Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od PIPboy »

Na tento problém narazil nejeden rozpadlík. Kdo má v rodině právo veta o kterém se nediskutuje, ten je docela v pohodě. Ne tak ostatní kteří potřebují souhlas manželky ( tchýně :-) ) ke koupi věcí. Přátele také není možné přesvědčovat silou. Stejně nakonec všichni budou tlouct na dveře vašeho krytu a v rámci rodinných pout, lásky, přátelství a jánevímčehoještě se budou dožadovat vstupu.
Strategie prepperů, kteří si myslí že se s manželkou a dvěmi dětmi posadí na hromadu nasyslených zásob a budou v pohodě, je nebezpečně naivní. V tèžké době je každá pomocná ruka (svírající zbraň) užitečná. Jen je řeba se důrazně vyvarovat přijetí problematických a konfliktních osob do komunity (byť příbuzných). Tolik k úvodu.

Přiznám se, že já už z toho začínám být zoufalý. Sice s širší rodinou mám výborné vztahy, ale přesvědčit je k investicím aspoň do základních zásob a vybavení se zdá být nemožné. Všichni si naivně myslì, že současný životní styl si udrží napořád. Nebyla jim dostatečným varováním válka v jugoslávii, ani začátek krize 2008, dokonce ani zoufalá situace Řecka, které ekonomičtí jestřábi trhají na kusy a další evropské země budou následovar (zvlášť pokud bude přkjata transatlantická dohoda). Ignorovat skutečnost, že v zemi vzdálené od našich hranic pouhých 400 km (!!) zuří krvavá občanská válka je naivita hraničící s blbostí adepta na darwinovu cenu. K tomu už není co dodat.

Nepomáhá ani, že jim občas pošlu varovný článek z poměrně seriozního nezávislého média nebo od uznávaného publicisty. Raději věří té uklidňující propagandě z prolhaných oficiálních médií. Fakt nevím jak s nimi pohnout. Navíc nejsem tak bohatý abych zařídil zásoby a vybavení pro všechny a jen jim v době PA řekl pojďte dál, už to tu na vás všechno čeká, rád vás tu vidím i když jste přišli s holými zadky a bez jediné koruny a vůbec mi nevadí, že jste poslední penìze utratili za dovolenou u moře a nenechali jste si žádnou finanční rezervu. Takhle to opravdu nepůjde.

Můžete někdo poradit co s tím (s nimi)? Určitě nejsem sám, kdo tenhle problém řeší. A času mnoho nezbývá.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Joezbrna »

A je nutné přípravy prezentovat jako přípravy na apokalypsu, válku apod.?
Děti jde tahat na vandry, naučit je vařit na ohni, hledat potravu v přírodě, spát na sněhu, střílet vzduchovkou, lukem, malorážkou, pistolí, skrývat tábořiště (cvičně třeba v národním parku), ...
Nákup zásob trvanlivých potravin a kvalitního vybavení pro pobyt venku při pravidelném ježdění ven taky dává smysl.
Co konkrétně chceš mít připraveno a nejde to nacvičit nebo nakoupit jako "civilní" záležitost?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Fabulous »

Nerad bych se mýlil, ale podobné vlákno zde již je?
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Skalik »

Fabulous píše:Nerad bych se mýlil, ale podobné vlákno zde již je?

Jo je probíralo se tam hlavně to, že jeden z partnerů se o rozpad a s tím související nezajímá. Avšak úvodní příspěvek určitě nebyl z 2/3 tvořen blbejma kecama o médiích, krizích a dovolenejch. Aneb máme kryt, ale moře děcka ještě neviděli. :lol:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Terminated Account »

Někoho o něčem přesvědčovat je ta nejhorší možnost na světě ať už se jedná o cokoliv. Není lepší ukázat možnosti, ať si každý vybere co je mu libo?

Pár lidí, zde zná osobně nejednoho člověka, kterému obavy o budoucnost přerostly přes hlavu a prakticky mu zničily život. Hodně lidí, kteří již překročili určitou hranici, žije už nyní v rozpadu a nemá k tomu jediný racionální důvod. Jestli se konec světa nedostaví, vyřídí je to už úplně.

Rozpad se poměrně hodně vymezuje, vůdčí extrémním alternativním způsobům života, fundamentálnímu prepperství, sektářství atd. Zdravá hranice je pro každého jinde, ale duch hesla "Buďme připraveni na nejhorší, ale očekávejme nejlepší!" by mělo být tesáno do kamene. Všude kolem je mrtě rozpadlíků a ani o tom neví. Moje babička strčí do kapsy mnohé nebezpečné mladé hochy vyskytující se na tomto fóru. Vím ale, že počáteční panika mnohých panelákových lidí, kterým život trošku vybočí ze stereotypu a nachystá jim překvapení, je v konfrontaci s touto neznámou realitou obrovská.

Osobně si myslím, že je celkem jedno, jaký má kdo pozemek, jestli má třicet nebo tři sta konzerv. Důležitější je jak umí žít sám se sebou a s okolím. Proroků, mesiášů a jiných bláznů je až příliš. Osobně se k nim řadit nehodlám.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Kapo »

Pripravit sa treba hlavne v hlave. Naškrečkovať zásoby a zakopať sa pod zem do betónu je typická predstava prípravy každého typického občana konzumnej spoločnosti.

Avšak o zásoby prídeš, ani nevieš ako, možno sa k nim ani nedostaneš. A na kolko si naškrečkuješ? Na týždeň? mesiac? rok? A čo potom?

Vedomosti by nám mali pomôc prežiť spolahlivejšie, ako dáka tuna paštik a suchárov. Preto treba sysliť radšej tlačené knihy, dokumenty skúsenosti. Staré preperské porekadlo vraví: Lepší návod v hrsti, ako bunker na streche....či tak dáko.
A ako spomínali chlapci, rodinu brať na dovolenku na čundre, na chatu, v lete v zime, nech má horská služba v tatrách stále čo robiť :D
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od PIPboy »

Tak samozřejmě jsem už byl upozorněn, že mi z toho může hrábnout a jsem si toho rizika vědom. Komické ovšem je, že mi tohle většinou říkají známí, kteří žijí ze dne na den, na účtu žádné finanční rezervy, nepatří jim ani psí bouda natož nějaký pozemek, bydlí v drahém podnájmu, zbytek výplaty utratí za blbosti a kdyby je vyhodili z práce (smlouvu mají samozřejmě na rok) tak jsou do týdne na ulici. Ještě před pár lety jsem je přesvědčoval, že je lepší po vyhození z práce jít do vlatní malé chalupy 20 km za městem, než zůstat ve městě pod mostem. Marně. Opravdu nevím, jaký by ještě argument, když pár stovek kilometrů odtud zuří válka a v jižní evropě ekonomicky kolabuje jeden stát za druhým.

Úplněně nejhorší jsou v tomto pražáci a obyvatelé velkých měst, s tím souhlasím.

Ukázat možnosti a nechat je vybrat je samozřejmě to nejlepší. V praxi to ale vidí tak, že jedna možnost je městský pohodlný život v přepychu jako z reklamy a druhá možnost nepohodlné uskromňování a utrácení peněz za zásoby a výbavu pro spartánský život místo za radovánky. Jediná možnost, jak jim ukázat druhou stranu mince by byl poznávací zájezd za krásami Sýrie nebo východní ukrajiny. A to je skoro neproveditelné a krajně riskantní. Tak co s tím?

Myslím, že dnes je stejně nebezpečné být členem "Pštrosí" sekty strkačů hlavy do písku v domnění, že to co nevidím jednoduše neexistuje jako členem nějaké apokalyptické sekty Soudného dne. Hranice toho, co je normální a rozumné zabezpečení před rizikem je opravdu značně pohyblivá v čase. Teď se ale pohybuje bohužel směrem k rozpadlickému přístupu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hohepa »

Tak bacha kámo.
Jak jsi přišel na to, že nejhorší jsou pražáci co ? :punch

Ano pražáci jsou na tom nejhůř z hlediska podmínek, ale to neznamená, že jsou nejhorší.
To co popisuješ je většinou střední managmet ve věku do cca 30 let, náplava co nemůže vesnici ani cejtit neb jako malý museli s hospodářstvím pomáhat. Tak zdrhli do města sedí v kanceláři , berou prachy za nesmyslnou a nepotřebnou "práci" a jsou šťastní jak blechy, že nemusí makat. A ti co na venkově zůstali, jsou pro ně blbý vidláci co jim kouká sláma z bot.
Zažil jsem jich už docela dost.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Terminated Account »

Pražáci só v pohodě. Trpaslíci só daleko horší.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hohepa »

:hand
Ale zpátky k tématu.
Jak přesvědčit rodinu ?
Stačí půl roku nepřinést domů výplatu.

Bývalý kolega dělal na švarce (OSVČ) a zůstal půl roku marod s malým děckem a manželkou na mateřský.
Kdyby ho jeho brácha finančně nepodpořil, tak by snad umřeli hlady.

No ale jaká je to teď rozpadlická rodina :yes a ani o tom neví.

Jednou vidět je lepší, než to stokrát slyšet
a jednou zažít je stokrát lepší, než celej Hollywood s celou postapo kinematografií.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od viktor »

ber to jako druh sportu, jinak se z toho zblaznis...rodinu moc nepresvedcis, sice co mam zpravy tak poptavka po ukrytech je spise od manzelek nez od muzu, ale radeji utecou myslenkama jinam nez ze bude hodne spatne, deti jsou na ipodech a jine virtualni realite, nemas sanci. 90% kluku vyradej pro needostatecnou fyzicku kondici a psychicku odolnost pro prijimackach k policii a army. A ty by sis chtel z nich udelat experta na preziti. Nemas vubec sanci. Navic skutecne delat zasoby na dlouhodobe preziti, ruzna nouzova zavazadla atd nevim jestli to ma smysl. Myslim ze nejvice lidi tady na foru to bere jako druh zabavy, nez aby to brali vazne. Uvedomit si skutecne vaznou hrozbu a nebo si na ni jen hrat je hodne velkej rozdil..
viktor
Uživatelský avatar
Prepper Tom
Příspěvky: 9
Registrován: 06.08.2014 22:50
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Prepper Tom »

Každý má své vlastní motivy, zastává jiné hodnoty a budou pro něho důležité jiné argumenty. Zásadní asi je – vynaložit svou osobní energii a rozpadlické či prepperské „salvátorství“ jen tam, kde je to důležité, resp. pouze na nejužší rodinu a případně velmi spolehlivou okolní komunitu (tady např. aby soused měl svoje dřevo a vodu, aby netoužil po mojí…)
Já jsem se z toho snažil udělat především „hru“:
- manželka: užívám si luxusu, že mám bystrou a chápavou ženu. Ne, že by hned se vším souhlasila, ale čte a věcem rozumí. Takže zde zafungovala diskuse a nasměrování na zdroje a články mimo masová media a là Ordinace v růžové zahradě na Nově. Teď už sama kouká a přemýšlí i o zprávách Alexe Jonese na infowar.com :shock:
- dcerky studentky: tady se nám společně povedla „hra“ na samo-produkci téměř čehokoliv. Předplatil sem jim pár časáků o byliknách, vaření a zavařování. Tolik zavařenin, nasušených a zmražených věcí jsme dlouho neměli. Naštěstí doma dělané „švédské kapky“ zplesnivěly a u domácí ořechovice jsem je musel brzdit.
- syn (10): to mám největší radost. I když generační rozdíly byly a jsou a pro děcka je styl rodičů mnohdy nepochopitelný a nepřijatelný – z pohledu rozpadlictví je opravdu varovné, když si většina dětí vystačí s mobilem a tabletem... (no řekl bych, že s touhle výbavou by se venku nevyspali, bažanta neulovili a oheň nerozdělali). Tedy, synek do 8. narozenin dostával lego, předminule dostal celtu, dýmovnici, sekyrku, dali jsme ho na skauta, jezdíme na čundry a hlavně – ke všemu co dělám ho beru, ať vidí „co/proč/jak“ :x . Nedávno mne moc potěšil, když jsem mu říkal, ať některé věci klukům ve škole o rozpadlictví něříká, stroze a pragmaticky odvětil „... tati, to ani nemá cenu, oni by to stejně nepochopili…“
- rodiče: tím netrápím a bude-li třeba, postarám se
- vybraní sousedé-kamarádi/spolužáci: tak tady jsem byl, musím říct, několikrát za opravdového blázna  Nicméně, promysleli to, doma si udělali pořádek, uklidili sklep, nyní některé věci řešíme a např. nakupujeme společně.
- švára: vtáhnul jsem ho přes zbroják a vybavení arzenálu rozpadlíka + jeho rodiče bydlí na statku a aniž to tak berou, jsou to 110% rozpadlíci už dlouhé desítky let :clap . Přemýšlím, že místo toho si od nich brát med se naučím včelařit.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od drigon »

Ne nadarmo se říká: Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. A to platí v rodině i v okolí.
Se sousedem jsme se jednou bavili o tom, co kdyby se situace zhoršila. Došli jsme k závěru, že nejlepší je mít vlastní barák se zahrádkou. Spousta věcí se tam dá vypěstovat. Věci děláme tak, aby byly co nejpevnější (malá potřeba následné údržby). S kým však leckdy vedu dohady je vlastní matka, která mi v nestřežené chvíli (byl jsem v práci) kompletně vyházela a spálila veškeré návody a zápisky. Když jsem jí to vyčetl tak mi řekla že ji nějaké popsané papíry nezajímají a ať se co mne to napadá ji kvůli pár papírkům rušit u ordinace v růžovém oparu. I když pak časem nějaké věci pochopila (prezentoval jsem to jako možnou další ekonomickou krizi s inflací - následek situace na ukrajině a embarg). Tak už mi do toho alespoň nezasahuje a sama začala aktivně v některých věcech spolupracovat. Zbytek rodiny nemá cenu řešit - zahrádku zrušili, dali tam bazén a jezdí po světě. Navíc jsou skoro uprostřed velkého města, asi kilometr od velké rafinerie. A veliké panelákové sídliště tak 30 metrů od baráku. Mají svůj styl a nenechají se vyrušovat. Inu, uvidíme jak dlouho jim to vydrží. S pozdravem M.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od JirkaK »

Ahoj,
manželka také není příznivcem a nejradši má seriály Ulice, Ordinaci atd. Jinak mám dvě dcery. Můj názor, ale respektuje a v pořizování zásob mi nebrání. Jinak bydlím v RD a v případě mohu na zahradu, kde mám chatu - voda i topení soběstačné. V RD mám ve sklepě místnost, kde jsem postupně nashromáždil všemožné zásoby - konzervy, rýže, těstoviny atd. - 3 měsíce na pohodu s omezením na půl roku, zavaření nepočítám. Jediná podmínka manželky k mému hromadění byla, že nejsme tak bohatí, aby se věci následně vyhazovali.
Vše vedu v programu Excel a potraviny pravidelně točím.

Pokud rodina uvidí, že nevyhazuješ peníze jen tak z okna, tak si časem zvyknou. Příbuzné nepřesvědčuj, protože Tě budou mít jen za blázna. I když není manžela příznivcem, tak všichni vědí, že o tom, že máme zásoby, se nikomu neříká a je to rodinné tajemství. Pokud by se něco stalo, tak bych byl nerad, aby se všichni co se mi ze začátku smáli pro mé názory, dožadovali, abych se s nimi dělil o potraviny. Takže když se něco semele, budu se chovat jak ostatní - naříkat a potají zásoby ujídat. :lol:

Pokud by situace byla horší než např. v Argentíně, tak na to se moc nedá připravit - viz. Ukrajina
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Joezbrna »

Jo, to je moudré a prozíravé. Zásoby ve sklepě. A pak uděláš takovou blbost, jako že se tím pochlubíš veřejně na internetu. Tak zatím pá, a počítej s návštěvou :twisted:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Terminated Account »

Trochu jsem to tady "zcenzuroval". Vysvětlím když tak dotčeným v SZ. :hand
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od K4cer »

Ale vony to nejsou nutně přípravy na rozpad přece!

Pokud to budete prezentovat před "civilistama" jako přípravy na jadrovou válku, tak vás pochopitelně budou mít za pošuka, a já s nima souhlasím. Průser nemusí bejt nutně mega, aby měl nepříjemný dopady. Účelem je zabezpečit život a fungování jednotky (pro ůčely této diskuse rodiny) za jiných než ideálních okolností, přeloženo když se něco vysere.

Na otázku "co když sem padne atomová bomba" (kterou samozřejmě občas dostávám), se dá odpovědět jedině "už nic :lol: "
Ale co když... prostě nepůjde večer elektřina? napadne půlmetru sněhu? nenastartuju páč sem osel a nechal jsem zaplý světla? co když ten plyn opravdu zavřou? co když mě zítra vyhoděj z práce a nebudu mít za co žít?
SVěří vaše polovička vaše děti, které je potřeba vyzvednout ze školy, nepodložené jistotě, že se nic z toho nestane, protože se to stát prostě nemůže? Nebo jejich zdraví prohlášení euroůřednice, která tvrdí že plyn nezavřou, protože se to přece nikdy předtím nestalo? Záručním listem od sporáku který se právě porouchal, je nenakrmíte.
Začít je potřeba s průsery malými a reálnými, které nepřinutí ostatní k ťukání na čelo, ale které jsou i pro zhýčkaného civilistu v oblasti "možné"; a až po úspěšném završení příprav na tyto, je možné salámovým zpúsobem pokračovat do dalších levelů.
Každej příčetnej člověk musí uznat, že odpovědná hlava rodiny má starost o to, co se stane, když něco nevyjde tak jak by mělo, tedy že tu odpovědnost nese, a nespoléhá slepě na to, že silničáři vždy odhrnou, policajti budou vždy na dosah, a kamarád který MÁ lano a kabely, bude vždy na telefonu.
To, co tady v poloutajení nacvičujeme, není totiž (do určité úrovně) nic jiného než zdravej selskej rozum, kterej jsme s nástupem ultrakonzumní společnosti jaksi pozbyli. Naše babičky by obavami neusnuli, kdyby neměli ve spíži na týden žrádlo, v šuplíku sirky a svíčky, a v kůlně kupičku dříví - a na dva západy zamčeno - a proč? Protože dobře věděli, že konečná odpovědnost leží na nich, a nevěřili až tak bezmezně, že se stát postará, že všechno bude fungovat, že se NIC nemůže stát. Protože ono se občas něco stane.

EDIT: překlepy.
Naposledy upravil(a) K4cer dne 30.09.2014 0:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od K4cer »

JirkaK píše: ... Jediná podmínka manželky k mému hromadění byla, že nejsme tak bohatí, aby se věci následně vyhazovali. ...
To je snad bez diskuse*. Taky nejste tak bohatí, aby jste pohrdli úsporou, žeano. Já alespoň nejsem.

Modelovej příklad: Máš třicet tisíc korun, ekvivalent 30.000 rohlíků, 1000 litrů nafty, televizor cigaret.
Když je dáš do banky, úroky mizivý, inflace o to větší, za rok máš třicet tisíc, a ještě riskuješ, že v případě průseru je z banky nedostaneš.
Když si je dáš pod polštář, úroky žádný, inflace ta samá, a za rok máš třicet tisíc - ale aspoň víš že je máš doma.
Když za ně nakoupíš zmíněné zboží a uložíš ho do spíže, za rok máš 30 tisíc rohlíků, 1000 litrů nafty, televizor cigaret.

ALE: za 30 tisíc si za rok koupíš jen 28.000 rohlíků, 900 litrú nafty, 45 kartónů startek (schválně, jo?)

Takže rozumnej civilista si koupí kubík nafty, sto litrů vyleje do kanálu, zbytek půjčí sousedovi, a je na tom samým, jako by je měl v bance :mrgreen:

IMHO skladování tuny rýže v plastovejch flaškách, a dennodenní konzumace dusitany přecpaných konzerv je pitomost; ale věci které běžně spotřebovávám, se snažím uchovávat v množství limitovaném jen trvanlivostí, případně prostorem, protože levnější to nebude, a tím že to nakoupím teď levněji, v budoucnu vlastně ušetřím, a ještě jsem klidnější, protože vím že mám co jíst. Někdy se podaří vystihnout "akci", kde jsou úspory ještě markantnější; nehledě na to, že nesnášeje nakupování, chodím do krámu jen pro rohlíky, mlíko, a šunku, a když se mi nechce, tak na nákup nemusím vúbec.

*) V jistých specifických případech lze vyhazování odůvodnit, pokud se jedná o relativně malou finanční částku, která přinese rádově vyšší komfort - příkladem budiž sušené mléko nebo vejce: běžně je nekonzumuji, protože je to eklhaft hnusnej, přesto mám malé množství pro případ války - lepší než žádné, umožní mi pestřejší jídelníček, ale v mírových podmínkách se kvůli pár korunám nutit to žrát nebudu.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od prvak »

Vcera som na to myslel ze konzervy kupene pre 3 rokmi sa spotrebovali, az na par co nemali chut.
A tak tie co sa nezjedli davam postupne psovi.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od PIPboy »

PrepperTom:
Tiše závidím, jak to je u vás doma rafinovaně zařízené. :)

Jak jsem podotknul, můj největší problém je, že nemám tolik finančních prostředků, abych mohl nakoupit zásoby pro širší příbuzenstvo a pak je jen pozval do krytu s tím, že vstupné je 50tis na osobu, které jsem za každého utratil (byť by to tak bylo nejlepší). Proto je musím přesvědčovat.

Smutné je, že většina z nich se mnou jezdila na výlety a čundry, takže si stejně dobře jako já dokáře představit, co je to hlad, žízeň, zima a podobně. Jen jaksi v pohodlí města zdegenerovali, zatímco já si moc dobře pamatuju, jaké je to vrátit se z putování vyprahlou krajinu domů, kde je tekoucí voda a plná lednička.

Nejmenší rozumné zásoby jsou na 1 rok !!
A to z toho důvodu, že když z nějakého důvodu bude nedostatek potravin (válka, krize, erupce, ...) tak další nám na poli narostou až příští rok! A v některých případech (sopečná erupce) je neúroda až 2 roky (viz. Cílek). Válečný konflikt taktéž neproběhne během pár měsíců. Blitzkriegy se poslední dobou jaksi nekonají. Tedy optimální zásoba je na 2 roky. Víc nemá smysl z logistických a skladovacích důvodů (ovšem pokud má tříčlenná rodina obří sklep, tak proč ne). A to už se špatně odůvodňuje tím, že nepůjde elektřina nebo nás na týden zasype sníh :D .

Pořád v ČR přetrvává jakési socialistické myšlení, že stát se postará. Což už nejméně dvacet let není pravda. Když vidím, jak se stát „stará“ o lidi kteří přišli o práci a střechu nad hlavou, jak pomalu umírají na ulici na podchlazení, hlad a nemoci, tak si živě dokážu představit, jak to bude vypadat v případě nějakého velkého průšvihu.
Odpovědět