Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Kapo »

Tak ono kto sa pripravuje aj na nemožné, a má dáky rozsiahlejší statok, tak je fajn počítať aj s dákymi hladnými krkmi navyše. Predsa len bude treba v zlých časoch viac manuálne makať aj brániť.
Naskladniť pár ton krmného obilia, trochu naviac cukru a soli nie je na škodu. Hlavne ak sa dačo doma chová, tak sa to postupne dá obmienať. A taktiež nakupovať vo velkom vo vhodný čas /žatvy, akcie/vie byť celkom výhodné aj bez PA doby :lol:

Dalšia vec je, že aj keď práve teraz nie je moc trendy, hrať sa na prepera, /všetkého prebytok, dobré ceny, vela práce.../ tak v prípade blížiaceho prúseru sa zásoby vedia urobiť /navýšiť/ velmo rýchlo.

A kto žije sám, tak vie sa v prípade lokálneho SHTF rýchlo presunúť do bezpečia, hoc aj na druhý koniec sveta. Čo rodinkári a statkári nevedia. Takže ich netreba hneď pochovávať a zatracovať. ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ja bych především nezatracoval tu osvětu. Přece jen, čím víc lidí pochopí a bude připraveno, tím min hladových zombiku. Vzdelavanim se zvyšuje resilience lokálních komunit i celé společnosti. Akorát se to musí dělat trochu s rozumem.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
mercedes777
Příspěvky: 73
Registrován: 01.01.2014 22:32
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od mercedes777 »

Mam to stesti, ze mam chytrou zenu a presvedcovat ji nemusim. Plne spolupracuje a zada vetsi zasoby, jak munice, tak potravin a jinych komunit. :yes
Uz jsem naockoval nektere sousedy a i ti plne pracuji na zasobach a sobestacnosti, ale nekteri debilove sousedi mi rekli, ze se prijdou najist k nam, tak jsem jim zdelil, ze je budu vitat olovem...... :lol: :moon
Tito ktereni vubec netusi, ktera bije..... :puke
janik225
Příspěvky: 22
Registrován: 29.03.2020 20:53
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od janik225 »

Dámy a páni.
Čudujem sa, že tu nikto za posledný rok nenapísal.
Asi všetci sme videli čo spravili na jar informácie o víruse a možnej karanténe či uzavretí štátu.
Myslím, toto bola ideálna príležitosť nie presviedčať, ale len povedať:
"Vidíš, pre toto to robím"
"Vidíš, pre toto by sme to mali robiť"

Žiadne presviedčanie, žiadne dohováranie.
Zaujímavé je, že kopa ľudí z môjho okolia si na jar spravila zásoby na pár mesiacov. Potom chodili do obchodu len občas, lebo veď väčšinu majú. A nedávno, keď bolo ohlásené celoplošné testovanie a s ním vzniklo riziko karantény, sa v (niektorých) obchodoch situácia zopakovala.

Ako vám táto situácia s COVID-19 pomohla v "presviedčaní" rodiny?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Ivana »

Vůbec nijak. Vyhrotilo se to.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Bill Masen »

Vůbec nijak, berou to jako samozřejmost, že víme a předvídáme. A širší rodina poslouchá pokyny.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od DanBlack »

Mno, jenom drobný příklad. :)

Kupoval jsem na jaře čtyři 20litrové kanystry na pitnou vodu.
Manželka v březnu: "Na co ČTYŘI kanystry?"
Manželka v dubnu: "Proč JENOM ČTYŘI kanystry?"
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od malajizva »

... no to těžší je rozhodně před námi.
tak rodino, s přípravou na pandemii jsem měl pravdu, teď se začneme připravovat na tu válku...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
janik225
Příspěvky: 22
Registrován: 29.03.2020 20:53
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od janik225 »

DanBlack píše: 07.11.2020 12:30 Mno, jenom drobný příklad. :)

Kupoval jsem na jaře čtyři 20litrové kanystry na pitnou vodu.
Manželka v březnu: "Na co ČTYŘI kanystry?"
Manželka v dubnu: "Proč JENOM ČTYŘI kanystry?"
:D koľko si dokúpil? :D
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od DanBlack »

Zůstal jsem u těch čtyřech...
...dva jsou naplněné (pro neočekávané případy) a dva prázdné (doplním při plánovaném výpadku)
Mám je uložené ve spíži pod regály, v paneláku moc jiných možností není. :|

Na druhou stranu, dezinfekční mýdlo / prací prášek teď koupí žena pokaždé když jsou ve slevě, už začínám brblat že to není kam dávat. :mrgreen:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Eli »

jk61
Příspěvky: 6
Registrován: 26.02.2021 23:28
Pohlaví: muž

Rozsah příbuzenstva

Příspěvek od jk61 »

Kdyby se něco stalo. Přemýšleli jste nad tím, do jaké pokrevní vzdálenosti byste chtěli vyhledat a včlenit do své elementární rodiny či skupiny své příbuzenstvo? Švagry, tety, tchánovy... Když si uvědomím, že kdekdo je rozvedený a děti má u ex - měli bychom připojit i ji/jeho plus příslušnou přízeň? Jasně, nabalit na sebe sto lidí nejde, ale na druhou stranu nechat potomky napospas...
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od gravedigger »

Švagr se švagrovou na mne koukali dost škaredě, když jsem jim řekl, že je uvítáme s jejich synem s otevřenou náručí, pokud donesou jídlo pro 6 lidí na měsíc a podřídí se našemu režimu. Řekli, že žádné zásoby nemají a jsou jen tři. Já na to, že jim poskytneme bydlení, teplo a ochranu i v době, kdy nebude elektřina ani plyn. Tudíž to musí něčím vyvážit. Jinak výstražná dávka :-)
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Rozsah příbuzenstva

Příspěvek od PeFi »

jk61 píše: 14.10.2022 12:07 Přemýšleli jste nad tím, do jaké pokrevní vzdálenosti byste chtěli vyhledat a včlenit do své elementární rodiny či skupiny své příbuzenstvo?
Podle mě nejde ani tak o pokrevní vzdálenost, ale o to jaké jsou to osobnosti. Jeden blízký příbuzný je se svou schopností myslet trochu dopředu naprosto marný, toho mít pod střechou by bylo v mnoha ohledech za trest (obrazně řečeno: v létě chce spát u okna, v zimě u kamen, z cizího krev neteče ani v rámci rodiny). Ovšem třeba tchyně je naprostý poklad - jak coby osobnost, tak také znalostmi a schopnostmi.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

gravedigger píše: 14.10.2022 13:23 Švagr se švagrovou na mne koukali dost škaredě, když jsem jim řekl, že je uvítáme s jejich synem s otevřenou náručí, pokud donesou jídlo pro 6 lidí na měsíc a podřídí se našemu režimu. Řekli, že žádné zásoby nemají a jsou jen tři. Já na to, že jim poskytneme bydlení, teplo a ochranu i v době, kdy nebude elektřina ani plyn. Tudíž to musí něčím vyvážit. Jinak výstražná dávka :-)
Podľa mňa sa ľudia spoliehajú hlavne na fakt, že sme rodina. Žiaľ, trochu mylná predstava. V jednej knihe, čo som nedávno dočítal bola jedna pekná myšlienka/veta: Necítim žiadnu zodpovednosť za to, že sa niekto nepripravil na horšie časy...alebo približne tak nejako to znelo. Už som to tu písal, možno pár strán dozadu, že som zožal výsmech od rodiny (mama, sestra, brat), keď sa ma pýtali prečo kupujem niektoré veci napr. 3x, myslím tým bežné veci v domácnosti, od čistiacich prostriedkov, hygienických atd atd. Keď som im vysvetlil prečo, tak odpoveď v štýle" veď sa choď pozrieť do obchodov, vždy su plné regále...alebo ešte sa nestalo, že by niečoho nebolo :) Tam som to vzdal a ukončil s tým, že nech nerobia vôbec nič a dúfajú, že sa o nich štát postará.
A pritom nie som nejaký extra prepper, ktorý by mal plné "sklady".
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Count »

U mě to není o blízkosti v rámci rodiny. Azyl jsem nabídl svému dlouholetému kamarádovi i s jeho rodinou, ale bratra, co si vzpomene na mou existenci jednou za rok, protože potřebuje peníze, bych pod střechu nevzal. A taky dům není nafukovací, abych z něj dělal ubytovnu pro všechny potřebné. Ano, otec, tchán, tchýně a další, ti všichni by se měli vejít, protože rodina, ale to už bychom vypadávali okny. Pokud to půjde, pomohu u nich, ale víc dělat nemohu. Každý má/měl prostor se připravit.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

Teraz rozmýšľam, či nemáme toho istého brata :D
jk61
Příspěvky: 6
Registrován: 26.02.2021 23:28
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od jk61 »

Co tu všichni píšete je logické, rozumem zdůvodnitelné. Když ale, například, žena řekne "jo, můj táta se ti vysmíval, ale bez našich prostě nepůjdu", tak je to problém. Nebo, jak už jsem uvedl, dítě a matka, co už má jinýho.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

To, že sa napr. niekto vysmieval, tak ako sa to stalo mne, alebo ako si to napísal ty, by som dokázal spracovať v prípade, že nepríde s prázdnymi rukami. Ale ked tak nad tým rozmýšľam, možno by som mu poskytol útočisko aj keby mal tie ruky poloprázdne, pretože manželka je asi tá posledná osoba, ktorú si chcem pohnevať v nejakej krízovej situácii :D
V situácii, že by som bol rozvedený a ex by mala deti, netuším ako by som to riešil. Samozrejme decká by boli priorita.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Trace »

jk61 píše: 14.10.2022 20:22 "jo, můj táta se ti vysmíval, ale bez našich prostě nepůjdu"
Lidi jsou víc než jejich názory, a navíc je v čase (a dle situace) mění. Snad to nezní příliš sluníčkářsky.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Odpovědět