Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od majsner »

Vyzkoušel jsem v průběhu let nespočet nožů v cenovém rozpětí 180 - 6.000 Kč (více je u užitkového nože nesmysl) a pokud se bavíme o pevných nožích, delší dobu jsem vydržel pouze u Mory Companion, než jsem postupně zavrhl scandi výbrus, jak jsem popsal výše. V poslední době sázím na následující dva pevné nože, které mohu včele doporučit. Více info o obou nožích si zájemci určitě najdou, v případě zájmu mohu rozepsat.

Pro ty, kterým vyhovují menší nože, Manly Patriot. Ten tahám na krku na menší výlety a opékačky, kde vím, že budu řezat vesměs jenom jídlo. V PA sestavě zaujímá místo nože vyhrazeného na jídlo (na rozdíl od zavíráku se dobře čistí a nedrží se v něm bordel a breberky ze syrového masa apod.).
IMG_20170730_153129.jpg
Pro příznivce větších nožů ColdSteel SRK z SK-5. Ten tahám na klasické výpravy do lesa, kde očekávám nějakou přípravu dřeva na oheň (ale ne zas tak moc, aby se vyplatilo tahat sekeru a pilu), zpravidla v kombinaci s malým zavírákem v kapse (Tenacious nebo RAT-1). V PA sestavě zaujímá místo univerzálního nože na opasku (dovolí-li to podmínky). Jediná výtka ode mě směřuje k továrnímu pouzdru. To je v praxi nepoužitelné, protože se o něj nůž tupí (pravděpodobně plast s příměsí skelných vláken). Na fotce je kydexové pouzdro vlastní výroby s nylonovým závěsem z toho továrního.
IMG_20170814_144723.jpg
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od J0I-INY »

Nightmare píše:
J0I-INY píše:Opět zdravím,

našel jsem nového kandidáta na koupi. Je to Condor Mini Bushlore Knife (http://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevnou ... ore-knife/).
Znáte tu značku? Je to dobrý nůž? A použitá ocel 1075, jaké má výhody a nevýhody? A jak by vypadalo srovnání 440C a 1075?

Díky!
Kouknul ses na délku??? Ty Condory jsou hodně mrňavý...
Zdarec, jo, kouknul. Vím, že mají celkovou délku okolo těch 16 cm.

Teď jsem zviklán.
Z úhlu survival/edc pohledu se mi jeví lepší nerez. Tam bych volil opět Pendleton Mini Hunter. Ale ta ručka je hezčí u Bushloru Mini.
Mimochodem, zajívá věc se mi stala.
Nůž BYL ztracen, asi 14 dní ležel v trávě, kde jsem ho potom našel. Takže radost z ušetřených peněz i z nálezu "stärého parťáka". Načež jsem ho asi za týden zlomil. Viz. foto.

Tedy ještě zvažuju možnost nějaké opravy, či alespoň využití dobré oceli VG-1, ale jsem v tom ohledu nepolíbenej, tak nevím, jestli je něco takového myslitelné... Napadá mě třeba zkutí dvou částí, roztavení a použití oceli...
Dá se něco takového?

Díky.
Přílohy
zlomeny_CS_Pendleton_Mini_Hunter.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Serža »

spíš bych přebrousil čepel a udělal z toho takový krátký dloubák do lesa na houby :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od J0I-INY »

Serža píše:spíš bych přebrousil čepel a udělal z toho takový krátký dloubák do lesa na houby :-)
No to by z toho nože moc nezbylo :lol: No snad to nebude jediná možnost.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Fabulous »

Svař to TIGem. Sice to bude asi výzva, ale stejně to k ničemu není...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Baca »

V mieste zlomu zvacsit uhol o take 4 stupne, vybrusit jednostranne a mas univerzal noz - dlato :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od bivoj »

Nebo z toho udělat mikro tanto... :D
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Lyster »

majsner píše:Pro ty, kterým vyhovují menší nože, Manly Patriot. Ten tahám na krku na menší výlety a opékačky, kde vím, že budu řezat vesměs jenom jídlo. V PA sestavě zaujímá místo nože vyhrazeného na jídlo (na rozdíl od zavíráku se dobře čistí a nedrží se v něm bordel a breberky ze syrového masa apod.).
Ten Manly Patriot nevypadá vůbec zle. Docela sympaťák.
Allforsurvival
Příspěvky: 37
Registrován: 31.07.2017 21:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Turnov

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Allforsurvival »

Zdravim, mam dotaz, snad nevadi ze to davam sem, ma někdo zkušenost se strankou LAMNIA.COM ??

Chci si koupit nejaky nuz, ale vcelku jsou ceny nizke ale zda se nejedna o FAKE, nebo tak?

Dekuji za rady a omlouvam se, pokud to sem nepatri. :nod :beer
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od majsner »

Nikdy jsem tam nic nekupoval, ale řekl bych, že na Knifu je Lamnia obecně chválena. Např. tu: http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... 475#621475.
Allforsurvival
Příspěvky: 37
Registrován: 31.07.2017 21:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Turnov

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Allforsurvival »

majsner píše:Nikdy jsem tam nic nekupoval, ale řekl bych, že na Knifu je Lamnia obecně chválena. Např. tu: http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... 475#621475.

:yes Super diik.. Mam tam vyhledle dva noze, ale cenove jsou na tom o něco lepe nez oficialni prodejce, tak me to zarazilo :nod
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Lyster »

Já jsem na Lamnia taky nakupoval. A vše v phodě.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od štaflík »

Kupoval jsem na Lamnii Sissipuukko a Kizlyary. Zcela OK. :yes
Kája

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Kája »

pozeral som vaše dotazy no ja som úplne spokojny s týmto https://www.fuck-army.sk/noz-survival-z ... r-kresadlo .. čepel je myslím z uhlíkovej ocele, lenze ja som ho kupoval drahsie.. prezil uz somnou čo to i ked moc nepreferujem oranžovu farbu no sadol mi úplne fajne do ruky

Spam. Ban. Fab
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Ray »

Má tu někdo dlouhodobější zkušenosti s noži a dýkami od USA fy Columbia? Moc se mi líbí tahle oboustranně broušená dýka z oceli 440C. Ale jsou to celkem levné kusy, proto se raději ptám. Ne že by mě těch pár stokorun bolelo, to vůbec, ale nerad bych zas koupil něco totálně shitového. Četl jsem, že jejich výrobky jsou pracanti za malý peníz :?
dýka.jpg
dýka.jpg (45.67 KiB) Zobrazeno 17572 x
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Cep »

Pokud ti dýka přijde jako pracovní nůž, tak ok.
se 440C od Číňana mám tu zkušenost, že nůž jako celek je fajn, ocel celkem taky, jen jsou už na něm 3 zuby (jasně, dá se přebrousit) a jem o jednom vím, jak se tam vzal. Tak přemýšlím, jestli Číňan lacině neprodal něco překaleného..
Tolik k tvaru nože a k materiálu, s firmou Columbia zkušenosti nemám.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Venet »

S fi. Columbia skúsenosti nemám, ale trochu mi pripomína "pouťovou tretku" - buď prekalené alebo blato. Keď sa Ti páči ten tvar, zober fotku, a zanes nožiarovi. Český nožiari vedia...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
kajsmetke
Příspěvky: 12
Registrován: 23.07.2018 10:21
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od kajsmetke »

Ja poznám tie nože columbia, lenže čo za takú cenu by sme aj chceli? ja som kupil asi 3ks a zatial stále spokojný.. hej sú to makke ocele ale za 15e asi nic lepšie ešte aj s puzdrom nežoneniete.. a vyzerajú celkom k svetu a každý rok majú aj iné typy :D ..ale majú aj drahšie nože okolo 30 - 40e ale tie som neskúšal len som to niekde videl..
Keď si odmyslím počasie, ludí, rôzne problémy, choroby, vírusy, pokrok, techniku, zbrane, tak sa žije na tomto svete celkom fajn
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od K4cer »

Hele, já ti do toho nechci hodit vidle, ale voboustranně broušenej nůž je (s výjimkou specifických činností na který byl původně určen) docela nahovno - tedy alespoň já mám takovou zkušenost, možná to někomu nevadí. Ale už na nůž s oboustranně vybroušenou špičkou jsem si musel nějakej čas zvykat a jasně že jsem se neopatrností řízl, oboustranný ostří je akorát čekající neštěstí. Krom toho nevidím jedinej důvod proč se připravit o výhody nože s hřbětem vo který se můžeš opřít, výměnou za velmi diskutabilní výhody oboustranný dýky. Pokud ho ovšem chceš jen jako dekoraci, tak je to samozřejmě irelevantní, ale jako pracovní nůž na "přežití" určitě né.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od majsner »

kajsmetke píše:...ale za 15e asi nic lepšie ešte aj s puzdrom nežoneniete..
Hádám, že cokoliv od Mory, Hultafors nebo i Bahco bude za ty prachy lepší volba a ještě místo čonga podpoříš evropskou firmu.

A propos, v jiném vlákně (bylo by fajn těch víc nožových vláken jako je tohle nebo kvalitní nůž spojit do jednoho) jsem zmiňoval novinku od Bulharů Manly Drugar. Už se dá koupit v černé barvě. Mám ho pár dní a je to fakt pecka. :yes
Přílohy
IMG_20180720_170939.jpg
IMG_20180722_152132.jpg
Odpovědět