Obrana při napadení nožem

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od SharKhan »

Ano, marav má pravdu.

Zaujímavá je obrana nôž vs. nôž.

Začiatkom 90-tych rokov celkom dobre popísaná téma (nôž vs. nôž) v časopise Sřelecká revue v minimálne dvoch číslach časopisu.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Terminated Account »

marav píše:Vážení, ať se na mne nikdo nezlobí, ale sebeobrana je komplexní téma s nožem, bez nože, atd .... oddělovat toto je nesmysl. Logicky, pokud mne někdo napadne nožem, je třeba probrat veškeré možnosti obrany .... nejen nůž kontra pistole
Ok tak si všichni bouchači, které zajímá toto vlákno odložte své ego, vytáhněte kraml z hlavy, schovejte pindíky do trenek a pravítka do šuplíku. Přestaňte mlet to samé pořád dokola a zkuste někdy poslouchat co říká druhý. ROZPAD je diskusní fórum a tisíckrát opakované monology bez náznaku ochoty diskutovat o argumentech druhé stany jednoduše diskusi škodí - vlastně ji zabíjí. Připomínám, že ROZPAD si zakládá na odbrnosti jednotlivých vláken. Kdo chce diskutovat o pšenici a skončit volnými asociacemi u výroby jaderného paliva svépomocí pro svoji kolonii, tak myslím, že ví kam má jít...

PS: Pro ty kdo po přečtení těchto řádků zbrunátněli - "také it easy, dont stress" je to nadsázka. :devil Znáte to o té huse... :mrgreen:

Připomínám čím toto vlákno začalo. Kam se dostalo a kdo v tom má prsty si můžete zjistit pozorným přečtením celého vlákna. Úvodní příspěvek:


BlackList píše:Nůž vs. střelná zbraň - zapomeňte na to, tahat zbraň proti noži (na běžnou vzdálenost) - někde na netu jsou k nalezení videa toho, jak trénovaný a připravený(!) střelec zkouší tasit a vypálit (naprázdno) proti člověku s nožem, nachystanému k vyběhnutí a bodnutí.
Ne, do cca 10m je to v podstatě souboj nůž proti holým rukám - zbraň je na nic a nemá cenu ji vůbec tasit, protože je to prostě pomalé :) Jedno bodnutí/říznutí stačí, je to drsné, ale to je realita.
Otázka pro místní střelce: trénujete nějak i beze zbraně (obranné techniky, zbraň v pouzdře, následná střelba v případě možnosti), nebo "jen" tasení a střelbu? ;)


S tou převahou nože při útoku na blízko máš naprostou pravdu! Na webu je plno videí nůž vs. pistole na pár metrů, ale není nad vlastní zkušenost, že? Zkoušeli jsme to s kamarádem, dlužno říct, že jsme oba dva obyčejné netrénované kanclkrysy... Metodou pokus-omyl jsme ke svému překvapení zjistili, že pro nás jedinou, jakž-takž použitelnou reakcí na útok nožem bylo hodit okamžitě krovky na zem nohama k útočníkovi, zuřivým kopáním mu bránit v přiblížení/bodnutí a teprve na zemi tasit pistoli s následnou střelbou z polosedu mezi vlastními koleny... Chápu, že to vypadá jako úplná blbost a je s tím spojena celá řada rizik, švihnout sebou dobrovolně na zem, kam se z mnoha dobrých důvodů nikdo nechce sám při běžné půtce dostat... A dost možná to je kravina i v tomto případě obrany před nožem a nejspíš existují nějaké lepší způsoby obrany, nám-úplným laikům ale paradoxně dával nejvyšší šanci právě tento ;)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Karlos »

marav píše:Vážení, ať se na mne nikdo nezlobí, ale sebeobrana je komplexní téma s nožem, bez nože, atd .... oddělovat toto je nesmysl.
Toto vlákno je o obraně při napadení nožem, tedy patří sem vše co s tím souvisí, vše ostatní zde nemá co dělat, na to si založte samostatná vlákna. Informace je potřeba strukturovat mají-li být snadno dostupné a přehledné, k čemu bude vlákno o sebeobraně čítající 150 stránek když se v něm nikdo nebude orientovat natož aby ho četl? Tedy i komplexní téma sebeobrany je třeba se snažit nějak rozumně rozdělit do samostatných podtémat, která se sice vždycky budou trochu prolínat ale umožní udržení alespoň základní přehlednosti.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

Možnost obrany s tím lehnutím na záda souvisí také s tím, jakým způsobem nosíte pistoli. Třeba si neumím představit tasení v situaci, kdy mám kvér na opasku zadní části pravého boku. Takže padání naznak s následným tasením připadá v úvahu pokud máte zbraň v podpažáku, nebo na opasku vpředu, případně v ledvině s rychlorozepínáním na jednu ruku. S pistolí na opasku od boků dozadu .... nedoporučuju.

Stejně je to legrace. Představa, že mne někdo bude chtít zabít, nebo ohrožovat nožem tak, aby mne mohl pro něj bezpečně okrást tím, že mi ten nůž ukáže ze 2m a prudce zaútočí ...... to fakt ne. Útok takového typu přichází nečekaně až z bezprostřední blízkosti, kdy útočník dojde až k cíli a nůž vytahuje až když je s obětí v kontaktu. Nůž je až do doby útoku schován v kapse, v rukávu nebo ve srolovaných novinách a obrana proti takovému útoku je pouze v teoretické rovině, protože napadený ví o útoku až v okamžiku, kdy se ho nůž dotýká, případně pokud již je bodnutý nebo podříznutý. Této formě útoku se lze bránit pouze prevencí, o které již bylo několikrát psáno- byť pro některé s tímto tématem nesouvisí.
Útoku nožem ze vzdálenosti několika metrů v 99% bude předcházet konfliktní situace, během níž se obránce má možnost připravit tak, aby stihl tasit i střílet včas. Třeba i tím, že bude od potenciálních útočníků udržovat i během verbálního konfliktu dostatečnou vzdálenost.

Ano- jsem pro téma "Sebeobrana" s podtématy "Obrana proti ....." klidně i proti tanku. Tam se konečně vyřádíme všichni :lol:
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Kanaďan »

Necitujeme předchozí příspěvek. Karlos.
Máš pravdu. Bohužel je to tak. I proto svým kamarádům jako obranu proti noži radím klasickou věc: snaž se chytit ruku snožem a křič Nůž. protože budeš ztracený, ale snad zachráníš aspoň okolí.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Reno »

marav píše:to reno:
:-D ..... a klasická varianta nepochopení z nedbalého čtení.
Důvody mé nechuti k dobrovolnému padání na zem jsem jasně popsal a nemá to nic společného s nějakými demonstračními útoky ala aikido, kde jsi navíc pěkně účelně vybral nikoli demonstraci aikida, ale jakési zkoušky prvního nebo druhého kyu :lol: To i na vystoupení našich dětí ten útok i obrana je několikrát rychlejší.

Zároveň jsem přesně definoval čím to lehání si na zem nahradit- respektive co by vyhovovalo mně.

Osobně uznávám obranu proti ozbrojenému útočníkovi ve stylu krav maga... případně systemu nebo combat sambo.

Zjevně jsi vyšel z mé informace, že poslední 2 roky dělám aikido, a vydedukoval jsi, že ho považuji za nejlepší. No nic- Příště prosím lépe číst i předchozí příspěvky a naopak nedomýšlet si nenapsané ;)
Můj názor rozhodně není ovlivněn nedbalým čtením, jak se domníváš. Obrana proti útoku nožem je vždy obrovské riziko, kterému je žádoucí se za každou cenu vyhnout, např. útěkem. V tom se určitě shodneme. Ale ne vždy je útěk možný, ať už díky prostorové dispozici (není kudy), nebo jiným důvodům, např. je se mnou další ohrožená osoba, na které mi záleží (marava bych samozřejmě klidně obětoval, respektive použil jako vhodný "štít" :twisted: ), nebo se jedná o zákonnou povinnost zakročit ze strany silových složek a podobně. Tvá varianta utěku se současným tasením pistole je sice zajímavá idea, ale co když nebudeš mít prostor kudy utíkat? V tomto vlákně jsme diskutovali zejména o variantě útočník s nožem versus obránce s pistolí / revolverem. Nejlepší šance pro obránce, jak útok nožem přežít, je právě být ozbrojen krátkou střelnou zbraní. Obecně je v reálné sebeobraně absolutně nežádoucí, dostat se na zem, natož dobrovolně. Ovšem ve zde probírané situaci je ono zalehnutí vysoce efektivní výjimkou, která ti pomáhá udržet životně důležité orgány mimo dosah nože a zároveň poskytne čas a prostor vytasit a použít střelnou zbraň. Tato technika se regulérně vyučuje i v části státních ozbrojených složek. Funcionalistickým trendem sebeobrany jsou jednoduché, maximálně univerzální techniky, které si člověk 100% osvojí, ne stovky a tisíce variant řešení každé situace. Každopádně ono se traduje spousta nesmyslných dogmat, jako třeba to, že je v takové situaci z časových důvodů vhodnější zbraň vůbec netasit a bránit se holýma rukama, což neznamená nic jiného, než dobrovolně podstoupit několikanásobně vyšší riziko vlastního úmrtí / těžkého zranění. Obrana proti noži holýma rukama je tak vysoce riziková loterie s nejasným výsledkem, že se jí některé školy sebeobrany cíleně téměř nevěnují. I teleskopický obušek, u kterého je vůči noži často zdůrazňovanou "výhodou" jeho větší dosah, není v praxi žádným šlágrem, protože účinně zasáhnou a tím spolehlivě vyřadit rychle se pohybujícího útočníka máchajícího nožem není nic lehkého, jak se mnozí teoretici domnívají. Každopádně pro většinu lidí pořád výrazně lepší, než holé ruce. Co se týče umístění pouzdra s pistolí / revolverem - za svou letitou praxi jsem zatím zažil jediného člověka, který ho nosil umístěné vzadu na ledvinách. Ti ostatní by tedy neměli mít s tasením v leže problém. Co se týče tebe a aikida - u lidí, kteří se dlouhodobě cíleně věnují tréninku reálné sebeobrany, bych očekával spíše progresi, tedy na základě získávaných zkušeností posun od méně funkčních systémů k těm efektivnějším. Aikido v tomto smyslu znamená těžký protisměr.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

to reno.... achjo , pokud nebudu mít prostor, budu muset přistoupit k jiné variantě .... ale o tom je celá debata... odpoutání ( útěk ) je jedna z variant. Netvrdil jsem nic o tom, že je univerzální, pouze jsem konstatoval, že se o ní nikdo nezmínil, na rozdíl od prosazování pádu na záda a kopání nožičkama. ( čímž netvrdím, že je to neúčinné, nebo, že se to nevyučuje - je to opět jedna z možností )
Aikido jsem začal cvičit proto, že nebudu mít stále 85-90kg a nedokážu pořád skákat přes 3 lidi skokem plavmo, prostě stáří se blíží a aikido je vhodné i pro lidi slabší, protože využívá energie útočníka, je tedy vhodné pro ženy i třeba seniory, a já hledám univerzálnost, jednoduchost a dlouhodobou použitelnost. Tvrdit, že aikido je krok zpět může člověk, který o něm příliš neví a nevyzkoušel ho. Mimochodem téměř stejné některé techniky jako aikido používají i jiná BÚ, jako jiu jitsu, eskrima, combat sambo, systema apod. A o nedbalé čtení se u tebe jedná, protože zatímco mi předhazuješ aikido, já už jasně napsal, že pro obranu proti ozbrojenému útočníkovi uznávám hlavně krav maga, systemu a combat sambo.
S mnohým cos napsal souhlasím, s mnohým naopak ne - obzvláště ne s tím, kde oponuješ něčemu co jsem nenapsal ;)

zbytek viz můj rozbor napadení nožem v minulém příspěvku.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Reno »

Seš na omylu, s aikidem mám osobní zkušenost. A nehodlám ho více řešit, protože bych musel být sprostý. Ty tvoje otřepané klišé a pohádky na dobrou noc pro malé aikidoky o jeho použitelnosti mi stačily.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

:lol: tyhle debaty jsou vážně zábavné ...... techniky, které se vyvíjely několik století, prověřené válkami .... prý nejsou použitelné .... no myslím, že třeba Seagalovi bys takový nesmysl nevysvětlil, natož abys mu ho dokázal :lol: ..... ae sledovat váš souboj by mohlo být určitě velmi zajímavé. Mimochodem on ty tvé nepoužitelné techniky učí americké policisty ..... a určitě jen proto, že jsou nepoužitelné.

Tenhle zápasník MMA si myslel to samé co ty, než zjistil jaká je pravda: http://www.youtube.com/watch?v=QWpVUMCcSys
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od sigmark »

tyhle debaty jsou mozna zabavne, ale spolehlive zabijou jakekoli tema, ve kterem k nim dojde :-/
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Reno »

V tomto vlákně jsme marave silně OT, ale snad to někdo z moderátorů nebo adminů přesune tam, kam to patří - vzhledem k aikidu nejlépe do koše.

Jakými válkami že jsou ty techniky aikida beze zbraně prověřené, když se války vedou zbraněmi a ne holýma rukama? Jasně, spousta asijských mistrů bojových umění měla potřebu napsat tlustou knihu o tom, jak bojovat, přitom celoživotní počet jejich opravdových fyzických střetnutí, pokud vůbec nějaké kdy absolvovali, překoná standardní vyhazovač za jediný víkend. Mají tedy funkčnost toho, co roky učí a předávají dál, ověřeno v praxi? Naprosto minimálně, nebo spíše vůbec. To tebou odkazované video má být jako argument funkčnosti aikida? Nějaký "zápasník MMA", co útočí klacíkem jako naprostý zpomalený retardér a pak nechá japončíka bez odporu kroutit si ručičkou? Co kopne nohou tak, že zůstane stát zády k soupeři a čeká, aby mu mohl nasadit škrcení? :lol: :lol: :lol: Nějaké věrohodnější divadýlko jsi na netu nenašel? :roll: S obhajobou funkčnosti aikida se "statečně" schováváš za Seagala? :lol: Kdybych měl tu možnost, rád bych ho otestoval. Mám toho dost plnokontaktně odboucháno s i lidma s tituly mistrů světa či republiky, stejně tak reálných střetů v rámci mé profese, takže opravdu nevím, proč bych si měl ze Stevena sednout na prdel. To možná ty. Každopádně co se týče pseudo aikidoky Seagala - tomu by něco z aikida snad i fungovat mohlo, ale jen proto, že je velkej a těžkej... :lol: A jeho výuka některých amerických "obecních" policistů? Je to mediálně známá postava a tak vystupuje v různých pořadech, dělá to sledovanost a tím peníze. V ozrojených složkách po celém světě se vyučují / trénují systémy různé kvality, od špičkových přes průměrné až k nesmyslům. Kam patří Steven? Realita není akční film. Bruce Lee byl podle svého mediálního image geniální nepřemožitelný bojovník, bohužel se nikdo nikdy nedozvěděl, koho že to vlastně porazil a on sám odmítal jakoukoliv plnokontaktní konfrontaci, kde by své kvality mohl potvrdit. Závěrem dodávám, že už s tebou na téma aikida nehodlám diskutovat, protože by to přineslo jen nekonečné omílání nesmyslů typu, že nekalený teleskop je super a kalený si pořizují jen hlupáci, co do něčeho zbytečně mlátí.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

reno otestuj si..... pokud vím, tak Seagal poslední dobou zajíždí často do Ruska ... nic ti nebrání se přihlásit na camp a vyzvat ho. Kamarád se účastnil třeba v Paříži. Pak zde můžeš informovat jak to dopadlo.
Pak můžeš totéž zkusit s Ryabkem nebo Vasilievem ;)
Vzhledem k tomu, že aikido vychází z principů boje mečem ..... je opravdu úsměvné číst od údajného odborníka na BJ poznámky o tom, že aikido je pouze o boji beze zbraně ..... mé poznámky o krav maga atd jsi zřejmě ani nezaznamenal ... no nic ... další zbytečná debata s někým, kdo má svou pravdu a přes to nejede vlak.
Mimochodem tu blbost co jsi napsal nakonec napsal kdo ? Já to tedy rozhodně nebyl... i když se vehementně snažíš o tom okolí přesvědčit. Nechcete admini třeba vysvětlit účastníkům, že racionální debata není soutěž o velikost pindíka?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Fabulous »

Panove, ukonceme tohle nekonecne, opakujici se flamovani. Posledni varovani.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od MRAK »

jasně bylo řečeno KONEC !!!!

a popravdě už začínám bejt fakt dost otrávenej
Hoonzaa
Příspěvky: 2
Registrován: 31.07.2013 17:48
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Hoonzaa »

Tak natohle bych vyzrál nedávno jsem si koupil sadu 4 vrhacích nožů :) .
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

Hoonzaa píše:Tak natohle bych vyzrál nedávno jsem si koupil sadu 4 vrhacích nožů :) .
pokud s nima umíš- ok...... jinak je lepší šuriken ;)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od DeadMan »

Opravdu dobrých vrhačů nožů je jen pár a i u nich jsem nikdy neviděl, že by byli schopni v bojové situaci (pokud někdo neví jak vypadá skutečný boj tak to je pak těžké) takto někoho zněškodnit ať už nožem či šurikenem atd.

Realita je něco jiného než film kluci ;)
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od Heike »

Aikido je cesta nejmenšího odporu, princip, nechápu proč se při napadení snažit o šihonage, když třeba technika z MMA je zrovna v tu chvíli lepší. A k tomu Segalovi: Znal jsem cikána co říkal že jeho brácha zná Bruce Leeho. Kolikrát je mi trapně že se aikidem zabývám, přesně pro tohle. To že Uešiba neměl samopal neznamená, že není aikidem je pokropit dávkou, není podmínka že obrana musí být jak za dob samurajů-(jasně, dřív to bylo aikijutsu, než mě chytnete za...slovo)mimochodem lidí co cvičili x hodin denně-celý den byl tréninkem-kdo z vás aikodoků tak žije i dnes, na Vás můj názor neplatí. Zbytek, včetně mě, se jen pokoušíme přiblížit. Bylo by hezké, aby příznivci neotřelých způsobů popsali, zda se reálně podařilo v boji uspět-třeba i ty šurikeny, vrhací nože-a co na to řekli u soudu. Můj názor k věci: Distanc-vzdálenost-střelná zbraň, pepřák, útěk, nejde li, židle, klacek, opasek, čekám li něco. Mikinou omotat levou ruku, získat situačně převahu-výkřik, svítilna, pak třeba ty vrhací nože :roll: . Každá situace je jiná, 95%učebních látek většiny stylů je obrana, ale 95% střetu by měl tvořit útok. Je jedno co si představíte, hodit kapesník,živou kočku, klíče, zamávat za útočníka, jako na kamaráda. To je ta lepší situace kdy je čas, když není, pokusit se a nechat to na Božím soudu, když se nepokusím, tak se věnovat tiše svému rozkladu. A ještě jeden poznatek: Na každého útočníka v reálu koukejte jako by měl v ruce nůž...nebudete nemile překvapeni :twisted:
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od marav »

Já zase nechápu proč pokud někdo napíše, že se zabývá něčím, že je mu hned předhazováno, že by musel požít právě to. V reálném boji se použije cokoli aniž by obránce řešil jaká to je technika... jakože nebude, protože v reálném boji se čistá technika v podstatě použít nedá, pouze její část, nebo několik částí různých technik, nebo jen prostě metoda udeř jak můžeš a hoď co můžsš ( přičemž raději hodím šuriken než nůž- o čemž byla má poznámka výše )..... Veškerá hodnocení, že nějaké BU je lepší nebo horší, nebo k ničemu jen ukazuje na to, že autor výroku je mimo. Nehledě k tomu, že techniky v mnoha stylech jsou si velmi podobné, nebo téměř totožné ( hlavně páky ) prostě proto, že vychází z lidské anatomie.
A opět je to akademická debata a teoretizování o vp
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Obrana při napadení nožem

Příspěvek od big bang »

Obrázek

Obrázek

:D :lol: ;)
Odpovědět