Sekera alebo mačeta.

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

známej na čundry jezdil jen se sekerou a taky si s ní i vařil. ale nebyla to sériovka.
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Kanaďan »

dlouho jsem byl velkým zastáncem seker. V lese pracuji od 12 let, po dědovi jsem měl třtinovou mačetu a s tou jsem vysekával a čistil keřové patro v lese. Šlo to, ale sekeru jsem měl raději, i když se s ní tyto keře vysekávat moc nedají. dokudˇ jsem nedostal Blackovu mačetu, tak jsem si myslel, že mačeta je poměrně nemotorný nástroj na třtinu a zelené větvičky. za sebe mohu napsat toto: Blackovy mačety, parangy, klewang a golok jsou 100% funkční nástroje, které do značné míry sekeru překonávají. Pokud potřebujete v lese apod. čistit nálety, keře apod, doporučuji blakovu kosu. Kdo napíše, že to zná z fotek a že to je japonská kosa a je to na houby, je jedinec, který s tím neumí dělat. Jí tu kosičku mám a dokáži s ní jedním sekem useknout 7 cm větev. To japonskou kamou nesvedete. O možnosti použití těchto kos v boji zblízka se ani nezmiňuji, jejich zahnutý tvar a funkce obloukového sekořezu dovedou napáchat na těle protivníka zanechat strašné škody. A přitom to je hračka za pár stovek. Alibabo, sedni ke googlu a napiš sem, že jako víš, že s něčím podobným účinně vzdorovali Dákové Římu ;-)
Image je na nic. Následuj funkci!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

alibaba je už dlouho mimo, blackovy výrobky se už řešily.
jakákoli mačeta je lepší než sekera na keřové patro, i ta za 200 z obi.
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Kanaďan »

dle mých zkušeností ale není mačeta, jako mačeta. třeba výrobky od firmy Condor jsou doslova tragické. Ergonomie na houby, hmotnost vysoká, výbrus 25 stupňů, těžiště tak vpředu, že si natáhneš po pár secích předloktí. sériovka ze zbrojovky byla taky nedobrá. Není ostudou pochválit opravu kvalitní, dobrý a funkční nástroj, i když se tu probíral dříve. jinak o jeho goloku, klewangu nebo parangu se tu nepsalo.
a že je alibaba již delší dobu mimo, jsem si nevšiml, omlouvám se.
Image je na nic. Následuj funkci!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

..těžiště tak vpředu, že si natáhneš..


těžiště vepředu je výborná věc. musíš s tím jen umět zacházet. šetří to totiž práci, pak stačí sekáč točit na ukazováku ;-)
(Venet tu Blackovu tvorbu doporučoval v roce 2012). I Blackovy výtvory jsou samozřejmě taky dost těžké na špičku - z principu, vyřazoval bys tímhle argumentem všechny parangy a goloky, kukri i klewangy, laduky a další variace. origo produkce pod půl kila hmotnosti nejde, takže argumentace hmotností je taky nesmysl. Ta hmotnost tomu dává dopadovou energii, která je užitečná právě při sekání.
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Kanaďan »

dovedu sis tebou do určité míry nesouhlasit ohledně hmotnosti a těžiště na špičce. Je hmotnost a hmotnost. Black to má vychytané. condor na houby. Doufám, že se někdy osobně setkáme a probereme to se sekáči a dřevem a pokecáme. Jinak origo sekáče z JV Asie jsem měl v ruce a jsou to doslova planžetky, ale to by místní drsní trempové a sekáči nechtěli, tak to black upgradoval na podmínky brdské džungle ;-), takže se s tím dají ty stromy v Brdech kácet i za sucha. Ale těžiště je akorát a hmotnost je jen do 800 gramů. Jiní výrobci produkují více, jak kilová monstra, která se na mnoha hodinovou práci nehodí. Jen ničí vazy v zápěstí a rameni. Budeš-li teď na jarní pražské výstavě nožů, tak se tam stav. Jistě tam bude materiál na porovnání.
Image je na nic. Následuj funkci!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

nebudu tam.
místní produkce mluví sama za sebe, ve hřbetě běžně kolem cenťáku, parciální kalení, prověřeno staletími

http://www.valiantco.com/
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Hohepa »

Dejte si do googlu "švýcarský/lesnický srp" to je "mačeta" určená do středoevropského lesa na keřové patro a tvarově je laděná po generace lesníků co s tím makají denně.
V obouručním provedení je to pracant nad pracanty.
srp-lesnicky-ochsenkopf-v.jpg
srp-lesnicky-ochsenkopf-v.jpg (8.82 KiB) Zobrazeno 15203 x
A ano na nic jiného se to nehodí . Ono to bohužel tak funguje . Buď je něco univerzálního co umí od všeho trochu a nebo je něco speciál na něco, kde to je excelentní, ale jinam se to nehodí.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

v cizině se tomu řiká billhook. byla to i celkem oblíbená zbraň ve středověku

http://www.billhooks.co.uk/
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Kanaďan »

škoda, mohli jsme pokecat. Ty sekáče, co jsem měl v ruce, byly tak 2-3 mm ve hřbetě a hodily se tak na lijány a větvičky. Ono taky když je 100% vlhkost, 40 stupňů a máte 50 kg váhy, tak asi těžkým nástrojem celý den pracovat nebudete, u zbraní to je jiné, meče jsou těžší, to jsem měl taky možnost porovnat, o čínských originálech ani nemluvím, třeba lamač mečů je prostě neuvěřitelná zbraň a když i uvážíme, že jde o zbraň párovou, tak si nedovedu představit, v jaké kondici byl bojovník, který s ní bojoval třeba hodinu v bitvě. Ale to odbočuji.
Zkus si vzít nějaký těžký sekáč a pracuj s ním třeba 6 hodin v kuse. Pak poznáš, jak je hmotnost na špici někdy zrádná. Jinak doporučuji chrániče holení. nářadí složí k vykonávání poměrně jednotvárné činnosti po dlouhou dobu, proto si jej lidé dělali lehké, kromě těžkých speciálů typu kalač nebo fraštan.

jinak se tomu háku taky říká bushhook.
Image je na nic. Následuj funkci!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

Pokecat o čem?
Jezdím s origo kukri roky a karpály mě netrápí (25 cm čepel, půl kila, centimetr ve hřbetě, těžiště v přední třetině nože). proto jsem sem dal odkaz na valiant arms, který přeprodává origo produkci z bornea a pralesních oblastí. máš tam rozměry a hmotnost jednotlivých modelů.
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Kanaďan »

o sekáčích atd. Kukri mám taky a tříprstový sekací úchop používám. Jinak ty sekáče , cos postoval, nejsou moc těžké, mnohdy.
Image je na nic. Následuj funkci!
33rasto
Příspěvky: 10
Registrován: 17.02.2015 23:56

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od 33rasto »

Ja som si predvčerom kúpil tomahawk od Cold Steel-u. Trošku som ho odľahčil a skrátil. Váži 800g ( na "sekeru" nie zlé ) a je ostrý ako britva :D od teraz určite neoddeliteľná súčasť potuliek po lese ...
Přílohy
riflemans hawk.gif
p2.jpg
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od viktor »

jj to je vse hezke ale je treba vzit v uvahu na co to vlastne vlastne potrebujete. :)
respektive pomer cena ( hmotnost ) a ucelnost ( vykon ). Co se tyka me davam prednost ktake padnejsi macete napr, kukri od coldsteelu, s hmotnosti cca 450g. Nehodlam s ni kacet stromy, ani stipat spalky ale nasekat par vetvi ( ne pracovat 8 hod denne ) na ohen popripade lehkej pretresek na spani. Na to bohate staci. Proste cim mene kramu sebou mas tim je to lepsi, Kdyz uz neco tahnes tak je hmotnost hodne dulezita.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od kregan »

Když už něco chci v čase pro relaxaci nosit často, musí to být taky krásný (což ten tomahavk nepochybně je). Taky svuj Victorinox a CZ 75 na víkend neprakticky obměňuju http://img15.rajce.idnes.cz/d1501/1/183 ... .jpg?ver=2
Nicméně u sekery u mě stále vítězí praktičnost Fiskarsu.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Strelec45 »

Pán je fajnšmekr, SAA, je v .45 LC doufám. ;)
Pěkný tomahawk :yes
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Reno »

33rasto píše:Ja som si predvčerom kúpil tomahawk od Cold Steel-u. Trošku som ho odľahčil a skrátil...
Osobně jsem sice mačetový typ, ale musím uznat, že tohle je velice zdařile vyšlechtěný Rifleman's Hawk... :yes
33rasto
Příspěvky: 10
Registrován: 17.02.2015 23:56

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od 33rasto »

Osobne som si ešte nevypestoval záľubu v nosení pevného noža a tak mi tomahawk prišiel ako dobrá voľba pre hrubšiu robotu, ľahšiu robotu potom zvládne aj zatvárak z EDC. ( s kukri by som na viacdňovke určite skončil s kukri + sekerou )
Inak doma som našiel kožené púzdro z 52ky a tak ma tomahawk aj kabát :D porísko presne sadlo do časti pre zásobník ... :lol:
Přílohy
IMG_2092.jpg
IMG_2093x.jpg
IMG_2111.jpg
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od viktor »

krasnej kus nabytku.. :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
joche218
Příspěvky: 15
Registrován: 25.05.2013 17:02
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od joche218 »

Kolko vazi tomahawk po uprave?
Odpovědět