"Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Stenny »

K materiální přípravě - taktické pravidlo "hlavně noste škrtidlo" je odvozené od armády a toho, že vojáci nosí balistiku. V útocích aktivních střelců bývá u obětí hodně zranění trupu a pokud by na to člověk směroval lékárnu, je nutno počítat i s průstřelem trupu jako velmi pravděpodobným (tj. mít tam nějaký chest seal, ideálně i hemostatikum kvůli junkčnímu krvácení atd.).

Ale tohle téma bych směřoval čistě na mindset a případně lehce taktiku, jak bylo myslím původním záměrem.

Pracuju v psychologii a občas školím krizovou komunikaci/sebeobranu, takže případné otázky tímhle směrem můžu zkusit zodpovědět (nejsem ale žádný blackops veterán, jen civil s nadstavbami vzdělání).
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

2) rovina duševní a takticky aktivní - jde o přípravu na případný útok a minimalizaci pravděpodobnosti, že se k němu připletu:
neuchopitelný mindset popsal Cooper, nebudu ho parafrázovat
pokusím se sepsat seznam návyků, které společně s oným mindsetem zvýší v případě konfliktu šance:
  • nenosím obuv a oblečení, ve kterém se nedá běhat (pantofle, podpatky)
  • nenosím oblečení, které prozrazuje, že mohu být hrozba - je to dvousečné - už jen nůž na klipu v jeansech, nebo taktické kalhoty o vás něco vypovídají a statistiky praví, že si vás zlodějíčci spíše nevyberou k přepadení, v případě aktivního střelce to z vás může udělat prioritní cíl
  • vždy se věnuji pozorování lidí okolo, nevěnuji se mobilu, nemám sluchátka v uších, člověka, který nezapadá do davu poznáte podle jeho obezřetnosti, postoje... zde doporučuji hru do MHD - poznej revizora. sledujte nastupující lidi a všímejte si chování lidí, kteří se následně prokáží jako revizoři
  • na zastávce MHD a tak nestůjte zády do prostoru, stůjte u lampy, stěny zastávky , odpadkového koše, zábradlí... jednak se k nám někdo hůř přiblíží zezadu, druhak máte blízko sebe překážku, kterou můžete dostat mezi sebe a útočníka, at už se jedná o džihádistu nebo žebrajícího bezďáka
  • nepohybujte se po městě pěšky/MHD podnapilí
  • v restauracích/bankách a dalších podobných veřejně přístupných interierech si při vstupu prohlédněte plán únikových cest, ověřte jejich průchodnost, neseďte uprostřed místnosti a zády ke vchodu, ideálně vyhledejte místo kde za sebou máte zeď a před sebou vchod
  • při chůzi si vždy v vytipovávejte kryty/úkryty do řekněme 3 skoků/2s pohybu od sebe, když vytipovaný kryt minete, vyberte další - eliminujete fázi "někdo mne nastřelil, kam se schovám!"
  • při jízdě v autě si např. v koloně vždy nechte od předchozího vozu takový odstup aby jste mohli vyjet do vedlejšího pruhu nebo na chodník
  • při jízdě v autě po městě se zamykejte
myslím si, že víc návyků nepraktikuji
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od L.C. »

PeFi píše: 03.11.2020 15:59 Sice to nevidím tak dokonale černě jako vrb, ale vidím to minimálně tmavo šedě, protože jsem četl několik spisů z oblasti nutné obrany a nad tím, co předvádí mnozí státní zástupci a někteří soudci, tak nad tím vážně zůstává rozum stát. Aneb obžalovaný jednal zákeřně, když zbraň nosil skrytě a použil ji zcela nečekaně ....
Byť to sice nejspíš nakonec dopadne osvobozujícím rozsudkem, tak stát opakovaně předvedl, že je vždy připraven zničit obránci život vláčením ho dlouhá léta po soudech, a není důvod domnívat se, že se situace zlepší.
Navíc reálně hrozí, že každé pohybení (pouze ten kdo nic nedělá nic nezkazí) bude bonifikováno tím, že přešlap nastal v době nouzového stavu.
S těmi soudy je to bohužel pravda, ale jsou i lepší vlaštovky, viz. střelba v Tanvaldu a přepadení obchodu se zbraněmi v Praze. Dokonce i ten důchodce s podomácku vyrobeným samostřílem, co zloději ustřelil kus nohy se z toho nakonec tuším nějak dostal. Sice se to vleklo, ale dopadlo to dobře.

Navzdory všemu se modlím, abych se do podobné situace nikdy nedostal a neméně se modlím, abych, pokud se do ní opravdu dostanu, obstál alespoň trochu se ctí. Za sebe napíšu, že bych se nemohl dívat, jak někdo střílí do lidí. Tohle je něco, co je tak mimo jakoukoli čáru, že bych si nedovedl představit, že bych neudělal nic a ještě s tím dokázal dost dobře žít. Proto jsem byl třeba i v případě koronaviru dost, jak to říci "overprotective"? Přehnaně ochranný až útočný? Někdy jsem vyjel po lidech, kteří si to nezasloužili, jenže ten primární cíl byli rodiče, o které se bojím a také kamarádi, které mám většinou mezi staršími lidmi. Já mám tu přehnanou péči o blízké asi po rodičích a prarodičích. Většina z nich taková byla.

Pokud bych se nachomýtl do ambulance, kde střílel Ctirad Vitásek a měl alespoň minimální šanci zasáhnout a neztuhl v první moment, nasypal bych do něj celý zásobník. Přesně dle pravidla "Ozbrojený cíl, stojící, či v pohybu, zůstává cílem." Jasně, soudy by z toho udělaly "PŘÍPAD", jenže pokud budu mít svůj mindset nastavený tak, abych v daný moment řešil legislativu, nepřežiju. Takhle to nastavení nefunguje a fungovat ani nesmí.
Kdysi jsem třeba psal pro D-Fens článek o použití střeliva se střelami SWC v rámci nutné obrany. Některé věci bych dnes napsal jinak, ale to gró tam je. Nemáme možnost vlastnit střelivo se zvýšeným ranivým účinkem, byť je v podstatě pro obrannou nepřekonatelné a snižuje výrazně riziko vedlejších ztrát (mimochodem s tím, že bych zmrzačil, či dokonce zabil někoho nevinného, bych také asi dlouho nevydržel).

Na druhé straně je někdo, kdo chce zabíjet. Vybírá si prostor a čas a chce nadělat největší škodu, tj. zabít co nejvíce lidí. A jestli mám být jediným, kdo jej dokáže zastavit, tak to zkrátka udělat musím. I s vědomím, že mi to erár dá sežrat i s tkaničkami od bot.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od colek »

Co dodat... :yes
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Ivana »

Mě pandemické a jiné plány moc nezajímají, teda jako zajímají, kdyby se dodržoval na jaře i na podzim ten starý, co máme, tak bylo líp a nedošlo to těchto konců. Ono je taky dobré si uvědomit, že i kdyby mě vláda za pandemie chránila, je její cíl jiný než můj. Cílem vlády je, aby se nezhroutily nemocnice. Ovšem osobní cíl musí být jiný: jak to přežít, a to ve zdraví fyzickém, duševním i finančním. Osobní taktika a strategie musí proto být o level výš než taktika a strategie vlády. V případě aktivního střelce nejsou ty vládní a osobní cíle tak zjevně v rozporu, protože když ho někdo včas nesejme, tak nepřežije nikdo v dohledu.

Primárně mě zajímají zcela přízemně praktické věci, co fungují. O tom jsem také chtěla to původní vlákno, které bylo hozeno do.. řekněme třeba úvah a diskusí... o džihádu.

Prostě konkrétní rady od zkušenějších, které v případě aktivního střelce jdou za to prosté run, hide, fight a zvyšují osobní šance. Už se mi jich dostalo, dík, a stojím o další. Až budete potřebovat něco o kytkách, jsem tu pro vás.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PeFi »

Spousta zajímavého o aktivních střelcích se dá vytáhnout z amerických oficiálních zdrojů, já mám v oblibě jako zdroj seriózních informací studie FBI (dole na stránce jsou mj. odkazy na studie):
https://www.fbi.gov/about/partnerships/ ... -resources
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od BiSon »

Ivana:
Ohledne kurzu to bude problem. On totiz tohle nabizi malokdo. Vidim v zasade dve cesty, obe casove narocne (musi te to bavit!)
1. dobrej klub sebeobrany, kde trenuji i tzv scenare. Primarne to bude asi proti utocnikovi beze zbrane, ruznejm drbanum apod. Jestli jsi z Brna, muzu vrele doporucit rbsd.cz (i kdyz mam zkusenost spise s Olomouckou centralou)
2. Streleckej trenink se vsim vsudy - ZP, strelnice, souteze (LOS, IPSC), ruzne kurzy, popisovane i tady .
V urcitem bode se obe cesty zacnou prekryvat - strelecti instruktori vi, ze obcas to bez fyzickeho kontaktu nejde a rozumny trener sebeobrany se zbranim nevyhyba - vi ze razantne zvysuji sance. Oboje ma samozrejme svoje omezeni.

Specializovanejsi kurz zamereny na sileneho strelce/teroristu nevim, docela marne premyslim kdo. Zasahovka vetsinou vi ze jde do akce, ma vybaveni vcetne neprustrelek, vycvik, kamose okolo. Mozna zkusenosti pochuzkare (nikdy nevis, kdo ceka za dvermi), ale bude to hodne rozstristene. A potrebujes to nadrilovat, jeden kurz nestaci. Bez zasadnich (technickych) omezeni snad jedine specialni sily armady.

Pridam osobni zkusenost, mam par (opravdu jednotky, nejsem konfliktni typ) vystupu s drbanama. Nacvicene postupy z treninku funkgovaly perfektne - agresivita, primerenej rev, nedat najevo strach, hlava vedela ze se bude bojovat (nakonec teda nebojovalo, to beru jako +). Takze ty treninkove postupy funguji. Akorat to chce zazit, i pod stresem (alespon fyzickym na treninku). Detaily kdyztak do SZ.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Ivana »

Hoši dík, všem.

Ke svým pravidelným cvičením korona-zenu kodo (koukej čeho se dotýkáš), deko (dezinfekční kolečko), velké deko (dezinfekční kolečko s kloktáním po nákupu), sleho (sleduj holočumáčníky) velké sleho (vyhýbej se jim na 15 metrů), čišpi (čistá a špinavá ruka) přidám ještě cvičení tero-zenu slete (sleduj teroristu) a sleúvý (sleduj úkryty a východy).
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od mukl »

Tak "Tě bůh...přátelé...."
Když tady čtu ty vaše "běžně praktikované" zásady protiteroristické a protivirové bezpečnosti, tak málem omdlévám. Kdybych takto opravdu musel žít, včetně kloktání po nákupu, tak to zkrátím rovnou a raději si "napálím kouli do hlavy" sám. Ale, proti gustu - žádný dišputát 8-) .
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od BiSon »

ivana:
jeste me napadlo - vyhledej si prispevky uzivatele Cover72. Tady a na dfens. Bohuzel uz neni aktivni.
Celou problematiku studoval, hodne i v literature z USA a prekladal. Ne vzdycky lze zkusenosti ze statu pouzit 1:1 kvuli jinym realiim, ale je to minimalne poucne a nuti to k zamysleni.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

Je čas začít se učit, co dělat v případě střelby na ulici, říká kriminalista

Je to zcela jednoduché – utéct, schovat se, nebo když není jiná šance, bojovat. Je třeba ale říct, že kdo si myslí, že jako neozbrojený vyhraje nad člověkem se střelnou zbraní, je blázen. Proto je třeba neustále myslet na to, že je nutné z takového místa co nejdříve zmizet.


Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/viden-terorismu ... all-locked

tak čekal jsem od "premium" článku trochu více... ale alespoň takový podnět běžným lidem k zamyšlení se nad tím, že je potřeba své myšlení a chování venku ve městěch poněkud pozměnit a připravit se, alespoň v hlavě
Naposledy upravil(a) devlop dne 04.11.2020 11:51, celkem upraveno 1 x.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Stenny »

Stoh článků ke čtení: https://www.activeresponsetraining.net/ ... compendium

Psychologie pachatelů, úspěšnost jednotlivých taktik pro napadené, rady pro první pomoc, boj atd. Velmi stojí za přečtení.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Ivana »

Devlop: Ano, mělo by se o tom mluvit. Znamení doby - tento článek je součástí exkluzívního obsahu....
Stenny: Dík.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

Ivana: souhlas, dát alespoň hrubý návod k tomu, jak zachránit život svůj nebo život ostatních v případě útoku teroristů, do palcené sekce, je tak nějak z zblití nad tím, jak bezpáteřní holomci v novinářství jsou. Tohle mělo viset alespoň dva dny v headline na stránkách, aby si to přečetlo co nejvíce lidí. Ale money making je důležitější.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Ivana »

Pčr to na stránkách má, ale musíš to hodně hledat: https://www.policie.cz/clanek/utikej-sc ... bojuj.aspx
Je k tomu i videjko: https://www.youtube.com/watch?v=3Ierde6f9A0
Myslela jsem, že to po Vídni vyhodí dopředu do novinek, ale ne.

Já si původně taky myslela, že tohohle budou den poté plný noviny. No nejsou.

Jo a z aktualne.cz a z irozhlasu zmizely i lišty s čísly o koronáči. Jestlipak nám to po volbách vrátí? Seznam lištu drží, ale nemá tam počty mrtvých. Které zpětně docela hrozivě narůstají (30.10. původní číslo 121, dnešní číslo 200).
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

tak, nakonec jsem si nechal nejnáročnější rovinu tohoto tématu:
3) taktickou pasivní - útok se stal a já jsem ve víru děje. Příprava na téhle úrovni je už spíš životním stylem, je to nekončící cesta sestávající se ze získávání nových potřebných schopností, ale především jejich udržování, jmenovitě:
  • dynamická střelba - používání krytů, střelba v netradičních polohách, střelba za pohybu, odstraňování závad...
    RiP tu popsal svoji zkušenost s většinou tuzemských subjektů vyučujících střelbu https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=48&t=2835&start=100 Zde nastává kámen úrazu, na kurzu vám ukážou techniku, kterou musíte dostat do svalové paměti (cca 5000 opakování) a průběžně udržovat, tvrdím že nutné minimum pro udržení stávající úrovně je půl hodiny týdně sušit základní úkoly (zapichování, tasení, přenášení mezi cíli, kryty, udržování záměrné za pohybu, pohyb mezi kryty, práce se svítilnou, přebíjení, závady...) plus 200 ran měsíčně na střelnici na platformu (pistole, puška, brokovnice...). A to je pro člověka, který tím nežije velká investice zdrojů (i čas je zdroj). Nicméně lepší i minimální návyky než žádné. Jako minimalistické řešení udržování návyků doporučuji závody LOS. Budete nuceni střílet z netradičních postojů, dostanete do svalů bezpečnou manipulaci, navyknete si na používání krytů a to vše ve "stresu" z toho, že závodíte. Nicméně LOS se hodně zvrhl ve sport, a člověk si musí říct, jestli bude závodit a budovat špatné návyky, nebo to pojme jako trénink a bude se soustředit na pečlivé krytí a správné technické provedení jednotlivých úkonů, především špatné krytí je rozhodčími tolerováno.
  • fyzická kondice
  • první pomoc - máme tu téma o škrtidlech https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=12&t=1076 a celý blok vláken o první pomoci.Nicméně osobně doporučím spíš tlakový obvaz - izraelák. Tvrdím, že škrtidlo stejně jako balistická vesta mi nemá zachránit život, ale umožnit vyhrát boj.
  • pohyb po "bojišti" - válčení není o ničem jiném než být v pravý čas na pravém místě, pak je střelecká část o dost snazší, tohle považuji za nejdůležitější a nejhůře nacvičitelnou část. některé tuzemské střelecké školy nabízejí pokročilé kurzy zaměřené na "battlefield movement" jejichž součástí je i force on force trenink. nechci dělat reklamu, ale = z mé zkušenosti je nejefektivnější vstupní kurz do této problematiky Low light od hardtasku - naučí nás pracovat se svítilnou, základy CQB a navíc si vyzkoušíte force on force s FXkama. V případě aktivního střelce půjde v 90% o pohyb v budově, nebo jejím okolí. Níže přihodím pár dobrých videí, na která jsem si vzpomněl, kde člověk může něco vykoukat a napodobit při sušení doma.
    John Lovell https://www.youtube.com/playlist?list=P ... srcX2iLYiq
    John Lovell https://www.youtube.com/watch?v=u1aD4oXSLSs
    Mike Glover https://www.youtube.com/watch?v=BIz_DhJH7eg
    Mike Glover https://www.youtube.com/watch?v=IMAX7ILorxE
    tactical rifleman https://www.youtube.com/watch?v=y5h6I_0cnSo

    pro úplnost bych měl zmínit i kryt x úkryt.
    kryt nám poskytuje jistou balistickou ochranu
    úkryt nás jen ukrývá a nás jen dělá hůře zasažitelným
    jak jsem včera psal v úvaze o typech střelců - tvrdím, že člověk bez výcviku s velkou pravděpodobností nebude střílet skrz úkryt
    nechci úplně načínat téma balistické odolnosti jednotlivých krytů, protože to bude zavádějící, ale pokud bude zájem o tom diskutovat, nebráním se tomu

    automobil - práce v a kolem automobilu je opět hodně specifická, nicméně platí obecné zásady dynamické střelby. Budu opět zobecňovat - tvrdím, že automobil je spíše úkryt než kryt, vyjímku tvoří kola a motor. K Ivanině dotazu, která auta mají dnes motor vzadu - z těch co nejběžněji potkáme asi Porsche 911, tedy vpodstatě žádné. Navíc nová auta mají motorový prostor z velké většiny vyplněný plastem a dráty.

    nějaké online podklady ke krytům.
    Hardtask DP2 - vpodstatě první hodina je o práci s kryty https://youtu.be/ICt_zFNFPRQ?t=120
    tactical rifleman - automobil https://www.youtube.com/watch?v=LCaCAsVSj40
  • štěstí
  • legislativní stránka mého jednání - kontakt na právníka v mobilu, případně pojištění pro případ KN a NO
  • morální stránka mého jednání - věc jednotlivce
Tímto jsem k tématu napsal, vše co jsem napsat chtěl. Mé příspěvky by měli sloužit jako seznam základních informací pro lidi, kteří s problematikou začínají. Pro studium reálných případů v češtině doplním rubriku čestná zmínka na zbrojnice.com https://zbrojnice.com/category/cestna-zminka/

To je asi všechno co vím o krevetách.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od cipis »

Ona ta velká investice zdrojů není až tak potřeba. Celá řada činností se k tomu totiž dá využít za "pár kaček". Jasně, že na profíka je potřeba 5000 opakování. Ale jít si dvakrát do roka zastřílet airsoft, dvakrát laser game, a člověk se dostane na úroveň asi 1000x lepší než kterýkoliv "obyčejný" ovčan.
Klasická mířenka a bezpečnostní postupy při nich jsou leckdy kontraproduktivní. Zejména to vyprázdňování zbraně na konci "úlohy". V reálu úloha končí až v klidu doma na kanapi, ne až spadne poslední popper, kdy má hromada lidí už prázdnou zbraň a zásobník vedle ke kontrole rozhodčímu.

Jakákoliv, i sebemenší dovednost, rapidně navyšuje šance. A vzhledem k tomu, že se zamrznutí může potkat stejně tohoho nabušeného profíka jak amatéra, tak bych si rozhodně nedělal těžkou hlavu, že nechodím na kurzy, neposiluji, neopakuji do zblbnutí postupy atd. atd. Všechno, co se tu výše uvádí a rozebírá, je pro drtivou většinu lidí naprosto zbytečně složité, komplikované a o to víc to pak působí, že se na to někdo vykašle "ále, jaká je pravděpodobnost".

Na naučení člověka krýt se stačí 5 minut cvičení s airsoftkou. Krev z čela to naučí první kuličkou, štípanec přes tričko možná až druhá. Ale borec, který první souboj prohrál kuličkou do čela, tak už se po té mokré a lehce zablácené trávě ochotně válel :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Bill Masen »

Včerejší pobíhání s dětmi s Nerfkama po baráku mělo taky svoje kouzlo pro nácvik krytí. Pár sem jich schytal.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Argonaut »

není to přímo k aktivnímu střelci, ale rozmohl se takový nešvar a to pády do kolejiště. Určitě je jedním z pravidel dávat pozor na nástupištích (hlavně Praha a Metro) a nedostat se do situace, kdy někdo zezadu lehce zatlačí před přijíždějící vlak.

Např. v metru / dopravním prostředku se vždy snažím cestovat tak, abych byl zády u dveří, ideálně zkraje vagonu, kde se na mě nemůže tlačit moc lidí z mnoha stran.

Ve vlaku (elefant) se sedat tak, aby člověk měl ideálně opět krytá záda a ne že mu kouká šiška přes celý vlak.

Také mi přijde praktické být připraven použít notebook v batoho jako štít.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od MartinSk »

Od střelby v Ostravě v nemocnici nosím v batohu co s ním chodím do služby a pak po nákupech ocelový plát - přesně mi vlezl do síťované kapsy na lejstra... To je účinější než noťas... :D :D Když jdu do přírody, tak ho vytahuji a pak ten batoh na zádech nic neváží...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Odpovědět