Rambonůž - nůž s pilkou

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Alstratt »

Jo Chris Reeve umel dobre plnici noze. V dobe kdy tento typ nozu Chris ukoncil tak Schrade prodavaly pod svou znackou sve noze. Nevim zda to Schrade od nej okopirovaly nebo odkoupily. Vypadaji + - skoro stejne ale zda jsou lepsi, nevim. Ve sve dobe mi prisly dobre, jak jsou na tom ted netusim. Jsou to ale tezsi noze.

Ten zavirak co mam neexistuje k prodeji. Ja si to uz nechavam vyrabet/poupravovat na zakazku od cloveka v US ktery z titan slitin dela vyrobky. U me to probiha tak ze si cas od casu poridim nejakou hezkou vec a po case se mi libi dalsi co v necem jinem vinika co ja chci. Pote kdyz si na to najdu cas tak si hraju jak to smichat do sebe a k tomu prihodit nejaky vlastni napad. Hotovy vyrobek po case kdyz chytnu napad dale pak upravuji. Cily si to navrhuji a jiny to vyrobi, proto tech verzi mam vice od tech prvnich kusu az po ty lepsi. Muj zavirak se nejvic + - podoba zaviraku Wildsteer WX ale je odlisny, ma to z casti jiny tvar, pojistky z obou stran a lepe udelane, tloustka cepele je + - stejna cca 4.8 mm, je z titanove slitiny ... Strenky to primo nema, drzis to za tu titanovou rukojet ktera je z o neco tlustsiho titanu z duvodu ze to ma do male hroubky vybrani a mezery v tom na nasunuti multifunkcni lzicovidlicky ktera je zalozena/ + - okopirovana na prodavanem vyrobku The Muncher a tim to dotvarovava i tu rukojet z jedne strany. Z druhe strany mam ted nasunovaci par malych nastroju. Na rucce to ma vice zaoblene hrany aby se to lepe drzelo. Ucel je jednoduchy, je to pohromade. Je v nem i mala vysouvaci kapsa kde u original vyrobce byva schovany bit na montovani, ja to misto mam o trosicku vetsi a je tam malinky firesteel + kousicek vaty v zatavenem malinkem pytlicku. Tech utahovacich sroubku na konci tam mam ted 5 a jsou trosku jine ale taky montovatelne rukou bez nastroje. Jen si dat ale pozor pri upevnovani k tomu zaviraku neco (pilovy list, pilnicek ..) aby se neztratily ale i to se da vyresit. Pri porizeni piloveho listu treba ze Silky, zbrousit ho a udelat do nej par direk na primontovani do te rucky zaviraku. Konec piloveho listu vlozis kousek do te rucky a prisroubujes. Ten pilovy list mas najednou v pevne, odolne rucce nez v tech plastacich do ktery se puvodne dava. Nac tahat vice rukojeti sebou co neco malo vazi a zabira misto. Ten hak na pridelani vrtaku nebo tycinky na stipani dratu to ma taky. V pripade vareni v necem vetsim tak lzicovidlicku mohu prisoubovat stejne jak pilovy list na konec noze a mam prodlouzenou lzicovidlicku na michani. Mas ten pilovy list najednou v pevne, odolne rucce nez v tech plastacich do ktery se puvodne dava. V tom titan zaviraku jsou pak este nektere male skryte veci (tools). Je odlisny tvarem, ale stylem jak vypada je podobny tomu WX.

Po uprave dute rukojeti v tom pevnem nozi s dutou rukojeti by sel upinat pilovy list do noze typu Schrade a slo by par malinkych veci do toho este dat. Ale to je lepsi uz pak zvolit klasiku nuz a udelat to co ma treba ten Uton ale odlisne a to udelat na konci rucky zase ten zarez a do rucky udelat dirku/y skrz, na nuz pochvu .. Moznosti je vice. Patrim spis k hracickam, k nozomilum nepatrim proto je ani nesbiram.

Titan hlavne z duvodu ze chci setrit vahu v tomto a pri takove tloustce a zvoleneho materialu slitiny titanu se s tim nebojim delat i vetsi prasarny. Jezdime se potapet do more ve volnu nekdy kdyz se na to najde cas a tak odolnost proti korozi tez super. Potapeni, plavani v mori .. mame i v praci. Biokompatibilita je vedlejsi ale potesi. Dalsi vlastnosti jako nemagneticky a spatne el. vodivy, jine prenosy teplot a i odolnost pri praci v extra teplotach s urcityma teplotnima latkama, odolnost proti nekterym chemickym latkam ... Jednoduse se mi libi ten mix nekterych vyhod, pricemz nektere vyhody z toho bezny uzivatel plne nevyuzije. Nektere z toho jsou vyuzity treba jen ve vojenskem prostredi pri praci s nekteryma bombama atd. Mam ten zavirak na ruzne pouziti, zjednodusene je to vetsi odolnejsi multitool/vylepseny zavirak. Kdyz to clovek udela kvalitne tak mu to vydrzi bez problemu i tvrde zachazeni. Je lepsi slitina titanu nebo vysoce kvalitni ocel? No zalezi na tom co od toho ocekavame, jak/na co to budeme pouzivat. Oboje maji sve prednosti na ruzne pouziti.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Woody Crafty »

No tak to je rambonůž křížený se švýcarákem a multitoolem a to vše nadruhou :D
Jen tam vidím jednu obrovskou nevýhodu.
Že se to nedá nikde koupit. A počítám že i při malosériové výrobě by se to cenově nevlezlo do 1 000 $ , spíš tipuju něco pod 2 000 $. S titanem neumí pracovat skoro nikdo. A rozhodně ne ti srandisti co si hrají na nožíře a přitom jsou to jen "vykrajovači nožů z prefabrikovaného plechu" (jako linecké cukroví :).
Chtěl bych vidět někoho z nich jak vyrobí zavírák. Nebo aspoň vyfrézuje kvalitní pilku se střídavými jehlanovými zuby. To je teprv opravdové řemeslo.

Vlastně si ten váš titanový otvírák ani podle popisu moc nedokážu představit, jak je to komplikované. Zvlášť to uchycení pilového listu. A je jasné že cokoliv přidělávací je prostě zároveň i snadno ztratitelné. Předpokládám že obrázek sem asi nedáte. A asi chápu i důvody proč. Ale je to trochu škoda.

Zajímavý je i ten štípač drátů. Ten může výrazně zvýšit "průchodnost" oploceným terénem.

Odpověděl jste mi v podstatě i na mou nepoloženou otázku, kterou si v duchu kladu pár měsíců: jestli by nebylo od věci mít neželezný nůž. Byť ho nepotřebuju z důvodů praktických ani pracovních. Že se dají úspěšně použít titanové čepele, to jsem taky netušil. Původně jsem to viděl na bronz. Keramika je mi nejsympatičtější (neolit je holt neolit :) ale kvůli křehkosti a obtížné brousitelnosti ne moc použitelná. Ale kdyby se tloušťka čepele blížila 5mm tak by to bylo o něčem jiném.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Tak mě ještě Woody napadá - kupte si bajonet na AK. Máte tam štípač drátů (funkční), pilku (nefunkční) a stojí to pár korun. Na vyzkoušení si toho konceptu Vám to může stačit a ušetříte.
Jinak zkuste s rambonožem zpracovat rybu nebo zvěřinu. Obyčejná Mora za tři stovky Vám udělá 100x větší službu.
Jako hračku do vitríny a splnění si klukovského snu to zcela chápu a souhlasím. Jako koncept na fungování do lesa a divočiny je to na nic.

Pokud ten nůž potřebujete pro radost, tak si ho kupte a mějte z něj radost, protože radost je v životě důležitá :yes
Ale nechtějte dodávat racionální důvody pro to, že je to dobrá volba. Sotva je dostanete, ale u věcí pro radost je nepotřebujete. :D
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Kapo »

Tak som si na základe tohoto topicu aspon stiahol posledného Rambousa - Posledná krv. 8-)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Tak uz vime, ze rambo nuz je kravina :-) Ale co byste rikali na rambo macetu? Treba tuhle? https://www.armed.cz/maceta-gerber-clearpath/

Na praci do lesa, vysekavani naletovych bezu, briz, ostruzini. Jo, nechce se mi s sebou tahat jeste sekerku na neco vzrostlejsiho. Tady uz by delka pily mohla byt funkcni? Co myslite? Celkova delka macety 50 cm, z toho 30 cm cepel, pocitam, ze delka pilky je tak 23-25 cm (v popisu neni uvedeno, odhaduji z obrazku).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Zkušeností s touto konkrétní vám moc neposloužím.
Ale na sekání dřeva, klacků bude moc lehká na špičce - je úzká a ještě má tu ďouru aby jó nebyla pádná. Navíc plochý tvar čepele se na sekání nehodí. Podívejte se, čí se seká - parang, kukri, nebo alespoň "bříško" na rovné čepeli. Rovná čepel na klasických mačetách je na trávu.
A ta pila - mos si s ní nepřitlačíte (protože proti ruce byste měla čepel) a zároveň "zuby" začínají až daleko od úchopové části pilky - je tam takové ti "ricaso". Trošku, jako když řežete pilkou na klacku. Ano, pokud je pilka ostrá a řežete s tím jen větvičky při prořezávce stromku, tak to jde, ale na polena byste si ti pilu na klacek nevzala. Takže Pokud bude parádně ostrá, tak to bude jakž-takž možná chvíli fungovat. Pak ani to ne.

Vemte si raději nějaké kukri, parang, nebo cutlass-machette, ať už od gerberu, nebo (lépe a dráž) od Ka-Baru. A pokud k tomu potřebujete řezat (oni ale přeseknou hodně), tak slušnou skládací pilku do kapsy. Bahco, Fiskars...stačí.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od DeadMan »

Z pilek vychází nejlépe Husqvarna cena/výkon.

Na sekání pak doporučuji kontaktovat Blacka z knife a ten jistě doporučí odpovídající nástroj a pak ho i vyrobí.

Sice to bude stát víc než tovární sériovka, ale vyplatí se ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Třeba tohle řeže opravdu dobře:
https://nazahradu.snadno.eu/pily-rucni. ... var=460053
a je to lehké a levné.
A tohle:
https://m.heureka.cz/hledat/?h[fraze]=K ... %20Machete
seká tak, že to první ani nebudete potřebovat. Samozřejmě ale poslouží i podstatně levnější varianty podobné geometrie a vyvážení. I ty Gerberácké, nebo něco na ten způsob. Preferujte na tenhle účel uhlíkovku..

http://www.noze-nuz.com/recenze/cutlass/cutlass.php
Óðinn á yðr alla
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Hohepa »

do českého lesa bych doporučil evropské lesní nářadí, konkrétně švýcarský srp
viz Stihl https://www.stihl.cz/Produkty-STIHL/Pro ... etla).aspx
svycarsrp.jpg
Nebo verzi od Fiskars Mačeta WoodXpert Fiskars XA3
fiskars.jpg
fiskars.jpg (7.96 KiB) Zobrazeno 4949 x
Tu mám a výhoda že jí díky tomu háku "neutíkaj" z ostří ani pružné šlahouny ostružiní
které mi třeba s Cold Steel Kukri Machete dělaj problémy obzvlášť ty plazivé po zemi
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od hrd »

Jako "survival" byla myslím prezentována tato mačeta. Ale za mě neumím posoudit, nakolik je tohle řešení užitečné.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Ta Fiskars mačeta je fajn na tenší větve a člověk se s ní nemá šanci unavit. Taky ji mám rád. :yes
Třeba ten KaBar je takový pádnější, univerzálnější asi dá víc, ale na spoustu činností je oproti té Fisce předimenzovaný a drahý. Ale zase se s tím dá skácet strom překvapivě svižně.

Hrd: to bude ale asi survival v džungli. Na tenké a pružné. Myslím že v našich lesích to najde brzo limity. Já u těch pár rovných mačet, co jsme zkoušeli vždy narazil a neosvědčily se mi. Možná nemám ten správný grif. Ale nezkoušel jsem zdaleka všechno. Máte to vyzkoušené u nás v lese?
Óðinn á yðr alla
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Hohepa »

No zadání znělo :
Na praci do lesa, vysekavani naletovych bezu, briz, ostruzini
Na větší průměry mám Fiskars pilku tu větší myslím, že SW75.
Ve svém věku už jsem línej kácet stromky po "zálesácku" sekerou a nebo mačetou.
Pilku si manželka vzala letos ke tchýni na chalupu do "karantény" na prořez na zahradě
a nechtěly mi jí pak vrátit, potvory. :rofl

EDIT P.S.: na větší stromy mám pilu Stihl s motorem
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Problem prirucnich pilek je, ze se k tomu clovek musi ohybat. To ja nerada, kdyz to neni nezbytne nutne. Proto mne zaujaly ty kombi macety, prece jenom je to o dost delsi, takze ze stoje, nejhure z kleku by to slo uriznout uz slusne. Ale kdybych mela volit, jestli se kroutit u pizlani pilkou, nebo to preseknout ve stoje macetou, vzdycky vyhraje maceta :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od DeadMan »

Proformo, ta kvalitní pilka to uřízne s menší námahou, než je to sekání. Zkus si to někde a uvidíš ;) navíc je to méně hlučné. Pilku v posledních letech používám častěji než sekeru při "těžbě" dřeva.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Souhlas, s dobrou pilkou se reze dobre. Ale metr nad zemi - to mi ten pahyl zase brzo obrasi. Nebo se k tomu budu muset ohybat, coz nechci. A ruseni srnek mi nevadi, stejne zalezou do mlazi, kdyz mne vidi prichazet. Pozdravime se a pak si odskoci :-) Jde mi o efektivitu prace, ne o to, aby mne nekdo neslysel, nechodim na tajnacku pro vanocni stromky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Proforma: jak velké jsou ty nálety? Mačeta u nás tak na ostružiny. Na zbytek je lepší ta Fiskarska, jak dával Hohepa. Vypadá možná divně, ale funguje. Seveřani umí :ugeek: Na větší, silnější kousky to kukri, nebo ten Ka-bar. Je to rychlejší, než pilka.
Podle toho, co jste psala se plácáte někde mezi tou Fiskarskou a Kabarem. Myslím, že dost je ve vlákně " sekyra nebo mačeta"
Pilka je fajn na ještě silnější věci, potom když chcete být relativně potichu a nebo potřebujete čistý řez.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Snazim se to likvidovat, dokud je to maly, takze by mela stacit dobra maceta. Ale kdyz se tam jedno pololeti nedostanu, bezy uz jsou vetsi nez ja, potvory. Nejhorsi je ostruzini, to bych mohla sekat kazdy mesic... Mam nejakou no name z marketu, to je uplne o nicem, proto koukam po lepsi.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Tak to bych asi zvolil tu Fiskarsku, jak postoval Hohepa. A teprve kdyby nestačila, tak nějaký cutlass-machette. Ale je to i technice.Tělo si řekne...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od DeadMan »

Jak jsem psal, tady ti poradí fundovaně a doporučí přesně ten nástroj, který ti bude nejlépe vyhovovat (kdysi čistil cyklo stezky od flóry) ;)

http://black-knives.com/lesni_naradi/index.htm
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět