Jak jsem nezadržel pachatele

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Maximus »

Uvedu tu příhodu, která se mi stala před pár dny a která stále zaměstnává moje myšlenky. Někteří lidé mi tvrdí, že jsem se zachoval rozumně a pragmaticky. Osobně ale cítím, že rozhodně ne způsobem, abych mohl být na to nějak hrdý - spíš naopak.

Celý den se začal tak nějak hekticky - ani ne po 4 hodinách spánku jsem vyrazil na dlouhou cestu autem do zaměstnání, kde mě čekala hromada práce a kterou jsem zakončil mojí 1,5 hodinovou přednáškou na LF. Po 16. hodině jsem konečně měl čas stihnout oběd a vyrazit do jednoho obchodu na druhém konci Brna. Tam jsem auto zaparkoval v jedné boční uličce a vyrazil pěšky na nákup.
Jak sem zahnul do další uličky, která vedla na hlavní ulici, tak jsem viděl na protějším chodníku proti sobě přicházet svižným krokem dvojici mladých štíhlých mužů, kteří si spolu tiše komunikovali. Nebylo na nich ani tak nápadné, že oba byli oblečeni ve stejném oblečení a stejné černé barvy - péřová bunda s kapucí (nenasazenou), kalhoty, tašky, ...., jako to, že na hlavách měly přetaženy světlé - tělové kukly bez otvorů. Pravděpodobně si mě ani nevšimli díky tomu, že jsem šel po chodníku na straně ulice, která byla více zastíněna (jako obvykle :twisted:) a byl jsem částečně kryt auty, která stála na ulici.
Okamžitě mi jedna ruka nadzvedla okraj bundy a druhá ruka pevně chytla pažbičku pistole, kterou jsem měl výjmečně u pasu (jinak nosím běžně raději brašničku). Očima jsem pečlivě sledoval ruce dotyčných mužů (pokud něco zabijí, tak jsou to především ruce) - měly je prázdné, pozoroval směr jejich pohybu a čekal nějaké indície, které by identifikovaly spáchání nějakého zločinu (křik, alarm, houkačky, ...).

Mezi tím můj mozek spustil několik alternativních programů možného scénáře:
1. Scénář ala Chuck Norris, kdy tasím pistoli a s maximální agresivitou je dostanu na zem, zajistím a následně volám PČR. V případě pokusu o útěk střílím varovný výstřel a pokud by se pokusili bránit zbraní, tak by dostal dotyčný hned "dabl" - stáli u stěny, kde okna byly vysoko a ulice byla zcela bez lidí, takže moc nehrozilo ohrožení nezúčastněných osob - tedy až na nás tři. Více než pět let u bezpečtnostní agentury a sebevědomí podpořené kurzy ICS prostě udělalo své.

Pak se ale spustil další scénář:
č. 2 - Co když jsou to jen nějací vtipálkové či například účastníci hnutí Anonymous a protestují právě proti šmírovaní Velkého bratra? V naší zemi je, pokud tedy vím, maskování nepřípustné na veřejnosti jen při účasti na demonstraci. Pak by zakročení s pistolí bylo zcela neadekvátní a já bych se dopustil minimálně přestupku. Navíc bych si asi připadal jako paranoidní kretén, který by takovéto lidi vyděsil. Pokud by v panice začali utíkat a já provedl varovný výstřel do vzduchu v hustě obydlené části Brna, tak by mě při následném vyšetřování a vysvětlení situace čekaly nemilé následky, tedy především můj ZP :evil:. Pokud bych ale slušně požádal o vysvětlení beze zbraně a náhodou to byli opravdu ozbrojení zločinci, tak by to mohl být docela originální způsob sebevraždy.

Unavený mozek víc scénářů nestihl projet a až dotyční zahnuli za roh do další uličky, tak jsem chvíli vyčkal, pustil pažbičku pistole a šel si vyzvednout zboží do obchodu - nikde se nic nedělo, žádná panika, křik, srocování davu, etc. ... . Když jsem po 5 minutách vyšel z obchodu, tak byl stále klid a mír. Šel jsem k autu, zamyšlen nad dosavadními událostmi. V tom se ozvaly vzdálené houkačky, které se zastavily někde poblíž na hlavní cestě - pak mi to teprve vše "docvako".

Sednul jsem do auta, sjel na hlavní cestu a zaparkoval poblíž ČP, u které stálo auto ochranky a policie. Bezpečák mě pustil dovnitř a příslušníkům PČR jsem popsal směr, kudy zloději odešli a další náležitosti. Moc dlouho to netrvalo, jelikož jsem je neviděl odmaskované a na kamerovém systému byly pachatelé důkladněji vidět, než jsem je sám mohl zaregistrovat v nepříliš dobře osvětlené uličce.

Až při cestě domů mě napadl scénář č.3, který by byl asi "nejsprávnější" - mohl jsem zloděje z povzdálí sledovat (vzhledem k mé pistoli i relativně bezpečně) a telefonem hlásít jejich pohyb na 158. Policie by si pak snad veškerou práci udělala sama. To je ale co by, kdy by. Na to se v reálném světě nehraje a moje reakce byla "jen" - žij a nechej žít. Zda to tak bylo správně nechám s dovolením i na ostatních. Zpětná vazba rozhodně neuškodí.

Ne že bych měl ČP nějak rád - krást se prostě ale nemá a psychicky rozložené pokladní mi bylo opravdu hluboce líto. Už jenom kvůli tomu by se takové loupeže měly tvrdě potírat.

Pokud bych byl osobně svědkem nějakého brutálního přepadení, tak jsem vnitřně nějak připraven zasáhnout, třeba i se zbraní v ruce a případné následky si nést, ale moje svědomí by pak zůstalo čisté. Suplovat policii u běžné kriminality mi bohužel už tak "normální" nepřipadá - určitě by to nebylo na příslušných místech oceněno, ba spíše naopak :evil:.

Co mě určitě docela překvapilo, tak byla rychlost hlavně rukou, které mě v okamžiku připravily k boji. Prostě strojový pohyb a jen jsem čekal na pomyslný start - GOD :yes ;).

S čím nejsem spokojen, tak je fakt, že malá spanková deprivace a necelý den náročnější duševní činnosti mi příliš spomalil analytické myšlení.

Snad to pomůže i někomu dalšímu se rozhodnout "lépe" v podobné situaci - co by, kdyby :devil.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Nobody »

Podle mého by nejlepší reakce byla zavolat Policii a zkusit se dostat na místo předpokládaného přepadu, zda tam někdo nepotřebuje pomoct. Mohlo dojít ke zranění a to pokládám za prioritnější, než nějakou majetkovou činnost.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Maximus »

Když jsem přišel na hlavní třídu, nikde se nic podezřelého nedělo - prostě normální "klid a mír", tedy až na rušnou předvánoční ulici. Prostě mi převládl v hlavě scénář č.2 :oops:.
Provést primárně v případě potřeby kvalifikovanou první pomoc je pro mne samozřejmě normální.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Nobody »

Tak Policie je myslím jasná volba. Raději je zavolat zbytečně, než později litovat. I kdyby to byli kluci jdoucí na maškarní, tak se nic nestane, vezmou jim občanky a pustí dál. Osobně je volám i na agresivní bezdomovce, od toho tam přece jsou a platím je ze svých daní.

S tím dalším postupem je to složitější, no. Tam neexistuje správná cesta, možných bylo víc scénářů. A nic bych si nevyčítal. Vytáhnout bouchačku je imho kravina, nevíš, jak zareagují. A přestřelka zvlášt v obydlené oblasti může "jen" z loupežného přepadení udělat tragédii. Navíc v naší zemi je jakékoliv vytažení zbraně risk ZP.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Maximus »

To Nobody: Souhlas, normálně taky volám dost často 158, zejména kvůli "radostem", co potkávám na svých četných cestách - nyní mi nesepnulo to správné relé v mozku.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Nobody »

Chápu. Ono se to od počítače strašně snadno hodnotí racionálně, dokážu si představit, že v té situaci bych jednal obdobně. Nic bych si nevyčítal, naopak bych byl rád, že jsem si zachoval chladnou hlavu. Ono je to těžké se rozhodnout správně, když je tam hodně možných scénářů.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od dracekvo »

Osobně se držím hesla, že hrdinů jsou plné hřbitovy.
Netroufám si ríct jak bych se zachoval. Nejspiš by mě zaujmuli tak, že bych je nehybně pozoroval dokud by nezmizeli za rohem a pak bych si šel svojí cestou.
A i kdybych věděl, že jsou z té pošty, tak bych se je nepokoušel zadržet. Jsou dvá a člověk neví co mají pod bundou, nebo jestli za rohem na ně nečeká další parťák. To bych se je maximálně snažil sledovat z bezpečné vzdálenosti.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Karlos »

Také si myslím že jsi se zachoval správně, v danou chvíli nebyl nikdo přímo ohrožen na životě a celou situaci jsi neznal. Kdyby jsi vytáhl bouhačku tak by to mohlo taky skončit od osiření tvého syna až po zbytečnou smrt dvou individuí jdoucích třeba z maškarní opíječky...

Ta varianta co tě napadla ex post by byla asi nejoptimálnější a pravděpodobně by ti ji i vmetl do ksichtu státní zástupce v případě že by jsi tasil a semlelo se cokoliv... a všichni víme jak funguje naše justice a jak se soudci potažno celý státní aparát kouká na lidi co se rozhodli bránit sebe nebo nedej bože někoho jiného. Za této situace bych žádné preventivní zadržení apod. nedělal.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od bivoj »

Bohužel, naše justice (tím jak přistupuje k případům NO s použitím střelné zbraně) jasně tlačí občany do pozice "co tě nepálí, nehas". IMHO by bylo dost nebezpečné se pokusit pachatele zadržet i v případě, že by jsi na 100% věděl, že jde o pachatele loupeže. Tohle není televize a pokus o takové zadržení by mohl skončit, v případě že by byli pachatelé ozbrojeni, velice, velice nepěkně. Tam opravdu jen volat 158, případně pachatele (při zachování bezbečnosti pro svoji osobu) sledovat.

Myslím si, že jsi se, za okolností co jsi popsal, zachoval normálně a správně.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Steril »

Nepíše se mi to snadno ale myslím že i život loupících individuí má větší cenu než suma kterou mohou uloupit. Proto myslím, že potenciálně smrtící konfrontace palnou zbraní je opravdu až poslední možnost, jak takovou věc řešit. Maxime, zachoval jsi se správně - tím že jsi měl u sebe zbraň pro případné řešení konfliktu ale také tím že jsi jí nepoužil :yes
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od štaflík »

V práci, na parkovišti firmy "vycucli" kolegovi starou Škodovku. Máme kamerový systém, tak jsem to našel, že to bylo za bílého dne, odpoledne, partička sígrů, který tam hulili trávu a naprosto nevzrušeně, během hodinového (!) pobytu kolegovi vycucli plnou. Staré Clio, s nezaměnitelnou nálepkou na zadním sloupku, SPZ nečitelná. Za asi měsíc přijedu večer z Prahy, tma. Hodím služební Fobii do garáže, klíče do kanclu a přes parkoviště valím domů. A ejhle, Clio, v něm zasáčkovaný tři nebo čtyři huliči jak buzny a párty. Mobil jsem měl vybitý. Tak jsem naplul zpět do práce, z kanclu zavolal policajty, sebral klíče od služebáku, vyjel z garáže a postavil se těsně za ně. Trochu jsem podcenil obratnost malého Clia, které se přes trávník začlo vytáčet ven, takže jsem rychle přecouval na zúžený výjezd z firmy (sledujte nový díl Cobra 11: Clio vs. Fabia :lol: ) a tam je definitivně zablokoval. Vylezl jsem z auta do stínu, zaparkoval ruku pod bundu na krochnu, držel si odstup a čekal. Naštěstí to byla vyjevená jejuna, kterých mi nakonec bylo málem až líto. Až když mě ředitel sprdnul, že za blbou nádrž nestojí takhle riskovat, tak jsem to řešil víc. Předtím jsem jen doufal že:
a.) mi nenaboří služebák
b.) nebudu muset tahat Mlocka
c) když budu muset, že bude stačit jen varovný výstřel
Podvědomě asi hlavní roli hrálo to, že jsem z kamer viděl, že v tom autě budou (asi) víceméně puberťáci, huliči. Je fakt, že když se to podá, že jsem solo za tmy na opuštěném parkáči zadržoval několik mladistvých toxikomanů, tak už to zní akčněji. ;)
Jo, policajti dorazili za čtvrt hodiny a neřekli ani dík.
Shrnuto k roli PČR: krádež jsme zjistili sami, důkazi pořídili sami (náš kamerový systém), pachatele našli sami, policajtům připravili důkazní materiál (vyexportovali potřebné sekvence z kamer), následně si pachatele identifikovali a zadrželi.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Karlos »

Štaflík: a jak to dopadlo (trest)?
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Leto II. »

štaflík - tomu se říká outsourcing funkcí policie :-)

Steril - zásadně nesouhlasím - jak můžeš něco takového tvrdit? Co když ta pošťačka za pokladnou má doma postižené dítě a kvůli tomu, že nějací dva grázlící ji drželi pistoli u hlavy bude muset ještě nahradit škodu (má hmotnou odpovědnost), takže nebude mít peníze na rehabilitace a pomůcky a to dítě bude mít o 200% horší život?

Co když těm dvou grázlíkům, když to projde, začne překračování zákona vyhovovat a příště někoho znásilní, nebo rovnou zabijí?

To nemá nic společného s tím, jak se rozhodl Maximus - ten neměl dostatek informací, rozhodl se správně. Nicméně být přímo u toho je jiná, a nelze dogmaticky tvrdit, že život zmrda má větší hodnotu, než majetek poctivého člověka. Nikdy nevidíš všechny důsledky toho, že slušný člověk přijde o majetek, nebo zmrd o život. Rozhodující není porovnání majetek versus život, ale útočník versus obránce.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od štaflík »

Karlos píše:Štaflík: a jak to dopadlo (trest)?
Vím já? To bylo minulý týden. Řekl bych, že nic. Výjezd hasičů a zákrok s Vapexem (vyteklo jim toho dost) se nezapočítá, takže pod 5 000,-. Já osobně bych jim nafackoval, nechal vyšůrovat parkáč a zaplatit kolegovi benzín a poslal je domů. To by bylo výchovné, státní aparát by to nezatížilo. Takhle si policajti udělají frčku, jak odhalují i drobnou kriminalitu.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od štaflík »

To LetoII: souhlasím s Tebou, že zloděj jasně sám a dobrovolně říká, že svůj život nepovažuje za cennější, než to, co krade. Je to jeho rozhodnutí, co to řešit za něj. Na druhou stranu ta doručovatelka samozřejmě nic platit nebude. Je to jasná KN a k tomu je pojištěná.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Steril »

Pokud vím tak pošťačka/pokladní v bance nemá povinnost riskovat život při obraně kasy, nemusí tedy hradit škodu. Sice bude z přepadení vystresovaná ale šance že přijde o život je minimální. Pokud budu tahat pistoli na pachatele tak šance že zakukám já nebo oni je hodně vysoká.

S tím, že by bylo vhodné je sledovat případně jiným nenásilným způsobem pomoci dopadení samozřejmě souhlasím :!:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Josef »

2 štaflík:
To je ještě dobré. Tady po okolních dědinách je ve zvyku vycucávat naftu z autobusů, co mají řidiči zaparkované před domy, aby s nimi mohli ráno vyjet na první ranní linku. Zloději zespodu provrtají nádrž (nejspíš akušroubovákem), co se jim hodí pochytají do lavóru (jen tolik, kolik potřebují právě do svého starého meďoura), tj. např. 20 ltr, zbytek nádrže nechají vyhrčet na náves. Nebudu se bavit o barvě pleti ani o dalších podrobnostech. Ale všichni místní přesně vědí, kdo to dělá. Bohužel úředně se neděje nic, prý je policajti ještě přímo při činu nepřistihli a na preventivní hlídkování nemají čas... :head :devil
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od bivoj »

Jedno pozitivum by PA doba měla naprosto nepochybně. Místo věty
"Tady po okolních dědinách je ve zvyku vycucávat naftu z autobusů...",
by se říkalo
"Tady po okolních dědinách je ve zvyku zloděje věšet..."
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od Leon Chamel »

Maximus: Tohle dilema bych nejspíš nevyřešil o nic líp nebo hůř ani bez té spánkové deprivace. Vlastně si myslím si, že se svou reakcí můžeš být docela spokojený. Zachoval sis chladnou hlavu, sebekontrolu i akceschopnost, což je to nejdůležitější. Řešení č. 3 se opravdu při pohledu zpět jeví jako optimální. Mohlo, a také nemuselo tomu tak být. *)
Po bitvě je každý generál :D

*) M. dělí svou pozornost mezi sledování podezřelé dvojice a zodpovídání dotazů operátora tísňové linky. Ještě než vytočil číslo, přečetl si sice prozíravě z domovního štítku název té zastrčené uličky, ale při dotazu operátora ohledně směru pohybu podezřelých se už jen zahledí unaveným zrakem kamsi v dál, skrze obě postavy, přeci jen tu není doma. Když si v hlavě s úlevou vybaví použititelný záchytný bod, střetnou se jeho oči s pohledem nervózně se ohlédnuvšího zakuklence. Levá ruka s mobilem zůstává přimrzlá k hlavě, pravačka podvědomě zamíří k pažbičce pistole....
Na racionální reakci – stále ještě bezproblémové upuštění od plánované akce – koluje oběma mladým cizincům v krvi příliš metamfetaminu, jsou pod stresem a přemotivovaní. (Prachy na zaplacení dluhu bossovi, kterého se bojí víc než celé PČR, musí vysázet ještě dnes večer.) První zakuklenec pokládá ruku na rameno druhého a upozorňuje jej vzrušeně na nečekanou společnost, šátrají pro cosi pod bundou, ale to už tasí i M...
O rok později přebírá pobledlá paní M. od nadace Adra cenu Michala Velíška, udělenou in memoriam za příkladné jednání jejímu muži. Přes slzy si prohlíží ono bezcenné okřídlené těžítko ve své ruce a hlavou jí přitom proběhne nejedna hořká myšlenka nad tím, jak to teď vlastně sama potáhne dál.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Jak jsem nezadržel pachatele

Příspěvek od xmenm05 »

Maximus - řešení se nedělí na nejlepší (které obvykle člověk najde v klidu, doma u kompu s hrnkem čaje) a ostatní, ale na dobrá a špatná. Rozjet boj je vždy to špatné. To jak jsi to vyhodnotil a co jsi udělal je dobré.
A jen pro info, jednou ve vlaku jsem se rozhodoval "Co bude" - teleskop, pistole, 158 ... . Zkusil jsem 158, ale překvapivě jsem s tím měl vnitřně problém, jako že vlastně "nic neudělám", jen brnknu a počkám, ačkoli bych rád, aby se to změnilo hned tady a teď ... každopádně jsem začal vytáčet a ... nedovolal jsem se. Co se stalo? Nic, dojel jsem na svou stanici a tam se vlak rozešel, nakonec to neeskalovalo a bylo.
Zkušenost - na 158 se nemusí člověk ani dovolat ... .
EDIT Překlepy
Naposledy upravil(a) xmenm05 dne 29.11.2012 21:26, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět