P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět

Jakou barvu rukojeti by P.R.D. měl mít?

Černou
46
41%
Šedou tmavou
16
14%
Šedou světlou
2
2%
Hnědou tmavou
31
27%
Hnědou světlou
1
1%
Zelenou khaki
12
11%
Jinou
5
4%
 
Celkem hlasů: 113
Uživatelský avatar
Ambroz
Příspěvky: 69
Registrován: 15.09.2012 11:42
Pohlaví: muž

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Ambroz »

...tiez si ma sklamal, no aj tak sa moze tvoj vyber niekomu pacit. Skor som cakal cosi menej rambovske vo filmovom ponati. Mozno som skor fanusik ruskych nozov, ale asi sa tu na jednom nozi nezhodneme. Mozno sme ale schopni si urcit aspon oblast...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Nechám tohle vlákno žít, třeba se zde urodí nějaká zajímavá myšlenka, nápad...
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od marish »

Já bych se klidně vrátil i k MRDu :D

Ultrasuperuniverzal PRD je stejně chimérou. Ale šikovný nenáročný záložní dloubák by se hodil.
nuz.jpg
nuz.jpg (3.54 KiB) Zobrazeno 9270 x
RN9414PBCHt.jpg
RN9414PBCHt.jpg (2.85 KiB) Zobrazeno 9270 x
TP002t.jpg
TP002t.jpg (2.95 KiB) Zobrazeno 9270 x
nuzz.jpg
nuzz.jpg (4.23 KiB) Zobrazeno 9270 x
esispc.jpg
esispc.jpg (2.79 KiB) Zobrazeno 9270 x
Ceny těhle nožíků jsou podle mě zbytečně vysoký, platí se dost za značku...
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Kanaďan »

Fabulous píše:Rád bych se zeptal zdejších nožířských praktiků - co by měl umět a jak vypadat univerzální rozpadlický nůž?

Nechte se vést zkušenostmi i vlastní invencí a napište mi seznam všeho podstatného. Můžete navrhnout i tvar, délku, doplňky, atd. Nůž musí být skutečným univerzálem, aby ho mohl využít každý rozpadlík. Když bude čas a možnost, třeba takový nožík časem "zhmotním" .

Hodně inspirace jsem načerpal z vašich názorů v předchozím vlákně a poznal také několik dalších pracovních nožů, tak jsem zatím sestavil následující seznam:

1. Musí být cenově dostupný (cca do 2 tis. )
2. Musí mít bajonetový závěs
3. Rovný, přiměřeně široký design a krátkým pilovým ostřím na konci ostří u rokojeti
4. Materiál nerez 440 nebo lepší
5. Síla čepele 5 - 6 mm
6. Fulltang nebo dostatečně silné uložení v rukojeti
7. Rukojeť micarta nebo nylon (záleží na dostupnosti a ceně lisovací formy)
8. Externí štípačka drátů se šroubovákem. Nebude součástí nože, ale součástí systému
9. Externí brousek

Je mi celkem jasné, že nevymyslím něco extra mimořádného, to skutečně nejde (vše bylo již asi vymyšleno). Moje úvahy nyní směřují směrem k bajonetu/útočnému noži USMC, který splňuje většinu požadavků na PRD. Pouze je velmi drahý, nemá správný úchyt na kosu, či Bren a chybí mu pár drobností. Což jsou věci, se kterými lze něco udělat ;)

Předem upozorňuji, že toto vlákno bude velmi striktně moderováno, aby ho nepotkal osud jeho předchůdce. Děkuji za pochopení.
PUK - Prepper´s Utility Knife
Nůž na postapo jsme řešil letos v zimě s Blackem. Velmi se mi líbily nože od rimy RAT, resp. ESEE,ale mají několik omezení, které je pro mé použití poněkud degradují.
Jedná se o:
1) velikost - nůž RAT 3/4 je pro mě v ruce stejně malý, jako švýcaráček, takže pro dlouhodobé použití se nehodí. Bolela by mě dlaň, prsty, a zápěstí. Velikost nože s čepelí nad 17 cm je zase pro bojové použití kapku moc. Nakonec to dopadlo tak, že Black strouhla "od oka" a jeho praxe 30 let výroby nožů se projevila v tom, že nůž sedí perfektně v ruce, je vyvážený akorát na ukazovák a čepel z topho vyšla s 12,5 cm délky.
2) tvar čepele chtěl jsem původně chtěl jako má střední nůž jako RAT 4, ale i ta je malá a její tvarování čepele je podle mě blbé. řezivá část čepele je pd zápěstí a dlaně vzdálená cca 4 cm, což při řezání tvrdých materiálů vytváří nepříjemnou páku v zápěstí a šlachy, klouby a svaly zápěstí se zbyteně namáhají.

Nožík je myšlen a pojmenován jako postapo nůž a podle toho i dostal jméno Prepper´s Utility Knife, zkráceně PUK 3 Číslo 3 ukazuje že se jedná o 3. vyvinutý typ tohoto nožíku, tedy PUK, další jsou PUK1 a PUK2 a jsou to nože pro lidi s menší rukou. Já mám ruce od práce "trošku "větší :-). Není myšlen jako univerzál, který zvladne zabít slona, porazit strom, vystrouhat z něj a v lahvi složit plachetnici, přestřihnout drát a umotat z něj drátenický obal prasklé mísy atd, ale jako praktický EDC nůž pro:
- práci s potravinami,
- práci ve vlhku bez degradace ostří, práci se dřevem (řezání, sekání řeším i v lese málo a na to mám sekerky a mačetu),
- řešení krizových situací během drancovací fáze kolapsu jako bojový nůž. (na to se hodí překvapivě výborně)

K noži bylo dodáno experimentální, jednoduché, ploché toulcové pouzdro, které dovoluje skryté nošení "na vysoko" na opasku a které mě zatím ani moc nenadchlo, ale ani nezklamalo. Konstrukční výhodou pouzdra je mimo jiné to, že nůž v něm nepotřebuje jištění proti vypadnutí. Drží výborně a pouzdro i vhodně vleze do kalhot vz. 95 do kapsy na baret, kde není vidět, ale ani neskáče a nemá tendenci opustit mou osobu :-)

K bodům v prvním příspěvku tohoto vlákna:
Ad1) cena je vyšší, cca 3,5 tis., ale vybártoval jsme to tak, že to je o dost méně., takže splněno.
ad2) nepotřebuji to, nepoužiji to a nechci to, takže neřeším.
ad3) rovný, dostatečně široký design to má, pilovité ostří je módní záležitost, která není moc praktická, tak tam mám rovné a pilka mi rozhodně nechybí.
ad4) je to nerez N690. Když ji nabrousím a na kůži obtáhnu tak, že papír A4 přeřízne bez zadrhnutí jedním tahem a pak ji několik hodin používám u řezání dřeva a jídla, tak je ostří pořád dostatečně ostré pro jakékoliv použití od řezání měkkých jídel (rohlík, chleba, ), přes zeleninu (rajče), po suché dřevo. ostří je téměř bez údržbové. Výbrus je rovný, vysoký s malou fasetou na břitu.
ad5) síla je cca 4 mm a je to podle mě dostatečné.
ad6) je to 100% fulltang, ne jak ta Taiwanská věc, co se probírala v PRD1 a co byla jen takový frame tang ;-)
ad7) rukoje´t je z textitu. je na omak podobná micartě, je bezúdržbová, je světlá, takže se nůž v trávě neztratí a je tvarovaná podle mé ruky.
ad8) na to mám Leatherman Charge Tti.
ad9) na to mám doma kupu brousků, jde to ale nabrousit i třeba na spodní straně porcelánového hrnku nebo talíře.
Přílohy
PUK 1, 2 a 3 (odshora)
PUK 1, 2 a 3 (odshora)
PUKY123.jpg (27.7 KiB) Zobrazeno 9193 x
Samostatný PUK 3
Samostatný PUK 3
PUK3.jpg (44.59 KiB) Zobrazeno 9193 x
Porovnání velikosti ESEE RAT4 a PUK 2
Porovnání velikosti ESEE RAT4 a PUK 2
Srovnani RAT4_PUK3.jpg (31.45 KiB) Zobrazeno 9193 x
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Reccol »

Parádní nůž :yes
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Kanaďan »

Reccol píše:Parádní nůž :yes
Děkuji :oops:

Opravdu se s ním moc dobře pracuje a díky velikosti se nosí naprosto v pohodě. Není to těžítko a tároveň není tak malý, jako třeba ta RAT4ka a zastane kupu práce. Pomalu dělám na větší recenzi a až bude, tak ji pověsím na web.
Troufám si napsat, že to je opravdový rozpadlický, neboli prepper´s nůž ;-) S tím byl vyvíjen a vyroben. Prostě užitečný nástroj s minimálními nároky na údržbu, se kterým se dobře pracuje. :yes
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

já bych to viděl takhle , Rambo nožů a pidi švýcaráků má každý tři :moon

Co ale každý nemá je univerzální rozebiratelný nůž na mnoho použití . Myslím to tak ,že rukojet´ i střed s ostřím se dá rozebrat a vyměnit . Nic složitého .

Rukojet´ : např . 3 velikosti podle velikosti ruky ... + jedna třeba pro umístění na zbraň ;)

Střed s ostřím : jedna čistě nůž ,další čistě pilka ( konečně použitelná pilka na noži ) , další třeba oboustranné ostří , atd ..
dalších možností je hafo ....

Vycházel bych s osvědčených tvarů jak rukojeti tak ostří .... :rock

Ještě vymyslet efektivní spojovací mechanizmus aby to bylo funkční a bezpečné a máš rozpadlickej super dloubák ...
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Kanaďan »

Desouza píše:Ahoj ,

já bych to viděl takhle , Rambo nožů a pidi švýcaráků má každý tři :moon

Co ale každý nemá je univerzální rozebiratelný nůž na mnoho použití . Myslím to tak ,že rukojet´ i střed s ostřím se dá rozebrat a vyměnit . Nic složitého .

Rukojet´ : např . 3 velikosti podle velikosti ruky ... + jedna třeba pro umístění na zbraň ;)

Střed s ostřím : jedna čistě nůž ,další čistě pilka ( konečně použitelná pilka na noži ) , další třeba oboustranné ostří , atd ..
dalších možností je hafo ....

Vycházel bych s osvědčených tvarů jak rukojeti tak ostří .... :rock Ještě vymyslet efektivní spojovací mechanizmus aby to bylo funkční a bezpečné a máš rozpadlickej super dloubák ...
POdobný geniální nápad už měli soudruzi v SSSR. Před cca 20 lety se tu dala sehnat super campingová sekerka, co měla výměnné nástavce - lopatku, sekerku a pilku a její praktičnost překonala dokonce i hnízdovou výsadbu brambor, která k nám ze SSSR dorazila v 50. letech a která měla výnosnot 30% sadby. :chuckle
Asi tak: opravdu si myslíš, že se nože vyvíjí cca po dobu, kdy se o ně zajímáš? POkud by to šlo a konstruktéři se opravdu dlouhodobě vyhnuli problémům s uvolňování nástavců, čepelí atd, tak proč to všichni nedělají a nenabízí tyto univerzální nástroje hromadně? :tmi
Podle mě to je jen honba za svatým grálem teoretiků. :rock Prostě to je nesmysl. Dejte na Vsetu. nevymýšlejte už vymyšlené.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Já si myslím, že toto bude perfektní PRD!
New-arrival-knife-fruit-knife-1PCS-stainless-steel-Knife-with-fashion-unique-shark-shape-creative-knife.jpg
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od koutlosh »

Hmmm, tak to je poctivá rybička...
Black
Příspěvky: 13
Registrován: 11.04.2013 15:45
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Black »

Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od koutlosh »

Jako... zlato je pro rozpadlíka určitě zajímavý artikl ... ale obávám se, že jsou praktičtější varianty :)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Tak jsem v "utajení" dokončil projekt svého PRDu. :)

Jak jsem zmínil výše, původně jsem chtěl udělat levnější variantu pracovního a bojového nože USMC. Protože tato verze je ale už k sehnání komerčně, tak jsem se na to chtěl vybzdít. Byl jsem ale pozitivně motivován přes SZ (děkuju!), takže jsem projekt dotáhl k předvýrobnímu stádiu.

Je to kombinace několika osvědčených řešení:
Čepel je tvarově USMC, ale zesílená na 6 mm, materiál nerez 440C. Vnitřní konstrukce rukojeti je ale M-9, takže je nůž plně rozebíratelný a opravitelný.
Rukojeť je kombinace USMC, M-9 a mojí invence ;) Má výrazně vyznačené boky, aby i ve tmě bylo ihned jasné, kam směřuje čepel. Materiál bude nylon se skelným vláknem, případně polyamid s uhlíkem.
Zadní zámek bajonetu je kompatibilní s M16, ale i CZ Bren 805. Přední oko je výměnné M16/805.
Pouzdro bude pravděpodobně kožené s vloženým kydexovým chránítkem.
Přestože bude nůž do jisté míry lepší neže USMC bajonet, tak cena by měla být maximálně poloviční.
sestava nuz 2.jpg
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od big bang »

Fabulous :clap :yes
Black
Příspěvky: 13
Registrován: 11.04.2013 15:45
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Black »

Tenhle nůž/bodák vypadá velmi dobře. Jen zvyš na výšku rovinu výbrusu ostří. Při optimálních tl, cca 4,5mm by to bylo tupé. Což je nectnost našich Utonů. Dá se to nahradit dutým výbrusem, ale ten zas prd vydrží. Prostě, nůž je supr, jen vyšší ostří, aby to i řezalo. Mám ve své sbírce docela dost vojenských nožů, tak vidím, jak to řeší různí výrobci.
Jo, ale špice by měla mít stejný výbrus, jako ten, co je namalovaný, kvůli masivnosti špice při bodnutí(zas nectnost FS dýky). Takže, tzv, výbrus jen ve dvou rovinách, ne ve třech, ala finské nože.
Ale jinak, myslím, že ten nůž je suprový.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Venet »

No, tak teď je to v pořádku. :D
Možno by som ešte kúštičok skrátil to chrbtové ostrie, keď to má byť PRD tak nech sa dá po chrbte noža mlátiť klackom pri batoningu. Ale inak OK.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Maximus »

To Fabulous: připojuji se k venetovu komentáři, jinak :yes :yes :yes. Jak to ale dostat na kosu?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Čepel už měnit nechcu. Když tvar vyhovuje mariňákům, kteří ho vybrali z mnoha desítek nožů od 17-ti výrobců, tak to bude jistě vyhovovat i mě ;) Horní ostří je prodloužené kvůli funkci bodání. Na batoning to sice nějaký negativní vliv má, ale holt se polínko dřív omlátí :)

Jinak úchyt na kosu je již vyřešen a hned po dokončení série teleskopických pažeb jde do výroby:
sestava nuz 1-1.jpg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Maximus »

A barva rukojeti?
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Hdm »

vždyť přece vidíš, že je celý růžový :P
Odpovědět