Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

takovy nuz ani nikdy nenajdes
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od kregan »

Možná by to byl nějakej větší švýcarák. Já bych ho ale nechtěl. To se radši smířim s omezením některých funkcí a naopak přidanou hodnotu pro funkce jiný. Tam už ale hodně záleží na konkrétních aktivitách a pravděpodobnostech jak se k nim můžeš dostat.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

podle me se to resi furt dokola a nikdy se nenajde jeden jediny univerzalni nuz...za me: v hodnote dvou tisic si koupim ka bar cutlass, moru dle preferenci konkretniho soudruha a svycaca. timto setem zvladnu veskere cinnosti, ktere popisoval ambroz
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od bacil »

Před nějaým rokem-dvěma jsem viděl film, kde si nějaký týpek ze spec jednotek co zdrhal před zvůlí, nůž vždycky udělal jenom tak na skále snad jenom z vhodných šutrů a hlíny co našel. Jasně, film, ale možná by se i tak dalo něco takhle nouzově vyrobit?

EDIT: jo, štvanec 2003, to je ono
Naposledy upravil(a) bacil dne 21.05.2014 23:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Lachtan »

Máš na mysli film "Štvanec" ? ;)
Uživatelský avatar
Mr.Sock
Příspěvky: 33
Registrován: 12.02.2012 11:29

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Mr.Sock »

Môj osobný názor je, že ideálny survival je ten, ktorý môžem mať stále a všade (alebo skoro všade) pri sebe. Tým myslím všade, v prírode, práci - škole, v meste, pri cyklistike alebo nejakom inom športe atd... Náhoda je blbec a jeden nikdy nevie kde sa čo môže stať a človek pri tom nemusí byť práve uprostred hôr... A z toho mi vychádzajú tri možnosti - nejaký väčší švajčiarák s pílkou resp. nejaký multitool, nejaký heavy duty zatvárak typu KA-BAR 4071, Enlan EL-01 a pod... alebo nakoniec odolný neck ako Izula či Eskabar. Teda nože ktoré môžem mať pri sebe pohodlne a nenápadne skoro vždy a všade a ani ich vo vrecku či na krku nebudem cítiť. Nebudú tak účinné ako veľký nôž ale ako sa vraví, aj malý gašparko vie zahrať veľké divadlo :D ... Ale inak súhlasím s tým čo tuná vyššie bolo písané, ak viem, že idem na dlhší pobyt do prírody tak beriem kombináciu veľkého noža, švajčiarák a nejakú Moru na potraviny a jemnejšie vyrezávanie. S tým si vystačím v každej situácii
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Dagobert »

http://www.topfishing.eu/nuz-mora-bushc ... shing.html

Co říkají rozpadlíci na tento konrétní kousek?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Terminated Account »

Mora je v toto vláknu probraná velmi podrobně. Stačí si vlákno přečíst.
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Henten »

Dagobert: Odpoved za me na tvuj konkretni dotaz. Ja tyhle Mory nemam rad. Jsou oproti ostatnim Moram predrazene a jejich pridana hodnota je nulova. Mora zde ocividne vysla vstric poptavce trhu po modernich slovickach, jako jsou survival a bushcraft.

Kup radeji Army Companion (i HD), Robust, Outdoor 2000, 711 nebo jen obycejnou Moru Clipper z Bauhausu (maji je u kazde pokladny za 120 Kc). Kvalita stejna (dost dobra), materialy totozne, cena nekolikanasobne nizsi - muzes si jich koupit vice za stejnou cenu a otestovat, ktera ti padne nejlepe. Jinak Mory jsou navykova zalezitost. Vetsinou u jedne nezustane :lol:
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

Nightmare píše:Objevil jsem u fy Boker nůž Buschcraft knife plus a neodolal jsem... Zdá se dost v pohodě a za cenu cca 1500,- je to IMHO dost nezničitelný nůž. Ocel 440C, takže kompromis mezi nabrousitelností na normálním brousku a hi-tech ocelí...
boker.jpg
Trochu jsem ho zapřáhnul a pár postřehů.
Dobře drží ostří i při přesekávání prutů, dřevo bere dobře. Ocel vyhovuje. Nakrájet s tím cibuli je peklo, musel helpnout kamarád Emerson. Jinak jídlo bez problémů, limitem je tloušťka čepele, tvrdší věci spíš odlamuje. Držení super, mám střední ruku. Otázkou je, jestli pro PA neposunout výšku výbrusu a výbrus nezměnit na SCANDI, ale já osobně preferuji pevnost. Navíc málokdy mám jen jeden nůž.
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od skafloc »

Dobrý den, jsem na fóru nový a právě jsem se prokousal předchozími 39 stránkami.
Nejsem žádný sběratel nožů, jako edc nosím CRKT Fire spark (uvažuji, že si k němu přikoupím ještě o kousek menšího brášku CRKt Moxie), do lesa kromě toho Glock 78. Jako survival jsem si původně chtěl koupit Fallkniven a1, ale poté, co jsem si ho reálně ošahal, se mi nějak přestal "líbit". Cenu až tak neřeším, protože jsem si tímto nožem chtěl udělat radost a objevil jsem tohohle krasavce - Apache Falcon http://www.reklamu.ne. Máte s tímto nožem, popřípadě značkou TOPS někdo nějaké zkušenosti? A Vaše názory na tento nůž?
Uživatelský avatar
Ambroz
Příspěvky: 69
Registrován: 15.09.2012 11:42
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Ambroz »

...hmm, univerzal noz na prezitie neexistuje. no v nudzi je super akykolvek noz. Ten tvoj zabiklacik je veseli, no ak nechces primarne bodat do vseliajakych maksich materialov, tak ten hrot je podivne prudky a rukoved sa ti po dlhsom sekani asi zunuje. . . inak priamo stranky tam nedavaj, my googlit vieme. :-) isiel by som pre zaciatok do nejakeho noza prevereneho vojnovym konfliktom, alebo do urobeneho z listoveho pera nakladiaku... je to samozrejme vec vkusu. no z takym glockom bez pilky nic nepokazis pre zaciatok.
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od kusna »

no...nejsem si zrovna jistej,že vojenský nůž je zrovna ideálně vhodný pro přežití(tedy pokud nečekáš zombie invazi)....tyto nože jsou většinou určené k bodání,trhání atd...a touto konstrukcí se zrovna na přeživší záležitosti moc nehodí(příprava pokrmů,přístřeší,ohně+budování tábora a také skryté nošení)
Pokud ti nebude vadit tahat u pasu 25 cm dýku,která ti bude stahovat kalhoty,přesekneš s ní 20 cm větev nadvakrát ale nebudeš si moct nakrájet chléb,naporcovat maso nebo chroupat cibuli v kuse,tak pro tebe je vojenský nůž pravou volbou.
Píšu z vlastní zkušebnosti a dřívější mladické neznalosti(také jsem na vandry za mlada tahal "rambo" nože,dnes vandruju s polovičním nožem)
Myslím,že na toto téma je i mnoho vydeí i na "jutubu"-stačí skouknout pár "bushcraft" filmečků
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od skafloc »

Díky za odpovědi :)
Kusna - na ty kuchařské věci mám samozřejmě něco menšího, píšu přece, že jako edc mám CRKT Fire spark, bez něj nejdu pomalu ani se smetím. Stahovat kalhoty - no, na pravém boku mám G26, ten je o něco těžší a bez kalhot jsem ještě nebyl :D. A třeba tu větev třeba přeseknout potřebovat budu, takže čím? Kukri mačetou? Ta je na sekání výrazně lepší, ale také je výrazně větší a tudíž zřejmě hůře nositelná. A nakonec - ten apache rozhodně není dýka, ten výbrus na horní straně je "jako", mrkni na nějaké video.
Ambroz - glockáckou 78čku už pár let mám, je to prakticky nezničitelný nástroj, i když nejde o full tang. Ale jak se píše jinde - je to spíše bodák, než nůž, a na sekání je to zase trochu moc lehké, nicméně za ty peníze super.
Já chtěl původně fallkniven a1, ale co jsem měl možnost si ho osahat a jemně vyzkoušet, tak si myslím, že dost lidí hobude mít hlavně proto, že o něm píše (mimochodem velmi čtivě) p. Kulhánek :lol: .
Mě osobně za ty prachy nijak zvlášť nenadchnul, apache je ve stejné cenové relaci, (pominu-li oficiální prodejce, dá se sehnat i za 4řku), zhruba stejné délky, je pravda o třetinu těžší, ale třeba mikarta se určitě lépe drží, než kraton na švédovi.
Nicméně stále váhám, takže jsem sháněl nejlépe nějaké osobní zkušenosti, když ne konkrétně s tímto nožem, tak se značkou TOPS, nebo aspoň názory zdejších rozpadlíků.
Uživatelský avatar
Ambroz
Příspěvky: 69
Registrován: 15.09.2012 11:42
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Ambroz »

no prave univerzalnost ohladne zombie apokalipsy som myslel. samozrejme pisal som noz prevereny vojnou...teda cosi starsej konstrukcie... univerzalnost neexistuje a ak, tak len relativne. sam sa musi naucit, co mu vyhovuje a preco mu nevihovuje ine. teda nehovorim, ze sa bude drzat jedneho noza, ale zepochopi preco ten konkretny nie...
Uživatelský avatar
Ambroz
Příspěvky: 69
Registrován: 15.09.2012 11:42
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Ambroz »

prezitie nie je primarne o nozi, ale o gebuli a skusenostiach :-)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od kregan »

Ono se sice řiká, že co nemáš, to nepotřebuješ. Nicméně nůž může to přežívání výrazně zpříjemnit.
Uživatelský avatar
Ambroz
Příspěvky: 69
Registrován: 15.09.2012 11:42
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Ambroz »

:-) nepopieratelne, no gebula jedolezitejsia...
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od JirkaK »

Totální zklamání z nože Morakniv HeavyDuty MG - kupovaný v zimě 2014

Pracovně jsem s nože byl spokojený, ale ochrana proti korozi snad žádná. Úspěšně již přes 25 let používám můj první nůž - neznačkový a i když je opotřebovaný, tak nerezaví. Před 5 jsem si koupil taky nůž u větnamců, sice šit, ale je bez rzi.
Přílohy
nůž.jpg
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

a co jako cekas od uhlikovky? páva?

Edit: Jestli je to pro tebe takový problém tak te ji rad zbavim ;)
Odpovědět