova schranka

Příspěvek od PaF »

No s pošťákem při doručování jsem se nesetkal snad 10 let. ;)
U nás nic nenosí, jen vhazují oznámení a na tom není uvedeno, kdo dopis odesílá, takže "odmítnutí převzetí " nehrozí. U té DS vnímám jako nebezpečí, že se nepodívám a něco prošvihnu. Samozřejmě nejspíš vlastní leností, ale taky už jsem byl zdravotně pár týdnů mimo...
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Založit DS, sundat poštovní. A je klid :D
Běžně jsou schránky, na kterých nic není, jen nálepka od pošty, že do neoznačených schránek nedoručuje :)

Já mám nastaveno upozornění na mail, takže ten mail se dá pak i případně přesměrovat.
Odpovědět