Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Marglin »

Tady je jeden zajímavý odkaz, kde se řeší klady a zápory uhlíkových a práškových ocelí, konkrétně VG10 vs 3g. Pozor, engličtina! :)

http://www.knifeforums.com/forums/showt ... 5847/tp/1/
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Hohepa »

literatury je hodně na knife.cz i v češtině.
Pro vážnější zájemce o problematiku doporučuji
http://www.knife.cz/Knifecz/Technika/ta ... fault.aspx
a novější
http://knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/De ... fault.aspx

Můj závěr je, že kovaná uhlíkovka je pružnější a houževnatější v ohybu,
ALE ! mnohem víc náchylnější na i nepatrné technologické chyby při výrobě.
Jeden kovaný vzorek byl horší než oba broušené vzorky a druhý kovaný vzorek zase podstatně lepší.
Oba kované vzorky byly kovány jedním kovářem.


Ten první odkaz u mě nakonec rozhodl při výběru konkrétního nože pro přežití.
Původně jsem na knife.cz lezl s úmyslem koupit nůž s duší :angel od kováře a nakonec jsem koupil profi sériově vyráběný. Částečně jako následek studia vlákna "když se v dílně nedaří"


P.S.:Je to uhlíkovka, kovaná v zápustce, parciálně kalená :yes a fulltang = Sissi.
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Henten »

Hohepa píše:Pořád se tu omílá dokola " uhlíkovku nabrousím kamenem z potoka "
Zkoušel to někdo opravdu v praxi ?
Nebo je to takovej mýtus.
Uhlíkovku nabrousím, nerez nenabrousím.
Zkousel jsem uhlikovku a jde to celkem dobre. Upozornuji, ze nejde o brouseni, ale pouze o obtahnuti ostri. Jako nouzovka pri nahle potrebe ozivit ostrost to poslouzi dobre. Samozrejme to ale neni vhodne jako hlavni zpusob udrzby ostri, jen jako jednorazovka. Na pravidelnou udrzbu to chce neco sofistikovanejsiho.

Jako hlavni vyhodu uhlikovky vsak povazuji spise houzevnatost a blbuvzdornost.

Jinak k tem filetakum - jeste se mi nepodarilo nuz zbrousit tak, aby to nejak zasadne ovlivnilo jeho rezne vlastnosti ci tvar. Dnesni oceli nepotrebuji zdaleka tak castou obnovu ostri pri beznem pouzivani, aby k tomu doslo. To by nuz musel denne makat pri zpracovani napriklad vetsi zvere, viz reznici.

Nakonec vyber vhodne oceli je velice subjektivni volbou uzivatele, takze asi neni treba vest nejake sahodlouhe diskuze. Nekdo preferuje to ci ono, ale vzdycky to je neco za neco.
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od k.vancura »

Hohepa píše:
Můj závěr je, že kovaná uhlíkovka je pružnější a houževnatější v ohybu,
ALE ! mnohem víc náchylnější na i nepatrné technologické chyby při výrobě.
Jeden kovaný vzorek byl horší než oba broušené vzorky a druhý kovaný vzorek zase podstatně lepší.
Oba kované vzorky byly kovány jedním kovářem.
Dovolím si reakci na nepřesnost, které se dopouštíš. Uhlíkovka NENÍ náchylnější na technologické chyby ve výrobě než nerezovka. Spíš jde o to, že je k těmto "chybám" daleko tolerantnější než nerez (a to všechen nerez, od toho na hranici bláta a konče super práškovkami). To vede k tomu, že uhlíkovku hodně kovářů - nožířů kalí ve výhni, na oko. To chce sakra zkušenosti. Nebo alespoň pyrometr, protože kalící pícku s řízenou teplotou má málo kdo (možná by se to v republice dalo spočítat na prstech u rukou).

Proti tomu nerez takovýmhle způsobem zakalit nejde (OK, všechno jde, jen mrtvá koza nejde, ta se musí táhnout), ale rozmezí kalících teplot je daleko menší než u uhlíkovky, kde je výdrž na teplotě a tak ... prostě rozumnej člověk dá nerezovou čepel VŽDYCKY kalit do kalírny = skoro záruka úspěchu. U uhlíkovky by tomu bylo úplně stejně kalírna = jistota.

Navíc, čistě vybrušovat jde i z uhlíkovek, bez kování. a zase platí to co jsem psal výše.

Jinak, dobře a kvalitně zpracovaný tovární nůž a stejně tak dobře zpracovaný ručně vyrobený nůž jsou v pohodě. Klidně co do kvality a vlastností srovnatelné. Jen ten tovární nemá duši. A můžou jich běhat po světe tisíce. U skutečně ručně vyrobeného nože mám jeden jediný originál. A v mnoha případech originál vyrobený přímo pro mě a do mé ruky.

Jinak, asi nejvíc ze všeho platí, že ten nejsprávnější nůž je ten, který vyhovuje právě mně. Sedí v ruce a dobře se mi s ním pracuje, prostě mám pocit, že to je jen logické prodloužení ruky a ne nástroj v mé ruce. Pro každáho to může být pak něco jiného. Ale s takovým nástrojem je pak radost pracovat. A taky ho jako nástroj budu vyhledávat a patřičně si na něj dávat pozor (nejen až to přijde, ale už teď).

Ještě k tomu broušení šutrem z potoka ... jde to. Ale jak píše Marten, je to nouzovka. Sice funkční, ale pořád nouzovka.

No a k tomu, že za chvíli pak budu mít z nože na přežití fileťák ... to by trvalo drahně let, bez ohledu na to, čím to brousím. Myslím si, že první majitel nože si s tímhle hlavu lámat nemusí, to pak až případní dědicové.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od big bang »

Takžééé uhlíkovku nabrúsime na šutri z potoka ale ak bude total KO situácia tak nerezovku alebo špeciál oceľ nabrúsim na izolátore el. vedenia(trafo stanica poprípade) a ak bude elektrika tak si kúpim tú uhlíkovku lebo svet nebude total KO :lol:
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od K4cer »

Nějaký názor na Ontario Mk3?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od goral »

Mel jsem originalni Mk.3.
Jako ta kudla ma koule, ma takovej ten look pristavnich doku a namornika co ti otevre bricho za blby kecy :)

Ale jako nuz me moc nepresvedcil, Spatne se brousil (v zakladu temer az sekerovy sklon ostri), pilka na vrchu nic moc (tak na spagaty - i kdyz na to byla urcena), je pomerne hodne lehky na sekani, ma slusnou pochvu a naprosto famozni spicku s niz se dobre pracuje.
Proste ber v potaz ze ten nuz byl delany jako pracovni nuz pro UDT/SEALS. Spagaty reze slusne, pod vodou taky dobry, bricho s tim asi nekomu otevres kvalitne, ale do lesa uz to neni zazrak
Rozhodne bych se kouknul v cizine po originalech, protoze pokud se nehybaly ceny tak vyjdou levneji.

V tyhle velikosti bych spise sahnul po Sog seal pup (kdyz uz se mame drzet namornickeho tematu ;) ), ktery je v lese velky pracant pri suprovem pomeru velikost/vykon.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Hohepa »

k.vancura píše:
Dovolím si reakci na nepřesnost, které se dopouštíš.
Omlouvám se za zjednodušení.
Bylo to ve zkratce jako reakce na článek v citovaném odkazu.
Kdo ho četl je mu to snad jasnější.
Tedy přesněji jde o porovnání kovaného ostří ( defakto uhlíkovka) s ostřím vybroušeným z polotovaru např plocháče vyřezaném na laseru-vodě. (požíváno na nerez a prášek)
Tedy dvě základní metody výroby nožů nožíři .

P.S.: K tomu kalení , dle diskuzí na KNIFE.CZ mám pocit , že většina nožířů, co se tím vážněji živí , používá profi kalírny , tedy nekalí si sami.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

Objevil jsem u fy Boker nůž Buschcraft knife plus a neodolal jsem... Zdá se dost v pohodě a za cenu cca 1500,- je to IMHO dost nezničitelný nůž. Ocel 440C, takže kompromis mezi nabrousitelností na normálním brousku a hi-tech ocelí...
boker.jpg
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Henten »

Docela by me zajimaly Tve pozdejsi zkusenosti se stabilitou ostri. Cetl jsem u jednoho nozire, ze kdyz ho prebrusoval, tak ze ta ocel byla docela blato. Ona neni 440C jako 440C... Samozrejme je mozne, ze ten Tvuj nuz bude skvely a ze to byl jen pripad spatneho kusu.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

Nebál bych se toho. Mám se 440-cítkami dobré zkušenosti. Myslím, že je to spíš o honbě za svatym grálem, stejně jako nejvýkonnější počítače, aby si tam pak člověk pustil tři wordy vedle sebe. Imho bývá problém se španělskými noži, že jsou překalené. U Bokeru se nebojím. Navíc jsem pár nožů udělal a to i z AK5 - ekvivalent 420 - a při dobrém zakalení nebyl problém. Ne nadarmo FA Buck tuhle ocel stále používá.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od goral »

Nightmare píše:Myslím, že je to spíš o honbě za svatym grálem, stejně jako nejvýkonnější počítače, aby si tam pak člověk pustil tři wordy vedle sebe.
:yes
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od K4cer »

2 Goral: Dík za reakci.

Já sem ho práve v sobotu celý dopoledne brousil, tak mě zajímalo, co si o něm myslí veřejnost.

Špička je výborná, stoprocent souhlas. Taky mi dobře padne do ruky, i když to zdrsnění mohlo být jemnější.
Původním ostřím jsem taky nebyl moc nadšenej, snad to teď bude lepší, zatím se zdá že jo. Pilku jsem nezkoušel.
Ale s tím pouzdrem bych oponoval, díky tomu nylonovýmu popruhu nejde přidělat tak aby držel v pozici (tkanička na špici je z nouze cnost), a hlavně při zasouvání vždy zařežu do toho kalenýcho plechu co nůž drží v pouzdře, což se mi vůbec nelíbí.
Si holt budu muset vyrobit kožený.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

k.vancura píše: To vede k tomu, že uhlíkovku hodně kovářů - nožířů kalí ve výhni, na oko. To chce sakra zkušenosti. Nebo alespoň pyrometr, protože kalící pícku s řízenou teplotou má málo kdo (možná by se to v republice dalo spočítat na prstech u rukou).
Nebo magnet, ale i to chce zkušenosti :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Fabulous »

Doufám, že to zde (opět a opět) nesklouzne k flame na téma nejlepší ocel pro nůž. Držte se prosím nadpisu vlákna.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Fabulous »

k.vancura píše:Ideální nůž neexistuje. Vždycky budu hledat kompromisy a ve finále zjistíte, že nůž na ideální na jednu práci je neohrabaný na jinou. Proto vzniklo několikero mnoho různých typů nožů, mimo jiné i v návaznosti na to, kde ten daný tvar nože vznikl. Když se budu pohybovat v asijských džunglích, ocením nůž typu parang, protože je super na prosekávání si cesty. Skoro stejný "nůž" vznikl třeba v amerických džunglích, ale pokud je prohodíte, zjistíte, že i když vznikly za podobným účelem, jsou přizpůsobeny místě vzniku a s parangem v ameriské džungli to budu mít těžší než s mačetou a samozřejmě i naopak.

A i v jedné oblasti je jeden univezální nůž tak trochu nesmysl, viz. třeba severská kombíčka, což jsou, když to hodně zjednoduším vlastně 2 finky, každá jiné velikosti. Jedna malá na jemnou práci a velká na hrubou.

Jako optimum pro naše středoevropskou lokaci bych za sebe viděl následující 2 - 3 kombinaci:
1) zavírací švýcar s vícero funkcemi, pilkou atd.
2) finka v uhlíku s čepelí kolem 10 - 11 cm, klasické materiály (dřevo) na jemnější práci, přípravu jídla, zvěřiny a podobně
3) "survival" nůž, nejlépe ruční práce od nožíře, kovanou uhlíkovou nástrojovku přímo šitou na konkrétní ruku. Konstrukce full tang, rukovítko ze dřeva, žádný luxusní materiály. Čepel vyšší, někde kolem 3,5 - 4 cm, toušťka čepele kolem 5 mm ve hřbetu, výbrus do klínu, délka řezné části čepele kolem 15 cm. Kalený parciálně, aby byl nůž celkově "houževnatější". Matrál čepele uhlíkovka z důvodu velice dobrých kvalit co do držení ostří, tak i jednoduchá možnost nabroušení v bojových podmínkách a v neposlední řadě cena. Osobně bych se přimlouval za 19 191, případně jinou ocel řady 19. Moderní práškovky jsou sice fajn, ale skuste to brousit někde na šutru z potoka :rofl a cena je taky jinde :cash Zrovna tak je blbost damašek, ne kvůli kvalitě, ale zase kvůli pořizovací ceně. Samozřejmostí by měla být pojišťovací šňůra.

Jsem přesvědčen, že s takovýmto kombem je člověk v našich podmínkách schopen fungovat a zvládnout všechny situace, které budou použití nože vyžadovat a do počínaje rozděláním ohně (uhlíkovkou můžete hřbetem klidně křísnout o pazourek a nepotřebujete žádný firesteel), přes zpracování úlovku, stavbu pastí, přístřešků a případné obraně. A cenově to na pořízení nikoho nezrujnuje (švýcar bratru za 800 - 900,-; finka cca 1500,- a ten "survival" cca 2.000 - 3.000). Při troše dobré vůle to vydrží celý život a ještě to bude součástí dědictví.

Prostě univerzální nůž, stejně jako jakýkoli jiný nástroj neexistuje.
No samozřejmě, je to príma mít v báglu fileťák na lososy, dranžírák, sadu stejkových nožů, krátkej bramborák, atd.

Ale o tom vlákno přece není. Je o jediném univerzálním noži pro přežití. A že to bude vždy nějakým způsobem kompromis, tak to je přece jasné, ne?
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od k.vancura »

Pokusím se dostat v myšenkách do PA času...

Myslím si, že v těch dobách bude nejlěpší nůž ten, který budeme mít u sebe, hlavně že to bude nějaký nůž.

Jinak, dalo by se možná trochu s nadsázkou říct, že taková podobná doba tady už byla ... divoký západ. Takže optimální nůž bych asi hledal mezi noži traperů a indiánů.

Prostě stejně jako člověk řeší střelné zbraně: dlouhou, krátkou a případně ještě záložní, tak i s nožem je to podobné. Univerzál neexistuje. Ale každému dle vlastních preferencí a pocitů. Nůž musí pocitově padnout do ruky a nepůsobit v ruce jako něco nepatřičného a cizorodého. A stejně, většina dnešní produkce, jak už ruční výroby a nebo tovární (nepočítám tržnicové šunty a podobný brak), plně uspokojí nároky 99% veškerých uživatelů, a to i v PA době.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od kregan »

Takovej nůž by měl hlavně vydržet co nejhrubší zacházení (páčení, štípání, kutání...). Prostě to, co by člověk za normálních okolností s nožem nedělal. A už sem viděl pár zlomenejch nožů, který na první pohled vypadaly nezničitelně.
Uživatelský avatar
Ambroz
Příspěvky: 69
Registrován: 15.09.2012 11:42
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Ambroz »

Existuje idealny noz, no vyberat si kolko krat nemozes. niekedy si skratka do destinacie nemozes vziat ziafny a tak si musis vystacis takym co sa ti podari zohnat, alebo skryt. Preto ktorykolvek noz, je potencialnym nozom na prezitie. samo, ze by mal byt huzevnaty ostry, a vhodne tvarovany... Pre mna je nozom na prezitie ktorykolvek noz, ktory mozes pouzit. Videl som uz aj rozoberanie zvery vieckom z konzervy a dobodanie typka vyflickou. Preto tvrdim, ze nie noz, ale mozok je zaklad "noza na prezitie". Kedze sa rad hram, tak skusam naprosto nevhodne noze na tazku pracu, aby som si urcil limity a hlavne overil hypotezy. Momentalne skusam kosak na trstinu, na kalanie dreva.. och aka rozkos :-).
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Joezbrna »

Ještě jsem nenašel kudlu, kterou by šlo uspokojivě porcovat malou rybu, krájet chleba, ošetřovat podebraný palec na noze (pilníček, nůžky), tahat klíšťata (pinzeta), seřizovat stavitelná miřidla (malý šroubováček) a současně štípat dříví na oheň. Až takovou najdu, budu nosit jenom tu 8-)
Odpovědět