Regulace EU - zákaz držení zbraní

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od cipis »

Finálka není, je to jen změna:
https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssena ... alue=97227

Úplné znění asi ještě není k dispozici.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od guntroll »

Přiznám se že jsem ztratil nit - už to delší dobu nesleduju, jaká negativa teda vyplývají? Opatchovalo se to, nebo to jede postaru?
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Pez »

Tak třeba tlumiče, které nejsou pevnou součástí zbraně, jsou v C, tedy na ohlášení. Použití střelnice a lov.
Jen nevím co přesně bude znamenat, že jsou také hlavní součástí střelné zbraně. To budou muset projít zkušebnou a budou mít sériové číslo? Takže žádná samo/domo udělátka.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od cipis »

Samozřejmě, že S/N a zkušebna. Nikdo není zvědavý na něco roztrženého.
Nicméně si nemyslím, že by to byl až zas takový problém. Teď to asi ještě nikdo moc tady vyrábět nebude, ale časem se to rozjede. Tuna lidí má licence, takže seženou akorát šikovného maníka se soustruhem/frézou a už to pojede.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od guntroll »

A vyrobci olejovych filtru nebudou mit co zrat 8-)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Lyster »

Právo mít zbraň bude zákonem výslovně zaručeno
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pravo ... myIh0N2Dyo

No já doufám že toho Glada nebudu muset registrovat, proto jsem ho teď horko těžko koupil před tou novelou.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Pez »

Vypadá to, že to bude C-1, o zpětné registraci jsem tam nic nenašel.
Každý další převod (prodej), už bude podléhat registraci (ohlášení).
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od PaF »

No bude to stejné, jako dřív s perkusními revolvery. Prodaly se jich tisíce, registrace se dočkaly stovky ;) .
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Lyster »

A to o čem se mluvilo dříve, že repliky historických zbraní jako např.Smith 1857 nebo Pedersoli howdah? Těch se do budoucna registrace týkat bude? Nevíte?

Začínám v tom být docela guláš...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Fabulous »

Mě z toho vychází následující:

1. Historické zbraně a jejich nově vyráběné věrné repliky zůstanou v Déčku
2. Perkusky bez historického vzoru nově na občanku v C-I

Takže Ardesa Philadelphia s velmi odřenýma ušima zůstane v D, neboť má historický vzor, kterého se víceméně drží, GreatGun, který je novou, pouze historizující kunstrukcí spadne do C-I

Gladiator samozřejmě také C-I
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od cipis »

Na C-1 nebude potřeba zbroják, tehdy na ty přeřazené perkususáky z D do C zbroják byl potřeba. Proto se jich desítky tisíc ztratily :D
PaF píše: 17.12.2020 11:21 No bude to stejné, jako dřív s perkusními revolvery. Prodaly se jich tisíce, registrace se dočkaly stovky ;) .
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Wdog »

Fabulous píše: 16.12.2020 19:03 Ale já v tom mám skutečně bordel. Může sem někdo uploadovat finální text zákona? Ne doplnění, ne vyznačení změn, ale skutečnou finálku, kterou dnes Senát schválil?
... asi nebudeš sám, kdo v tom má bordel. Finální text zákona, který schválil včera senát, je jen seznam změn původního starého zákona o zbraních, tak jak to bylo navrženo a doplněno pozměňovacími návrhy. Jde tedy o 31 stran textu typu: "par. 5 odst a) písmeno (i) se na konec doplňuje "nebo" a písmeno (ii) se text kat. C nahrazuje textem C-I .."

Kompletní text starého zákona se zapracováním navržených změn byl znám pouze před delším časem, když to šlo poprvé do sněmovny, ale pak se to hodně změnilo přes pozměňovací návrhy (já dodávám: naštěstí, k lepšímu). Takže kompletní text se objeví až časem, jako komerční produkt právnických systémů, a nebude to přímo zákon, ale kompilace změn do původního zákona, která je sice platná, ale takto pohromadě nevyjde..

Při sledování schvalování tohoto zákona jsem si uvědomil, že to je možná jeden z důvodů, proč máme v našem státě tak nekvalitní a složité zákony. Pokud se novely (změna) zákonů schvalují tímto způsobem, tedy text nového zákona = jen změny starého, pak ani sami poslanci nemohou přesně vědět, o čem hlasují. Podle mne by bylo lepší, schvalovat vždy jen kompletní znění zákona včetně všech změn, a jeho schválením by automaticky přestal platit zákon původní. Ale to bych asi chtěl po našem státu moc, že.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od PaF »

Já vím, u Re šlo o zbroják. Ale u moderních perkusek nebude většina majitelů stát ani o registraci.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Pez »

Wdog: Přesně, musel jsem si dát na obrazovku text starého zákona a změny vedle sebe a doplňovat co se změnilo.
Přitom pro nějakou asistentku to musí být práce na hodinu, to tam nakopírovat.
Zajímavé bylo i hlasování poslanců. Hlasování se zúčastnilo 95 a 105 nebylo přítomno Pak ty zákony mají k něčemu vypadat.

Ať nejsem úplně OT:
Pozitivní je, že se navyšuje držení zápalek na 10 000ks
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Wdog »

Pez:

a jak dlouho ti to trvalo, zpracovat ty změny? ... také jsem o tomto chvilku přemýšlel, ale přišlo mi, že bych to dělal tak dva dny.

A zpracoval jsi takto ten nový zákon celý? ... pokud ano, podělíš se s námi? (prosím, prosím) 8-)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Germanik1 »

Taky prosím
Udělám co musím
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Pez »

Udelal jsem si jen to co mě zajimalo. Doplnovat ty "a" a další jednotliva slova je opruz. O vikendu budu mit čas, tak to můžu dodělat.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od PaF »

Pez píše: 17.12.2020 16:06 Wdog: Přesně, musel jsem si dát na obrazovku text starého zákona a změny vedle sebe a doplňovat co se změnilo.
Přitom pro nějakou asistentku to musí být práce na hodinu, to tam nakopírovat.
Zajímavé bylo i hlasování poslanců. Hlasování se zúčastnilo 95 a 105 nebylo přítomno Pak ty zákony mají k něčemu vypadat.

Ať nejsem úplně OT:
Pozitivní je, že se navyšuje držení zápalek na 10 000ks
Mám dojem, že teď po dohodě všech sněmovních stran chodí na schůze jen polovina poslanců. Kdyby se tam vzájemně nakazili, může druhá půlka dál schvalovat zákony. Dokonce si nějak vyrovnávají sudá/lichá v počtech poslanců v jednotlivých klubech opozice/koalice. Abychom tedy nekřivdili …. Mluvím o formě, k obsahu, co tvoří, se raději vyjadřovat nebudu. :head
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od cipis »

Jj, v nouzáku jich je půlka.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Regulace EU - zákaz držení zbraní

Příspěvek od Josef »

Listere, obávám se, že pokud jde o „černoprach“, je to o dost horší... (A pokud jde o zbraně, které mají své jednoznačné historické předlohy, se to nyní silně odlišuje od původně navrhovaných pracovních verzí zákona, o které kdysi hovořil Maximus a které to zohledňovaly.)

V původním zákoně 119/2002 Sb., v příloze č.1, je jako historická zbraň uváděna pouze zbraň vyrobená do 31.12.1890. Nic víc, nic míň. Důraz je kladen na slovíčko „vyrobená“ a nelze ji zaměňovat se slůvkem „zkonstruovaná“, které bylo použito v jedné z navrhovaných pracovní verzi nového zákona. Bohužel nyní tam slůvko „zkonstruovaná“ není. A proto i když je replika "zkonstruována" přesně podle původní historické zbraně, historickou zbraní ve smyslu zákona není. Pak však podle nové úpravy zákona dle §6a odst. c) bez výjimky patří mezi jednoranové nebo dvouranové palné zbraně určené pro dělené střelivo. Což by znamenalo, že replika historické zbraně (Ardesa, Pedersoli, či jiná křesadlovka typu "Napoleónka" či perkuska "vzor 1840") bude spadat do stejné kategorie, jako jakákoli moderní zbraň na černý prach (tj. Great Gun, Gladiátor, „inlajnka“) - do kategorie C-1, přestává být dosavadní D-čko a bude podléhat všemu, co s tímto zařazením bude v budoucnu spojeno.

Pokud se pletu a vykládám si to špatně, omlouvám se. A budu rád, pokud to někdo "zákona znalý" uvede na pravou míru a vysvětlí tak, aby to bylo jednoznačně řečené a všem jasné.
Naposledy upravil(a) Josef dne 17.12.2020 21:36, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět