Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Fabulous »

Dík za rozvedení a zpřesnění. Nejsem advokát :)
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1135
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

Lyster píše: 04.03.2021 17:03 Spíš mě napadla nějaká právní možnost anulování daru, ale to jde prý jen do roka od darování. A asi by se po 15 letech špatně prokazovalo, že na něj nějak tlačila aby to na ní přepsal...
Na to že je někdo zamilovanej blbec asi žádnej zákon není. :(
Co odvolání daru pro nevděk?
§2072 a nás. NOZ
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Elishka »

tajfun píše: 04.03.2021 17:22 a pokud je pred svatbou a nastavajici neni milionarka, tak se hodi omezit rozsah budouciho sjm a nechat to vlozit do rejstriku vedeneho u notare :P
Proč toto? Pokud nemovitost jeden z budoucích manželů vlastní před manželstvím, do SJM nespadá. Pokud nemovitost vybudovali/koupili za manželství, je snad právně i morálně v pořádku, že se nemotivost součástí SJM stane.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od FMJ »

Nemyslím si, že nemovitost byla nabyta během manželství, spíš Lysterův táta během 15 let manželství s Lysterovou macechou došel do stavu, kdy na ni přepsal půlku baráku, který před uzavřením sňatku v potu tváře postavil. A teď se rozvádějí. A madam zřejmě chce svůj díl, ke kterému přišla pouhým přepisem. Což je sice legální, nicméně asi všichni budeme souhlasit s tím, že je to ....... zjištné jednání ....a sviňárna....
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Lyster »

Ano přesně, přišla s jednou igelitkou, dvouma dětma a dluhem přes 25 000 Kč který táta ještě za ní zaplatil... No prostě umí být "přesvědčivá" no...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Lyster »

Haluziak píše: 04.03.2021 19:46 Co odvolání daru pro nevděk?
§2072 a nás. NOZ
To jde jen do jednoho roku po darování. (tedy podletoho co jsem si už zjišťoval, taky jsem na tento paragraf narazil.)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Lyster »

Jak na to koukám, brzy bude potřeba otevřít nové vlákno Rozvody a vypořádání majetku... :lol: Ale díky všem za snahu. Ale legální cestu, aby ona nic nedostala bohužel nikde nevidím.

Nejhorší je, že se nepoučil, když se před 27 lety rozváděl s mojí matkou, a musel jí vyplatit polovinu baráku (a to bylo v tu dobu společné mění manželů, takže na to měla plné právo,) tak prostě udělá takovouto kravinu podruhý... vlastně 100x horší...

Když mi to řek co se děje tak jsem mu odvětil... no a co, barák je tvůj ne? Tak ať si vezme svých pár švestek a jde... a na to on... no já na ní v jedné slabé chvilce polovinu přepsal, já myslel že spolu budeme už napořád... Já myslel že mě odvezou...
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Elishka »

Lyster píše: 04.03.2021 20:51 Ano přesně, přišla s jednou igelitkou, dvouma dětma a dluhem přes 25 000 Kč který táta ještě za ní zaplatil... No prostě umí být "přesvědčivá" no...
však ano. ale to, že tvůj táta něco daroval, nijak nesouvisí se SJM, které zmiňoval Tajfun, na kterého jsem reagovala. Takže jakékoliv ošetření budoucího SJM by mu nepomohlo, kdyz daroval...
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Lystere, a v čem je konkrétně problém?
Jako to chce řešit tím, že se to celé prodá a peníze rozdělí na půl?
Pokud má půlku, tak když ona chce prodat, tak ji musí nabídnout spolumajiteli, až ten odmítne, tak teprve může prodávat. A víme, jak se taková půlka domu krásně prodává. To půjde dost pod cenu, takže to můžeš odkoupit ty nebo to koupí nějaký spekulant a teprve pak začne to pravé ořechové.
Chápu, že je to morálně špatně, ale prostě je majitelkou a musí se to jít podle toho.

Řešení bych viděl v nájmu té její půlky. Ano, je to debilní, bude to vlastně platit už potřetí, ale za blbost se platí. Prostě nájem za barák, půlku dostane ona. Akorát ona bude muset samozřejmě platit také půlku oprav a ostatních nákladů.
Permonik
Příspěvky: 501
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Předkupní právo se zrušilo před pár lety, takže spolumajiteli se nic nabízet nemusí.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Zrušilo, ale zase obnovilo.

Edit:
Aha, tak to kolečko proběhlo několikrát, bylo, nebylo, bylo, nebylo ...
A záleží, v kterém období to teda daroval ...
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od tajfun »

odvolani daru pro nevdek lze do jednoho roku od doby, kdy se chovala proti darci nemravne,ci zavrzenihodne, ne od doby darovani

co se tyka sjm, tak pokud jeden vydelava a druhy nedela nic, ani se nejak nestara, cimz by kompenzoval praci,, tak nevidim duvod aby to melo jit do sjm
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Elishka »

obávám se, že tohle u českých soudů neprojde. dotyčná macecha něco dostala darem, teď je to její. že se rozcházejí není nemorální a že si půl baráku nechá nebo chce vyplatit...za blbost se platí, v tomhle případě hodně platí.

co se týče SJM, pokud jeden vydělává a druhý po dohodě manželů opěčovává rodinný krb... tahle diskuze je spíše na maminkovský server, ne na rozpad. Je na každém soudruhovi a soudružce, aby si našli k sobě pasující protějšek a společně si nastavili fungování rodiny, nejen po finanční stránce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dracekvo »

Na manželku svůj barák nikdy nepřepísu :D
1. Nikdo neví, jeslti s polu budeme napořád.
2. Nevidím důvod. Pokud se mi něco stane, tak dům s dětma dostane v rámci dědictví.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od FMJ »

Zajímavý poznatek - téma (silně anonymně, jen rámcové informace) diskutováno s více dámami a 90% z nich se vyjádřilo ve smyslu, že "si to přece ta ženská zaslouží...." Já teda nevím, ale připadá mi, že to holky vztáhly na sebe a svou situaci.....
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od honzasl »

Zkuste to obráceně:

Manželka má od rodičů dům, dostala ho darem před manželstvím. A chcete rekonstruovat - kolik z vás vrazí svoje úspory a práci do rekonstrukce "cizího" baráku?

Když jsme se stěhovali do domu, odmítl jsem do něj vrážet, dokud ho tchán nenapsal ženě a když jsme šli do rekonstrukce a hypotéky, tak dům pěkně do SJM.

Bejt ženská, udělám to samé. Jestli chceš abych obětovala karéru a starala se o tvoje tři klony, tak mě koukej zajistit.

Manželství je zejména ekonomicko-společenské partnerství.....
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Elishka »

FMJ... každý si takové situace vztahuje na sebe. On ten příběh totiž prožívá spousta lidí, v různých variantách. Z mého okolí:

15 let manželé, 2 děti. Chlap před manželstvím měl hrubou stavbu, oba na tom baráku nechali ruce. Financně si to rozdělili tak, že on ze svého (SJM, takže ze společného!) platil svou hypotéku na svůj barák, ona ze svého platila jídlo a takový ten provoz domácniosti. Po 15 letech milenka a rozvod, jemu zůstal barák, jí igelitka, s kteru přišla. Je to morální?

25 let manželé, 1 dítě. Ona zdědila nemovistost v průběhu manželství (dědictví - takže mimo SJM), oba na opravách nechali ruce včetně rodinných úspor (nová střecha...), pak rozvod, on odcházel s igelitkou, protože investice do majteku manželky nebyl schopen prokázat a nechtěl se soudit. Je to morální?

Další kamarádka, od rodičů dostala stavebko k příležotosti dokončení VŠ, obratem za to stavebko udělali v přítelově bytě novou kuchyňskou linku a koupelnu, do roka rozchod. Následval soudní spor, nakonec z něj ty peníze dostala.

Všechny tyhle situace spojuje nulová předvídavost. Lysterův případ je ještě něco jiného. Tam nešlo o nějaké špatné nastavení financí, tam se dospělý chlap rozhodl, že věnuje svůj majetek. Žádný zákon nechrání před hloupými činy. Chápu, že se tím pan Lyster dostal do stupidní situace. Ale nikdo ho nepodvedl, neokradl. Dary se přece po rozchodech nevrací, ne?
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Proto jsem se ptal, v čem je problém v tom konkrétním případě. Politické čachry jsou politické čachry, ale nějak se to vyřešit musí.
Já také udělal chybu, že jsem pár desítek let cpal peníze a práci do "cizího". A zatím to mám jen perhuba, že to přízemí pak bude moje ... A defacto to ve dvoře, co jsem si sám a za svoje postavil, tak je "moje" jen perhuba. Jediné, co mám jisté, tak ideální 1/4, kterou jsem zdědil po tátovi.

Jinak k tomu stavebku, v okolí naprosto stejný případ, tedy jen začátek, naštěstí borec naprosto korektní a holku vyplatil (nacpala peníze do linky v jeho bytě), bral to jako samozřejmost.

A ještě jeden příklad, soused přepsal barák na syna, a v katastru je ten zákaz zcizení (a myslím i zástavy). Detaily nevím.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PaF »

Tvoje první věta mi připomněla...

Už jsem to tu někde asi psal, ale kdo ještě máte tlačítkový telefon se slovníkem T9, zkuste si napsat, co nabídne, když napíšete Babiš...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

uC2Z5.jpeg.jpg
Mas pole nebo les, a najednou nemas... V Chorvatsku vznikla po silnem zemetreseni stovka zavrtu. To je pech...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět