Datova schranka

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Datova schranka

Příspěvek od pedro! »

Ano. Když ti to pošlou papírově doporučeně a ty si to na poště nevyzvedneš, není doručeno a ty nemůžeš být nikterak postižen. Ale pozor - když si to na poště vyzvedneš ačkoli mělo být doručováno do datovky, tak je doručeno!
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

Drobet jinak - Má se přednostně doručovat do datové schránky, ale pokud Ti to pošlou poštou a Ty si to nevyzvedneš tak to hodí do poštovní schránky a pak se čeká na termín a je doručeno.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Nn, musí do datové schránky. A když si tu papírovou nevyzvedneš, tak prostě jako by neposlali.

Žádné házení do schránky nemůže nastat - bavíme se snad o doručení něčeho do vlastních rukou nebo doporučeně, co prostě do schránky dát nesmí.

Kámoš takto vyhrál soudní spor.

Zkrátka v případě, že máš datovku, tak musí do datovky, jediný výjimka je to, když ti to narvou do ruky a ty to podepíšeš, žes to převzal.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

U předvolání tě to klidně po uplynutí doby k vyzvednutí hodí do schránky, ale samozřejmě, že pokud máš datovou schránku, tak přednostně musí doručovat do datové schránky.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Datova schranka

Příspěvek od golem »

Co se uznaného doručení týká, tak podle mého nejlepšího vědomí:
- některé doporučené dopisy jsou nastaveny tak, že je po uplynutí úložní lhůty pošta hodí do schránky a uplynutím úložní lhůty jsou považovány za doručené
- pokud měl úřad ze zákona použít datovou schránku, namísto toho poslal dopis a já jsem ho nepřevzal, je to jako by neposlal nic, samotné vhození do schránky po uplynutí úložní doby nemá žádnou váhu
- pokud měl úřad ze zákona použít datovou schránku, namísto toho poslal dopis a já jsem ho převzal, převzetím je doručeno a na nepoužití datové schránky se nemohu vymlouvat

Jsem rád, že povinnost použití datové schránky platí i pro obce, při současné rozšířenosti loupežnických radarů to usnadňuje kontrolu, kde byl člověk oloupen a zabraňuje nárůstu škody.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Datova schranka

Příspěvek od Ulfhednar »

Golem: je to přesně, jak píšete a ze stejného důvodu jaký uvádíte mám i datovku. Kromě dalších výhod (a dílčích nevýhod).
Óðinn á yðr alla
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Datova schranka

Příspěvek od Trace »

Ptal jsem se co to znamená znepřístupnění datové schránky - prý je to ekvivalent zrušení. Tedy nic nemůže z ní ani dovnitř (tedy odpadá povinnost posílat dokumenty pomocí DT).
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Datova schranka

Příspěvek od golem »

Mohl bys prosím přiblížit, k čemu se vyjadřuješ? Díky.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Musí, ne má se. Máš rozpor v první a druhém příspěvku. V prvním píšeš, že mají, ve druhém, už správně, že musí.
Když mám datovku, tak cokoliv, co nepředají proti podpisu (a já tím sám potvrdím, že jsem to převzal), tak jakoby neexistovalo.

Přesně třeba kvůli těm pokutám. A ten kámošův spor byl o tom, že mu dokonce sebrali řidičák, ale vše řešili papírově a on měl datovku jako jeden z prvních. Tak měl na krku maření výkonu cosi, ale soud jim to smetl ze stolu, takže ti dopadlo dobře.
Královák píše: 09.11.2020 16:46 U předvolání tě to klidně po uplynutí doby k vyzvednutí hodí do schránky, ale samozřejmě, že pokud máš datovou schránku, tak přednostně musí doručovat do datové schránky.
Trace jen konstatuje, co se myslí pod pojmem znepřístupnění. Asi :)
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Datova schranka

Příspěvek od golem »

Mohl bys prosím přiblížit, k čemu se v prvním odstavci vyjadřuješ? Díky.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Goleme, nepi tolik :D

Královák prvně píše, že se má primárně doručovat do datovky, ale když hodí papír do schránky, tak že to platí také, no a v dalším příspěvku už píše, že "musí" do datovky.

Prostě když máš datovku, tak ti to musí dát do datovky.
Pokud si to ale ty vědomě vezmeš papírově, tak to platí.
Typický příklad je žádost o nákupko datovkou, s tím, že si vyzvedneš originál na pobočce.
Mělo by to jít bez poznámky, tj. pokud výslovně nenapíšeš, ať ti to nachystají papírově, tak ti to musí poslat do datovky.
Realita je ovšem maličko jiná ...
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Datova schranka

Příspěvek od golem »

cipis: Tak to už jsme vyřešili o kousek výš, tak mě nenapadlo, že se k tomu vracíš. A také jsem zvyklý, že nejprve dám citaci a potom komentář k ní. A tím má se/musí jsi mi také tak úplně nepomohl... No a tak jsem dospěl k závěru, že piješ ty, no... Tak na zdraví :D
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

Ten svůj první příspěvek jsem nenapsal úplně dobře pro neznalého - u přestupků se totiž každý vyjíždí z registru, kde je uvedena i ID a pokud není posílá se poštou na uvedenou adresu TP v registru, pokud není uvedená nebo známa korespondenční. Tam to probíhá, tak jak jsem napsal - spousta lidí si totiž myslí, že když něco nepřevezmou, že není doručeno. Takže správně jsem měl uvést - V případě datové schránky se doručuje do ní a když není, tak poštou uvedeným způsobem. U rozporu "má" a "musí" - chápu, že "musí" působí poněkud direktivněji, ale myslím, že obecný význam je stejný. Jinak Cipis, známému blahopřeji, že může klidně jezdit dál s řidičákem díky procesní chybce úředníka, silnice jsou hned bezpečnější - za špatné parkování to asi nebylo?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Datova schranka

Příspěvek od DanBlack »

@ Královák
Pořád opakuješ, že i když mám DS a nepřevezmu papírový dopis tak je doručeno - NENÍ TO PRAVDA!
Zasílání papírové pošty vlastníkovi DS je nezhojitelná vada řízení...jako kdyby nic neposlali.
Nesmíš ovšem podepsat převzetí, to je pak doručeno vždy.
Naposledy upravil(a) DanBlack dne 10.11.2020 10:32, celkem upraveno 1 x.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Datova schranka

Příspěvek od DanBlack »

golem píše: 09.11.2020 14:51 Domnívám se, že povinnost doručovat korespondenci do datové schránky platí i pro obecní úřady a tedy že například pokutu za rychlost na foticím radaru mi obecní úřad musí poslat do datové schránky. Je to opravdu tak?
Jinak v tomto směru dobře funguje fórum www.30kmh.cz
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

Nevím, kde to opakuji - naposled jsem to napsal stejně jako Ty - postup viz můj příspěvek - ale ještě jednou zopakuji- 1) registr 2) je tam uvedena ID datové schránky - doručuji do datovky 3) není uvedena ID doručuji poštou viz příspěvek výše. Uznávám, že v prvním příspěvku jsem to napsal blbě, že se to dalo vyložit jinak, protože prsty jsou někdy rychlejší než myšlenka.
Naposledy upravil(a) Královák dne 10.11.2020 11:10, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Ad známej, to bych řekl, že je většina za volantem nebezpečnější než on :D
On si vyřídil datovku jako jeden z prvních, protože se toulal po světě. A jak mu všechno posílali papírově na adresu, na které se několik let neobjevil, tak se mu některé věci naskládaly, defacto neoprávněně, protože to měli poslat vše datovkou.

Obecně s tím mají problémy, částečně z neznalosti, částečně z pohodlnosti a lennosti.

Nicméně tato forma komunikace je pro občana nejlepší, nemůže totiž dojít k tomu, že mu někdo něco na úřadě vysvětlí podle své pravdy per huba a pak to třeba zamlčí. Co je na tom dokumentu, tak je jasné. A co nešlo na přepážce ústně, tak najednou datovkou jde. Oni na to prostě musí reagovat a musí to mít obhájitelné. Což lidová tvořivost za přepážkou většinou nejde ...

Já se teď snažím protlačit výměnu řidičáku. Ale zatím to vypadá bledě. Trvají na osobním vyřízení a ještě na focení. Na to chystám odpověď, že fotku mají v systému, no a jestli ji považují za neaktuální, tak jim chci napsat, že by tím pádem měli ale trvat i na výměně občanky, na které právě tu fotku ze systému mám.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

Datovka má spoustu výhod, ale i nevýhod. Z lenosti úředníka neposílat datovkou to není - je to pro něj lepší a rychlejší - odešle a pokud si dotyčný otevře, tak má doručeno - vytiskne doručenku a fertig - žádné dohadování s poštou, že dotyčný tam nebydlí, nepřebírá nebo Ti to pošta místo hození do schránky pošle i přes písemné upozornění zpátky. Jediná nevýhoda pro občana je cena konverze a to že se mu to ve schránce po uplynutí doby smázne. Jinak výhody.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Datova schranka

Příspěvek od cipis »

Konverzi jsem ještě nikdy nepotřeboval, ze zbraní chodí dokumenty podepsané elektronickým podpisem, takže to pdfko mohu, komukoliv je potřeba, poslat mailem a je to furt originál. Jestli to chce někdo papírově, tak mu to vytisknu doma a jestli tomu nevěří, tak mu pak ale nevěřím já a nic z obchodu nebude.
Doregistroval jsem si ty poštovní zprávy a posílám "doporučený dopis" datovkou, vyjde to levněji a ty výhody, jak jsi psal, k tomu jsou plus. Třeba Aukro to přijímá naprosto bez problémů.
Někteří to nemají povolené, třeba Česká spořitelna na to totálně sere, jim se to poslat nedá ...
K tomu mazání se dá dokoupit trezor, ale jsou to už peníze další, nezaplatíš pak a zprávy pá pá.

Třeba z katastru jsem dostal do datovky info o vyřízení převodu o dva týdny dříve než ségra a máti papírově.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Datova schranka

Příspěvek od Královák »

Jo, jak říkám pro úředníka je to rychlejší a pro úřad levnější - konverze jsou třeba jen u některých dokumentů při jednání s úřady - někdy stačí výtisk s "košilkou".
Odpovědět