Trvalé bydlište

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od hipik86 »

Pánové, já nevím jak vy, ale já osobně plánuji, když už zmizet do "pustiny", úplně jiné prostory, než krásnou Šumavu, Adršpach nebo Prachovské skály. Já osobně, kdybych měl někde hledat skupinu partizánů, tak se první jdu mrknout zrovna do těchto překrásných míst. A jak řekl Milli, pokud se nebude skupina hýbat, tak je to jen otázka času..
Hali
Příspěvky: 20
Registrován: 24.08.2014 10:14
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Hali »

Ja priebezne riesim zabezpecnie tvaleho pobytu, ako aj zalozne miesto. Len si tiez neviem predstavit, ako bolo spomenute - nenapadny presun rodiny, hlavne s detmi.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Heike »

hipik86: Tady snad nikdo nepíše kam se bude dekovat, na to věřím iq místního osazenstva. Mě konkrétně zajímá názor na třeba skály, zda jsou jako lokalita podobné Šumavě. Jinak jsem myslel že jsem na Rozpadu, ne na Partyzánská skupina Rudý říjen. Osobně nevím co by tam partyzáni dělali, čí, pro koho a proč, a ani mě to nezajímá. Jinak Ostašsko a skály sloužily odnepaměti jako úkryt místním, třeba Drábské světničky. Partu blbců s tankem bych tam neskrýval, ale osamělý rozpadlík...
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od the.marek »

Já nechápu, že plochu a počet obyvatel naší krásné zemičky nevezmete prostě jako FAKT! a budete su tu pořád dohadovat, že v přírodě po průseru nepotkáte ani živáčka... To, že je každých pár kilometrů vesnice je prostě fakt, to, že je každých cca 15 - 20km městečko o 10 000 obyvatelích výše je prostě fakt! To, že z plochy ČR je pouze 33'% lesů (což je mimochodem těžký Evropský podprůměr) je fakt! Tak už se s tím proboha lidi smiřte, nejsmě žádná Skandinávie, Rusko, USA, nebo Aljaška, jsme srdce Evropy a jsme malý a kurevsky přelidněný! :-D. Na nějaké části Asie naštěstí nemáme, ale i tak.

Nehledě na to, že nechápu, jak si ten "únik do lesů" představujete. Postavit si někde tábor, chajdu, osadu apod. to se rovná víceméně vesnici, takže bude úplně jedno, jestli bude mezi stromama v lese, nebo standartně u lesa.
100% na ní do 14ti dnů někdo narazí.
Topení, kouř, zápach, zvuky, něco vás určitě prozradí a někdo na vás narazí.
Jestli si myslíte, že budete v lese lovit a žrát kořínky, jste dost naivní...
Stejně budete muset sem tam pro něco chca, nechca do civilizace, tím pádem, proč trvale trčet v lese. Z vašeho místa pobytu se po okolí stane veřejné tajemství.
Když budete neustále v pohybu, tak vás paradoxně asi nikdo vyloženě nenajde (s úmyslem najít vás), ale vy potkáte hodně takových výše zmiňovaných - ergo kladívko, nebudete neviditelní a nespozorováni.
Kočovný život po našich luzích a hájích také znamená skor onulová výbava alá mám jen to, co mám na zádech. To znamená, žádné pěstování a chování čehokoliv, takže kořínky a listí váš denní chleba (i když nevím co by jste chtěli uprostřed lesa pěstovat...)
Prostě na úniku do "divočiny" nevidím v našich podmínkách vůbec žádné výhody. Jo někde na Sibiři, Aljašce a podobných koutech přírody asi ano, protože strčíte do vody kaničku od bot a vytáhnete lososa a se zvěří je to tam taky jinačí,to samé s tím pěstováním, ale u nás...
Leda, že počítáte s nějakou brutální pandemií, která vyhubí 90% populace ČR a to pak ale nevidím zase důvod někam odcházet, když bude všude prázdno :-D
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Heike »

Milli psal: Šumava je moc studená, respektive její česká, severně orientovaná část, v srpnu jsou tam běžně ranní mrazíky, v zimě pak není mráz - 30 °C nic neobvyklého. Je tam krátká vegetační doba a to výrazně omezuje získávání potravy z přírodních zdrojů. Proto z hlediska dlouhodobého přežití nepovažuji prostor Šumavy za vhodný.............Mě zajímá, zda obdobně vidí výše zmíněné skalní labyrinty z hlediska klimatu, jako biotop. Toť k otázce. Topení, kouř, zápach-prozradit se na tomhle je docela ukázka amatérismu, nemyslíš? Jinak je mi jedno co frčí, zda Brdy nebo panelák s věžičkama osazený Danama. Věřím že pro městské lidi je pobyt v lese představou neustálého stresu, nepohodlí. Pro mě je představa pekla větší skrumáž lidí, ať už supermarket, nebo velká komunita...
Naposledy upravil(a) Heike dne 05.11.2014 21:47, celkem upraveno 1 x.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Hohepa »

marek :
krásně řečeno

Heike :
Osobně považuji obě varianty za protilehlé extrémy Survival v velkém městě vs. Survival o samotě v lese.
Menší spolupracující komunita cca 50 až 100 jedinců , to považuji za zlatou střední variantu
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Heike »

Hohepa: Každý má nějakou představu, prostředí kde se cítí dobře, variantu na co se chystá, protože to považuje za pravděpodobné. Navíc se třeba pohybuje pracovně, soukromně nebo i bydlí v určitých místech, a má proto zájem dozvědět se víc. Bydlet v Praze na jižním městě, asi by mě zajímalo přežití v komunitě v nějaké zástavbě, dělat třeba v penzionu o samotě(skoro) v Krkonoších nebo jinde, určitě bych nespěchal mezi lidi hledat vesnici, ale snažil se vyžít z okolí, aniž bych kopal zemljanky, zakládal chatičky. Pokud budu průvodce třeba v ...bunkru nebo hradu :D a budu mít výhodu znalosti lokality, těžko mě tu někdo přesvědčí že mám jít jinam. Každý ať se zajímá o to co mu je blízké. Spousta poskládaných komunit dojela na to, že se nenašel nikdo kdo by koupil hajzlpapír nebo zavřel slepice, každý chtěl batikovat a mlet. A pokud vidím své zařazení, nevím proč dělat na někoho, krom mé rodiny. Každý je nějak soběstačný, někdo víc, někdo míň. Jsou lidi co volají opraváře pro kapající kohoutek, neumí dát ani první pomoc, ani si dokonce uvařit. A pak je opačný extrém. Stačí si vzít, jak tráví kdo volný čas, někdo má rád společnost, někdo ne.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od the.marek »

Heike: Chápu, jak to myslíš, každý se zajímá o to co se ho týká, má svoji hlavu, svoje plány a ostatním je do toho buřt. Těžko se někdo bude zajímat o přežití na sídlišti, když je od něj na míle daleko, nikoho blízkého tam nemá a nespíš se tam nikdy nedostane (i když nikdy neříkej nikdy :devil ).

Ale ty nechápeš nás. My ti tohle nebereme, nehádáme se s tebou, že někdo má rad velkoměsta a někdo zase temné hvozdy, že někdo je ve městě neschopný a jiný se zase ani nevysere za stromem v přírodě. My jen argumentujeme a vyvracíme (alespoň z našeho pohledu) zjevné mýty a představy o scénáři alá "Hurá do lesa" ;-).
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Heike »

Ale chápu. Pro většinu lidí to je blbost. Ale zrovna u Milliho bych se nebál, nikdy jsem ho neviděl osobně, ale co o něm vím i virtuálně, co jsem četl...a zrovna názor takového člověka mě zajímá. Konkrétně zda vidí obdobně jako místo kde byl 20 let i místa která zajímají mě. Osobně nemám žádné iluze o mém přežití v lese, nerad bych se dožil toho, abych se s dětmi v horečkách a starší méně pohyblivou částí rodiny snažil přežít bez prostředků a lékařské péče, někde bez přístřešku a ohrožovaný kdejakým kontraktorem s 58kou. Ale než být poblíž ghetta menšiny(brzo většiny) kterou už nic nekrotí hurá do lesa...nikdy neříkej nikdy, to souhlasím. Ale jako nouzovka-se člověk může dostat skutečně kamkoliv. Kde tě kolaps zastihne-přirovnal bych to jako jízdě autem přes republiku po okreskách-najednou chcípne motor, a teď začneš teprve vidět místo které by jsi jinak projel naprosto jinýma očima. Teď, tady, jiná situace...proto osobně chci vědět o potenciálu všech míst, ať sídliště, bunkru nebo třeba skal...ty znám nejméně ze všech druhů prostředí.
Uživatelský avatar
obcanX
Příspěvky: 31
Registrován: 16.09.2014 0:17
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od obcanX »

Kazdym rokem absolvujeme jednu dovolenou cca 3 tydny v relativni divocine pod stanem s detmi, vareni jenom nad ohnem. A vsechno uplne v pohode, jenze... nikdo nepotrebuje doktora, mame plno jidla a nik nas neohrozuje.
Kdyz si predstavim takove stanovani pocas shtf ,,lije uz treti den, vsechno promoceny, vsem je zima, deti placou, vsichni hladovi a kazde sustnuti v krovi muze znamenat potulujici se tlupu homeless... proste takova predstava je hodne neprijemna.
Hlavne jak realne nakrmit zeny a deti v lese? Pokud mi je znamo tak v nasich podminkach, byli i partizani odkazani na zasobovani od lidi. A ted si zkusme predstavit rodinku ktera jeden den sedi pri tv v teple a basti pizzu s kolou a za par dni sedi hladova pod smrkem... jak takove lidi nakrmit?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Terminated Account »

Téma už mimo značky. Ale přidám pár svých postřehů.

- Milliho úhel pohledu na scénář "na cestě" chápu. Nicméně je to strategie, která se hodí jen do velmi málo scénářů. Popisovat metodicky, když-tak je téměř nemožné. Milli si je toho vědom a nepatří mezi lidi, co by měli v hlavě jednu strategii a zarytě na ni trvali.

- les dává šanci na přežití v určitých scénářích. Zdůrazňuji na přežití, nikoliv na žití. Ve většině scénářích bude les podstatně nebezpečnější místo, než stávající sídla a centra civilizace. Přežití v lese na jednom místě s rodinou je absolutně vyloučené. Rodina nemá kapacitu na to, držet hlídku, před bandity, vařit, prát, shánět jídlo, udržovat hygienu, sucho, teplo, čisto, čelit rozmarům přírody a psychicky takovou situaci unést dlouhodobě.

- život na cestě po svých v malé skupině, nebo jako jednotlivec, je absolutní mýtus. Existují jedinci, kteří to zvládnou, ale těch je jako bílých vran. Cesta musí mít nějaký cíl. Pro člověka unikajícího z podmínek, které nejsou pro život vhodné je to lokalita, kde budou podmínky lepší. Přesun sebou nese obrovské riziko.

- v "lese" a na samotách se budou dít ty nejhorší zvěrstva. Lze se spolehnout jen sám na sebe. I malá skupina držící při sobě, nemá na cestě šanci zajistit bezpečnost. Zvěrstva se většině magorů páchají bez zábran snadněji bez obecenstva.

- Zombii apokalypsa marketing není příručka ani návod pro přežití. Je to pohádka, která má za cíl vyrazit z lidí peníze za nesmysly, tím, že v nich vzbudí strach. Určité procento populace je na tuto masáž velmi citlivé.

- Další pohádka, která mě osobně vadí je šíření paniky z majitelů zbraní (majitel zbraně je aktivní střelec, který dělá díry do papíru nebo prach z asfaltu jako koníčka, relax a činnost, která jej duševně pozitivně obohatí. Majitel zbraně, pokud jej nedonutí agrese někoho jiného, nepůjde s nikým bojovat, protože to má v hlavě v pořádku. Drtivá většina lidí kteří aktivně střílí udělá vše pro to, aby se ozbrojenému konfliktu vyhnuly, protože "ví" a májí to v hlavě v pořádku.

Druhou skupinou jsou vlastníci zbraní, kteří mají zbraň z důvodů strach, nízkého sebevědomí, fetiše, či jiné úchylky. Tito převážně moc nestřílí a jen si promítají v hlavě akční scény. Z těchto je třeba mít jistou obavu, nicméně protože je podstatně více majitelů zbraní a vlastníků je menšina, nebudou mít pošuci těšící se na přestřelku valnou životnost. Někteří slušní zaplatí v případě kolapsu za jejich eliminaci a stabilizaci společnosti do jiné roviny cenu nejvyšší. Nicméně vyšinutí jedinci budou dočasný problém.

Mít zbraň a těšit se na přestřelku, kterou daný snílek samozřejmě v hlavě přežije, je stejné jako mít auto a těšit se na autonehodu, kterou v hlavě opět daný jedinec přežije. Něco je špatně v hlavě.

- "kontraktoři" - velmi rychle zahynou nebo, velmi rychle se z lesa vrátí či jim hrábne. Vojenský pohled je z výjimkou dlouhodobého působení jednotlivce v týlu nepřítele a některých speciálních úkolů pro potřeby přežití v přírodě absolutně nevhodný. Většina vojenských aplikací má souvislosti, které bez mašinerie armády absolutně nefungují. Platí to bez výjimky o všem - vybavení, oblečení, jídlo, atd. Použití v civilním survivalu něčeho z toho je možné, ale je třeba přemýšlet a vzít na paměť, že existují podstatně lepší možnosti, než nabízí armáda.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Joe Azbest »

O tom jestli zůstat na trvalé adrese nebo odejít se v tomto vlákně http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=52&t=2455 rozepsal štaflík a mě to definitivně přesvědčilo. Evropa opravdu není pustina. Jsem optimista a předpokládám, že rozpad bude postupný a důležité bude přežít do stabilizace nového systému, tam kde mám alespoň nějaké zázemí.
Moc se mi líbila štaflíkova věta, že líp se zvládne špatné počásí a zima ve stanu postaveném v obýváku v paneláku než v lese :)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Karlos »

Chlapy toto vlánko bylo založeno ne pro řešení zda zůstat doma nebo vyrazit do ulic (na to už tu vlákna jsou)... ale mělo poukázat na fakt že každý z nás má v občance jen jednu adresu trvalého pobytu a v jistých scénářích (pandemie, valečný stav...) může být problém přesunout se popř. setrvávat na místě které mám sice pro podobné situace připravené (chalupa se zásobami) ale nepočítal jsem s tím že někdo nařídí (a bude kontrolovat) zda jsem v obci místní či tam za dané situace nemám co pohledávat. Řešme zde tedy pouze tento případ a jak se na něj připravit (třeba nastíněné řešení že každý z manželů má bydliště jinde a v případě krize spoléhat na to že jsou manželé a nikdo rodinu nerozdělí, nebo mít připravené vyplněné papíry pro změnu bydliště s tím že ve "správnou chvíli" je odevzdám na úřadě čímž spustím proces...)

Připadne mi že se zde na fóru řešení čehokoliv často zvrtne do extrému... společnost, stát funguje a pak mávnutím proutku nefunguje, nic mezi tím, žádný mezistav, žádné přechodné období (které může trvat několik měsíců, i let). A přechodné nemusí nutně znamenat že pak už přijde hard PA, klidně může dojít k postupné stabilizaci a návratu do normálu (věřím že některé by to silně zklamalo, ale třeba já bych si nic nepřál více). Ono přechodné období a jak se v něm člověk zachová bude pro přežití možná zdaleka nejdůležitější...
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Joe Azbest »

Omlouvám se za odklonění od tématu. Nevěřím ale tomu, že stát bude mít prostředky aby zablokoval možnost odchodu a kontroloval trvalé bydliště. Dobře je to popsané v knize Smrt trávy, kdy hlavní hrdinové opouští na poslední chvíli uzavřené město. A kdo něco vyřizoval na úřadech, tak jistě ví jak rychle tam všechno funguje. Stát už v této době není schopen kontrolovat spoustu různých nařízení které vydává a stává se pomalu nefunkčním. Každopádně záleží na okolnostech a rychlosti rozpadu. Když bude pomalý tak bude na odjezd času dost, důležíté bude jen odhadnout správný okamžik. Pokud bude rychlý, bude mít armáda a policie bude jistě jiné starosti než chytat lidi odjíždějící z města.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Karlos »

Kdyz si zajdes zmenit bydliste tak obratem dostanes potvrzeni nahrazujici obcansky prukaz s platnosti 30 dni. Cimz jsi okamzite opravnen se presunout do mista sveho noveho trvaleho bydliste pokud to nejake narizeni bude vyzadovat... tak asi tak...
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od JirkaK »

Pokud stát zajistí dodávky vody, elektřiny, plynu a základních potravin, tak je ještě dobře a zůstávám v místě bydliště a nechytám na své zásoby. Pokud se stav zhorší a stát by tyto dodávky nebyl schopný zajistit, tak se ihned stěhuji na chatu, kde mám vodu a můžu si zatopit v kamnech. Jelikož bydlím ve městě, tak si nedovedu představit, jaká síla by dokázala udržet lidi teď v zimě doma, kde by neměli teplo, vodu a přísun potravin.
Osobně bych sem netahal roky 1939-1945. I když byla bída, tak lidé měli přísun základních potravin a hlavně se všude topilo dřevem a uhlím. V dnešní době, kdy je centrální vytápění a např. u mě, když nejde elektřina, tak mi nepůjde ani kotel na plyn, tak je to v podstatně jiná situace.
Doufám, že to nenastane, protože si nedokážu představit, co by dělala ta masa lidí ze sídliště - zima a hlad.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Karlos »

Naopak bych sem WW2 tahal, když to doženeme do extrému tak tam byly stovky a tisíce lidí drženy v koncentrácích, věděli že je nic než smrt nečeká... a přesto na zajištění "pořádku" stačilo pár vojáků se samopaly. Ne jinak tomu bude pokud bude vyhlášen vyjimečný stav ale zároveň ještě stát jako takový bude fungovat, konec konců armáda je tu mimo jiné právě od toho a je na to cvičena, organizována, vybavena, stejně tak policie. Ze začátku na udržení pořádku bude stačit jen pouhá přítomnost armády...

Jde o situace kdy TY už víš (jsi přesvědčen) že za pár dní je tu průser jako hrom (třeba reinkarnace varioly a začátek jejího šíření geometrickou řadou), ale stát zatím zareagoval pouze zákazem cestování a nařízením zdržovat se v místě bydliště, plus třeba zákaz vycházení v noci... elektřina, voda, plyn stále jde... ještě pár dní, týdnů... ještě podotknu že vůbec nemusí jít o celou ČR, třeba z počátku jen o jeden kraj, okres, velké město... ale jak na svini je to tvé město :twisted:

V takovém případě po uplynutí oněch pár dnů bude naděje na přežití někde na vesnici kde máš chalupu, studnu, dřevo, nějaké zásoby... podstatně větší než ve městě (je možné že tam už tou dobou bude armáda nucena k udržení pořádku střílet ostrýma). Jenže v možnosti přesunout se "zavčas" na chalupu ti bude v kritické době bránit právě tvá občanka... a přitom stačilo vyplnit ty správné formuláře, mít v ruce kupní smlouvu k chalupě, rodné listy...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od kregan »

MacGyver: vidim to podobně :yes

Heike: Výraznější vlastní zkušenost nemám. Z historického hlediska (tedy léty osvědčené modely) se lidé chodili ze svého "trvalého bydliště" schovat do skalních měst po dobu rabující armády v okolí, všechno potřebné (jídlo atd.) si vzali s sebou a moc na sebe neupozorňovali.
Do lokalit typu Šumava začali lidi pronikat spíš za obživou a např. dělníci při pálení dřevěného uhlí tam dokázali dlouhodobě fungovat za drobného lovu a sběru plodů. Na nějaké masové ukrývání civilního obyvatelstva v lesích jsem zatím nenarazil.

Občas se i v Čechách objeví případ někoho, kdo žil v lesích naprosto soběstačně bez kontaktu s civilizací - takže teoreticky to možné je. V případě Šumavy se jde určitě zašít tak, že tě neobjeví ani aktivně hledající (i když neznám všechny moderní technické prostředky pátrání a je možný že už to tak jednoduchý nebude). Nevýhodou může být blízkost státní hranice a její možné zvýšené střežení.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Dagobert »

JirkaK píše:Pokud stát zajistí dodávky vody, elektřiny, plynu a základních potravin, tak je ještě dobře a zůstávám v místě bydliště a nechytám na své zásoby....
Při rozboru nedávného malého pražského blackoutu se mimo jiné rozebíralo, jak by to bylo při totálním blackoutu a nakolik je pražská záchranná síť schopna poskytnout základní věci. Závěr: není. Třeba pitnou vodu jsou schopni zajistit jen pro tuším třetinu lidí.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Trvalé bydlište

Příspěvek od Heike »

Dovedu li myšlenku do extrému, v koncentrácích se lidé hlídali sami. Stačilo rozdělit funkce, písaři, kápové, staršinové, každý za něco zodpovídal a oddaloval v rámci dnů svou likvidaci. Dozorců bylo skutečně minimum, většina v administrativě a logistice-kontrola transportů, zlata, majetku..Kregan: Díky za zajímavou odpověď, co jsme zatím poznal, většina lidí žijící v lese byla buď duševně a pak i fyzicky pošozená-např. problémy s dluhy, později se přidaly zdravotní problémy z podvýživy a podchlazení, ti co se skrývali úspěšně využívali např. vloupání do chatových osad, resp. se nechali načerno zaměstnat někde třeba v rámci kempu či penzionu na polosamotě za stravu, ale to není případ rozpadu. Do skal se tu lidé chodili skrývat, s jedním problémem-pokud tam neodešli skutečně všichni, bylo riziko prozrazení od těch co byli chyceni. Nedávno na Ostaši našli ve stromu vrostlý klín s vlasy z roku 1421, kdy byli zmasakrováni obyvatelé okolí co se tam uchýlili. Taková OT perlička. Můžeme dát debatu přes SZ, něco bylo využití skal za WW2, werwolfové a tak, něco pátrání třeba po ztracených lidech, co ani s moderní technikou a rojnicemi nedávno nenašli, jiná věc jsou fotopasti...
Odpovědět