Nože podomácku

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Hohepa »

Stojanová vrtačka a pořádný vrták.
Osobně mám dobré zkušenosti s německými vrtáky ARTU
netlačit to silou ale pomalu a jemně jak na dámské přiro....
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Nože podomácku

Příspěvek od vrbodol »

Jak píše Hohepa hlavně netlačit a počitat že budeš muset vrták přebrušovat . Ta pila je strašně křehká .Mě při vrtání takhle první nůž prasknul vejpůl, ale ty to máš na konci ,tak by ti něco zůstalo. :lol: Já bych se na to vyprdnul.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Nože podomácku

Příspěvek od bivoj »

Oddělat střenky, lokálně popustit a pak úplně normálně provrtat úplně normálním vrtákem. ;) Případně, bez popouštění, to vzít laserem nebo vodním paprskem.

Pak provrtat či upravit střenky a přinýtovat je zpět.

Jakýkoliv jiný postup hrozí destrukcí něčeho (střenek, materiálu nože ap.)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Strelec45 »

Ještě by se to dalo propálit elektrodou. Ale na kruhou díru to chce cvik.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Serža »

když to bude jednou mít propálené, díru snadno dobrousí
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Rafael »

Možná jsem to tu už někde kdysi psal. Jak jsem byl kdysi s kolegy, frézařem, soustružníkem apod. na nějakých velkých vánočních trzích v OV.
A tam jeden prodejce nabízel nějaké super vrtáky. Měl jsem náhodou od nich barter. Radeco polotovary. (Rychlořeznou nástrojovou ocel na soustružnické nože).

Tak jsme jeden kvadrát dali na pokusné převrtání a nesmírně se bavili. Ale jen chvíli. Ten vrták to bez problému zvládnul a my čuměli jak puci.
*
Ale co to bylo za vrták, výrobce, cenu nevím. Protože se svěšenými ocasy jsme se pak rychle zdekovali..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od BOB2016 »

Ďakujem všetkým za rady, sú užitočné, nie som strojár ale elektrikár.

Sypem si ale popol na hlavu, neodfotil som si nôž zo všetkých strán, na konci rukoväte je len drevo, cca 3 cm, takže dierku budem vŕtať do dreva na konci rukoväte.
Doplňujúca otázka, ak chcem aby som tam mal pútko na ruku, aby som nôž nestratil ak by my vypadol z ruky, tak dieru vŕtať v hornej polovici, alebo radšej v dolnej, myslím pri ostrí?

Ako si spomínam diery na nity robil nejaký otcov známy elektródovou zváračkou. Pred 35 rokmi vrtáky takéto materiály nezvládali, takže sa to ani nepokúšali vŕtať.

Ešte jedna otázočka na Vrbodol, "ocel je krehká", ale ja som s tým nožom raz zoťal 15 cm strom, s vedomým že je to z gatra, takže tvrdé a nejaké drevo tomu neublíži. Je to len o tom ak by som chcel tú oceľ nejako opracovávať inak ako brúsením?
Ešte raz ďakujem

PS: nepodarilo sa mi nahrať fotku....
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od BOB2016 »

fotka, na druhý pokus
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od BOB2016 »

Nepodarilo sa ani na dba krat. Pritom indikator upload bol cely na zeleno.
Tu v tom Germanistane im nikdy nefungoval Internet tak ako u nas...
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

minulej tejden jsem kupoval sadu vrtáků na odvrtávání zalomených závitníků. Válcová stopka, profil trojúhelníkový. Fakt to ty závitníky veme. Zkoušel jsem to na ložisku, radeku, závitníku. Jen se musí vrtat ve vrtačce se stroním posuvem, páč ten vrták je dost háklivej na ohyb.

Cena byla cca 3500 bez daně.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak jsem si během kovidový karantény udělal kudlu. Je to takovej těžkej tábornickej nůž. Čepel je z 5mm CPM3V, zakalený na 60HRc (při této tvrdosti má max. houževnatost), střenky z teaku (měl by vydržet 30 let na povětří) kterej je přinýtovaný hliníkovými nýty, kování je z kalený 440B a přinýtovaný 6 mm nýty z 440B (nekalený). Takže by to celý bez údržby mělo venku něco vydržet.
Kudla je cca 35 cm dlouhá, max 6 cm široká. Na ohyb unese 125 kg kovadlinu (přes noc). Na hřbetě je druhý ostří s malým úhlem (z jedný strany 15°, z druhý 10°) pro sekání kostí, drátů a pod. Vzadu je párátko na plech inspirovaný starými kasařskými hasáky na otevírání pokladen. Pozinkovaný plech t=1,2 to propíchne pěkně, párák jej rozpáře. pomocný ostří rozštípe hovězí morkový kosti, přesekne hřebík 120. Nůž přesekne 3 cm větev. Pěkně se s ním šípou třísky na podpal i strouhal hobliny. Těžiště je cca 3 cm před střenkou.

Dělal jsem to na svojí ruku, takže nůž se mi drží perfektně. má jistej úchop při seku i při bodu. Ještě protáhnu vzadu poutko z paracordu. Nevyhraje to asi žádnou soutěž krásy, ale je to od začátku braný jako funkční pracovní nástroj.
Přílohy
20220220_105808.jpg
20220220_125914.jpg
20220220_104746.jpg
20220220_104918.jpg
20220220_104928.jpg
20220220_105131.jpg
20220220_105616.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nože podomácku

Příspěvek od vrb »

Rafael:
Jedná se o vrtáky s tvrdokovovým plátkem. V podstatě hodně dobrej vidiák. Plátek je tam přichycen nějakým difuzním spojem aby dobře odváděl teplo a pevně držel. Pátek je nabroušen na vrtání do kovu a ne na tupý úhel do betonu. Dá se s tím vrtat jakákoliv ocel, ale HRC přes 65 už to nebere.
Na takové to domácí vrtání kalených ocelí ideální.
V nouzi se dá podbrousit diamantovým kotoučem i vidiák do zdi a taky funguje.

V podstatě podobné jako toto:
https://www.dimapa.cz/SK-vrtaky-na-ocel ... 1_70_2.htm

Jerry:
Nesmrtelná kudla. Super materiál. Odkud ho bereš?
Nemáš náhodou malý odřezek nazbyt?
Jak jsi to kalil? Doma nebo u profíka?
Proč máš tolik svrchu sraženou čepel u rukojeti? není to zbytečné zeslabení? nebo pro to máš nějaký důvod?
Odpovědět