Sekera alebo mačeta.

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Reno »

33rasto: Pěkné... ;) Každopádně ideální by k tomu tomahawku byl nějaký zavírák s dřevěnými střenkami... ;)
33rasto
Příspěvky: 10
Registrován: 17.02.2015 23:56

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od 33rasto »

Ak by som riešil nový nôž do lesa tak by som už asi išiel do menšieho fulltangu... osobne ratku milujem čiže nieje o čom :D
33rasto
Příspěvky: 10
Registrován: 17.02.2015 23:56

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od 33rasto »

joche218 píše:Kolko vazi tomahawk po uprave?

aj s poriskom presne 860g
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Fabulous »

Hohepa píše:Dejte si do googlu "švýcarský/lesnický srp" to je "mačeta" určená do středoevropského lesa na keřové patro a tvarově je laděná po generace lesníků co s tím makají denně.
V obouručním provedení je to pracant nad pracanty.
Příloha srp-lesnicky-ochsenkopf-v.jpg je dlouhodobě nedostupná.
A ano na nic jiného se to nehodí . Ono to bohužel tak funguje . Buď je něco univerzálního co umí od všeho trochu a nebo je něco speciál na něco, kde to je excelentní, ale jinam se to nehodí.
Moji ukrajinští nádeníci potvrzují - je to (ve variantě Fiskars) skvělý pracant. Máme s ním vysekáno už pár hektarů náletu. Za devět stovek, s teflonovým potahem, kvalitní ocelí a skvělou odolností - co víc si přát? Kupovat cokoliv dražšího je naprostý nesmysl.
image.jpg
image.jpg
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Cep »

O víkendu jsem zjistil, že by se mi něco takového na nálet hodilo a že Fiskars se asi oplatí (to podle toho, jak rychle šly kopat příkopy na drenážní trubku rýčem Fiskars).
Teď jen, jaký z těchto tvarů? Je XA3 vzhledem k tvaru oproti A3 "pádnější"?
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od cipis »

Oni mají jen jeden model, ten horní je už starý a nevyrábí se, ten spodní ho plně nahradil.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Cep »

Jo, díky, tu A3 jsem na jejich stránkách nenašel a napadlo mne to. Škoda, líp by se asi brousil.
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Milan_rozpad »

Mám tu spodní Fiskarsku - kosil jsem s tím u nás u zábran za dopadištěm křoví a šlo to skvěle - doporučuji
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od štaflík »

O víkendu jsem dal fest zabrat Ka-Baru Cutlass a jsem nadále nadšený. Porcování dřeva, odvětvování... bez úsilí seká silné větve. Mám ho rád pro jeho univerzálnost. Dají se s tím nakrájet cherry rajčátka, chleba, skvěle odvětvovat, stavět přístřešky, obstarávat dříví na oheň a přitom má značný potenciál v obraně. Už jen ten jeho "look" by mohl mít slušný mírotvorný potenciál. Na fotce se zdá nůž celkem malý, ale je to tím, že má velmi dlouhou rukojeť.
Přílohy
IMG_8304.JPG
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Taky jednoho mám a po jeho pořízení šel i short heavy bowie z domu, protože zastal více práce
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Desouza »

Až na to EUropivo je to v poho ;) ,

teď vážně , nevím co ( a spíše kolik ) toho kosíte , ale mne stačí křovinořez úžasný vynález . I šiťák s rozumnou údržbou drží .. Ale chápu že v rámci rozpadu je výhodnější ten nástroj Husitů .
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od štaflík »

Křoviňákem se blbě rozebírají stromy, dělá to bordel a pivo ti musí držet někdo jiný :lol:
hachimaki
Příspěvky: 53
Registrován: 12.11.2012 20:38

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od hachimaki »

Přidávám se k nadšencům KA-BAR Cutlass. Velice jedovaté ostří, hrubá (zkusmé odvětvování a kácení hrušky pro mne srovnatelné s námahou na vedlejším se sekyrou) i jemnější práce v pohodě. Do mých velkých dlouhých prstů mi sedne perfektně, akorát si musím zvykat na kulatou rukojeť což jsem doteď nic takového neměl. V střelecky-pracovních rukavicích v pohodě.

Domnívám se že na jednou-dvoučlenný čundr je lepší volbou než sekera, ta patří na tábor nebo do baráku - větší kmeny a špalky. S menším pracovním nožíkem / multitoolem ideál.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od MFG »

Pred nejakou dobou jsem dostal tuhle machetu od Gerbera (netusim model ani cenu), v prvni chvili velka radost, za par minut celkem zklamani.

Takhle dopadla po par secich do vetvicek cca dva centimetry v prumeru.chyba je jednoznacne na moji strane, propadl jsem totiz nepodlozenemu pocitu, ze musi vydrzet stejne zachazeni jako ostatni moje noze. Berte to tedy pouze jako informaci o tom, ze tato konkretni macheta se nehodi na klesteni stromu ;)

Naopak pilka je celkem pouzitelna na vetve do peti centimetru. Konec recenze.

Pokud jsem netrefil tema, poprosim o presun
Přílohy
image.jpg
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Fabulous »

Já s ní posekal docela dost a pravidelně jí vozím v autě. Osobně jsem spokojený. Pouze pilka občas překáží, když chci mačetu "vyviklat". Ale je to prostě jen nabroušený pilový list, nikoliv prodloužené ohanbí Supermana, se kterým lze pražce přerážet...
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od MFG »

No, kazdopadne jsem ji zku..il, a dobre mi tak!

Zkusim asi vyklepat jako kosu a priste budu opatrnejsi, principielne me tenhle nastroj bavi, takze asi poridim neco odolnejsiho
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

Uprav trochu vybrus. Mas to asi hodne do tenka a proto se to shrnuje. Maceta je primarne na traviny a proto na drevo potrebujes trosicku tupejsi vybrus
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od MFG »

Ok, diky za tip ;)
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od PaF »

Pořídil jsem Gerber Parang compact a pro víkendové táboření naprostý ideál. Není to velké ani těžké, tyče na přístřešek a naštípání na podpal zvládá exceletně. Kromě toho jde tupá špice použít jako lopatka a jdou tím i zatlouct kolíky stanu. Pěkné pouzdro. Max. spokojenost :D
https://www.youtube.com/watch?v=8_X5gImRpuA
Uživatelský avatar
Skuhra
Příspěvky: 5
Registrován: 15.09.2015 13:27
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Skuhra »

Blbej dotaz, tak trochu mimo, snad mě neukamenujete. ;)
Je lepší lehká vyvážená mačeta, nebo mačeta s těžkou masivní čepelí. Myslím hlavně do lesa, na zahradu, pro radost či jen tak pro sicher?
Odpovědět