Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Redneck »

Globalizmus je slepá ulička vývoje, nepotřebuju brambory z Francie a Izraele, vepřové ze Španělska, máslo a sýry z Polska. Všechny základní komodity by měli být z lokálních zdrojů. Nebavím se samozřejmě o exkluzivních potravinách typu víno, jižní ovoce atd...
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

To Liqid.

Do určité míry máš pravdu. Jenže problém nastává pokud se z firmy stane v dané oblasti monopol, nebo oligopol. Pak firmě nic nebrání nasadit jakoukoliv cenu za jakékoliv zboží.
Navíc potlačením konkurence dochází ke zpomalení vývoje (proč cpát prachy do vývoje, když nás nikdo netlačí k tomu se zlepšovat) a hodně často dojde vlivem lobbingu k "zabetonování" právního prostředí a ke snížení či rovnou vyloučení možnosti vstupu konkurence na trh.
Proto osobně jsem pro model kdy mají malé firmy a živnostníci co nejvolnější podmínky pro podnikání (vstup buď zcela volný, nebo podmíněný vzděláním tam kde je to nutné).

Edit: maximální využít místních zdrojů je vhodné nejen pro zaměstnanost a finance dané oblasti, ale i pro přírodu.
Aneb proč tahat cibuli kolem dokola zeměkoule (před časem ji měli někde z Nového Zélandu), když ji může vypěstovat zelinář ve vsi.
Tady je faktem to, že místní zelinář může být dražší kvůli vyšším daním a nařízenému plnění všelijakých nařízení (leckdy i nesmyslných). Ale to už je pak třeba řešit jinde (třeba u voleb).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hohepa »

To, že to s těmi Monopoly není až tak horké, dokazují po desítky let fungující vietnamské večerky :roll:

Problém je v tom, že ne každý soukromníček byl ochoten tomu kšeftu přizpůsobit rytmus a styl SVÉHO života a soukromí.....

To jsou osobní zkušenosti s kočárkárnovými obchůdky na panelákových sídlištích.
Pokud prostě hokynář nepochopí, že největší kupní síla pracujícího lidu je cca od 6:00 do 18:00 v zaměstnání (i z cestou) a tudíž nemůže nakupovat v tom jejich krámku a defakto je "živí" důchodci a maminy na mateřské, je zákonitě odsouzen k zániku.
Na druhou stranu pracovní doba 16:00-22:00 nabourává jejich životní způsob a vadí jim to.
Paradox je, že po vlastním krachu pak třeba skončí na pokladně v hypermárketu a pak jim nic jiného, než tam být do té zavíračky, už nezbývá.
Vietnamcům to nevadilo a prosperují :angel
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

Přizpůsobivost je věc druhá. Pokud to soukromník nepochopí je to jeho boj. A že je pak do 22:00 za kasou super-hyper-cosi je jen logickým výsledkem jeho uvažování. Takovému to prostě patří.
Proto jsem psal o volnosti pro drobné podnikatele. Ať se v rámci platných zákonů každý zařídí po svém a ukáže co umí. Pokud bude dobrý bude mít hodně zákazníků a třeba na něj budou časem dělat jiní. A pokud mu to nepůjde bude on dělat na jiné.

Edit: tou volností mám na mysli i podstatnou redukci administrativy. Spolužáka co podniká jeho práce baví, ale někdy ho neskutečně serou úředníci nutící ho místo práce pro zákazníky dělat "papírová kolečka" (tak on říká tomu, když kvůli jednomu lejstru musí honit 10 dalších. Úřady jsou propojené, má datovku a stejně to bába chce černé na bílém).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

Pánové, nádherná diskuse a teď ať nejste tak mimo téma v tomto vláknu mi dovolte ať vaši diskusi o monopolech aplikuji do reality:
FRaY4qwWQAAEmVO.jpg
Slovnaft píše:VÝSLEDKY SKUPINY MOL ZA 1. ŠTVRŤROK: VYSOKÁ EBITDA NAJMÄ VĎAKA VEĽMI DOBREJ VÝKONNOSTI UPSTREAMU
  • EBIDTA Upstreamu dosiahla v prvom polroku 504 mil. USD, čo v porovnaní s výsledkom za 1. štvrťrok minulého roka predstavuje nárast o 104 %. K dobrým výsledkom prispeli čoraz vyššie ceny ropy a plynu – nárast ceny ropy Brent o viac ako 40 USD za barel a päťnásobný nárast spotových cien plynu. Objem ťažby sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil v dôsledku prirodzeného poklesu v strednej a východnej Európe a Pakistane, a tiež v dôsledku poklesu ťažby v aktívach ACG v Azerbajdžane. Cash flow, vypočítaný zjednodušenou metodikou, vzrástol v Upstreame na 420 mil. USD. Skupina MOL podpísala dohodu so spoločnosťou Waldorf Production Limited („Waldorf“), ktorá sa týka predaja celého portfólia Upstreamu v Spojenom kráľovstve.
  • Čistá CCS EBITDA Downstreamu dosiahla 254 mil. USD, obdobne ako v rovnakom období minulého roka, keďže nestabilné vonkajšie prostredie ovplyvnilo výsledky pozitívnym aj negatívnym smerom. Znižujúci sa príspevok petrochémie bol kompenzovaný vyššou tvorbou EBITDA z rafinérskej výroby a marketingu. Rozdiel medzi cenou ropy Ural a nárastom palivovej marže v marci bol čiastočne kompenzovaný klesajúcou realizáciou cien a výrazne rastúcimi nákladmi na energie
(zdroj)
Obojí finanční výsledky dvou majoritních petrochemických konglomerátů působících u nás a na Slovensku za první čtvrtletí roku 2022. Nemůžu se dočkat jak bude vypadat to druhé a pak za celý rok. To jen tak kdyby vás zajímalo kde ty desetikačky (a eura) za 1L paliva u čerpacích stojanů opravdu končí a jak moc za roztáčení inflační spirály současná vláda a marže pumpařů.

A jen taková malá poznámka na okraj: Ač ta marže petrolejářských závodů stoupá, kupodivu se to až tak neprojevuje na ceně akcií obou holdingů. Ty i když malilinko vzrostly, není to nijak nad očekávání a okatě viditelné (třeba jako u ČEZu). Kam vlastně tyto peníze reálně jdou? Zase zpět do investic? Protože do dividend moc ne.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od JirkaK »

proforma píše: 03.08.2022 20:17 Jinak statni zamestanci V SOUCASNE DOBE nemaji na zvysovani narok. Posledni roky jim mzdy rostly o vic nez inflaci, rust prumernych mezd tahl prave verejny sektor, kde je ten prumer o 1/3 vyssi nez v soukromem. Fakt nevim, co by jeste TED chteli. Ne, pridavat se jim nema, leda by se jich par propustilo tak, aby nestouply celkove naklady. Protoze to tvoje "roztaceni spotreby" je presne to, co by ted poskodilo celou ekonomiku a vsechny lidi.
Tady je zásadní nepochopení, kdo jsou státní zaměstnanci.
On ten jejich průměr je vyšší z důvodu, že je tam hodně vysokoškolsky vzdělaných lidí.
- Největší skupina státních zaměstnanců jsou ve školství a učitelům je garantováno 130% průměrné mzdy a proto mají všichni mimo učitelů ve školství podprůměrný plat.
-Zdravotnictví - sestřičky a lékaři, sestřičky mají cca průměrný plat a lékaři mají hodně nadprůměrný plat - když je nezaplatíte, tak utečou mimo ČR na západ, kde je rádi zaplatí.
- Armáda - tam je taky dost nadprůměrný plat a záleží na pozici.
- PČR - nástupní platy dost podprůměrné a na průměrný plat se dostanete po 10 letech služby, zase záleží na pozici.
- HZS - tady snad jejich plat nebude nikdo zpochybňovat
- Vězeňská služba a soudy - nadprůměrné platy, přesto podstav ve věznicích.
- Nakonec úředníci, tam je plat malý a průměrný plat mají jen vedoucí. Běžný plat úředníka je i s příplatky cca 30.000, stačí se podívat na stránky různých měst, jak nemůžou obsadit pozice.

Všechny vlády do současnosti jen počet úředníku zvyšoval. Současná vláda taky. Počet úředníků je odvozen od toho kolik spravují agent. Žádná vláda nesnížila agendy a jen to slibují. Současná vláda dokonce zřídila několik nových ministerstev.

Mě strašně vadí a politici to dělají záměrně, že když se mluví o státních zaměstnancích, tak se diskuze vždy zvrhne jen na úředníky a přitom je to ta menší skupina.

Pokud chceme kvalitní služby - Školství, medicínu, policii a HZS a i ty úředníky, tak si je musíme zaplatit.
Tady je strašné kolik lidí závidí platy státním zaměstnancům a přitom nerozlišují profese.
Pokud by chtěl být stát spravedliví, tak by zveřejňoval průměrné platy dle profese a to by se pak někteří divili, jak jsou někde platy malé.

Jinak ten průměr je strašně zavádějící - Když já sním celé kuře a kolega žádné, tak v průměru jsme každý snědly 1/2 kuřete a tak se proto zveřejňuje průměrný plat všech státních zaměstnanců od uklizečky, kuchařky až po špičkového chirurga dohromady.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

Redneck píše: 06.08.2022 13:24 Globalizmus je slepá ulička vývoje, nepotřebuju brambory z Francie a Izraele, vepřové ze Španělska, máslo a sýry z Polska. Všechny základní komodity by měli být z lokálních zdrojů. Nebavím se samozřejmě o exkluzivních potravinách typu víno, jižní ovoce atd...
Tak globalismus neni o nicem jinem nez o vyuzivani zdroju tam, kde jsou nejlevnejsi. S tim jde ruku v ruce logistika (ktera od doby covidove dostava naprdel). Pohadka o svobodnem pohybu lidi,zbozi a penez je pohadka pro naivky. Auta z japonska jsou zatizena clem a ekonormami, abychom si ochranili domaci trh a prodavaly ty zazraky nemeckeho inzenyrstvi ale cesnek bude z ciny, protoze to je levnejsi a produkce cesneku nema tu evropskou pridanou hodnotu. Vsichni tak nejak tusi, ze lokalni produkce je ekokogictejsi, ale kdyz dojde na lamani chleba, tak pepik natoci jen svuj dieselovy zazrak, popojede 4 km k realmarketu a vse nakoupi na jednom miste. Bylo by totiz moc pracny jit k reznikovi a objet dve v okoli, aby dostal stejne potraviny. Stalo by to moc casu, ktery diky regalmarketum muze vyuzit efektivne, kreba cumenim na dekadentni serialy. U jidla ma nastesti clovek stale na vyber, muze obetovat trochu casu a penez a podporovat lokalni produkci i kdyz pak jidelnicek musi prizpusobit sezone. Treba u aut, a dalsiho zbozi s politicko ideologickym podtextem je to uz problem.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od proforma »

Ja samozrejme vim, ze statni sprava i profese statnich zamestnancu jsou obsazovany lidmi s VS a od toho se odviji jejich platy, proto jsem taky mluvila o % zvysovani, ne o absolutnich castkach. A fakt je ten, ze v poslednich letech dostali pridavano vic %, nez byla inflace i nez byl rust v soukrome sfere. Takze proto rikam, ze ted nemaji na dalsi zvysovani narok. A bez naroku jsou statni urednici, jejichz odbory ted vyhrozuji, ne vsichni statni zamestnanci. Protoze urednici nevytvareji zadne hodnoty, nepodili se na HDP, tak to proste je.

Lidi, naucte se cist...

Je-li rozpocet v problemech, stat MUSI zacit setrit a MUSI zacit u sebe. Neni normalni, aby vydej na statni zamestnance tvoril 1/3 statniho rozpoctu a mandatorni vydaje 90 %! Bude nutna hodne bolestiva systemova zmena - nejen vyse a sire soc. davek a duchodu, ale napr. i system jejich pridelovani, aby tam nebyl tak vysoky podil lidske prace. To je jedna z cest k uspore uredniku. Druhou je procisteni legislativy (na kazdou pitomost je dnes X desitek ouradu, kteri ji kontrolujou) a treti zjednoduseni procesu vc. skutecne digitalizace. Ale obavam se, ze prvnim krokem kohokoli k podobnym systemovym zmenam bude vytvoreni uradu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Redneck píše: 06.08.2022 13:24 Globalizmus je slepá ulička vývoje, nepotřebuju brambory z Francie a Izraele, vepřové ze Španělska, máslo a sýry z Polska. Všechny základní komodity by měli být z lokálních zdrojů. Nebavím se samozřejmě o exkluzivních potravinách typu víno, jižní ovoce atd...
Globalizmus za to nemůže. Může za to to největší svinstvo, které se nazývá DOTACE. Na to dojede napřed Evropa a následovat bude zbytek světa.
Zrovna jsem včera četl jak si šéf akce zelená úsporám pochvaloval obrovský zájem lidí na dotace na FV a TČ. Co proboha čekal když se rozdávají peníze?
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od JIP »

Souhlas. Dotace zrušit. Komplet. Všechny.

Dotace “do sportu” vůbec netřeba. Na moje sportování šla z téhle kapitoly rozpočtu nula.
Obhájitelné by byly prostředky s cílem zapojit do fyzických aktivit děti (ty obtloustlé hlavně), ale tam skončily možná drobáky (jetli vůbec něco,bo o ničem nevím).
Dotace do živočišné výroby jsou stejná “zhovadilost”.
Jak může stát nejlevnější rostlinné mléko 40,- a kravské 10,-?
Zajímavé je, že jinak velmi aktivní diskriminační ouřadové neřeší diskriminaci veganů a vegetariánů, kteří jsou nucení skrz daně platit utrpení zvířat a masové obžerství většiny.

“Řešení” v podobě dani z tučných jídel je stejné jako energo tarif pro chudé místo zrušení prodeje&nákupu elektřiny přes burzu.

Podmíněné dotace do naftovych aut (Francie) nebo na výměnu starých kotlů za plyn se zrušením těch starých…hrůza.

Dnes bohužel platí, že kdo nevyuživá veškerou podporu, tak okrádá sebe a rodinu.
Znám lidi (hlavně starší) co z principu do dotací nešli a koupili si nový kotel třídy 5 dávno z vlastních sami. Firma jej zapojila funkčně, ale špatně a po letech musí víc než stotisícové úpravy zase hradit sami, protože kotel je nový…
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Já mám FV bez dotací a všichni mi můžou ... Už před pár lety, po jedné nepříjemné zkušenosti, jsem se rozhodl, že do mého domu nevkročí noha úředníka tohoto státu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

Nejsi sám. FVE mám též bez dotací. Ostrovní.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Butch
Příspěvky: 764
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Butch »

Hohepa píše: 06.08.2022 14:09 To, že to s těmi Monopoly není až tak horké, dokazují po desítky let fungující vietnamské večerky :roll:
Vietnamskou pracku na peníze bych zrovna nedával jako příklad přizpůsobeni se trhu :rofl
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

drigon píše: 08.08.2022 8:23 Nejsi sám. FVE mám též bez dotací. Ostrovní.
Taky ostrov. S čezem nechci mít nic společnyho. Radši přebytky nechám na střeše než bych se podřídil jeho nesmyslným požadavkům.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Kopour »

Taky mám ostrov bez dotací a ve sklepě tunu baterií.Takže na střeše nezbude nic.E-On je stejná mrcha jako ČEZ.Hafo papírování a nesmí na to člověk sáhnout hodně let.O jejich podmínkách připojení ani rači nepíšu.Zase další peníze.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Právě mi přišel mailem dotazník na vyplnění na dotaci NZÚ protože mám objednané TČ vzduch-vzduch. Jakási firma která se specializuje na vyřizování dotací dostala kontakt na mě od firmy co mi ho bude montovat. Odpověď byla stručná - O dotaci nebudu žádat a podpis. Jsem zvědav jestli se ještě ozvou :-)
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Kopour »

Další sup v tom řetězci :shock:
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Jo. Je to jako rakovina. Dotace kurví celou společnost.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

To bych hned dal na UOOU, že firma předává mé osobní údaje jiné firmě bez mého souhlasu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_jla

Zapadni Tchaiwan je ponekud nervozni, neb mu klesaji celosvetove objednavky na vyrobu vseho, od paratek po raketoplany.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět