Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od proforma »

Mezirocni inflace za kveten = 16,0 %.

Mam dobry pocit z toho, ze se moje penize "investovane" do veci a technologii proti hotovosti a uctum zhodnotily :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

je to můj subjektivní názor na greendeal, který stavím na:
práci ve vývoji v automotive
technickém vzdělání, tudíž si o sobě myslím, že dokážu posoudit celou koncepci greendealu

a názor na rusko/saknce/energetiku na:
zahraničních médiích, překvapivě z většiny těch, které jsem do současnosti študoval pouze jako progresivistické plátky podle hesla poznej svého nepřítele - new york times, washington post, reuters, strana.ua, a pár dalších světových médií. Skvěle tahle média zprostředkovává vlk na bloku kosa nostra, vše tam je ozdrojovaný.

tohle na mne zkrátka dělá dojem, že v součanosti sankce rusku finančně neškodí. samozřejmě dlouhodobě ho budou bolet co se týče technologií, ale kde je poptávka tam je nabídka. ono mu je dodá turecko, irán, čína s přijatelným poplatkem za zpostředkování.

zajímavé články co sem si archivoval
https://www.reuters.com/markets/commodi ... 022-05-30/
https://www.spectator.co.uk/article/are ... sia-richer
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Redneck »

Aktuálně ve strojírenství - nejsou maziva, Paramo má výpadek, na ložiska se čeká cca 14 dní (vysokootáčková do vřetene frézky), není letecký dural....
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od proforma »

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/infla ... .seznam.cz

Ze mame infaci 16 %, uz vite. Uvnitr clanku hezky graf s vyvojem mesicni inflace.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Idaho
Příspěvky: 66
Registrován: 21.09.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Idaho »

Redneck píše: 10.06.2022 20:58 Aktuálně ve strojírenství - nejsou maziva, Paramo má výpadek,
Výroba v Kolíně je zrušena - a už nebude , končili k březnu, tam nejde o výpadek ale zrušení výroby. Stejně jako česká raf v Kralupech to vše přešlo pod Orlen a ten některé provozy zrušil.
Myslím ( ted už můj subjektivní názor ) v polsku orlen vyrábí levněji a nemá důvod zde držet výrobu dále.. otázka je co v těch podnicích bude vyrábět dále..
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

dokážete někdo přijít s důvodem, proč při takhle vysoké oficiální inflaci nadále zůstává koruna silná vůči dominantním měnám a neoslabuje a proč cena investičních kovů stagnuje? nejen u nás, ale i v USA, kde mají také rekordní inflaci od roku 1980
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Bakly1 »

řekl bych že koruna se drží zejména kvůli intervencím ČNB - prodávají devizy a nakupují korunu.
gonzo23
Příspěvky: 155
Registrován: 22.02.2012 17:22

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od gonzo23 »

Vliv na cenné kovy může mít obchodování s papírovým zlatem a stříbrem. Papírově se obchoduje daleko více zlata a stříbra, než kolik ho reálně je. A nepodceňovat touhu ubránit stávající systém inflačních peněz, který jim vyhovuje. Ale vlivů je určitě více. Na youtubku jsou dobrý videa od Golden Gate, před 8 dny přidali nové- Zlato, sazby a inflace.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

Je otázka zda o ty, z minulých krizi značně přepálené, drahé kovy teď mají lidé vůbec zájem. Drahé kovy se nakupovaly, když lidi věřili, že je to finanční krize a svět bude zanedlouho zase v pohodě. Ti, co měli nejakou finanční rezervu. Aby si ochránili úspory.

Teď víme, že to krize není finanční, ale zdrojová. A svět nějaký čas vůbec nebude v pohodě. Já například místo drahých kovů nakupuju potraviny, fve, vybavení domácnosti, provádím předtím odkládání údržbu, atd. Prostě reálné věci.

A taky jsem po předešlých krizich už finančně vyčerpaný.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

Vlk nedavno na kose hezky vypichl, ze se deje neco unikatniho. Presdilim graf zavislosti fyzickeho zlata na us inflaci. Vyslovil hypotezu, ze jde o manipulaci s cilem udrzet zlato dole a ze tato bublina jednou praskne. Mozne opravdu je, ze jak jde financne do tenkych, lide obecne resi prakticke veci nez investice.
Přílohy
vystrizek1-2.jpg
vystrizek1-2.jpg (47.33 KiB) Zobrazeno 2945 x
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

vrb píše: 12.06.2022 9:33 Teď víme, že to krize není finanční, ale zdrojová.
Může mi tohle někdo vysvětlit? Já jsem byl vždy rád že jsem z Ekonomie (jako předmětu) sotva prolezl a předpokládám, že mám asi víc technické myšlení, nežli ekonomické. Něco co bych rád vytáhl:
  • Nejsme se žádnou zemí ve válečném konfliktu (AFAIK).
  • Plyn, obzvláště teď v letním období je zcela marginální položkou pro provoz. Ok, některé průmyslové provozy mají plyn jako vstupní surovinu, ale teď v létě se dá nahradit (prostě není potřeba topit).
  • Rusko ani zdaleka není jediným vývozcem ropy. Ba naopak.
Výsledek je ten, že energie i přesto že nejsou vyráběné z plynu či ropy letí do nebes, ropné produkty jsou dvakrát a ne-li i třikrát dražší a vše co je na to nějakým způsobem navázané (zemědělstvím počínaje) zdražuje a roztáčí nezastavitelnou inflační spirálu. Já to fakt nechápu. Nic marginálního co by stálo za řeč se u nás víceméně nestalo a přesto krachují firmy a lidi se připravují na dobu kamennou. Co by se třeba stalo v případě:
  • By se zastavily naprosto všechny řeky tok? Hydroenergie má v některých zemích (třeba u sousedů) mnohem větší podíl na celkovém energetickém mixu než plyn a stejně tak je tomu i u nás. To by potom taky ceny všeho vytřelily do nebes?
  • By se něco stalo s cenama Uranu. Jaderné elektrárny mají mnohem větší podíl na celkévé výrobě elektrické energie, nežli plyn. Nedovedu si představit co by se stalo když bychom neměli čím zavézt jaderné reaktory (řekněme ne třeba u nás ale i po světě). Znovu ekonomický kolaps lusknutím prstu?
  • By země opravdu těžící ropu, tzn. země na Blízkém východě (OPEC?) přešly do válečného stavu a nemohly by vyvézt ani kapku ropy. To bychom mohli tady v Evropě znovu sedlat koníky a oprašovat koňmi tažené pluhy?
  • By nastal opravdu nějaký katastrofický scénář známí spíše ze sci-fi. Nějaké tornádové bouře po Evropě, zamoření velké části úrody a polí třeba řekněme v USA v důsledku jaderného konfliktu, Čína by přestala vyrábět zboží, atd. To bychom opravdu mohli vzít veškerou měnu a spláchnout ji do záchodu?
Prostě z mého pohledu se neděje nic tak významného co by ospravedlňovalo tak šílený nárust inflace. Teda pokud odpočtu zjevné monopoly a neustálé hrabání profitu na čemkoliv (a to blbým chlebem počínaje). Si třeba představte že by z nějakého důvodu byly nedostupné majoritní peerovací centra internetu nebo by byly znepřístupněny systémy majoritnách amerických platebních firem. A nebo by třeba došlo k přestřižení podmořského kabelu? Pak neprovedete jedinou bezkontaktní platbu a pak by jako nastalo co? Kompletní krach finančního systému? A to je mimochodemm stejně tak pravděpodobné, ne-li pravděpodobnější než Evropu postihne v budoucnosti pár suchých let s neúrodou.

Já prostě žádnou krizi zdrojů nepociťuju. Akorát nezastavitelnou krizi v honbě za profity.
gonzo23
Příspěvky: 155
Registrován: 22.02.2012 17:22

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od gonzo23 »

Mrkni na videa Juraje Karpiše na youtubku. Ideální poslouchat při domácích pracech, nebo na cestě. Dokáže vysvětlit jak to funguje i úplnému laikovi, jako jsem já. O inflaci mluvil už před několika lety a dává to smysl. A taky se to tak stalo. Covid i válka se využili k odvedení pozornosti a svedení viny, ale příčinou krize jsou špatné peníze a samozřejmě honba za ziskem. A ano, bez energie dle mého skončí civilizace, jak ji známe. Základem průmyslové revoluce jsou levné a dostupné energie.
Ty ekonomicky zaměřená videa a přednášky jsou super, člověk se dozví různé pohledy a zařídí se podle svého názoru. Škoda, že jsem je neobjevil dříve. Na zdravce jsme ekonomiku neměli. :sad
drigon
VIP
Příspěvky: 2948
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

Grunt píše: 12.06.2022 10:43
vrb píše: 12.06.2022 9:33 Teď víme, že to krize není finanční, ale zdrojová.
Může mi tohle někdo vysvětlit? Já jsem byl vždy rád že jsem z Ekonomie (jako předmětu) sotva prolezl a předpokládám, že mám asi víc technické myšlení, nežli ekonomické. Něco co bych rád vytáhl:
  • Nejsme se žádnou zemí ve válečném konfliktu (AFAIK).
  • Plyn, obzvláště teď v letním období je zcela marginální položkou pro provoz. Ok, některé průmyslové provozy mají plyn jako vstupní surovinu, ale teď v létě se dá nahradit (prostě není potřeba topit).
  • Rusko ani zdaleka není jediným vývozcem ropy. Ba naopak.
Výsledek je ten, že energie i přesto že nejsou vyráběné z plynu či ropy letí do nebes, ropné produkty jsou dvakrát a ne-li i třikrát dražší a vše co je na to nějakým způsobem navázané (zemědělstvím počínaje) zdražuje a roztáčí nezastavitelnou inflační spirálu. Já to fakt nechápu. Nic marginálního co by stálo za řeč se u nás víceméně nestalo a přesto krachují firmy a lidi se připravují na dobu kamennou. Co by se třeba stalo v případě:
  • By se zastavily naprosto všechny řeky tok? Hydroenergie má v některých zemích (třeba u sousedů) mnohem větší podíl na celkovém energetickém mixu než plyn a stejně tak je tomu i u nás. To by potom taky ceny všeho vytřelily do nebes?
  • By se něco stalo s cenama Uranu. Jaderné elektrárny mají mnohem větší podíl na celkévé výrobě elektrické energie, nežli plyn. Nedovedu si představit co by se stalo když bychom neměli čím zavézt jaderné reaktory (řekněme ne třeba u nás ale i po světě). Znovu ekonomický kolaps lusknutím prstu?
  • By země opravdu těžící ropu, tzn. země na Blízkém východě (OPEC?) přešly do válečného stavu a nemohly by vyvézt ani kapku ropy. To bychom mohli tady v Evropě znovu sedlat koníky a oprašovat koňmi tažené pluhy?
  • By nastal opravdu nějaký katastrofický scénář známí spíše ze sci-fi. Nějaké tornádové bouře po Evropě, zamoření velké části úrody a polí třeba řekněme v USA v důsledku jaderného konfliktu, Čína by přestala vyrábět zboží, atd. To bychom opravdu mohli vzít veškerou měnu a spláchnout ji do záchodu?
Prostě z mého pohledu se neděje nic tak významného co by ospravedlňovalo tak šílený nárust inflace. Teda pokud odpočtu zjevné monopoly a neustálé hrabání profitu na čemkoliv (a to blbým chlebem počínaje). Si třeba představte že by z nějakého důvodu byly nedostupné majoritní peerovací centra internetu nebo by byly znepřístupněny systémy majoritnách amerických platebních firem. A nebo by třeba došlo k přestřižení podmořského kabelu? Pak neprovedete jedinou bezkontaktní platbu a pak by jako nastalo co? Kompletní krach finančního systému? A to je mimochodemm stejně tak pravděpodobné, ne-li pravděpodobnější než Evropu postihne v budoucnosti pár suchých let s neúrodou.

Já prostě žádnou krizi zdrojů nepociťuju. Akorát nezastavitelnou krizi v honbě za profity.
Do určité, neli značné míry na tom budou mít vinu burzovní spekulanti. Na negativní zprávy reagují nákupy, či prodejem čímž v negativním smyslu násobí efekt dané zprávy.
Třeba u plynu, kterého je teď potřeba relativně málo bude problém v tom, že se používá jako palivo pro špičkové elektrárny na pokrytí výkonových špiček. (U nás sice potřebu krátkodobé výkonové špičky pokryjí Dlouhé Stráně, jenže v jiných státech tuto službu dělají plynové elektrárny). A jelikož se cena elektřiny určuje na burze v Lipsku platíme v podstatě cenu oněch plynových elektráren v cizině.
Protože pro určení ceny daného objemu elektřiny je důležitá cena závěrného, nebo li posledního nejdražšího zdroje elektřiny.
Příklad výpočtu jsem dával do "zombíků". Je to na straně 63. Co se stane s penězi taktéž.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Trace »

Jak říká gonzo. To co teď pociťujeme je následek znehodnocování měny které dělaly vlády celosvětově dlouhou dobu - až teď se naskytla událost na kterou se to dá svalit. Mimořádně komické je to v USA, kde veškeré zdražení všeho a nedostatek zboží (sunar atd) Bidenova administrace svaluje na válku v zemi, kterou většina amíků není schopna najít na mapě. To co tvrdí naše vlády je čistá lež a oni to dobře vědí.
By země opravdu těžící ropu, tzn. země na Blízkém východě (OPEC?) přešly do válečného stavu a nemohly by vyvézt ani kapku ropy. To bychom mohli tady v Evropě znovu sedlat koníky a oprašovat koňmi tažené pluhy?
Je pouze otázka času než se přesně toto stane - blízký východ je časovanou bombou z důvodů které jsem popsal v jiném vlákně. Proto zpřetrhat obchodní vazby s Rusy je pro Evropu sebevražedné, jelikož přijde čas kdy jim tu ropu z OPEC nikdo nedodá.

Imho je nejvyšší čas zvážit emigraci někam mimo EU (ideáně mimo celý Západ, který inflace a socializmus postupně sežere)
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Trace »

Jeden z mnoha důvodů vzniku inflace je ten, že (hlavně) západní vlády své včerejší dluhy platí penězi které natiskly dnes (a které mají díky tomu menší hodnotu). Je to svým způsobem účetní podvod - bohatství totiž vzniká prací a ne nějakým "kvantitativním uvolňováním" jak si myslí lidi co řídí centrální banky.

Inflace je do jisté míry záměrná, je tedy možné tvrdit, že se jí jentak nezbavíme.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

Drigon a ostatní: Ano Rusko a Německo na tom nehorázně vydělává.
Rusko záměrně a plánovaně. Zajímalo by mě jestli se Německo jen svezlo na své příležitosti nebo to nějak dopředu plánovali taky.
Je to jak píše Drigon cenu určuje nikoliv hlavní dodavatelské jádro, ale to navíc, co je / není zrovna potřeba. A trochu plynu navíc teď potřeba je.
Na druhou stranu - na začátku Covidu se během krátké doby dostala ceny ropy na nulu - bylo jí potřeba o trochu méně a o zbytek se postarala spekulace.

Ad nedostatek zdrojů:
Podívejte se, kolik stojí dřevěné brikety a jaké jsou dodací lhůty. Zajeďte do nejbližších uhelných skladů, že potřebujete pár metráků něčeho na topení - je tam všude vymeteno.
Litr stolního oleje na krámě stojí 90Kč. Předloni byl za 19,90 Kč. To je inflace 15% ???
Atlantiční rybáři nutně potřebují rostlinné oleje do rybích konzerv, když UA nesklidí a nevyveze slunečnice a řepku, nemůžou zpracovat úlovek ryb a my jsme přišli o jeden ze zdrojů potravy. Proto shánějí oleje kde se dá i za šílené ceny.

Příklad: Jdete v pátek do obchodu nakoupit chleba a rohlíky pro rodinu. Jeden stojí 3,20. mají poslednícvh 8 ks a půlku chleba. Vy potřebujete 20 rohlíků a bochník chleba k tomu. Prodavačka, vám řekne, že má vzadu ve skladu svoje, ale rohlík Vám prodá za 10Kč/ks a bochník chleba za stovku. Tak to vezmete, aby bylo o víkendu co jíst.
A v pondělí už stojí bochník chleba stovku a rohlík 10Kč. Když jsou to lidi ochotni platit, tak proč to za tu cenu neprodávat ?

Na laciné ( téměř zdarma ), energie z Ruska a UA jel doteď blahobyt celé Evropy a jídlo severní Afriky.
Putin to ví a když mu šlapali na krk, tak do toho všeho hodil vidle a válku jen tak šolíchá, abychom se tady z toho podělali. Prostě už řekl dost, a kašle na to. čeká, že buď přilezem po kolenou, nebo se s náma nebude vůbec bavit. Ví, že se tady sežereme mezi sebou.
Na ty energie jsou navázané ty soustavně vysmívané suroviny pro průmysl s nízkou přidanou hodnotou.
Hliník - Spousta energie na elektrolýzu. Potraviny - Hnojiva z plynu a nafta do strojů. Ocel - Uhlí - spousta energie. PHM do všech vozidel - zase ta ropa a energie. Uran stejně tak.
Tak si tady teď můžeme dělat tu vysokou přidanou hodnotu z čeho chceme.

Kde kdo, pohrdá obsluhou fekálu, dokud mu doma netečou splašky ze záchodu. Pak najednou je to jinak a shání se po něm a platí jak mourovatej.
Doteď se takto pohrdalo primárními odvětvími, těžba, zemědělství atd.

Grunt: Ano. Tvoje příklady prakticky znamenají konec civilizace a návrat do středověku když dobře, možná pravěk.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Argonaut »

Vypadá to, že když źa ruská paliva platíme přirážku ve výši 300-400%, pak to nejsou ruská paliva, a nebo to smývá pocit viny. Takové vykoupení. Ale tahle vláda fialového čehosi neřeší příčiny a tento stát se opravdu řítí k revoluci a ekonomickému kolapsu, který je vyvolán od začátku do konce uměle.

Můžou se ohánět tarify, dotacemi, čím chtějí, ale:
  • stát má jen to, co od občanů vybere, pokud chtějí dotovat 50 miliardami nějaké spotřebitele, musí to jiným spotřebitelům vzít, nebo se zadlužit
  • kdo nespotřebovává, ušetří dle vlády nejvíce a ještě dostane slevu, což je skvělá ukázka tautologie
  • vláda vůbec neřeší průmysl a od lidí v něm zaměstnaných berou daně
  • naprostá většina spotřeby plynu i ropy je v průmyslu, to je to, co nás všechny živí
Tak snad Fiala vyšle nejaké signály. Od posledního signálu, že ví, jak na inflaci, se jenom směju. Mimochodem, podobnou inflaci jako my má Rusko.

A těď pro zasmání:
Vláda Petra Fialy (ODS) chce podle Gazdíka občany motivovat k tomu, aby sami šetřili. Kdo opravdu bude šetřit, dosáhne podle člena vlády na nejvyšší slevy. Vláda hodlá tento tarif dotovat až 50 miliardami korun.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... vce-705281

Ze stránek statistického úřadu
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 16,0 %, což bylo o 1,8 procentního bodu více než v dubnu. Zrychlení1) meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst na 15,1 % z dubnového 10,7 %). Růst cen mouky zrychlil na 64,6 % (v dubnu 52,3 %), masa na 17,3 % (v dubnu 11,0 %), polotučného trvanlivého mléka na 42,1 % (v dubnu 31,3 %), vajec na 33,8 % (v dubnu 14,2 %) a másla na 51,9 % (v dubnu 31,6 %). V oddíle bydlení vzrostly především ceny zemního plynu o 49,2 % (v dubnu o 44,2 %) a tuhých paliv o 30,1 % (v dubnu o 24,1 %). V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny stravovacích služeb o 22,8 % (v dubnu o 19,5 %) a ubytovacích služeb o 18,1 % (v dubnu 14,4 %).
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy ... veten-2022
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Lyster »

vratnikp píše: 12.06.2022 6:45 dokážete někdo přijít s důvodem, proč při takhle vysoké oficiální inflaci nadále zůstává koruna silná vůči dominantním měnám a neoslabuje a proč cena investičních kovů stagnuje? nejen u nás, ale i v USA, kde mají také rekordní inflaci od roku 1980
Tak co jsem koukal na ceny zlata tak zrovna jen za včerejšek vyšplahla unce zlata z cca 44 500 Kč na 45 500 Kč. Takže stagnace bych tomu neříkal, spíš by mě zajímalo proč takový skok během jednoho dne. :?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Fabulous »

V rozmezí 2 - 4 tisíc Kč zlato kolísá běžně. Netřeba tomu věnovat pozornost.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od guntroll »

Ohledne kovu - jak se psalo vyse, diky virtualnimu obchodovani s "papirovymi" kontrakty, se redi cena a na grafu pak pro bezneho cloveka vypada "nezajimave", ale opet jak bylo receno - vypada to, ze je to ucel. Nebot :

1) velke fondy a banky samy kovy nakupuji a nepotrebuji, aby jim to masove vykupovali obycejni lide

2) fyzicky kov v drzeni lidi se blbe manipuluje, zabavuje, zdanuje a vubec kontroluje. Pro vlady i velke hrace je lepsi, kdyz maji lide prostredky na uctech a v ruznych produktech, mnohem lepe se na ne saha (viz polsko/madarsko po r. 2009).

Takze dokud budou moci, hra pojede a tech par uncicek ve forme malych nominaci k mani bude, dokud na burze bude posledni gram - aby si dav nevsiml ze neco nehraje.

Je to kazdeho volba, ale za mne - spis studujte fundamenty, informaci je plno - nejlepsi zdroje jsou primo od tezaru - jak na tom trh opravdu je. Kdo chce, at veri grafu. Ale realitu opravdu nezobrazuje, graf neodrazi realitu nabidky/poptavky, ale zbozne prani burz COMEX a LBMA - a nemalo velkych hracu uz nejakou dobu kupuje mimo burzu - napr. Samsung. Take bude zajimave sledovat, zda se s krachem krypt, nepresune zajem "gambleru" prave na kovy, pak by to melo velky spad. Vsak se podivejte jak je na tom nas trh - par desitek milionu vam staci na vykoupeni kazdeho gramu stribra od ceskych obchodniku. A vsadim se, ze do druheho dne by je nenaskladnili.
Odpovědět