"Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Matěj »

OK, žil jsem v omylu, myslel jsem, že přebíjenky ZOZ zakazuje.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

spíše se obecně nedoporučuje nosit své homemade náboje do zbraně, kterou primárně nosím na obranu (uvádějí např. v knihách Manuál obranné střelby). Samozřejmě mluvíme o současném stavu, ne o PA době. Ona pravděpodobnost, že nastane selhač (nebo jiná závada, nepřetažení závěru atd.) s podomácku vyrobeným nábojem je vyšší, než s továrně vyráběným střelivem (pokud to teda není nějaký úplný shit).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maximus »

Pokud někdo přebijí, kdo opravdu umí a používá kvalitní komponenty i "stroje", tak si se spolehlivostí nezadá s fabrickou výrobou. S přebíjenkami, co střílím já, jsem měl závad na střelnici i na závodech nula z tisíce.

Do revolveru mám právě pro home defence 38 Speciál se střelou WC.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od M M »

Za mna mozem tiez potvrdit ze pokial sa clovek drzi postupu a pouziva standardne kupene komponenty, tak spolahlivost prebijanych nabojov (aj po niekolkomesacnom skladovani) 100%. Ci uz .38, .357 alebo 9L. Ciernoprache 45LC s mazanim pod strelu dtto.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od L.C. »

Naprosto souhlasím s tím, co napsal „colek“. Jen mě střely nedodává Magtech, ale Hornady ;) .

Bohužel jako EDC pistoli mám G30 a ten mi prevít nechce chroupat olověné střelivo. Buď dělám něco špatně, nebo olovu nesedí ten polygonální vývrt, pro který je příliš měkké. Nevím. Nechodí ani s SWC střelami LOS.
Celopláště, nebo střelivo, co bych v krajní nouzi použil já, z něj zase chodí jako po másle. Přitom je to škoda. SWC střela je podle mě vyloženě druhá nejlepší volba po JHP.

Další věc je, že pokud bych se někdy dostal až do takového průseru, že už nezbude nic jiného, než tahat bouchačku a střílet, tak v daný moment bude použité střelivo asi ten poslední problém ze všech možných, který mě bude trápit. No a pokud se mi to všechno podaří přežít, tak tahání po soudech už snad zvládnu také.

Maximus píše: 29.11.2020 23:18 Normální člověk má určitý blok střílet na ozbrojeného lumpa, když stojí sám, natož v situaci, kdy za ním pobíhají zmatení "účastníci zájezdu" a postávají tupí čumilové.
Tohle je opravdu vážný a málo uvědomovaný problém. Mám instruktora, který se mě snaží dostat po střelecké stránce trochu do kupy, aby tato má dovednost měla alespoň nějakou úroveň a smysl. Naposledy jsme trénovali určité situace, kdy on hrál aktivního střelce a já ho měl „vyhledat a zneškodnit“. Zbraně byly vybité, bez zásobníků. Chtělo to jen najít cíl, namířit a cvak. A já zjistil, že mám opravdu těžký problém na něj tu zbraň už jen namířit. Prostě sice už mám něco málo nastříleno, ale ze střelnice je člověk zvyklý, že člověk je ne-terč a fertig. Jak se mi dostal do mířidel, puška šla automaticky dolů. Tohle jsme trénovali jen jednou a je pravda, že už během toho tréninku si to trochu sedalo, ale i tak. Není to legrace.

Takže se opravdu bojím toho, že by mohla nastat situace, že budu mít nabito a namířeno a podaří se mi zatuhnout a ... skončím jako ten policajt ve Vídni.

EDIT: ještě doplním, že já už jiné střelivo, než to, které si vyrobím sám, skoro ani nemám. A ve svých "carry guns" nosím jen vlastní výrobu. Jediná vyjímka je ta 7,65 Browning, ale tam už čekám na matrice ;) .
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

s tím, že člověk není terč - souhlas, je to prostě psychický blok a znamená to, že jsi zatím "normální" :) Já zkoušel realistické fototerče nebo siluetu z kartonu (v reálných rozměrech) s nasazenou mikinou a přisvorkovanýma teplákama - a fakt i tohle málo je dost o jiném pocitu než vystřelit do běžného papírového terče s koužkama (silueta s oblečením ve mne vyvolávala větší citové vypětí než fototerč).
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PaF »

Olovo není na nošení podle mne žádný problém.
S výhradou toho, že s ním nechci trénovat, protože sviní lauf. V 2" revolveru o nic nejde, trénink s WC netřeba. Do 10 m není žádný rozdíl mezi jednotlivými provedeními nábojů.

A je pravda, že střelba na realistické fototerče trochu pomáhá. Mně už třeba nevadí střílet ani na své žáky a kamarády ;). V čem jsou tyhle terče fajn je, že když jsou figury v různých pozicích a třeba ve volném oblečení, člověk musí sakra myslet na to, kde jsou vitální zóny. Je to úplně o něčem jiném, než když střílím na papírovou figuru en face.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Haluziak »

No a pak je tu ten eeersoft, kde cíle palbu i opětují :)
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od colek »

Taky pomůže si střelit do chlapa FXem, ideálně za jeho aktivního odporu. Dostaneš 2 a zábrany jdou do pryč. :D
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od jerry.mysak »

bill masen

Jasně, upsal jsem se. Žádný 9 mm para, ale 9 mm browning.

To stáří je pěkná kurva. myslím jedno, píšu druhý.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od jerry.mysak »

devlop

Svýho času jsem střílel na xicht Kalouska. Měl jsem jej nakopčený na A4 a bral jsem ho pistolí na 25 m.

Musím uznat, že je to něco jinýho než černej kruh. Na kruhu trefíš 7 a říkáš si, celkem to ujde. Kalousek má ale jen piersing v uchu. Pěkná meziočičkovka se mi moc často nepovedla. Spíše vytlučený zuby, rozčíslá ofinka.

Přitom i když pistoli moc nestřílím to vše celkem v pohodě udržím v černým.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od L.C. »

colek píše: 30.11.2020 19:03 Taky pomůže si střelit do chlapa FXem, ideálně za jeho aktivního odporu. Dostaneš 2 a zábrany jdou do pryč. :D
Přesně to mi říkal i instruktor, že simunition bych potřeboval jako soli. Že by mi stačily dva, tři zásahy a bylo by po blocích na to šup :D .
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

jerry: zkus pak někdy terč obalit oblečením jak jsem psal, mikina s kapucí, uvnitř pod kapucí ještě něčí barevně vytisknutý xicht, k tomu nějaké nohavice. To je pak ještě o level dále a už máš v hlavě blok který říká "fakt tam není nikdo živej"? :) Ten 3D efekt a reálné olečení je o něčem jiném, než jen plochý terč. Když se seženou vyřazené figuríny, které se používají v obchodech s oblečením, tak ještě lépe. Prostě tréning mířenkářské střelby pouze na mezinárodní pistolový terč ze vzdálenosti 25 m podle mne jako přípravu na případnou nutnost střelby v reálném životě, moc vhodné není. Ale na druhou stranu - alespoň něco. Mít Ečko, nenosit a netrénovat, je jako mít ŘP, nechat stát auto v garáži a nejezdit.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od cipis »

Jj, ty figuríny jsou moc dobrá věc. A tuna oblečení se najde u každého, takže když se to pak pěkně naskládá a obleče, tak je o zábavu postaráno. To je najednou divení, že není dírka v plastu, ale jen prošpikované tričko apod.
A hodně dobré je taky to naskládat tak, že se musí člověk pohnout, aby trefil právě jen ten konkrétní terč. Protože mockrát díry v terči a i v dalších ...
No a airsoft/FX jsem tu už několikrát zmiňoval. Myslím, že každý, kdo chce nosit, tak by si to měl aspoň dvě hodinky vyzkoušet. A pro začátek stačí bohatě souboje 1 vs. 1. To se najednou zjistí, že mířenka na 25 m v černém nic neznamená.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od L.C. »

Tak FX už mám domluvený. Akorát mi to klapne až po Novém roce. Potom dám vědět, kolikrát jsem "umřel", než jsem vůbec něco stihl udělat. A vzheldem k tomu, kdo bude stát na druhé straně, myslím si, že to skóre bude dost jednostranné :( .

Jestli mě tedy do té doby nedostane CoViD. I přes všechny lehké průběhy, viděl jsem, jak vypadají ty těžké a raději bych to koupil z Kalacha.

devlop: tu figurínu/figuríny, nebo alespoň oblečením obalené terče určitě zkusím.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

on a toto už je final level, spíše už jen pro fajnšmekry :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=k-ll6_9Tb8M
od cca 5:16
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od pedro! »

Wdog píše: 30.11.2020 15:14 (do krátkých) zakazuje střelu se zvýšeným ranivým účinkem,
nene, zakazuje se střela určená ke zvýšení ranivého účinku. Takže JHP může třeba určená ke snížení kolaterálních škod a "zvýšený" ranivý účinek je jen vedlejším (nechtěným) jevem.

U JHP je problém, že +- odpovídají definici šokové střely, které jsou rovněž zakázané. Například náboj https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... etail/288/ S&B JHP nemá plášť podélně naříznut, jak vyžaduje zákon o zbraních pro střelu šokovou,
Zákon o zbraních píše: Šoková střela - jednotná střela, se špičkou ve tvaru komolého kužele, který je na vrcholu opatřen otevřenou válcovou dutinou, do které zasahuje část olověného jádra tvaru komolého kužele, plášť je na okrajích podélně naříznut.
, ale je zařazena do A rozhodnutím zkušebního úřadu č. 91-01574-03 (https://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhod ... egorizace/). Oproti tomu jiné náboje jsou v CRZ vedené jako B, například https://www.prodej-zbrani.cz/strelivo/p ... 5201p.html a tedy záleží na tom, zda jsou nebo nejsou určené ke zvýšení ranivého účinku a zda je tedy lze/nelze legálně nosit v krátké.

No ale vykládej to pak soudci a riskuj, že si soudce nevyžádá zařazení střeliva do kategorie...a že to úřad nezařadí do A jako ty S&B. Takže nakonec jsem se rozhodl pro SP; tam by měla zbýt alespoň nižší odrazivost.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Germanik1 »

Z čeho odvozujete, že §29 má nějaký limit? Tedy Nutná obrana dle T. Z.? Mám za to, že řeší jen následek, prostředky nikoliv. Ty jsou nepodstatné. Užít v rámci NO lze cokoliv. To ostatní je akademická debata navíc
Udělám co musím
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

takhle, pokud bys někoho zčadil JHPčkem tak proti tobě budou vedeny min. 2 procesy. Jeden na KN a NO, druhý za použité střelivo.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Germanik1 »

To je tvůj názor nebo existuje precedens? Zákon se ne odvolává na podřízené právní normy, podle čeho soudíš, že je nutná obrana limitována dalšími právními úpravami? Nikde jsem to nenašel
Udělám co musím
Odpovědět