Kvalitní nůž

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od bacil »

Hornbach - za 125 Kč Mora knive s pochvou. Není moc dlouhý, ale ukrojit chleba se s ním dá. V pochvě to moc nedrží, ale snad se to teplem bude dát upravit.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Zapadlo »

Tak trochu jiný Uton - Taktický bodák Mk.I (Bren)
technicky-nakres.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=Rx7ZCJXYOKI
https://acr.army.cz/informacni-servis/z ... ak-233540/
PS : uvítal bych info k materiálu čepele a váze bodáku.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

Mám tu tanto verzi (a la Extrema Ratio), materiál nevím. Je to hodně těžké (jsem na horách, můžu zvážit doma) a na bodak překvapivě ostré
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od bacil »

Tak. Málem jsem si uříz hnát. Kvalitní nůž no, Morakniv. Ostrej jako břítva.

Ve srovnání s letitým nožem S&W, který je taky ostrý tak, že holí chlupy, jenže se s ním ale dá vyhrábnout bordel zpod nehtů. Morakniv nee, ten se tam zabodne, nejde obejmout přes ostří prstama, musí se držet jen za střenku... Ale jinak řeže vše úplně lehce. Podobně jako skleněný střep.

Hrozně moc záleží na úhlu nabroušení. S&W má standardní 40°, kdežto Morakniv tak poloviční, možná i menší a leze tak úplně do všeho s minimálním tlakem.

Takže co je vlastně kvalitní nůž? Nůž, se kterým se bojím dělat? Nebo prostě nůž, který sice neřeže i pohled, ale vím že když mi spadne na nohu, že mi neamputuje prst?

Toť otázka.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Haluziak »

A tos tu Moru brousil sám?
Mám Morakniv Companion v nerezi, ta je taková nemastná neslaná, mám ji hozenou v kufru od motorky.
Mám Morakniv Companion v uhlíku taky taková do dřeva dobrá, ale že by holila se mi nezdá.
Mám Morakniv 2000 asi nejostřejší, ale zato s nejdebilnějším pouzdrem :D

Tím nechci nadávat - jsou to levné nože a práci odvedou skvěle, ale nikdy mi nepřišlo, že by byli přehnaně ostré. Jo a taky jsem levý - nabrousil jsem už kde co, ale nabrousit Moru je noční můra.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Obrněný žebřiňák
Příspěvky: 154
Registrován: 27.06.2014 12:41
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Hornomoravský úval

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Obrněný žebřiňák »

Bodák na BREN mám a je z oceli Bohler N690.
Čili neurazí nenadchne...
Jako nůž je ovšem celkem k ničemu a je k němu potřeba ještě menší nožík.
Je to půlkilové hovado k propichování nepřátel, páčení, střihání drátů a hloubení okopů....
Co nepotřebuješ, nemáš. Co nemáš, nepotřebuješ.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od bacil »

Craft Basic z Hornbachu, ale ta čepel je společná pro spoustu jiných nožů.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Renegade
Příspěvky: 16
Registrován: 18.05.2022 7:03
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Renegade »

Zdravičko

Vacsinu zivota sem na nozoch setril a kupoval najprv lacnu činu, skusil som aj morakniv, BG- čka, smith and wesson, ... a nakonec sem nelenil, dosporil a doprial si neco poriadneho.

MR.Blade – Partisan (Kizlyar)

Historia tohto noža:
Od českeho predajcu s ktorym sem pred kupou vela komunikoval viem toto:
Mr.Blade je rusky dizajner nozov, ktory svoje noze nechava vyrabat buď v Rusku priamo v kizlyari (tento noz), alebo v taliansku lion steel.
Nož navrhla „severna koruna“ ktora bola „filialka“ kizlyaru a potom samostatny zavod urceny na vyrobu luxusnych nozov (Vid Putin na koni a za opaskom noz severnej koruny – kunica v cene asi 1300€.. )
Mr.Blade je tu teda jakysi prostrednik ktory zorganizoval „vyvoj a vyrobu“ tohto noza

I tak to vyzera ako „kopia“ legendarneho KA-BAR USMC (vid goggle)

Celkova vaha noza je 355g . nekde na strankach je 255g – to je spatne.
Špička noza je prevzata s utocnych nozov kyzliar ktore su zname tym ze prepichnu balisticku vestu (zalezi od majitela noza 😊 )
Bruško noža je „lovecke“ , vrch noža rovny – možnost bušiť doň a „kacet stromy „ cim si nož zasluzi vlastnost „vsestranny“
Hrubka je 4mm co je pre camping a krajanie tensich platkov cibule na chleba prijatelne 😃 (pokus o vtip)

Cepel H12MF kalena na 59-61 HRC je čepel vyvinuta ruskymi inziniermi pre potreby priemyslu najme raznic,tj ked potrebujete nejake cisla a pismenka nekam 50 000 krat vyrazit do inej ocele bez toho aby si to ten nastroj vsimol..
Ocel je strojovo kovana ! Zacina to zklepanim gulatiny do pasoviny a potom dalsie procesy.
Ocel ma prezyvku „liaty damašek“ proč to neviem ale v tabulkach kvality a vlastnosti je blizko damašku

Viď HARDtest video tohto noza (zacina to zlahka ale casom borec zacne nakladat )
https://www.youtube.com/watch?v=-YNIvo35kqg

Moj zaver:
Minusy:
zakaz hadzat noz do stromu - Ocelova cast noza „nejde cez celu rucku“ od spicky na konec je rucka zakoncena imbusom" s plastom ktory aretuje uchyt „gumu“ , neni to ten elaston znamy od kizlyaru..
zakaz bocne ho zatazovat - cepel sa pouziva len u kratkych zbrani. Macety a meče tam ju nehledajte..
Neoficialne vyjadrenie z kizlyaru k tejto čepeli je taketo: „noz zlomite len vtedy, ak sa o to budete cilene snazit“ .
Brusenie: Na to abych si holil chlpy na ruke (nasucho!) sem ho brusil lanskym (2000) , rozsutec 6000-8000 a obtahoval pastou na koži asi 7,5 hodiny, to je asi 6,5 hodin dlhsi nez ine noze 😃 s vysledkom ostria ala britva. Papir krajam na milimetrove vlasky,
Puzdro je nylon = tažke cca 114 gramov ,, vedel bych si ABS plast predstavit ale budiž
Celkova vaha 355g by nekomu mohla vadit

Plusy:
Extremne odolne ostrie,
Vysoky rezny vykon
korozivzdornost
v puzdre nehegla nezvakle,
tiche tasenie
vysoka kvalita černenia (doplnkova ochrana)

cena vtedy ked som ho kupoval 132 € adekvatna.

V roku 2017 bol kontrakt na jeho dodavky ruskym ozbrojenym silam takze zaujem aj o tuto ocel jednoznacne je.

To je samozrejme na zvazenie kazdeho. Kupil som k narodkam kamosovi kyzliar NR-19 a ten sa mi velmi pacil bol britevne ostry narozdil od partisana ktoremu smo sa musel venovat, cepe NR19 isla cez celu rucku, ocel AUS 8 japonska ten hadzanie do stromu v pohode znese, puzdro ABS plast.. bol lahky takze je z coho vyberat ...

Ja som bol z minulosti flustrovany z vyrazenych zubkov v cepelach ... s partisanom sa to opakovat snad nebude :)

Caute
Přílohy
poradny noz.PNG
Ak vyhráš nad svojim nepriateľom tak si silný, ale ak vyhráš sám nad sebou tak si mocný !
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Fabulous »

Ty rusáci… Zase mají všechno nejlepší… :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od gravedigger »

Jen ten nápis je trochu nakřivo :-)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Hohepa »

Na cestě další mazlík KA-BAR 2225 MARK I
457115-1_zul-pl-ka-bar-2225-mark-i-8468-1.jpg
musím si zakázat chodit na knife.cz pak mívám pocit nutkavé potřeby.
Jen ta černá půjde dolu, podle vzoru na knife, ve "stříbře" to je učiněný krasavec
https://www.knife.cz/DesktopModules/Yet ... ?ab=784259
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Lyster »

Tak dnes mi přišel zavírací záchranný nůž od ESP RK01, ve žluté variantě střenek a polozubaté ostří a jako bonus s vygravírovanou přezdívkou. Musím uznat že za ty peníze (740 Kč + 120 Kč gravírování) je to neskutečný muž, dokonce už zlepšili ocel. Myslím, že z původních 440C na AUS-8. V ruce se drží velice dobře a je celkem i robusní. Za ty penize to vypadá na velice kvalitní nůž, řezákem popruhů rozbíječem oken. Jediné mínus vidím že nelze přehodit klip na druhou stranu, jako levák bych to ocenil. Ale kolíčky na otevírání jsou z obou stran takže s tím problém není.

Osobně mohu říct že za ty peníze není nad čím váhat. Jestli někdo hledá záchranářský nůž za levný peníz který věřím že ho nezklame, je ESP dobrá volba, je i ESP RK02 s háčkem na čepeli na konci. Ale to mi přijde zbytečné když řezák popruhů je v rukojeti. Nejlíp mi právě vyšla varianta s polozubatým ostří. Je taková nejuniverzálnější. A komu se nelíbí svíticí žluté střenky, jsou i klasické černé.
Přílohy
IMG_20220729_100012.jpg
IMG_20220729_100027.jpg
IMG_20220729_100041.jpg
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od perlufanda »

Aus 8 je obchodní název oceli od konkrétního taiwanského výrobce a odpovídá spíš třídě oceli 440B. Třídě 440 C by odpovídala Aus 10(N695........).
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od mc.ready »

Kudla jako kráva, nevím k čemu mi bude, ale když musíš tak musíš :rock
Přílohy
IMG_20221114_182745.jpg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Maximus »

Co je to za typ?
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od mc.ready »

Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Lyster »

Tak je doma Civivi M2 Backup Ocel D2. Vypadá parádně, drží se taky velmi dobře, ale na denní nošení to nakonec stejně asi nebude. I když se to nezdá, je to kus železa a je to pocitově docela těžké. I když jsem věděl parametry nože, necelých 20cm celkové dély a z toho čepele 7,8cm a váhy 144g, doufal jsem že bude pocitově lehčí. Ale i tak z nej mám velkou radost a na opasku nebo v batohu ho občas ven vytáhnu. :)
Přílohy
IMG_20221215_133052.jpg
IMG_20221215_133155.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Lyster »

Čím víc si s tím Civivi M2 hraju, jím víc se mi líbí. Podobné pocity mám s Real steel Bannshee...

PS pro "rejpaly": Ta špína na té podložce (pod myš) je natisknutá (ty fleky.) Nevím který idiot jí navrhoval, při koupi jsem si toho nevšiml, když mi přišla tak jsem z toho málem vykvet a snažil se to vyčistit, než jsem se znovu podíval na obrázek na eshopu a ty fleky tam byly taky... . Je to jako zašpiněná obrazovka od bahna, nebo tak... pravda, dost blbě se pak rozlišují fleky pravé a s méma mizernýma očima to platí dvojnásob. :?
Ještě k tomu je to "bahno" většinou jen na levé straně té "obrazovky..." jako jako tapeta na PC asi dobrý, ale jako podložna pod myš... :roll:
Přílohy
IMG_20221216_234355.jpg
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Pez »

Nože máš hezké👍 a podložka je z Fallout, myslel jsem, že jsi fanda hry, když na ní fotíš věci, a že proto jsi ji koupil, to zašpinění je právě super. 😁
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Lyster »

Samozřejmě Fallouta mám rád, ale spíš staré 1. a 2. vydání. Ale je mi jasné že na fotkách to vypadá dost "nechutně." To mé zděšení, když mi to přišlo "špinavé" a snažil se to tady vyčistit, než jsem přišel na to, že je to tam schválně, to by bylo na "Neváhej a toč." :lol:
Odpovědět