Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od JOBU »

Teoria je síce krásna vec, ale prax je úplne niekde inde. Tvoj postup by skvele fungoval jedine tak na púšti. Už vidím ako dokážeš takým halabala napichnutím rozoznať v europskom teréne, či to bol kameň, plast, kov, alebo žaba. Asi si reálne nevidel nikdy 100gramov niečoho vybuchnúť len tak 5-10cm pod úrovňou terénu. Pri takej vzdialenosti ťa dokafre aj jeden kamienok o priemere 3mm. A ver tomu že by si prišiel minimálne aj o tú ruku v ktorej by si ten kvér s bodákom mal a napichol taký puk. Samozrejme hluchý, dobabraný od kamienkov, zvyškov bodáku, a v šoku :D
Treba uvažovať aj trošku reálne a neveriť všetkým "overeným" a odporúčaným postupom, čo sú na nete a vo filmoch.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Bill Masen »

Von si Uži trošku zapřeháněl. Když pominu, že bude jistě spousty lepších metod, jak odhalit minu, tak mě napadá spousty lepších míst, kam bych píchal bajonetem, než do země.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

V první řadě to není můj postup ale ani to není regulérní odminovávací technika. Je to snižování rizika při omezených možnostech pěšáka. Bud si u toho rohu budovy 6x píchneš bayonetem nebo si tam rovnou šlápneš (nebo to vezmeš okolo a smáznou tě puškou) . Když tam "něco" je — nešlapeš, ani odpal bayonetem není 100%. Jednotlivci to může bejt šumák ale velení má najednou třeba o 20% menší ztáty v kolonce miny, tím ty vojáky může začít zracet jinde a vyhrát tím válku (od dob řecka je válka disciplína matematiky). Ted se tomu můžeš smát ale po rozkazu azimut 210st, první objekt zteče 700m, druhý objekt zteče 1200m 40minut vpřed..tím bajonetem budeš hrabat jak všichni ostatní.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Serža »

na šťourání je imho lepší třeba svářecí drát
jinak některý miny ti minohledačka neveme (paštety - PMA-2, nebo hranatý PMA-1A) - je to plast, jedinej kousek hliníku malej je na rozbušce
viděl jsem pás těhle min (okraj louky u lesa) likvidovat válcovačkou...pod válcem to jen prskalo, ale šlápnout bych na to nechtěl (a borec měl štěstí, že tam nebyla zamíchaná protitanková)

tím šťouráním bajonetem/drátem je to tak asi metr pěšinky za půl hodiny...

a to ještě nesmíš narazit na hajzlovinu jako "mina na mině" - najdeš protitankovku, vítězoslavně vyšroubuješ rozbušku, našroubuješ si tam oko, vezmeš za to abys ji vytáhl...a malá protipěchotní svině vespod booom...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Zapadlo »

na píchání do země jedině druhoválečný britský :
enfield-wwii-longbranch-bayonet_.jpg
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od JOBU »

No s tým by to šlo, ale na sakra dlho.
Nezabudnite ani na československé lahôdky ako PP-Mi-Na1, PP-Mi-Ba, alebo len 75g valček s Ro-7, tu minohľadačka nepomôže, fakt už iba ten bodec (alebo bodák), spústa času a kľudu, prípadne ten valec, alebo stádo rozpustených slonov...
Uži. jm.- tomu sa budem smiať stále, také nápady ako tu prezentuješ (a aj akože rozkazy, kde sa velí na azimuty?) ma vedia vždy pobaviť. Tento postup si nedovolí ani najmodernejšia a v podstate ani najzaostalejšia armáda na svete, ale v knižkách a návodoch o partizánskej vojne, prípadne od Chlíbka sa to dobre číta a zneje to ideálne :) Ale to sme už OT, a poriadne...
Bodák v dnešnej dobe jedine multifunkčný, aby s ním šli aspoň tie drôty na plote pocvakať, prerezať nejaké to lano či seknúť konár a otvoriť konzervu s nábojmi, alebo večerou... K boju do budov nasadený na laufe je absolutne nevhodný. Psychický účinok to má, o tom bez debát, no akurát ako prezentácia sily niekde na potláčanie už nepotlačiteľného davu, a posledný verejne známy a zdokumentovaný boj na bodáky a muž proti mužovi, bol tuším na Falklandoch, odvtedy asi už nič...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od cipis »

Ty utoky jsou min. dva, ted to v rychlosti nenajdu, ale z Iraku.
V obou pripadech dochazela munice, tak proste utok na bodaky a nepritel zdrhl.
Dokonce pozustali zalovali armadu za muceni (ze nekdo dostal nozem), ale smetli to ze stolu.
Ten bodak bude furt ucinny ...

Tak Irak i Afganistan:
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... enstvi_mla

Original:
https://www.armadninoviny.cz/britske-ba ... utoky.html
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Samozrějmě že se udává směr a dálka útoku (popř OB definovanej směrem a dálkou). Nebo tam u vás na slovensku otáčíte formace (řídíte palbu) výhradně podle hodinek, levoboku, baráku s červenou střechou a souřadnic? Jak dlouho to trvá než nastane chaos? Dva povely?
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od JOBU »

Počkaj počkaj, o akom riadení paľby to zase splietaš? Píšeš o tom aby si nestúpil na mínu za rohom budovy, o rozkazoch s azimutmi a pichaniu bodákov do hliny kdesi pri budove a teraz zrazu už o riadení paľby. Tak do toho nemotaj riadenie paľby. Pokiaľ sa bavíme o bojoch v zastavaných plochách, tak tam sa azimut neudáva, ale ide sa vždy na orientačné body. Chceš povedať, že vás to tak funguje? Koľko vojakov z čaty/roty u vás nosí na rukách kompasy? Pretože ani na medzinar. cvičeniach s českými vojakmi som si takú blbosť tak nejak nevšimol. Trošku sa zamysli, než niečo vypotíš a ujasni si kde a kedy tie míny chceš týmto hlúpim spôsobom hľadať a nemotaj do toho pomaly už delostrelectvo s riadením paľby...
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od JOBU »

Cipis- o tých dvoch "útokoch" ba sa dalo dlho polemizovať, všade na nete aj v zahraničí je v podstate preložený len ten istý text, dataily žiadne a zopár vecí tam nesedí... :roll: ono aj novinári si zvyknú svoje pridať a poznáme tie príbehy, za pár rokov to bude, že to trvalo dni a ľudí bolo stovky...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Haluziak »

A co ta zkazka o tom, jak "nedávno" byli obklíčeni SASíci a tak zaůtočili na "bajonety" a polné lopatky a ruky a …
A sejmuli pár hadžíku a jednoho prý utopili v kaluži.
Dle mého názoru má "bajonetový" útok význam jako vyjádření posledního vzdoru - kurva nás živé nedostanete a budeme se klidně rvát zubama. A ono to kupodivu na netrénovanou chátru působí.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od JOBU »

Asi tak jak píšeš.
Ale žeby tu tí povstalci prestali strieľať a ihneď zdrhli, mi pripadá ako propagandistická rozprávka: "Pak prudkým útokem s bajonety na zbraních s křikem překonali volný prostor 80 metrů k jednomu z míst, odkud byla proti nim vedena palba." :lol: :lol: :lol:
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Tak jsem si dal tu práci a přelouskal několik článků a studií traumatický medicíny o pp minách (přiznam se že jsem nešlápl na relevantní počet) . No a halabala použití bajonetu mi vychází ještě nadějněji než púvodně - když ti to nebouchne přímo pod nohama máš z více jak 90% vyhráno i u masivnějších min. Ostatně i pouhou nohou se na minu musí "umět" šlápnout aby měla požadovanej účinek. Takže né nutně to bajonetem odpálíš a když ano spíš tě to výrazněji nezraní. Na darwinovu cenu to hrubě nestačí.

Nevim jak teď ale kompas měl podůstojník a technika. OB se překvapivě nejprve definoval azimutem a vzáleností. Hodně se to čmáralo na papír. Idiotum co neměli ani páru o směru se mělo řikat "zamnou". Uff rychle jsem se z toho vyvlík a mobilizovanej budu maximálně do svýho současnýho zaměstnání. Což letos bude hrozit už podruhý.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Cep »

JOBU píše: 09.09.2020 10:55 Asi tak jak píšeš.
Ale žeby tu tí povstalci prestali strieľať a ihneď zdrhli, mi pripadá ako propagandistická rozprávka: "Pak prudkým útokem s bajonety na zbraních s křikem překonali volný prostor 80 metrů k jednomu z míst, odkud byla proti nim vedena palba." :lol: :lol: :lol:
Jenže v tom článku je, že těch 80 metrů sprintovali čtyři a zbytek jim poskytoval krycí palbu.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od hrd »

A také je otázka, kdyby sprintovali bez bajonetů, jestli by to nedopadlo úplně stejně.
Za mě je fajn mít bajonet v šuplíku a mít tu možnost vyběhnout případně ven s nasazeným, ale jít nějam po svých, tak si vezmu určitě multitool, možná nůž, ale bodák nechám doma.
A přijmu riziko, že bych musel miny hledat třeba vytěrákem k pušce místo bodákem.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Alstratt »

Me osobne by se nic takoveho na pusku nosit nechtelo. Ma to samozrejme zastrasujici efekt ale je to dalsi zavazi ktere bude zvysovat vahu pusky a tak i ovlivnovat reakcni cas s tou puskou. Neni to neco na pusce co by pro me bylo dulezite a nejak extra vyhodne. Jo mit to treba doma, budiz ale nemyslim si ze to doma vyuziju. Mozna tak na zastraseni rabujicich apod. ktery by se priblizovaly k domu treba. Davam radsi prednost nozi a multitoolu. Kdyz uz neco na zbran tak at to ma vice vyuziti. Muze se zdat dobry napad davat na zbran svuj nuz coz nekdy muze pomoci ale nektere situace mohou zpusobit ze kdyz budeme mit nuz na zbrani tak nam bude chybet nuz u sebe. Nekdy budete muset zbran rychle odhodit nebo vam ji seberou .. a tak prijdete i o nuz. Ano i takove situace jsou, napadaji me scenare kde se to stat muze. Budete muset vbehnout treba do budovy a tam vas to bude spis obtezovat. Takze zalezi na situaci. Kdyz uz ma byt na zbrani tak je dobre aby to melo moznost ihned ze zbrane sundat aniz by nas to nejak zdrzelo.

Nevim jestli to tu uz ode me bylo. Mam zkusenost s vybuchem miny za zadkem a bohate mi to stacilo. Bylo to ve volnu kdyz zrovna nic nehrozilo, v miste a dobe kdy to clovek neceka, ani zadne ocekavani nepratel atd. Takze takova pohoda kdy clovek nemusi byt tolik ve strehu atd. Ta mina nesla ani videt a bolest nastala az po nejake chvili. Bylo to navic pri behu, jit normalne krokem, tak to mohlo dopadlo hur. Bylo to na zdravotniky ale nic tak zavazneho ze by me to omezilo k vykonavani sluzby do budoucna a nic mi to neudelalo se sluchem, slysim stale stejne excelentne. Nenechalo to zadne nasledky a funguju bez problemu. Mela to byt nejaka stara mina, nejspis nebyla ani v dobrem stavu ze mi bouchla az za zadkem kousicek za mnou s malym spozdenim. V tu chvili co se to stane neudelate nic a kdyz vas to nezabije a exploduje vam to kousicek za zadkem tak minimalne chvili potrva nez se vzpamatujete zpatky aby jste se aspon na neco zmohly. Naslo by se tam i neco dalsiho i kdyz ne nejak zas moc, co se tyka podobnych zazitku ale takove me ani kolegy nejak nezranily a bylo to o chlup ale o tom se nesmim bavit do detailu, podleha to prisnemu utajeni. Napadlo me podelit se o to a tak i rici tim ze muzeme byt i mistry v tom co delame, muzeme se ruzne na kde co pripravit ale nebezpeci muze prijit i kdyz to vubec necekame, kdy nejsme ve strehu. Kdyz uz by neco vetsiho prislo a lide by mely neco podobneho pouzivat tak nez pouzivani min se uz vic setkate spis s ruznyma improvizovanyma pastma.

Sincerely, Alstratt
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Matěj »

Já vám s tím zmiňovaným zastrašovacím efektem bodaku nějak nevím. Mám jednu svou vzpomínku na službu, na 90. léta, když jsme na vojně byli povoláni k udržování objektů těžkého opevnění na Znojemsko (super zašívárna, některé objekty fakt fungovaly ještě nějak kolem roku 2000 a pozdějico vím ), tak jsme ve volném čase trošku blbli a že volného času byla spousta (měli jsme mimochodem i s sebou zbraně, i když ne střelivo, ale bodáky ano). Aktivní objekty TO se nachazely-nacházejí mimo VVP, v blízkosti měst atd., kolem je spousta menších řopíků, jeden kluk od nás si hrál na pseudoCQB (ten pojem jsme tehdy teda neznali), vběhl s puškou s nasazeným bodákem do opuštěného řopíku, snažil se předvádět co videl ve filmu, jenže sotva tam vběhl, tak docela rychle vyběhl, za chvíli po něm vyběhli bezdomovci, které tam vzbudil, s rozbitýma flaškama v rukou a šli po něm -pak se to ale vysvětlilo, hlavně za pomoci naší početní převahy. Nějakého bodáku na pušce se ani zdaleka nelekli, ono vlastně ani té pušky a to ani nevěděli, že nemá nafasováno střelivo. Prostě jen šli řešit magora v maskáčích s puškou s bodákem, co.jim narušil komfortní zónu, žádný odstrašující efekt se nekonal.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od jerry.mysak »

matěj
nemůžeš brát zlitýho bezdáka jako etalon pro psychologa. Ráže 45 ACP byla vyprojektována na požadavek pro okamžité zastavení zdrogovaných filipínců co si nechtěli připustit že je Španělsko prodalo USA a oni mezitím vyhlásili nezávislost. Amíci do nich stříleli z armádních koltů ráže 38 ale oni si nechtěli připustit že jsou jak řešeto a pár vojíků rozsekali než vykrvili.

On už psychologickej efekt má i to, že se na tě rozběhne parta lidí. A nemusí mít nic v ruce.
Vzpomínám si na své pocity, když jsme se jako kluci koulovali ( jo v 80 letech ještě bejval sníh) a béčáci se proti nám rozběhli. Zdrhali jsme všichni. Stejnou taktiku jsem aplikoval při paintballu. Zkraje rychlej útok a než se nepřítel vzpamatuje a zahájí palbu tak záleh do lepších pozic. Kolikrát ale nepřítel zdrhal mi jej stříleli do zad
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Maximus »

To Matěj: Myslím si, že bezďáci dobře intuitivně pochopili, že dotyčný nemá koule to bodlo použít. V situaci, kdy je útočníkovi jasné, že obránce není odhodlán zbraň použít by nepomohla ani "bezbolestná".
hqdefault.jpg
hqdefault.jpg (38.47 KiB) Zobrazeno 5489 x
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
P. K. R.
Příspěvky: 36
Registrován: 20.02.2013 14:37
Bydliště: jižní Jih

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od P. K. R. »

konečně jsem to našel - bodák vz. 23, celková délka 537 mm, délka čepele 403 mm (dlouhá varianta) = tohle teoreticky některými projde i 2x :lol:

Obrázek
Odpovědět