Ubývání hmyzu

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Mirda.85
Příspěvky: 84
Registrován: 21.12.2014 1:19

Ubývání hmyzu

Příspěvek od Mirda.85 »

Již před nějakým časem jsem četl články, že velmi rychle ubývá ubývá počet hmyzu, a teď pár dní zpátky se na to téma zase objevilo na různých webech velké množství varování, viz:

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2730 ... ps-prirody
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpr ... -let-zmizi

Na jednu stranu to pro většinu lidí na první pohled může vypadat, že nás to nemusí zajímat, ale důsledky, jaké to může způsobit, můžou být katastrofické. Pokud nebude hmyz, vymřou ptáci, někteří savci, plazy a i někteří savci, vše je na sebe navázané. Dále nedojde k opylení rostlin a tak můžeme čekat i hladomor a celkově velmi rychlé vymírání lidstva.

Já osobně i sám pozoruji, že o proti době třeba před 15ti lety, kdy jsem musel v létě po jízdě autem v noci druhý den mýt čelní sklo a kapotu od komárů a jiného hmyzu, tak poslední roky je toho hmyzu opravdu čím dál méně. V loňském roce si ani nepamatuji, že by mě štípl komár, takže dle mého pozorování na tom úbytku hmyzu opravdu něco je.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Zapadlo »

Asi před deseti lety začal z naší planety Aštar Šeran odvážet vrabce. Tak teď zřejmě pokračuje s broukama.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Patrol »

To, že vlivem chemického zemědělství ubývá včel i jiného hmyzu je chyba a lidi globálně si to uvědoměj, až na tu chemii budou chcípat sami, ale ten zdroj, odkud jsi to vytáhl... to je psycho :head :head
První mě dostal ten seznam nejčtenějších článků:
Ekolist.jpg
Ekolist.jpg (57.89 KiB) Zobrazeno 18176 x
Pak jsem neodolal a některé si přečetl. Nebyl jsem překvapen-plácání hoven-zkreslování faktů a vnucování ničím nepodložených autorových zaručených pravd. :puke
Celý to vlákno patří do vtipů nebo do mimózní sekce.
Jediný, co mě po přečtení několika článků opravdu pobavilo, že tam není výjmečně za vším Putin, jak je u nás obvyklé, ale tím zdrojem všeho zla je tady Trump. :-D
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Serža »

jj...hmyzu ubývá...nemám vši...a jako malej jsem je měl!
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Sofi
Příspěvky: 71
Registrován: 22.11.2018 9:12
Pohlaví: žena

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Sofi »

Mno jo, ale ono to není jenom zemědělstvím. Vždyť se podívejte, jak vypadají zahrady - já si z dětství pamatuju, jak byly celoročně plné kvetoucích trvalek i jednoletek. Teď jsou to anglické trávníky doplněné zakrslými jehličnany. Z čeho tam má ten hmyz žít? Tady by mohl přispět každý, kdo má kus zahrady kolem baráku. Jo a designový hmyzí domeček usazený do funerální zahrady to fakt nevytrhne.
Derder
Příspěvky: 5
Registrován: 08.02.2019 9:04

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Derder »

Sofi píše: Tady by mohl přispět každý, kdo má kus zahrady kolem baráku. Jo a designový hmyzí domeček usazený do funerální zahrady to fakt nevytrhne...
Máme koně, ustájeného u takového vesnického jezevce co podědil malou usedlost s loukama (v prudším kopci, takže se tam moc nedá s traktorem, navíc je to kamenité). O pastvinu, na které jsou celoročně koně, se moc nestará. Narozdíl od vedlejší "kravské" pastviny, kterou místní družstvo pravidelně seče a krávy ji spásají jen pár měsíců v roce (asi proto to je v podstatě travní monokultura) je na té koňské pastvině tráva dost vypasená, zato se se tam daří bodlákům a všemožnému různorodému "plevelu" vč. medvědího česneku dole u potoka, úspěšně zarůstá divokýma trnkama a podobným obtížně sežratelným bordelem.

Když se člověk povznese nad ty mraky much a hovad (kvůli kterým zase ve stáji hnízdí od jara do podzima jiřičky) a to že je místní porost takový uživatelsky nevlídný (trny, bodláky), tak je to docela pestrý mikrosvět všemožné (nejen hmyzí) havěti a rostlinek, které jinde už moc neuvidíte. Ale mít to u baráku v zástavbě, sousedi by mě sežrali.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Rafael »

Taky jsem tím byl postižen. Z místního spolku nejvíc. Polovina včelstev zmizela na podzim a zbytek do jara. Zůstaly jen prázdné úly plné zásob :mrgreen:
"...Vědci bijí na poplach a včelaři se slzami v očích nechápavě přihlížejí nad záhadným Syndromem rozpadu včelstev, který napadá úly na celém světě. Ani v České republice tomu není jinak, včelám už reálně hrozí, že se brzy dostanou na soupisku ohrožených druhů. Pokud to tak půjde dál, čeká nás totální přírodní kolaps.."
Více třeba tady:
http://www.zahadyzivota.cz/?p=814
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od dracekvo »

Když usuším seno, tak pak speciálně nechávám kouset trávy na zahradě svému osudu. Pěkně si tam poskakujou koníci, lítaj tam čmeláci, včely a i pes se v tom rád proběhne.
Navíc zahrada pak nevypadá až tak moc sterilně.
Sofi
Příspěvky: 71
Registrován: 22.11.2018 9:12
Pohlaví: žena

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Sofi »

Derder píše: Když se člověk povznese nad ty mraky much a hovad (kvůli kterým zase ve stáji hnízdí od jara do podzima jiřičky) a to že je místní porost takový uživatelsky nevlídný (trny, bodláky), tak je to docela pestrý mikrosvět všemožné (nejen hmyzí) havěti a rostlinek, které jinde už moc neuvidíte. Ale mít to u baráku v zástavbě, sousedi by mě sežrali.
To asi jo :)
Ale mít kolem baráku astry, jiřiny, pivońky, kopretiny, měsíček, mateřídoušku, zvonky, levanduli, slaměnky, slunečnice, šeříky.... atd. Proti tomu nikdo protestovat nebude a hmyz se bude radovat.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od TomSmith »

Ono se časem prosadí zase z5 na trávník aka louka:
http://www.osel.cz/10161-alternativni-travnik.html
Na anglické trávníky se dá pohlížet jako na na líbivé obhospodařované plochy, ale také jako na ekologicko-ekonomické lokální katastrofy, které s pravidelností jednoho až dvou týdnů oblažují naše uši hřmotem. Možná už nazrál čas, přestat trávníky vnímat zidealizovaným pohledem osmnáctého, devatenáctého a dvacátého století.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Rafael »

Než furt běhat se sekačkou a vertikulátorem, zavlažovat, hnojit, odvážet do kontejnerů bio odpad. K tomu ještě stříkat proti trávnikovým plevelům...
Ale mnoho lidí to poslední dobou hodně baví a přímo tím žijí.
*
Na druhou stranu se objevil i trend tzv. květinových luk.
Jenže, pyl, klíšťata, mravenci, včely a vůbec spousta nebezpečí v takové "džungli" hrozí jak dospělým, tak i dětem a v některých případech i psům a kočkám.
A což teprve takový "predátor" jako třeba čmelák?
(Některé diskuze na zahrada.cz jsou v tom směru hodně výživné...).
Ale z praktického hlediska se dobře udržují - minimum sekání a díky své skladbě nejsou moc husté je i ve vysemeňovacím stavu zvládne i většina lepších sekaček.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od DeadMan »

Jo, to je strašná móda ty sterilní strávníky (se divím, že si to rovnou nevybetonují a nenatřou na zeleno), tohle z mého mládí stráveného na venkově vůbec nepamatuji.

Kolem mě to má snad každý, ale já na to kašlu = roste mi tam vše, co je pro dané místo typické.

Ano, seču (tak jednou za dva týdny), protože to jednak vyžaduje vyhláška a pak bych tam měl džungli, ale nic nehubím.

Asi proto se mi tam hmyzu daří, ale bohužel i různým podzemním tvorům, kteří mi radost moc nedělají.
You cannot kill me as I am already dead!
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od mukl »

Nesnáším hmyz! Doufám, že co nejdříve u nás v ČR postavíme obří kombinát na výrobu těch nejúčinnějších insekticidů. A bude konečně klid. Zemědělci, lesáci, zahradníci a vůbec všichni ti "hnojaři" ať si najdou jiného koníčka... Třeba pořádný INDUSTRIÁL :yes . Za mě dobrý!
CHP.jpg
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od kregan »

Pokud byste se někdo chtěli občansky angažovat za zdravější krajinu, je tu Petice Vraťme život do krajiny
https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od dracekvo »

Lidi na jednu stranu chtěj zdravou přírodu. Na druhou stranu zase hned začnou nadávat, pokud se něco zdraží.
Pokud se při pěstování omezí chemie. Tak klesne výnos plodin z ha a jezedáci logicky budou muset zdražit (nebo se jim budou muset dávat dotace). A toto zdražení základních surovin se promítne úplně do všeho.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Argonaut »

Ono se tomu taky říká syndrom čistého skla. Kde jsou ty doby, co mělo auto při jízdě hlavně večer zaflákané čelní sklo od nabraných hmyzáků.

Málokdo, kdo není včelař, si uvědomí, jak je krajina sterilní. Např. běžná pastva pro včely končí červnem odvětem lípy. Pak už včely nemají pořádně co a krmí se cukrem.

Další věcí je příprava polí na zasetí, ale i sklizeň. Koukněte na pole týden před sklizní, kdy to kolchozníci vezmou herbicidem, aby jim to uschlo najednou.

Osobně také nechávám kus divočiny na zahradě plus jsem udělal ve stínu hromadu špalků listnáčů, které tam nechávám shnít.

Další velký problém vidím v tom, že v půdě hrozně ubylo žížal. Takže mnohem hůře pojímá vodu. Jít si narýpat na ryby žížaly není nic snadného. Jenže čekat, že kolchozníci se začnou chovat dobrovolně jinak nejde, takže se každý musí snažit u sebe na kousku...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Haluziak »

DeadMan píše:Kolem mě to má snad každý, ale já na to kašlu = roste mi tam vše, co je pro dané místo typické.

Ano, seču (tak jednou za dva týdny), protože to jednak vyžaduje vyhláška a pak bych tam měl džungli, ale nic nehubím.
Tak to tě všichni mají moc rádi, když tam mají ty udržované anglické trávníky a od tebe jim tam lítají pampelišky :D

Fotr má taky na baráku anglický trávník, kolem stavby a dozadu k altánu tak cca 1/2 pozemku, druhou má normální louku, nesrovnanou kde kopeček tam kopeček, ale teda poctivě to kosi každý týden, někdy i dvakrát, a každý den běhá s nožem a ničí pampelišky.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Hohepa »

Co maj všichni proti pampeliškám ?
Ne nadarmo se odborně zove Smetánka lékařská a včeličky ji milují :F
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Cep »

Byl jsem poučen o tom, jak se správně pampeliška jmenuje, tak mohu poučovat dále ;-)
Již to není smetánka, nýbrž Pampeliška lékařská:
Obrázek
(Kdy to přejmenovali opravdu netuším...)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ubývání hmyzu

Příspěvek od Hohepa »

ach jo maj pravdu mistře Cepe
asi už jsem pro tento svět už starý :sad

i když naprosto správné je jak koukám označení pampelišky v Čechách "pampeliška sekce Ruderalia" .
Pampeliška lékařská je označení severněji se vyskytujících "verzí"....
http://kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=132

Nic méně k tématu je nutné podotknout, že je to květina poskytující potravu včelám a hmyzu obecně
Bohužel v lidech stále přetrvává syndrom podnikatelského baroka z devadesátek , že jen kraťoučce střižený trávník bez jediného kvítku pampelišky, chudobky či jetelu je dostatečně prezentující luxus a společenské postavení majitele pozemku :sad přitom pampelišky krom včeliček na nich se krmících kvalitě trávníku nikterak neškodí
Odpovědět