Obrana při napadení nožem

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Dygo
Příspěvky: 24
Registrován: 01.07.2013 20:21
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Dygo »

Souhlasím, že házení nožem je nesmysl, ten útočník se tak rychle psychicky nepřepne.
Lehnutí na zem může fungovat, ale jen jako nouzovka, pokud je v okolí útočníkův kumpán, mám omezený rozhled a omezenou možnost se otočit a řešit další cíl, zejména když na mě první zastřeený útočník spadne. No a pokud jdu s někým a padnu na zem, zůstává tahle osoba pro útočníka jako jediný dosažitelný cíl.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Terminated Account »

Bylo by dobrá shodnout se minimálně na dvou věcech, aby jsme toto vlákno vatáhly ze žumpy stokrát opakovaných solo názorů.

Myslím, že se můžeme shodnout:

1. V určité situaci je lehnutí na záda, tasení a střílení z leže jedno z mála nebo jediné možné řešení této situace. Mnohé techniky obrany to tak oficiálně učí a účinnost byla experimentálně ověřena. Které techniky jak a proč pokud se v tom chcete rýpat si najděte sami.

2. V určité situaci je lehnutí na záda, tasení a střílení z leže jedno z mála nebo jediné špatné řešení. Mnohé techniky obrany tyto situace jasně popisují a neúčinnost byla experimentálně ověřena. Které techniky jak a proč pokud se v tom chcete rýpat si najděte sami.

A nosí trenýrky nebo slipy? :roll:
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

georgi ...... když tě bude někdo skutečně chtít dostat, a ty si před ním lehneš, tak tě na té zemi velmi pravděpodobně dostane i bez nože. A vsadím se, že nikdo nebude schopen se na zemi po ramenou točit tak, aby stíhal vždy nastavit nohy proti útočníkovi. K tomu hození nožem- pokud budu mít těžkou kudlu, tak se nemusím trefit tak, aby se do toho na zemi zabodla - stačí, když ho vší silou trefim do ruky, ramene, hrudníku nebo do hlavy ..... a v okamžiku, kdy by se útočník nemohl k ležícímu dostat přes nohy, tak bych to hození naopak očekával. Je nutno si vždy připomínat, že tréning je jen modelová situace bez skutečných emocí a úmyslů útočníka.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od BiSon »

marav:
Jake mas zkusenosti? Trenujes to aspon nebo jenom teoretizujes?
A proc myslis, ze bych mel nejdriv tasit nuz/teleskop a az potom pistoli? V cem je taseni noze/teleskpu rychlejsi nez pistole? Jedinne ze by konflikt gradoval, ale kdyz uz na me nekdo taha nuz, tak kam vic to chces vygradovat?

Vezmu to po rade - uz jsem to tady nekde psal. Lehnuti na zem je funkcni technika! Zkus si to. Samozrejme tam potom nelezim jako mrtvola, ale kopu, hybu se, jde-li to a dostanu cas/prilezitost zvedam se a zdrham nebo tasim svoji zbran.
Jinak dalsi doporucovany techniky - kopy, uhyby ala aikido apod. Ucil jsem se to, ale je to daleko slozitejsi na provedeni a nacasovani nez jit na zem a kopat. Zalezi na situaci, rozhodne to nezavrhuji, ale tohle musim mit fakt dobre natrenovany.
Ono to kopani ma v podstate dva vyznamy - bud ziskat cas a tahat vlastni zbran nebo presvedcit utocnika, ze je lepsi si najit jinou obet. Kdyz do toho pujde nekompromisne, pevne rozhodnutej, tak ho tim samozrejme nezastavis.

Majkl:
Uvedom si, ze obrana neni jenom fyzickej konflikt. Proste musis dava vic pozor na okoli, snazit se problemum vyhnout. Kdyz uz to nejde a nejde ustoupit, tvrdej a agresivni utok vsemi dostupnymi prostredky je dobrej napad ;-)
Nekde (tady nebo na d-fensu) se povauje clanek od cover72 o tom, co se deje pred tim, nez dojde k napadeni. Precti si to.


Jeste me napada, taky jsem to uz psal - pokud narazite na dost velkyho psychopata na to, aby do vas vrazil nuz, tak musite mit taky sakra velky stesti abyste si toho vsimi driv nez vas pichne.
Jsou jenom dve moznosti:
- utocnik je naprosty debil a prave se pripravil o taktickou vyhodu
- utocnik zada o socialni prispevek a zbran ma jako argument proc by ho mel dostat. Tady je naprosto nejpragmaticnejsi cesta mu ho jednoduse dat; i leceni malych ran me bude stat vic, o pripadnych tezkych zranenich nebo pravnich tahanicich nemluve.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

to bison..... mám za sebou celkem 18 let bojových sportů včetně aplikované sebeobrany, v posledních 2 letech aikido. Neřeším co bys měl tasit dřív ...... já bych to řešil jak už jsem psal pistolí v kapse, připravenou v ruce. Reagoval jsem na tvrzení, že pod 6 metrů je údajně problém tasit kvůli rychlosti útočníka s nožem. s TO v ruce opět v kapse stačí jedno mávnutí vzhůru a do střehu.
Je mi fakt jedno, že lehnutí je funkční .... pro mne je to zásadní omezení pohybu a možností aktivní obrany, proto preferuji komplexní sebeobranné chování : obcházení rohů, vyhýbání se tmavým zákoutím, nechození kolem křoví atd, a zároveň mít ruku na zbrani v kapse- ať už je to nůž, teleskop, nebo kvér.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Maximus »

Samozřejmě je rozdíl v sebeobranných postupech člověka, který dělá aktivně řadu let nějaký bojový sport a člověkem, který se tak nanejvýš aktivně věnuje "turistice". Pro člověka s výcvikem třeba v aikido může být samozřejmě postup dle ICS méně vhodný (nemyslím tím určitě špatný) a naopak postup výhodný pro "aikiďáka" může být pro "turistu" téměř sebevražedný.

Prevence je samozřejmě základ, ale ne vždy se tak člověk chová na 100 % podle pouček. Navíc některé situace prostě nejde předvídat.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od BiSon »

Marav:
diky za odpoved.
S tim nozem/pistoli/TO ti konecne rozumim; puvodne jsem to chapal tak za doporucujes nejdrive vytahnout TO, ziskat cas/odstup a pak tahat pistoli. To mi prislo ponekud nelogicke.
S druhym odstavcem souhlas. Taky by se mi nechtelo na zem. Hodne nechtelo. Akorat ze vim, ze moje uroven a schopnosti obejit aktivniho protivnika nejsou uplne optimalni. A vzhledem k tomu ze nemladnu, rychlejsi uz nebudu a na poradny aktivni a soustavny trenink mi nejak v posledni dobe nezbyva cas...

Maximus to myslim napsal presne. A nezapominejme na nike-defense :-)


Jeste dodam, ze podle myho nazoru jsou techniky az na tretim miste. Prinejlepsim. Prvni je samozrejme prevence a taktika a potom, kdyz uz se k necemu schyluje tak hlava. Ne ze umlatit nekoho hlavou, ale byt rozhodnutej do toho jit. Tvrde, agresivne, s 200% nasazenim; proste maximalne nadoraz. Druha sance nebude.
Co znam rvace, tak tohle maji v sobe.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

No- podle mne první je hlava. Člověk musí být 100% rozhodnut se bránit se vší intenzitou. Musí to mít v hlavě srovnané předem. Pokud to srovnané nemá, hrozí zásadní problém, že obranu nezvládne, a v rozhodujícím okamžiku ztuhne. Mám i takového známého, který má za sebou několik let tzv. "bojových umění" .... BU je něco jiného než reálný boj a ačkoli on je v BU opravdu dobrý, při reálné situaci nedokázal aplikovat to, co na tréninku zacvičil 1000x. Prostě obava z toho, že by mohl ublížit nebo podobný psychický blok mu zabránil v aktivní obraně. Proto jsem do svého cvičení zapojil i tu reálnou aplikovanou sebeobranu a skutečné BU jsem jaksi upozadil.
A z té hlavy pak vychází i ta prevence - tak jak jsem jí popsal výše.
Nacvičené sebeobranné techniky a případné zbraně k ruce už pak jsou jen nástavba- takový bonus pro obránce navíc.
A doporučuji jedno ... každý potenciální obránce by měl vědět jak to vypadá, když dostane skutečně pořádnou ránu do hlavy .... proto třeba děcka po tréninku necháváme mlátit do sebe v rukavicích. Protože kdo tuhle zkušenost nemá a pak jednu chytí- může to být pro něj právě ten spouštěč bloku, zatímco pro rozhodnutého obránce je to naopak spouštěč obrany.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Reno »

marav píše:...mám za sebou celkem 18 let bojových sportů včetně aplikované sebeobrany, v posledních 2 letech aikido...
Můžeš pro zajímavost napsat, o jaké bojové sporty se jednalo?
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

Reno píše:
marav píše:...mám za sebou celkem 18 let bojových sportů včetně aplikované sebeobrany, v posledních 2 letech aikido...
Můžeš pro zajímavost napsat, o jaké bojové sporty se jednalo?
8 let judo, pak jsem dělal u BA, kde se trénoval takový mix karate, musado, TB, aikido .... to byla právě ta aplikovaná sebeobrana, no a poslední 2... vlastně 3 roky jsem se začal věnovat čistě aikido, kde se trénuje i boj s nožem, tyčí a katanou .... tedy tréninkově s bokken a shinai apod. K tomu mám základy sportovního i historického šermu.
Gogo
Příspěvky: 13
Registrován: 06.06.2013 12:17
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Gogo »

Naprosto správná připomínka o tom, že si každý měl nejdříve vyzkoušet co vydrží, než začne trénovat nějaký akademický systém. Jsou lidi kteří ztratí spoustu času tréninkem a jsou i velmi dobří v předváděných technikách a pak dostanou jednu, nebo i více ran a vše je pryč. Ono je třeba si uvědomit, že útočník nejedná podle schemat a pokud je tu někdo, kdo zažil rychlý útok pěstmi v tzv. serii tak ví ,že většina nacvičených technik je k ničemu, nikdo se nenechá jen tak chytit za ruku, aby udělal obránci radost a ten mu nasadil páku. Takže se tu znovu objevuje to, že základ boje zblízka je v plném kontaktu. Samozřejmě změkčeném rukavicemi. Z toho vyplývá, že základem je pohyb a to tak abych nebyl zasažen. A to, tedy postoje a pohybové prvky je třeba cvičit jako první. Pak teprve to ostatní. Pak najednou řada tzv. bojovníků zjistí, že pokud na mě někdo útočí, tak kolikrát stačí ustoupit do správného směru a je po útoku. Navíc se tak obránce dostává do velmi výhodné taktické pozice pro protiútok. Nesmí být však moc měkký, neboť výsledkem pohybu může být i to že bude muset udeřil ze strany, nebo zezadu. To je druhá věc, kterou řada tzv. bojovníků neumí. Jakmile jim protivník změní postavení bývají vedle. Netvrdím že je to jejich chyba. Chyba je to většinou komercionalizace různých kurzů na úkor efektivity a jednoduchosti.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od štaflík »

Souhlas, taky jsem se na boxu divil při první krvi z rypáku, naražených žeber a prasklé sklovině. Najednou to nebyl takový balet. Ale i tak se mi to líbí :D
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Reno »

marav píše:8 let judo, pak jsem dělal u BA, kde se trénoval takový mix karate, musado, TB, aikido .... to byla právě ta aplikovaná sebeobrana, no a poslední 2... vlastně 3 roky jsem se začal věnovat čistě aikido, kde se trénuje i boj s nožem, tyčí a katanou .... tedy tréninkově s bokken a shinai apod. K tomu mám základy sportovního i historického šermu.
Aha. Už je mi jasné, proč se díváš "přes prsty" na tu variantu obrany člověka ozbrojeného krátkou střelnou zbraní proti napadení nožem, kdy obránce zalehne na zem, kopáním nohou udržuje útočníka s nožem mimo dosah svých životně důležitých orgánů, tasí zbraň a bum, bum, bum... Primitivní, snadno naučitelné a funkční (testováno s ochrannými pomůckami s maximálním silovým nasazením).

Jen pro ilustraci - příklad některých technik obrany proti noži ála aikido:

http://www.youtube.com/watch?v=E2iOy_AcI5o

Demonstrativně vedený pomalý útok, při kterém se "útočník" po provedení jediného bodu zastaví a jako hadrová panenka nechá "obránce" aplikovat komplikovanou techniku... Absolutně mimo realitu.

A tady realističtější demonstrace napadení nožem:

http://www.youtube.com/watch?v=4ah_0gia4A0

Poněkud rozdíl, že?

Neber si to jako nějaký osobní útok proti tobě, s některými ze tvých názorů se plně shoduji, s jinými absolutně nesouhlasím. V oblasti bojových sportů, umění a sebeobrany už se pohybuji nějakých třicet let, takže je mi dobře známo, že se mimo pár funkčních záležitostí trénuje i hromada nesmyslů. Je to zejména tím, že se nezřídka celá desetiletí předává z trenéra / instruktora na trenéra / instruktora něco, co nikdo z nich v boji (reálném konfliktu) nikdy nevyzkoušel a pouze slepě věří tomu, že to funguje. V tomto mají výhodu plnokontaktní bojové sporty, jako například štaflíkem zmíněný box, kde se nic nefunkčního neučí. Proč? Protože mají realistickou zpětnou vazbu - zkoušíš nefunkční píč***** = dostaneš do huby. :twisted:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od štaflík »

U boxu, jak se trénuje, je samozřejmě (z pohledu zažití bolesti a reality) "nevýhoda" v rukavicích. Jakkoliv to může fest bolet, když člověk dostane přes držku, přecijenom je to tlumené. Na druhou stranu jeden ze zásadních úderů (z boku na bradu) je i s rukavicemi "neředěný", protože tam jde o páčení čelistních kloubů.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od BiSon »

Mno, umet dat a dostat ranu je potreba. Akorat ze ja se vetsinou "zdrave naseru" az chytim prvni/druhou. Na ulici by to nebylo uplne fajn.

Box je fajn, chodim tam na doucovani :-) Clovek rychle a jednoznacne zjisti na cem je. Ad rukavice - buddte za ne radi! Par kluku co tam chodi se pere i venku (napr. ferovka 20 na 20 se Spartanama). Do toho ja s nema nejdu. Ale tak vypada overeni naucene latky v praxi ;-) Ale beru to tak, ze se aspon treninkove srovnavam s lidma, proti kterejm bych se mel ubranit. A rozhodne nemaji problem s tim, ze trenink je s rukavicema a ostre nasazeni bez.

Vratim se k nozi - predstava, ze bych se mel branit cloveku s nozem, ktery ma zkusenosti na urovni prumerneho ligoveho boxera (== neberu v potaz debily, co ani poradne nevi za kterej konec ten kus zeleza maji drzet), je docela desiva. Rozumne reseni jsou jenom zdrhat a nebo strilet!

OT - mozna by si treninky, systemy a vubec pristup k tomu zaslouzily nove vlakno. Samotne obrany proti nozi se to uz tyka jenom okrajove.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

to reno:
:-D ..... a klasická varianta nepochopení z nedbalého čtení.
Důvody mé nechuti k dobrovolnému padání na zem jsem jasně popsal a nemá to nic společného s nějakými demonstračními útoky ala aikido, kde jsi navíc pěkně účelně vybral nikoli demonstraci aikida, ale jakési zkoušky prvního nebo druhého kyu :lol: To i na vystoupení našich dětí ten útok i obrana je několikrát rychlejší.

Zároveň jsem přesně definoval čím to lehání si na zem nahradit- respektive co by vyhovovalo mně.

Osobně uznávám obranu proti ozbrojenému útočníkovi ve stylu krav maga... případně systemu nebo combat sambo.

Zjevně jsi vyšel z mé informace, že poslední 2 roky dělám aikido, a vydedukoval jsi, že ho považuji za nejlepší. No nic- Příště prosím lépe číst i předchozí příspěvky a naopak nedomýšlet si nenapsané ;)
Naposledy upravil(a) marav dne 19.07.2013 15:34, celkem upraveno 1 x.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

to bison.......
Ano- souhlasím - pokud by hrozil podobný útok jako je v tom odkazu od rena, tak útěk nebo střelba, respektive útěk + střelba, pokud bych tedy preventivně neměl nataženou pistoli v kapse a střílel rovnou skrz kapsu od pasu .

U tak intenzivního- jasně likvidačního útoku jaký je v odkazu je jediné řešení- pokud nejste nesmrtelný Chuck Norris okamžité odpoutání od útočníka úhybem z osy útoku a rychlý útěk, nebo stejně agresivní protiútok nejlépe zbraní, který ale musí skončit jedním dvěma údery likvidací útočníka. Pokud se vám to nepovede, jste mrtví, nebo smrtelně zranění.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od sigmark »

nejste na novinkach krucifix
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Karlos »

Kluci tady řešte napadení nožem, co se týče ostatní diskuze o sebeobraně a bojových sportech tak příslušná vlákena tu už jsou:

civilní styly boje:
Sebeobrana, bojová umění

vojenské styly boje:
Musado,Krav Maga,atd....
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

Vážení, ať se na mne nikdo nezlobí, ale sebeobrana je komplexní téma s nožem, bez nože, atd .... oddělovat toto je nesmysl. Logicky, pokud mne někdo napadne nožem, je třeba probrat veškeré možnosti obrany .... nejen nůž kontra pistole
Odpovědět