Sekera alebo mačeta.

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Fabulous »

Mer.lin - první příspěvek a hned nesmyslný OT = BAN
LoganRaise
Příspěvky: 6
Registrován: 13.11.2019 7:57
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od LoganRaise »

Já bych nejradši obojí, jak mačetu, tak sekeru. Ale kdybych si musel zvolit, tak sekeru, mám jí prostě víc v ruce. A jednou v noze.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Strelec45 »

Nebo zkusit něco mezi tím. Kukri s hřbetem 10 mm, třeba. :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
LoganRaise
Příspěvky: 6
Registrován: 13.11.2019 7:57
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od LoganRaise »

Jako taky jsem nad tím přemýšlel, ale nějak mi to nesedlo. Se sekerou jsem prostě šikovnější a tak nějak jistější.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

limit 0,5kg - a co takhle kukri?

Příspěvek od Woody Crafty »

Strelec45 píše: 13.11.2019 13:14 Nebo zkusit něco mezi tím. Kukri s hřbetem 10 mm, třeba. :mrgreen:
Dobrý den. Já taky řeším dilema co pořídit většího než nůž do lesa a na přežití. Aby to bylo co nejfunkčnější, a přitom ne zbytečně těžké ale ani drahé.
Dal jsem si tedy limit 0,5kg a k sekyrce a mačetě ještě přidal kukri.

Mačetu v podmínkách dřevnatých lesů mírného pásma považuju za poměrně nepoužitelnou (na rozdíl od džungle) ALE je tu jedna vychytávka, když si pořídím mačetu s pilovými zuby, tak nemusím tahat pilu a přeřežu s tím i menší kmeny.

Malá půlkilová sekyrka se zkráceným topůrkem (třeba fiskars) je taková šikovná lehká klasika, ale oproti velké kilové má určitá omezení. Na rodíl od dvou dalších nemá takový zbraňový odstrašující efekt.

Pak je tu kukri, které je něco mezi. Má výhody i nevýhody mačety a sekyrky (zase počítám něco do půl, max. třičtvrtě kila třeba od miltecu).

FInanční hledisko je tak do 1000kč, když mi to nebude vyhovovat tak to oželím lépe než kdybych si koupil suprčupr kukri za 3-5 litrů a pak by se mi s tím nechtělo tahat.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

limit 0,5kg - a co takhle kukri?

Příspěvek od Woody Crafty »

Našel jsem poměrně zajímavou mačetu
Obrázek
https://www.zbozi.cz/vyrobek/extol-premium-8877203/
40 cm, čepel 26cm 400g

A zvláštní hybrid mezi nožem mačetou a kukri s pilkou na hřbetu (ta bohužel vypadá docela nepoužitelně). Tedy jako takový kompromis když nechci tahat velký nůž, ale třeba jen rybičku nebo victorinox a přitom potřebuju naštípat větve na ohen apod.
Obrázek
http://www.extol.cz/naradi/rucni-naradi ... y/8855304/
29cm čepel 17cm hmotnost neuvedena
To už je ale trochu na hraně, spíš je to větší nůž. Kdyby to mělo o 5 centimetrů delší čepel, hned bych to bral.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Venet »

Prečo na sekere skrátené porisko? (topůrko)
veď s dlhším poriskom toho zvládneš viac...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od bivoj »

Že by kvůli skladnosti? Každej nemusí tahat Valašku... ;) Ona totiž taková X5 není určená k dělání dřeva na zimu, ale nějakou práci v nouzi zastane...
 
fiskars-x5.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: limit 0,5kg - a co takhle kukri?

Příspěvek od skafloc »

Woody Crafty píše: 09.04.2020 15:49

A zvláštní hybrid mezi nožem mačetou a kukri s pilkou na hřbetu (ta bohužel vypadá docela nepoužitelně). Tedy jako takový kompromis když nechci tahat velký nůž, ale třeba jen rybičku nebo victorinox a přitom potřebuju naštípat větve na ohen apod.
Obrázek
http://www.extol.cz/naradi/rucni-naradi ... y/8855304/
29cm čepel 17cm hmotnost neuvedena
To už je ale trochu na hraně, spíš je to větší nůž. Kdyby to mělo o 5 centimetrů delší čepel, hned bych to bral.
S tím Extol "kukri" nožem chybu určitě neuděláš, koupil jsem ji před pár lety klukovi a slouží dodnes skvěle. Pilka na hřbetě je sice jen na okrasu (no, spíše to ten nůž hyzdí) a na nějaké řezání s ní rovnou zapomeň. Ale jinak je to bytelný štípací nůž, na přípravu dřeva na oheň, nasekání klacků pro stavbu přístřešku, rukojeť je sice gumová, ale neklouže a fakt se dobře drží v ruce, čepel je prakticky nezničitelná a nabrousit to taky jde.
Tu delší čepel by jsi potřeboval na co? Na štípání je to takhle akorát.
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Kapo »

Do lesa som nosil sekeru a pilku asi keď mi bolo 15-16. A to sme stavali po víkendoch zrub. Inak na oheň a ani na nič podobné nie je takéto zariadenie potrebné. 8-)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Stenny »

Woody: je to sice finančně nad tvůj limit, ale můžu doporučit Terava Skrama - delší těžší nůž s "půldruharuční" rukojetí, díky které se chová jako nůž nebo sekáč, podle toho, jak ho uchopíš. Je to moje volba pro situace, kdy vím, že budu se dřevem dělat hodně různých věcí (odvětvovat od chrastí, sekat silnější větve, štípat...). Neberu pak ani jiný nůž, chleba a sýr uříznu klidně Skramou a chlupaté dřívko na oheň taky zvládne.
Jinak normálně do lesa beru finku a malou pilku - a i tu spíš proto, že když se dřevo na oheň láme, tak je to slyšet zbytečně daleko :) .
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: limit 0,5kg - a co takhle kukri?

Příspěvek od Woody Crafty »

S tím Extol "kukri" nožem chybu určitě neuděláš, koupil jsem ji před pár lety klukovi a slouží dodnes skvěle. Pilka na hřbetě je sice jen na okrasu (no, spíše to ten nůž hyzdí) a na nějaké řezání s ní rovnou zapomeň. Ale jinak je to bytelný štípací nůž... ...čepel je prakticky nezničitelná a nabrousit to taky jde.
Tak to jsi mi udělal radost, myslel jsem že to bude jako nůž příliš dlouhé a na sekání klacků příliš krátké. Jen vážně škoda té "pilky". Kdyby tam byly zuby a kalení jako u pilky fiskars, tak už bych do lesa nic jiného ani nepotřeboval. Tak je to skoro vždycky. Stačí relativně málo aby to výrobce dotáhl k naprosté dokonalosti, a on to prostě neudělá.
Za něco takového dotaženého do konce bych byl ochotný dát i přes litr.
Nepamatuješ si kolik to stálo, tenhle nůž?

Fakt je že při lámání klacků nohou člověk nadělá kravál jak tlupa rozzuřených medvědů. Což zvlášť v našich přelidněných středoevropských poměrech není zrovna vhodné, když si chci udělat nenápadný ohýnek.

Takový větší sekací nůž je dobrý i pro někoho kdo nedisponuje medvědí tlapou a ruce má poměrně netrénované. Takový člověk si pak s relativně těžkým kukri s těžištěm vepředu koleduje o namožení zápěstí a všech šlach okolo, a pak to týden léčit.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Haluziak »

Tak já Vám nevím já si pořídil na vandry sadu od Fiskars. Tu větší vysouvací pilu SW75, X10 sekyrku a polní lopatku.

Jediné co od té doby vidělo práci byla lopatka když jsem zahrabával domácí mazlíčky.
Vše ostatní zastoupil hodně nepovedený ACRON Tanto (byl to dar) a Opinel No. 9 v uhlíkovce.

Stejně si u nás nikde nemůžeš udělat táborák. Nedej bože šmiknout soušku.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: limit 0,5kg - a co takhle kukri?

Příspěvek od skafloc »

Woody Crafty píše: 10.04.2020 11:15
S tím Extol "kukri" nožem chybu určitě neuděláš, koupil jsem ji před pár lety klukovi a slouží dodnes skvěle. Pilka na hřbetě je sice jen na okrasu (no, spíše to ten nůž hyzdí) a na nějaké řezání s ní rovnou zapomeň. Ale jinak je to bytelný štípací nůž... ...čepel je prakticky nezničitelná a nabrousit to taky jde.
Tak to jsi mi udělal radost, myslel jsem že to bude jako nůž příliš dlouhé a na sekání klacků příliš krátké. Jen vážně škoda té "pilky". Kdyby tam byly zuby a kalení jako u pilky fiskars, tak už bych do lesa nic jiného ani nepotřeboval. Tak je to skoro vždycky. Stačí relativně málo aby to výrobce dotáhl k naprosté dokonalosti, a on to prostě neudělá.
Za něco takového dotaženého do konce bych byl ochotný dát i přes litr.
Nepamatuješ si kolik to stálo, tenhle nůž?

Něco kolem 270 Kč, co jsem se díval, tak za velmi podobnou cenu to jde koupit i dneska.
A fakt ho můžu jen doporučit, dobře se používá jak mi, tak klučina ho dostal k 10. narozeninám a sekat mu s ním šlo hned co ho vybalil :)
A jakkoliv nejsem fanda levných věcí (sám většinou nosím apache tops falcon - ne že by nebylo nic lepšího, ale byla to prostě "láska na první pohled"), tak ten Extol za ty peníze stojí určitě!
Ale na druhou stranu musím říci, že na ukrojení chleba apod je moc velký a neohrabaný - to je jako bys chtěl chleba krájet Glock bodákem :)
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Ctesibius
Příspěvky: 43
Registrován: 01.11.2016 14:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Zahorie

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Ctesibius »

Do debaty skúsim dať svoj pohľad - Otázkou je, v akej časti roka budem presun robiť:

Leto - mačeta je ľahšia, dá sa s ňou (obmedzene) bodať a teda je o niečo lepšou zbraňou. Oproti sekere sa hlbšie zasekne do dreva - a teda tenšie drevo seká na jeden úder. V lete to na prípravu menšieho ohňa stačí. Osobne používam Parang BG, ktorý som kúpil za body na benzínke. Tento parang má síce tupý hrot, ktorý nebodá, ale to sa dá ľahko napraviť karbobrúskou. Tiež s ním bez problémov urežete chleba a slaninu, takže potom už neberiem ani veľký nôž. Švajčiarsky zatvárak mám pri sebe stále.

Zima - sekera je rozhodne lepšia na prípravu hrubšieho dreva, štiepanie ... Krátka sekera je naozaj kompromisná zbraň - úder je asi dosť účinný na psa aj človeka ale je tu nevýhoda že si ich musíte pustiť bližšie k telu... Osobne nosím Fiskars X10 + pílku Fiskars SW 75.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Na ukojení tábornickejch/ženijních choutek mám fiskars X7 a malou výsuvnou pilu. Je to malé lehké, mám na to opasková pouzdra a jsem si naprosto jistej že bych to sebou nikam netahal. Při optimalizaci výstroje to vždycky skončí u zapalovače, švícaráku, čutory, ponča spacáku a ešusu. Strašně dlouho mi trvalo akceptovat do výstroje spacák (po většinu roku je to jen zhýčkanost - musel jsem ho prohlásit za předmet zvláštního morálního a náboženskýho významu ). Mačeta vlastní výroby mi udělala největší radost když jsem jí odkopl do rohu a řekl mínus 430g.
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Bakly1 »

dostal jsem k vánocům malou sekeru z decathlonu, ještě jsem ji pravda nezkoušel, ale vypadá dobře
Odpovědět