Budoucnost Visegrádské čtyřky

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Lyster »

Vstupme do Visegrádské skupiny, vyzval šéf rakouských Svobodných
https://www.novinky.cz/diskuse?id=45822 ... tionId=742

Sralbotka je samozřejmě proti. Jak já jsme na toho de..nta alergickej! :head
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Lyster »

Duda, Zeman a Kiska se na obrazu Visegrádské skupiny neshodnou
https://www.novinky.cz/finance/417553-k ... oboru.html

Komentář z fóra který se mi zdá dost výstižný: Laďa Mazůrek, Uherské Hradiště
Slováci, my už máme našeho Havla za sebou, vy toho dnešního vašeho Kisku teprve budete muset přetrpět!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Bill Masen »

Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Lyster »

Díky za opravu, nevim proč se tam vložilo to co se tam vložilo. Zapoměl jsem zkontrolovat. :(
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Lyster »

Visegrádská čtyřka sabotuje uprchlické kvóty, prohlásil řecký ministr
http://zpravy.idnes.cz/recky-ministr-kr ... anicni_mlb

A díky bohu za to!
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Rase »

Tady je pěkný obrázek rozdělení Evropy podle kulturních a historických tradic. Praha je pěkné centrum Evropy, minimálně tady té střední. I kdybysme vyškrtli Baltské státy (kvůli poloze) a švýcarsko (z politických důvodů). Tak přirozený stav by byl V8 ne současný koncept V4. Němci jsou momentálně hodně silní a dokáží fungovat samostatně, ale to je dost možná i případ Poláků, navíc by pěkně vyvažovali dominanci poláků (ve V4 zjevná). Politicky si teď Berlín s V4 nesedí, ale to je stav až posledního roku. Ekonomické a historické vazdy tady ale jsou a Německo do střední Evropy jasně zapadá. Bylo by docela logické, kdyby EU fungovala na základě těchto pěti bloků.
711439860014f8da139991e72fecdccf.jpg
711439860014f8da139991e72fecdccf.jpg (56.49 KiB) Zobrazeno 15947 x
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od K4cer »

S tím bych nesouhlasil, podle mě je Německo politicky a hlavně ekonomicky jednoznačně západní Evropa. V případné V8 by bylo daleko nejsilnějším hráčem a všechny malé krajiny by vycuclo jak moskyti křemenáče Billa, za úslužné asistence Polska, které jako obvykle podrží tomu kdo víc zaplatí.

---

Nevím jestli to dorazilo i k vám: rakouský ministr něčěho (tuším zahraničí?) řekl, že Evropa by se měla připravit na kolaps dohody o vracení migrantů s Tureckem, která má "vážné trhliny" (zdroj BBC). Vo vracení migráčků nejde, stejně se jich vrátilo zanedbatelný množství, ale EU je v patové situaci, jestli se bude štorcovat Erdoganovi, tak nám je sem Turecko nažene a to bude teprve zubařů...
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Nightmare »

Turecko začalo blokovat sociální sítě... Viva la EU, která by mu to měla zatrhnout anebo nastavit tenhle divný trend, protože to bude jedna z trhlinek, která by mohla protrhnout hráz EU. Takže V4 bude imho jedna z důležitých možností.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Rase »

K4cer:
díváš se na to moc pohledem nedávné doby. Vždyť minimálně do poloviny 19.století sme byli součást stejného středoevropského okruhu s německými státy a Rakouskem. Až sjednocením německa pod Pruskem, se tyto vazby rozpadly. Od této doby se Německo zaměřilo proti Francii (hlavnímu konkurentu na kontinentu), nebo jak dnes pro Francii (díky čemuž vznikla EU). Kulturně nám jsou ale Němci velice blízko, ne ti Němci pod taktovkou Pruska, ale myšleno Bavoři a Sasové. Je mi jasné, že dnes nemá, pro moderní Německo, naše střední evropa takový váznam jako dřív, už hrají jinou ligu, ale kdo ví co bude v budoucnu. To že si dnes kutí s Francouzi projekt EU, ještě neznamená, že tady bude třeba za 100 let. V současné době migrační krize, začínají mít Bavoři a Sasové podobně kritický pohled jako třeba Rakušané, což mi přijde zajimavé - já tady ty historické vazby vidím (styl myšlení atd.).
U V4 mi vadí Polsko právě z pohledu do budoucna. Přeci jen oni mají ambice být velkým evropským státem, důležitým politicky a ekonomicky. Hrát ligu jako Němci a Francouzi. To mi ale přijde nereálné a zbytečně můžou zatáhnout zbytek V4 do této hry, kdy budeme stát v koutě a koukat co to poláci dělají. Já vidím smysl spíš ve společnosti obdobných států:
ČR, SK, Maďaři, Slovinci, Rakušané a v podstatě i ti Chorvati. Takže taková V6 nebo-li spolek pohrobků R-U. Toto řešení by mi přišlo mnohem funkčnější a rovnější. Samozřejmě by to byl jen volný svazek bez většího významu, ale mohl by vystupovat v rámci EU jednotně - stejně jako dnes V4.
Naposledy upravil(a) Rase dne 08.11.2016 9:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od J-e-n-n-y »

K4cer: psali o tom tady https://m.novinky.cz/articleDetails?aId ... &sId=&mId=

No pokud se bude opakovat to co loni tak potěš! :-(
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od K4cer »

Rase: předesílám, že můj názor je pouze názorem laika, ač se snažím o co nejlepší všeobecný přehled.

Kulturněhistorické vazby vidím, ale obávám se že je to příliš málo. Od 19. století se spousta věcí změnila. Za jistých podmínek bych si to představit uměl, ale naráží to na spoustu komplikací.

Jiná by byla situace, pokud by došlo k rozpadu Německa na jednotlivý státy (což v horizontu generace není zas tak vyloučeno). Rakousko a Bavorsko jako součást EB (Evropský Blok), spolu s ČR, SR, Maďarskem, Slovinskem; možná Chorvatsko.
V dlouhodobější perspektivě myslím že máme dvě možnosti, vytvořit volný blok slovanských států v hranicích zhruba bývalé VS, a nebo vytvořit nějaký slepenec lavírující mezi oběma stranami, který ale bude vojensky i politicky slabý, se všemi následky. Islamizaci západu již nejde zastavit, a já ve vztahu k imigrantům daleko víc spoléhám na ruský samopaly, než na evropský dohody.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od mukl »

Tak to já zase zcela spoléhám na "Evropské hodnoty" :F - :clap , kterých si vy nevděčníci tak nevážíte :head
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od K4cer »

No, to Ti přeju hodně ůspěchů :rofl
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od malajizva »

mukle prosím můžeš krátce napsat, co vnímáš jako evropské hodnoty?
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od mukl »

No vtip je v tom, že co to ty mlhavé "Evropské hodnoty" jsou, netuší ani ti co se s nimi nejvíce ohání. Vzhledem k tomu, že Evropu krom antických ideálů humanismu, osvícenců a pokrokových revolucionářů, třeba... 2000 let nejvíc formovaly války, násilí, pogromy, trestné výpravy, neštěstí, hladomor a mor a ještě ke všemu neštovice..... Těmi "hodnotami" může být vlastně cokoliv :twisted:
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Bill Masen »

mukl píše:Tak to já zase zcela spoléhám na "Evropské hodnoty" :F - :clap , kterých si vy nevděčníci tak nevážíte :head
mukl píše:...Těmi "hodnotami" může být vlastně cokoliv.

Takže spoléháš na "cokoliv"? :shock:
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od mukl »

Pokud člověk na cokoliv "spoléhá". Může se dočkat jen zklamání....Třeba jako ta V4. Bylo by to krásné, jenže každá ze zemí má své ambice a vidí to jinak. V reálu nám to může jaksi - taksi fungovat jen s bratry Slováky. Poláci, ač tam mám řadu přátel a Polsko jako takové mám rád, se k nám nikdy, když došlo na lámání chleba nezachovali dobře a taky nic dobrého ve vztahu k nám do budoucna nelze čekat. Oni tady ve slezsku mají i nějaké územní nároky a nikdy na ně nezapoměli..... Maďaři, o těch ani radši nemluvím. ...Sympatický je odpor těchto zemí vůči nesmyslům z Bruselu, v tomhle můžeme V4 věřit, ale to je tak bohužel vše...
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Rase »

v tomto souhlasím s muklem. On ten koncept V4 byl oprášený a tak nějak funguje až teď. Původně vznikl jen jako projekt postkomunistických států střední Evropy, při jednání o vstupu do NATO (taková transformace části států bývalé VS do struktur NATO). Od té doby V4 nikdy nefungovala a její renesance přišla až teď - jen kvůli migrační krizi.
Co si budeme povídat, soužití mezi čechy, maďary a poláky* nefungovalo nikdy v historii. Nefungovalo za Rakouska-uherska, nefungovalo za přemyslovců a nefungovalo ani za habsburků (rakouská říše). Snad jen od napoleonských válek do roku 1866 (vzniku dualismu a R-U) a částečně za Jagelonců. Až, nebo pokud, opadne migrační krize, půjde V4 zase do kytek.
evropské hodnoty:
většinu historie Evropy by se snad dalo označit za období "válčících států", což přinášelo pokrok a rozvoj. To bude asi i jeden z důvodů, proč dneska Evropa stagnuje. Náboženství nebo hodnoty bych moc neřešil. Na pohanství bylo naroubované křesťanství (přeci jen původní blízkovýchodní podoba se musela nemálo upravit).

*a rakouskými němci
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Bill Masen »

mukl píše:Tak to já zase zcela spoléhám na "Evropské hodnoty"...
mukl píše:...Těmi "hodnotami" může být vlastně cokoliv.
mukl píše:Pokud člověk na cokoliv "spoléhá". Může se dočkat jen zklamání...
Já jen komentoval to, jak mukl každým dalším příspěvkem odporuje těm předchozím.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost Visegrádské čtyřky

Příspěvek od Fabulous »

Pokud vidím za textem smajlíka, správně předpokládám nadsázku a ironii. Ty ne?
Odpovědět