Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Polská inflace v prosinci vzrostla na 8,6%, eurozóna na 5% (v listopadu to bylo Polsko 7,8%, Česko 6%, Maďarsko 7,4%, eurozona 4,9%). A ceny energií sice trochu klesly, ale pořád jsou na další roky u plynu asi 4x vyšší a u elektřiny asi 2x výše než před rokem. Pokud by ceny energií (po plynu a elektřině by následovalo i uhlí, dřevo a benzín) vzrostly obecně třeba na dvojnásobek, tak by to pro mnohé znamenalo výrazný dopad do životní úrovně (topení, doprava do zaměstnání, přeprava zboží...) a pak pravděpodobně i dopad sociální.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Montezuma »

Eurozóna má našlápnuto k Argentině nebo Venezuele, ekonomové před rozvolněním měnové politiky varují.

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_jla
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Rast inflacie pokracuje. Energie atakuju 30 %.

U nas (SK) to zaciatkom roka podla Eurostatu vystrelilo z 5.1 na 8.5 %.

https://ec.europa.eu/eurostat/documents ... -AP-EN.pdf
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od eotto »

Taku už se objevují první vlaštovky. V ulici (bytovky, paneláky - maloměsto) jsem roky nezaregistroval vybrané sklepy. Před vánoci u nás v bytovce boty z chodby fuč. Ze včera na dnešek vybrané sklepy v bytovce v ulici. Čekal jsem to, až s vyúčtováním za elektriku, plyn ....
"Mors certa hora incerta"
georgin
Příspěvky: 16
Registrován: 08.05.2016 21:29
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od georgin »

Když sleduji, co se poslední dobou kolem děje, znovu a znovu se mi vybavuje tahle knížka:

https://www.cbdb.cz/kniha-6667-bidne-roky-aftenlandet


Nedostatek surovin, úpadek služeb, morálky ... Takový pozvolný rozpad společnosti. Doporučuji i když je to trochu delší čtení.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Lednová meziroční inflace 9,9%.
Na ČNB znovu upravili ukazatel inflace na univerzální, dali pryč procenta na boku a pořád ponechali nahoře 2% inflační cíl. Tenhle ukazatel bude fungovat i kdyby to bylo 200%

https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=265116#p265116
Inflace_2022_01.jpg
Inflace_2022_01.jpg (9.36 KiB) Zobrazeno 2827 x
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od pekoz »

Bídné roky jsem si objednal a četl na ZVS.
Ale by mě vůbec nenapadlo že se na to v životě budu koukat skoro online.
Je to dobře napsáno. Takové velmi reálné SciFi.
P.S.
Na "rychlostní masáž" nebo jak to byl ten název si trochu vzpomínám :mrgreen:
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Zaměstnancům ČNB inflace vadit nemusí. Jejich mzdy rostou o inflaci + 2pb.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... zdy-188104
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Quido »

Sberbank CZ zažívá run na banku. Lidé hromadně ruší účty a vybírají hotovost.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Wdog »

Pokud jste někdo podnikatel a máte účet u Sberbank, tak hned obvolejte zákazníky, co vám dluží, aby vám do této banky už neplatili. Taky by tam ty peníze mohly na nějakou delší dobu zamrznout či vypařit se.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Teal'c »

Máte někdo tušení, jaký muze tohle celé mit dopad na hypotéky u Sberbank? Existuje riziko jejich okamžitého zesplatnení?
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Mate niekto info o razantnom chystanom zvysovani cien za PHM na cerpackach?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

xgordon: Ne, ale ta cena pozvolna stále stoupá a s tím jak letí nahoru cena za barel ropy se předpokládá, že zlevňovat to nebude. Tady vzali lidi útokem čerpačky s kanystrama. Já už je mám všechny doplna (Za téměř 37Kč/l) a jestli bude zítra čas (a stejná cena), tak asi vezmu něco do PETek.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Ja som dnes tankoval 100-oktanovy, za 1.775€. Mam doma 120L, tak nejak 2 mesiace prezijem. Dostali sa ku mne dnes nejake rumors, ze cena po vikende vystreli nad 2€.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Teal'c: Žádné zesplatnění hypoték nebude. Maximálně pokud by potřebovali peníze, tak je odprodají a budeš platit dál někomu jinému. Problém může nastat až při výroční obnově úrokové sazby, kdy by mohli stanovovat sazby vysoko, ale pak máš čas na řešení.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Serža »

Grunt píše: 25.02.2022 18:08 xgordon: Ne, ale ta cena pozvolna stále stoupá a s tím jak letí nahoru cena za barel ropy se předpokládá, že zlevňovat to nebude. Tady vzali lidi útokem čerpačky s kanystrama. Já už je mám všechny doplna (Za téměř 37Kč/l) a jestli bude zítra čas (a stejná cena), tak asi vezmu něco do PETek.
taky jsem včera doplnil zásoby...s mým nájezdem by mi to mělo tak na 2 měsíce stačit...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Wdog »

Teal'c píše: 25.02.2022 17:46 Máte někdo tušení, jaký muze tohle celé mit dopad na hypotéky u Sberbank? Existuje riziko jejich okamžitého zesplatnení?
Riziko zesplatnění úvěrů existuje, ale nebude to tak rychlé.
Pokud bude mít Sberbank (CZ) potíže, já myslím, že ano, tak nejprve nastoupí nucený správce z ČNB. Ten bude pokračovat v provozu, příp. něco prodá.
Banka buďte přežije, nebo vstoupí do likvidace a nebo do insolvence. Pak by nastalo zeplatnění úvěrů a jejich vymáhání.
Ale obecně pro banku i případného kupujícího aktiv (jiná banka) má větší cenu "živý" hypotéčník, kterého může dojit ještě dalších 20 let. Zesplatnění úvěru, zabavení a prodej baráku je jednak složité, a jednak na tom mohou i prodělat.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Teal'c »

Díky, já se ptám spíš pro zajímavost. Hypotéku mám naštěstí jinde, ale když jsem ji řešil s poradcem, tak pro nás byla Sberbank druhá možnost, jeslti se dobře pamatuju (kvůli nějakým naším specifickým podmínkám).
Snažím se získat představu, jaký dopad na nás můžou obecně různé druhy sankcí mít.
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od glock69 »

xgordon píše: 25.02.2022 17:51 Mate niekto info o razantnom chystanom zvysovani cien za PHM na cerpackach?
Pokud jsem cestou z práce dobře viděl, tak Natural už 39,70 😭... Skok skoro o 2 Kč?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Lyster »

Německo pomalu otáčí ohledně odstřižení Ruska od SWIFTu
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... u-40388427
Odpovědět