"Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maximus »

Myslím si, že je dobré mít promyšlené aspoň základní scénáře a mít nějaký plán. Vyjdu třeba ze situace co se stala nedaleko místa, kde jsem bydlel. Ochranka v hypermarketu přistihla zloděje a ten vytáhl pistoli a chlapa z ochranky střelil do krku. Začal utíkat a pronásledoval ho policista. Když už to vypadalo, že ho dostihne, tak se kriminálník otočil a několikrát zasáhl do hrudníku policistu.

Vystřelili by jste po člověku, který před vámi chladnokrevně zabil člověka (žádného mafiána v obleku od Bosse), prostě běžného člověka na ulici bez zjevného důvodu (zadržení zloděje securiťákem neberu jako důvod) A) má zbraň stále v ruce a utíká směrem k vám B) zbraň ukryl v pouzdře a snaží se nenápadně zmizet C) Zbraň má i s rukou v kapse a utíká směrem k vašemu autu, kde sedí žena a děti D) míří na další lidi a vybírá si další cíl
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od cipis »

Jj, popřemýšlet je o tom potřeba a něco si namyslet, jak postupovat, tak taktéž.
Zásadní je se nemotat do žádného konfliktu. Zejména do těch, u kterých nevíme úplný začátek atd.
Už byla řada případů, kdy se někdo zastal ženské a pak dostal na budku od té ženské nebo přinejmenším žalobu.

U B nemohu jako civil udělat nic, jen to zhoršit a to i vůči sobě. Skutek byl dokonán a další útok evidentně nehrozí. Střelit ho nemohu, a výzvou k zastavení ho a sebe donutím nejspíš střílet.
U D je to složitější, protože může ale nemusí vystřelit a je to jen mezifáze k bodu B. Navíc zde riskuji riziko toho, že budu pomalý. Proti namířené zbrani se zbraň netahá. Pokud tu možnost vytáhnout mám, tak si nejsem jistý, jestli někdo zvládne chladnokrevně střelit do zad. A případnou výzvou to ještě jenom zhorším. Pokud v tomto okamžiku ovšem padne druhý výstřel, tak ty zábrany asi zmizí.
A a C jsou hodně podobné, zase to je strašné bádání, jestli je to útok nebo útěk a co se vlastně děje. Pokud to byl nějaký hitman a splnil svůj úkol, tak je lepší se mu klidit z cesty. Pokud je to šílenec, tak to nebude tak dlouho trvat, aby nad tím člověk přemýšlel, protože bude střílet dál.
Pokud to vezmeme na ten případ, tak je střelba na místě asi až po střelení toho policajta. Jakákoliv střelba před tím může zasáhnout policistu anebo ten si bude myslet, že jsem komplic.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od L.C. »

jerry.mysak píše: 21.11.2020 16:41 Kolik z vás jí stále tahá? Z diskutujících kromě mě možná tak 3. Takže aktivní obrana je utopie. A s klackem proti kalachu je blbej nápad. I když lepší než se nechat popravit.
Já jo. Glock 30 + někdy backup ČZ-50 v kotníkovým pouzdře.
Kdybych šel do vybrané společnosti, tak Python 357 Magnum - modřený - v šestipalci.
Kdybych šel do nevybrané společnosti, tak buď starou dobrou ČZ-858, nebo BCM RECCE 16 ;) .

Do všeho vlastní střelivo ;).
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maximus »

Nosím fullsize pistoli, když jedu někam do většího města služebně (někam bohužel nelze) či za nákupy.
Do lesa malý RUGER v 357 ;).
Psal jsem to už víckrát - pistoli jsem začal nosit po tom, co se mi narodilo první dítě a krátce nato rozzuřený rotwailer napadl ve vedlejší dědině malého kluka a způsobil mu ztrátová poranění a otec toho kluka toho psa udolával kapesním nožíkem - taky nedopadl moc dobře. To jsem začal s PM.
Pak jsem potkal dva borce, co udělali pobočku banky a utíkali po opačné straně uličky proti mě s jednou rukou v kapse a s punčochou na hlavě. Byl jsem rád za PM u pasu, ale kdyby pod těmi péřovými kabáty měli i obyčejnou měkkou balistiku, tak bych je v případě přestřelky asi se sedmi knedlíčky v PM neusřílel (tehdy jsem ještě řešil únavu pružiny :lol:). Naštěstí netasili, tak jsem také nemusel. Pak už byla jen cesta k full size pistoli s 15 ranným zásobníkem.
Až budou v Brně a Praze běžné vídeňské či pařížské multikulturní akce s AK, tak asi přezbrojím na nějaké PDW, ale to zatím naštěstí ještě dost dlouho nehrozí.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od ecart »

Maximus píše: 27.11.2020 18:21 ...
Vystřelili by jste po člověku, který před vámi chladnokrevně zabil člověka (žádného mafiána v obleku od Bosse), prostě běžného člověka na ulici bez zjevného důvodu (zadržení zloděje securiťákem neberu jako důvod)

A) má zbraň stále v ruce a utíká směrem k vám
B) zbraň ukryl v pouzdře a snaží se nenápadně zmizet
C) Zbraň má i s rukou v kapse a utíká směrem k vašemu autu, kde sedí žena a děti
D) míří na další lidi a vybírá si další cíl
A - ANO
B - NE
C- ANO
D- ANO
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

vyjduli z tvého případu se securiťákem, kdy mám všechny informace, rád bych tvrdil, že bych ho zčadil. Legislativně a morálně bych se považoval za čistého.

kdybych byl svědkem vraždy někde na ulici, tak bych nestřílel pakliže by pašák nešel po mě, nebo nějakých náhodných kolemjdoucích. volal bych orgány a v odstupu ho sledoval a hlásil orgánům. Z jedinýho důvodu a to že nevím co tomu předházelo a nemam dost informací... třeba pašík sundal chlapa co mu na přechodu za rohem autem zabil dítě a až přede mnou ho doběhl. To bych odsral legislativně i morálně.
A) má zbraň stále v ruce a utíká směrem k vám - záleží na tom, jak moc by mne ohrožoval, ale spíš ne, viz předchozí stať
B) zbraň ukryl v pouzdře a snaží se nenápadně zmizet - NE
C) Zbraň má i s rukou v kapse a utíká směrem k vašemu autu, kde sedí žena a děti - rozhodně bych měl venku a šel bych to bezpečný palebný pozice, v momentě kdy by zbraň zvedl, měl by smůlu
D) míří na další lidi a vybírá si další cíl počkal bych na jeho další výstřel, ale už bych měl venku, viz má předchozí stať

Jinak k diskusi ohrožení zasahujícími policisty: vzpomínám si na článek o zásahu v Nairobi, kde první na místě byli ozbrojení civilisté, pak pochůzkáři a někdy později zásahovka a armáda. Pochůzkáři, po zjištění totožnosti civilistů,vytvořili skupiny, kde civily doprovázel vždy jeden uniformovaný policista, aby je chránil před blue on blue. Rád bych věřil, že když to opakovaně zvládli policisté v Keňi, nebudou ani naši triggerhappy.

https://zbrojnice.com/2019/12/10/cestna ... riverside/
https://zbrojnice.com/2018/04/11/cestna ... tgate-iii/

Jako základ vidím to, zavolat 158 a říct jim že tam sem a co mám na sobě. Věřím současné úrovni výcviku našich státních policistů. Věřím že berou v potaz tunelové vidění a tunelové ?slyšení? či jak to nazvat. Dál je to apel na ozbrojené civilisty, čím profesionálnějš si budeme počínat - prst mimo spoušť, low/high ready, tím spíš nás zasahující policisté nebudou vnímat jako bezprostřední hrozbu. Narozdíl od situace kdy na ně bafnem z poza rohu s prstem v lučíku a laufem mířícím na ně. Dál bych ještě rád řekl, trénujte poctivě povýstřelovou procceduru, já osobně si pro sebe nahlas říkám co dělám a proč -
odhled od cíle - "je po něm?"
kontrola zbraně - "jsem bojeschopnej?"
scan (větší půlka střelecký veřejnosti to považuje za činnost pozérů co chtí vypadat drsně, ale má to smysl. V nouzi sklouznete k tomu, co máte ve svalový paměti, rozbít tunelový vidění) - "nepřivedl si kamarády? kde mám kryt?"
přesunutí ke krytu - mít chráněná záda aby mi pašík II. nepolochtal kudlou v ledvinách

drill končím taktickým přebitím a uložením do pouzdra
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PaF »

"Věřím současné úrovni výcviku našich státních policistů. "

To neděláš dobře, Jaromíre...
Stačí se jednou zúčastnit závodů v dynamické střelbě, kde startují naši pomahači a ochránci. Běžný policista nic, co by se dalo nazvat výcvikem v pravém slova smyslu, nemá. Je to o strach jenom "být u toho". Ověřeno vícekrát.
Jednou mi šly z uší bubliny i při účasti vojenských policistů vybavených Breny na závodech IPSC level 1 v kombinaci dlouhá, krátká.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

PaF: "Věřím současné úrovni výcviku našich státních policistů. "
opak potvrzuji z přímé informace od známého - běžný civil, který má střelbu jako koníček, případně navštívil alespoň základní levely dostupných střeleckých kurzů, má mnohem, mnohem lepší střelecký výcvik než řadový policista, který na střelnici (pokud nechodí sám ve vlastním zájmu ve svém osobním volnu za své vlastní peníze) zavítá párkrát do roka, kde se vystřílí max 10-15 nábojů na osobu.... Bohužel, je to tak. Šetřit se musí, samozřejmě na nesprávných místech, jak už je tady zvykem. Policista, který neholduje střelbě a nechodí sám trénovat se svou osobní zbraní, si skutečně zacvičí na střelnici v rámci výkonu práce, v nejlepším případě 4x do roka, možná ještě méně.

https://sokolovsky.denik.cz/z-regionu/j ... -oa62.html
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

krajské zásahovky maj z mé zkušenosti dobrou úroveň. pochůzkáři samozřejmě ne, tam je to bída, na druhou stranu si nemyslím, že nejistej pochůzkář by šel někam do obchoďáku něco řešit...
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od cipis »

Devlope, to nepsal PaF, ale citoval a pak uvedl, že to nedělá dobře, ten, kdo to prohlásil.
Bohužel se musím přidat a to dokonce i s armádou, kde jsem to předpokládal lepší.
Kdysi jsme vzali osazenstvo policejní stanice v jednom nejmenovaném městě na airsoft na barák. No, do oběda totální fiasko, po obědě už se dost lepšili. A ke konci to bylo dobré. Takže je vidět, že i jedna sobota dokáže hodně.
Jedna ženská z armády - mno, byli jsme prvně rádi, že jsme ji donutili k nějaké bezpečnosti.
Policajt po čerstvém výcviku - to stejné.

Ale tak věřím, že taková katastrofa není úplně u všech. Ikdyž kámoš z operačního mi říkal, že když oni šli střílet, tak radši všichni ostatní ze střelnice utekli.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Bill Masen »

Maximus píše: 27.11.2020 18:21 ...Vystřelili by jste po člověku, který před vámi chladnokrevně zabil člověka...

A) má zbraň stále v ruce a utíká směrem k vám
B) zbraň ukryl v pouzdře a snaží se nenápadně zmizet
C) Zbraň má i s rukou v kapse a utíká směrem k vašemu autu, kde sedí žena a děti
D) míří na další lidi a vybírá si další cíl
Na tomhle případu je krásně vidět, jak je důležité umět se chovat po střelbě. Není to policajt, protože ten by to bával jasně najevo a není to obránce, protože ten by se choval jinak. Takže:
A) ANO, je to můj problém
B) NE, není to můj problém
C) ANO, je to můj problém
D) ANO, pokud výrazně neohrozím sebe
cipis píše: 27.11.2020 18:55...A a C jsou hodně podobné, zase to je strašné bádání, jestli je to útok nebo útěk a co se vlastně děje...
Cipisi to taky můžeš bádat a najednou zjistit, že si mrtvej. Naštěstí v našem přívním řádu je i takzvaná putativní nutná obrana.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

vratnikp píše: 27.11.2020 19:15 ... Věřím současné úrovni výcviku našich státních policistů...
Existuje ještě jedna skupina policajtů, které se říká Prvosledová hlídka, a ti by měli být u podobných průserů jako první. Jsou to lépe vycvičení a vybavení běžní policisté. Jeden známý v takové hlídce je. Má stálého parťáka, se kterým absolvují výcvik ve dvojici, a jednou za dlouhou dobu dělají stafáž i u krajské zásahovky. Takže to sice není zásahovka, ale mají daleko lepší výcvik a více nastříleno než běžní policajti. Nikdy jsem je při tréningu a ani v akci neviděl, ale předpokládám, že častější fyzická, taktická a střelecká příprava zanechá nějaké stopy.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Zapadlo »

Je vidět, že nikdo z vás, kteří jste se dosud stihli vyjádřit, střelecký výcvik a bojovou přípravu u pčr na vlastní kůži neabsolvoval. To bude ode mne k tomuto tématu vše, děkuji za pochopení.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maximus »

Co jsem měl možnost potkat policisty na střelnici, tak to bylo od špičkových instruktorů po nýmandy, kterým bych pistoli s klidným svědomím do ruky nedal. Nechápu Zapadlo proto tvůj komentář.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od bivoj »

2 Zapadlo - Nemusíš děkovat, střelecký výcvik a bojovou přípravu u pčr někteří z nás znají a FAKT to není nic na chlubení. Tedy čím by se měla PČR chlubit. Páč, jak už tu bylo několikrát řečeno, u PČR je výcvik tristní. A výbava? Měl jsem možnost pár klukůod PČR, kteří FAKT měli zájem na tom, být dobří, potkat. ZÁVIDĚLI MĚ I BOTY!!!!!!!!!!!! Protože oni musí nosit nafasované Prabosy a nemají jakoukoliv možnost jiné volby....
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od skagerak »

@Zapadlo, nevim, co kdo z diskutujicich absolvoval ci neabsolvoval, ale nejspis nekteri vice ci mene o tom neco vedi, a nekteri produkty policejniho vycviku vidi pri cinnosti...
(Coz pri poctu policistu neni tak vzacne)
A pokud bych to rozsiril na dalsi oz. slozky, tak nekde to nebyla ani dvacka naboju rocne

Ale,do,policie ani prislusniku kopat nechci, jednak je tam i nemalo kvalitnich lidi, a taky je k jine diskuzi kdo za co muze...

To nebude ode mne k tomuto tématu vše, děkuji za pochopení.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Matěj »

Někdy v létě jsem mel na střelnici známého, loni nastupivšího do AČR, tedy relativně brzo po KZP, držitele ZP (nevím jak dlouho) a měl problém vlastní pistolí trefit terč na 25 m při pomalé mířence. Na druhou stranu před zahájením střelby vždy doklepával a tahal za zásobník, aby byl správně doražený, že prý se to teď tak učí. Asi současné Phantomy takovou péči vyžadují, za mě jsme se žádný takový obřad naučili a to jsme měli staré CZ82. Prý se to dělá i u Brena, mít zkontrolováno, že mám dobře odražený zásobník chápu, ale proč kvůli tomu dělat takový půlminutový rituál, už moc ne.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PeFi »

Při prvním závodě mi zásobník vypadl, cítil jsem se samozřejmě jako naprostý idiot. Takže minimálně já jsem příklad, že jistý smysl to jedno bouchnutí navíc má.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Matěj »

Kdyby dorazil párkrát, ale to bylo dorazit, zahýbat, dorazit atd., s tou pulminutou jsem to ale přehnal :)
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od skagerak »

Je teda, fakt, ze mi nekdy prislusnici os. na zkousce na zp predvadeli zajimave veci (jo a bezpecny, smer podle nekterych: to jsou kecy, pro civily)

Nicmene omluva za OT

A navrhuji vratit se k puvodnimu tematu :?:
Odpovědět