Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Saruman »

Dasta profi s chlopní - PČR

Chlopeň je dobrá ochrana a bezpečná pojistka proti ztrátě zbraně, ve své horní poloze potom usnaňuje její rychlé vytažení. Nevýhody tohoto pouzdra jsou společné se všemi zde jmenovanými - proto není to moje ani moc ošoupané.... vytáhnu jej jen občas na střelnici.
Na tůry v terénu bych doporučil opaskové - na stehenní si pořádně nezvykneš nikdy....to bys s ním musel i spát a když budeš potřebovat rychle na velkou....bez řádného nácviku předem....bude nejspíš protlak.... :shock:
Přílohy
Stehenní pouzdro.jpg
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od FMJ »

K pouzdru DASTA s chlopní PČR:

Tímhle pouzdrem jsou evidentně vybavovány pořádkové jednotky PČR, jak je zřejmé z fotek na internetu a záběrů z akcí hromadného charakteru typu fotbal, demonstrace a spol. Z toho je analogicky odvoditelné jeho určení - naplnit základní pravidlo, že policista ve službě musí musí mít u sebe zbraň, že k této by měl mít mít přístup a vzhledem k povaze této práce je třeba, aby přístup ke služební zbrani byl jiné osobě co nejvíce omezen. Spousta relativně protichůdných požadavků. Měl jsem možnost vést rozhovor na téma tohoto pouzdra s koncovým uživatelem a z toho vyplynulo, že co se týče ochrany zbraně je toto relativně dostatečné, leč pro pohotové tasení až tak ne. Je to logické - chci li ochranu, nemůžu chtít rychlost tasení jako ze speciálu IPSC. Toto pouzdro je tedy účelová záležitost.
Osobně bych stehenní pouzdro nedoporučoval, protože:

- proto, aby pouzdro drželo na stehně pevně, je třeba patřičně utáhnout stehenní popruhy, což se však negativním způsobem projevuje při potřebě někam běžet nebo déle jít - omezení prokrvení nohy. Není nijak škodlivé, ale dosti nepohodlné a po nějaké době to člověka přiměje si popruhy uvolnit

- při dlouhodobém pohybu a pobytu v prostorově omezeném prostředí se pouzdro neustále o něco zachytává, něčemu vadí apod.

- totéž při řízení osobního automobilu či jízdě v něm je stehenní pouzdro jistým způsobem nepohodlné.

- pouzdro DASTA má oproti pouzdru typu SAFRILAND dost jednu nevýhodu - pouzdro se na stehně, byť je popruh utažen, vcelku výrazně viklá, což je dáno konstrukcí (SAFARILAND je celý z kydexu - jak platforma, tak pouzdro)

Ale jako vždy vše a všude - záleží to na uživateli, co je jemu pohodlné a co ze svého pohodlí je ochoten obětovat. Obecně si však myslím, že mít krátkou zbraň v hypotetickém, post-apokalyptickém světě, jakkoliv viditelně je jako výzva pro ty kolem, aby se ji pokusili získat pro sebe.
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Saruman »

FMJ píše:co se týče ochrany zbraně je toto relativně dostatečné, leč pro pohotové tasení až tak ne. Je to logické - chci li ochranu, nemůžu chtít rychlost tasení jako ze speciálu IPSC. Toto pouzdro je tedy účelová záležitost.
Dovolím si nesouhlasit. Při odeplém klipu je chlopeň fixovaná v horní poloze suchým zipem a zbraň je jištěna pouze klasickým cvokem. Při rychlém tasení je dlaň po chlopni pěkně vedena a palcem lze mnohem jemněji a přesněji trefit správné místo pro odepnutí cvoku. Tasení je opravdu intuitivní a velmi rychlé. Dokonce i při zapnutém klipsu je možné dosáhnout velmi zajímavých výsledků.....než by někdo to svoje vytáh někde z pod bundy......

Ale jinak jsi to trefil. Rozhodně to není nejpohodlnější stehenní pouzdro na trhu. Proto jej také skoro nenosím. Zastávám názor že pro skryté nošení je zbraň nejvhodněji umístěná v podpažním výklopném pouzdru či na opasku pažbou napřed - tasení přes břicho.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Reno »

Jen pro jistotu připomněl, aby někteří diskutéri nezapomněli na to, že zde zmiňované typy stehenních pouzder nesplňují zákonem stanovenou povinnost skrytého nošení zbraní a munice. :idea: Takže na střelnici ano, ale nějaký "zkušební PA výlet" s nimi by nebyl moc rozumným nápadem.
FMJ píše:...při řízení osobního automobilu či jízdě v něm je stehenní pouzdro jistým způsobem nepohodlné...
To záleží ve srovnání s jakým jiným pistolovým pouzdrem. Pokud opaskovým, tak mám úplně opačné zkušenosti.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od FMJ »

Bavíme se o hypotetickém případě světa v post-apokalyptické době, laicky řečeno fantazírování á la Mad Max. Předpokládám, že největším problémem v tomto naprosto nereálném stavu by jistě nebylo dodržování dotčených ustanovení zákona o zbraních a střelivu. A tvůrce tohoto vlákna vztahoval svůj dotaz na tento případ, tj. pro případ stavu absence současného řádu společnosti. Tudíž je připomínka o nelegálnosti neskrytého nošení dobrá připomínka pro současnost, leč irelevantní pro daný případ.

Pakliže je u tohoto pouzdra chlopeň nošena v otevřené pozici, je její přítomnost na pouzdře zbytečná, ne? Vyjadřoval jsem se k pouzdru jako celku, ne specifickému způsobu nošení, známému pod pojmem sloní ucho :) . Pro jízdu ve vozidle je lepší tzv. appendix carry, popřípadě cross-draw carry.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Terminated Account »

Moje postřehy:
Dastu mám (samozřejmě bez chlopně) a používám na střelnici. Použití v civilním prostředí v současnosti téměř nula. Ale použití ve světě bez řádu už je zajímavější.

Většina se shodne na tom, že pochodovat PA krajinou ověšený noži, pistolemi, revolvery, luparami, kušemi, meči, kulomety atd. je hollywoodský obraz šíleného Maxe, který je velmi nepravděpodobný. Nicméně si nemyslím, že v určitých fázích a scénářích rozpadu bude nutné nosit zbraň vždy skrytě. Například "primitivní" domorodé kmeny to nedělají ani dnes (Afrika, Asie, Jižní Amerika ...). O minulosti nošení zbraní viditelně kdekoliv na světě a v jakékoliv době ani nemluvím.

Zejména celokovové full size pistole se mi na opasku nosí podstatně hůře než na stehně. A v určitých situacích a scénářích dám stehennímu pouzdru přednost. (pohyb uvnitř komunity, ochrana komunity v zázemí, průzkum atd.). Skrytému nošení dám zase přednost v zcela jiných situacích.

PS: Vždycky si vzpomenu na Ivanu jak po dvoudenním letním kurzu s rozpadlíkama zjistila, co je to skryté nošení v parném létě :) Kdo tam byl tak ví ;)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od DeadMan »

Já mám stehenní pouzdro pro případy kdy člověk něco převáží autem a nemusí jako řidič vystupovat protože v autě (používám bezpečnostní pásy = bez toho se ani nerozjedu) se ze stehenního pouzdra tasí nejlépe tedy alespoň mě ;)
Walther
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2012 12:31
Pohlaví: muž
Bydliště: Konice
Kontaktovat uživatele:

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Walther »

Osobně pro G17 při fullgearu mám pouzdro od 5.11 se stehenní platformou.

Nenosím jej na Eastwooda jak tu kdosi říkal :D a s pohodlností problém nemám ani při delších pochodech a blbnutí (plazení, překonávání překážek, slaňování).

Pojistku to má na palec a stehenní platofrma je ke kalhotovému opasku přidělána fastexem = fastex mám na kalhotách přidělaný furt.

Civilně (low profile) mám 17tku v koženém opaskovém vnitřní pouzdře, jakmile nahazuji vestu / chestrig, připnu akorát na fastex stehenní a pistoli přendám.
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Saruman »

DeadMan píše:Já mám stehenní pouzdro pro případy kdy člověk něco převáží autem a nemusí jako řidič vystupovat protože v autě (používám bezpečnostní pásy = bez toho se ani nerozjedu) se ze stehenního pouzdra tasí nejlépe tedy alespoň mě ;)

Právě pro použití v autě se mi jeví tasení ze stehenního či klasického opaskového pouzdra méně výhodné, nežli použití podpažního pouzdra nebo jiného podobného způsobu, kdy je zbraň umístěna pažbou napřed. Máte někdo stejný názor?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od DeadMan »

A to máš jenom pocit nebo jsi si i sedl do auta a zkoušel různá uchycení? protože já to zkoušel na sobě ;)
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Saruman »

DeadMan píše:A to máš jenom pocit nebo jsi si i sedl do auta a zkoušel různá uchycení? protože já to zkoušel na sobě ;)
OK, nechci se přít, ani zlehčovat Tvůj názor, jen nabízím k diskuzi svůj - stejně jako ostatní. Jistěže jsem to X-krát zkoušel a právě v autě mně osobně tasení ze steheňáku nikdy nešlo tak rychle jako z podpažáku.
V osobních vozidlech na místě řidiče kolena směřují mírně vzhůru, což znamená že ze stehenního pouzdra je třeba tasit dozadu a dolů což není ideální, moje zápěstí má v tomhle jasno... Pokud člověk není moc ramenatý, má navíc problém s bočním vedením opěradla, které je v kontaktu s tricepsem a neumožňuje řádně hbitý pohyb lokte vzad. V dodávkách je to o něco lepší ale stále nic moc. Pro objektivní porovnání výhod obou způsobů lze třeba změřit dráhu ruky z volantu na pažbu zbraně a poté zpět do pohotovostní polohy pro střelbu. Delší dráha = pomalejší tasení. Nechci nikomu nic vnucovat, jen mě zajímá názor a argumenty ostatních. ;)
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Koniáš »

Ještě malý detail. Pro leváka je asi stehenní pouzdro na levém stehně výhodnější. Pro praváka je asi výhodnější podpažní pouzdo pod levou paží. Ono je to stejně na výběru každého soudruha. :yes

Koniáš
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od DeadMan »

Ono při volbě pouzdra do auta bude taky záležet na tom jak máš nastavené sedadlo a o jaké auto se jedná (vnitřní prostor).
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od Saruman »

Jasně - jak píšeš, těch faktorů je tolik že to může být akademická debata na několik hodin...mohla by však z toho někdy vzniknout i zajímavá soutěž...... :P
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od goral »

Akademicky bych se zamyslel proc je v posledni dobe pouzivano tak malo stehenich pouzder (nepocitejme v CR, kocourkov ma klasicky zpozdeni).
Jeden z duvodu jsou prave automobily
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od donovanstangiano »

Chlapi poraďte mi prosím něco na zbraň (primárně 2 palec 38.spec nebo při nejhorším CZ 75 Shadow), co by se dalo použít jako pouzdro na nošení, když máte na sobě krosnu s bederákem.
Když si nechám opaskové pouzdro (Fobus, vnitřní, atd.), sice bederák zapnu, ale samozřejmě to tlačí a je to nepohodlné na delší cesty.
Proto mě napadlo stehenní pouzdro tak, aby zbraň nebyla vidět. Něco civilnějšího, rychlost tasení není prioritou. Krosna je civilní - nemá Molle vazbu.
Nikdy jsem stehenní pouzdro neměl, je to vůbec možné použít na delší trasu? Cca 25 km.
Máte někdo zkušenost?
Díky.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od cipis »

Na stehně 25km? Hmm, to je tak na procházení se kolem základny, ale ne na nějaké chození. Měl jsem steheňák na jedné akci a myslel jsem, že to po obědě už zahodím a zbraň šoupnu do jediné kapsy na střepinovce (ehm, samo, že airsoftová akce :) ).

Já bych šel asi cestou nějaké sumky na tom bederáku nebo na nosném popruhu batohu. Prostě nějaká brašnička, kam se ti to vleze a upevnit na popruhy.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od kregan »

Co ledvinka šikmo přes prsa?
V zahraničí nosim všechny důležitý věci ve větší ledvince. Bez báglu jí mám kolem pasu, s báglem a nutností rychlýho přístupu nebo kontroly právě šikmo přes prsa a v horách jí hodim ze shora přes bágl, případně připnu k báglu MOLLE systémem.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Taktické stehenní pozdro na pistoli - poraďtě

Příspěvek od donovanstangiano »

jelikož jsem impulzivní kluk, využil jsem pauzy v práci a zajel se kouknout do krámu :mrgreen:
Zakoupil jsem sobě toto:
http://www.alfatactical.cz/condor-outdo ... ticam.html

Vejde se tam úplně akorát 2 palcový revolver (už jsem to zkoušel, jsou tam na to dokonce gumové popruhy) a je možné to různě zavěsit na batoh. Resp. zavěsím to na popruh, který obepíná bederák. Trošku se to kinklá, ale dobrý.

Jinak původní plán na steheňák poměrně dobře simulovala sumka na zásobník M4 na stehno, ale jen jsem se v tom prošel v krámu a to fakt na 25 km není. Mám Tauruse 85 v oceli a je na to už docela těžkej.
Díky pánové za rady... :yes
Odpovědět