Myslíte na stáří (důchod)?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Karlos »

Docela zajímavý článek se dnes objevil na Novinkách, dotkl se tématu které je podle mě časovaná bomba...
Desítkám tisíc lidí hrozí, že jednou nedostanou důchod

Části české populace v příštích letech hrozí, že nesplní podmínku 35leté doby sociálního pojištění potřebné pro získání starobního důchodu. Odhadem by se tato situace mohla v příštích letech dotknout desítek tisíc lidí...

Za 1817 korun měsíčně máte klid

Hrozbu nesplnění doby potřebné pro pojištění je možné eliminovat dobrovolnou účastí v systému sociálního pojištění pomocí platby 1817 korun měsíčně po dobu patnácti let. Jednotlivci tak mohou nastřádat potřebnou dobu pojištění i v případě, že nejsou dlouhodobě zaměstnáni nebo nejsou samostatně výdělečně činní. Jenže většina o tom ani neví.

http://www.novinky.cz/finance/341464-de ... uchod.html
Jak se na stáří připravujete vy? Spoléháte na nějaký ten státní důchod nebo naopak investujete do půdy, akcií, Au, nemovitostí? Nebo prostě žijete přítomností a odmítáte se stresovat vidinou nuzného stáří...?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od dracekvo »

Tak musím mít 35 nebo 15 let pojištění? To z toho článku nějak nepobírám.

Jinak já mám důchodové připojištění. Platím zatím minumum, abych dostal státní příspěvek a 500,- mi dává zaměstnavatel, takže ono se tam časem něco naschromáždí.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od herman »

Platím 500 měsíčně, plus 800 od zaměstnavatele, plus ten druhý pilíř (ale ten chtějí zrušit)
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Henten »

Penzijko mám a tiše doufám, že tato instituce těch 40 let vydrží. Co z dnešních produktů vydrží tak dlouho, že? :lol:
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od kregan »

Je mi jasný, že na mě už důchod nezbyde.
Na různý spoření a připojištění mi náš finanční systém přijde příliš křehkej, takže nezbejvá než investovat (až bude z čeho).
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od pavel131 »

Já s důchodem vůbec nepočítám a tak se zařizuji na dvě možnosti:
1 - bude pokračovat růst populace a žádná katastrofa nebude - na to je nejlepší investice do bydlení, pronájmy pak uživí lépe než jakékoliv pojištění.
2 - jakákoliv katastrofa omezí počet lidí, pak budu mít soběstačný prostor kde se rodina uživí sama bez závislosti na kolabujícím systému.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Karlos »

Investice do vlastního bydlení e samozřejmost ale u těch pozemků, dalších RD či bytů, je to už na pováženou... klidně může dojít k jejich zhabání ze strany upadajícího (nebo nově rodícího se) režimu ve jménu společného blaha... konec konců není to tak dávno co tu něco podobného proběhlo...
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od escibe »

Pracuji v Rakousku abych na stáří měl důchod z kterého se dá vyžít
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od RAD »

Joo jasně budu rvát 50let do chřtánu prachy nějaké soukromé společnosti a budu doufat že je ještě někdy uvidím v alespoň trochu podobné hodnotě jako jsem jim je odevzdal. No nechci brát iluze ostatním dělejte jak myslíte . Můj důchod bude baráček někde stranou se zahradou a dostatečně velkým zděným plotem za kterým si budu moct v té době možná již nelegálně pěstovat rajčata pro vlastní spotřebu. Vlastní studnou a krbem na dřevo (to se dá vždy v nejhorším někde ukrást ). Na houpacím křesle na verandě budu sedět s fajfkou a laserovou puškou a sestřelovat drony fotící nad mým pozemkem ,zatímco žena bude připravovat rajskou z nelegálních rajčat.
Jistě člověku můžou barák zabavit. Může o něj přijít při požáru a tak podobně ale ona neexistuje 100% bezpečná investice. vždycky se může něco posrat. Tím spíše pokud spořím formou bezcenných papírků nazývaných též "peníze" jejichž hodnota je vyjádřena pouze důvěrou ve stát jenž danou měnu provozuje. Kterou mají v rukou navíc naprosto nevyzpytatelní lidé viz například nedávný propad vůči euru nebo zablokování účtů lidem na několik dní a zdanění vložených vkladů v zahraničí .
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od dracekvo »

Nepohrával si někdo s myšlenkou to tu v důchodu prostě zabalit a vycestovat někam za teplem? Jistě není to pro každého a nějaké starosti s tím budou. Ale naco živořit s důchodem 10 tis v ČR, když za stejné peníze si můžu žít celkem dobře na Panamě.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Kapo »

Na strarobu myslím, ale neverím, že sa jej dožijem. Prestal som platiť aj výpalníkom ze sociálky. Už teraz som viac menej sebestačný, a mienim to dopilovať k dokonalosti.

Inak, mám tu susedov-starečkov na samote u lesa, a majú 75 rokov. A dopestujú a dochovajú si viac menej všetky klúčové potraviny. Dačo sa samozrejme aj kúpi, ale zase zásobujú aj svojich "kabelárov" z mesta, a taktiež čo-to predajú /kvas, pálenku, kozie mlieko, syr, cesnak, vajíčka.../
Pre ich dôchodok si chodia pravidelne deti a vnúčatá, pod zámienkou návštevy. :mrgreen:
Stačí zaplatiť elektriku /cca 30 eur mesačne/, daň a odvoz smetí cca 30 eur ročne/a uhlie a drevo na zimu cca 400-500 eur ročne. A to je na dve osoby.

Oproti dúchodcom z mesta, ktorý sa krčovite držia svojej drahej králikárne, a stonú aké to majú ťažké je to pravý opak.

Moja matka taktiež blokuje náš rodičovský byt, ako žaba na prameni, ktorý má stále hodnotu cca 100 000 eur. Pritom je byt prázdny a len za neho platí skoro celý svoj dúchod. Vraj pre istotu.
Ak by ho predala, kým má cenu, mohla si peniaze lepšie užiť a nemuseli sme ani my s bratom byť zasekaný úvermi až po uši a zliepať z hovna bič. Mohol som mať kúpených pár HA pôdy a sadov, čo už v dnešnej dobe je u nás takmer nemožné....
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Tina »

Ten článek je opravdu trošku matoucí pro lidi, co se tím nezabývají a nezjistili si, že se souběžně s prodlužující dobou odchodu do důchodu bohužel prodlužuje i doba, kterou je nutno mít odpracováno.
Kamarádka byla taky v šoku, když jsem jí sdělila, že musí mít odpracováno 35 let (postaru bylo 25 let, to tam pro jistotu ani nepíšou). Počítala s tím, že už to nějak doklepe, že těch 25 let má, pak se před důchodem nechá zaměstnat někde v supermarketu u kasy, aby se jí to líp zprůměrovalo... a najednou byla nemile překvapená, že to nestačí.

Přesně o něčem podobném jsem nedávno mluvila se svojí maminkou - že už neplatí, co platilo, že ona přesně věděla, kdy do důchodu půjde (to jest v kterém roce) a téměř na stokorunu si dokázala spočítat, kolik dostane. Dneska už tahle jistota není, než se doplácáme do důchodu, tak to ještě 8x změní a nakonec ho zruší, že se má o sebe každý postarat sám, že na to měl dost času.

Nemůžu si pomoct, tenhle článek mi připadá jako agitka, aby si teda lidi platili těch 1817,- peněz sami... a opět to dávali státu do chřtánu, s klidným pocitem, že je tedy o ně postaráno. Ovšem co bude v důchodovém věku (a na jakou úřednici člověk natrefí), to je ve hvězdách. (už se taky stalo, že 3 úřednice spočítaly každá úplně jiný důchod tomu stejnému člověku - sami v tom mají hokej).
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od RAD »

Kapo píše:Na strarobu myslím, ale neverím, že sa jej dožijem. Prestal som platiť aj výpalníkom ze sociálky. Už teraz som viac menej sebestačný, a mienim to dopilovať k dokonalosti.

Inak, mám tu susedov-starečkov na samote u lesa, a majú 75 rokov. A dopestujú a dochovajú si viac menej všetky klúčové potraviny. Dačo sa samozrejme aj kúpi, ale zase zásobujú aj svojich "kabelárov" z mesta, a taktiež čo-to predajú /kvas, pálenku, kozie mlieko, syr, cesnak, vajíčka.../
Pre ich dôchodok si chodia pravidelne deti a vnúčatá, pod zámienkou návštevy. :mrgreen:
Stačí zaplatiť elektriku /cca 30 eur mesačne/, daň a odvoz smetí cca 30 eur ročne/a uhlie a drevo na zimu cca 400-500 eur ročne. A to je na dve osoby.

Oproti dúchodcom z mesta, ktorý sa krčovite držia svojej drahej králikárne, a stonú aké to majú ťažké je to pravý opak.

Moja matka taktiež blokuje náš rodičovský byt, ako žaba na prameni, ktorý má stále hodnotu cca 100 000 eur. Pritom je byt prázdny a len za neho platí skoro celý svoj dúchod. Vraj pre istotu.
Ak by ho predala, kým má cenu, mohla si peniaze lepšie užiť a nemuseli sme ani my s bratom byť zasekaný úvermi až po uši a zliepať z hovna bič. Mohol som mať kúpených pár HA pôdy a sadov, čo už v dnešnej dobe je u nás takmer nemožné....
Naprosto s tebou souhlasím. Dle mého se v Praze s důchodem žít zkrátka nedá z jednoho prostého důvodu. Člověk nemá šanci ušetřit ani korunu. Veškerej jeho život zajišťujou těžce placené služby .Proto tu sou taky všude zástupy důchodců deroucí se o ztvrdlé rohlíky za 1,5kč což je pro ně jediná možnost jak si nějakou korunu ušetřit. Na jednu stranu je fakt že v Praze se lidé statisticky dožijí vysokého věku díky lepší dostupnosti lékařské péče než je tomu na venkově otázka je za jakou cenu . Za cenu že budou celé dny zalezlí v králíkárně a čumět na debilní pořady na ještě debilnějších kanálech a uhnívat přitom na gauči . Děkuji nechci to to radši zabalím o 10let dříve někde na statku až půjdu dát slepicím než tohle.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od herman »

Nepodědit má manželka po svých rodičích barák, který teď horko těžko (bez hypoték a půjček) renovujeme, asi bych se na důchod odstěhoval na Osoblažsko.
Je to kraj, který jako děcko pamatuji, že se zde krávy ze státních statků pásly od jara do podzimu na loukách nepostižených průmyslovým spadem. Kde fungovaly malé pily, různé drobné provozovny. Dnes je zde snad 95% nezaměstnanost, prázdné chátrající kravíny, rozpadlé provozovny....
Myslím, že se svým důchodem, pokud tedy do něj vydržím se svým současným výdělkem, bych tam byl za boháče.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Desouza »

Ano myslím , proto v zásadě odmítám jaké koliv důchodové připojištění a jiné podobné produkty pro bez mozky . I kdybych syslil jen zlato budu na tom 100x lépe ;) .

Důchod problém není . Horší to bude s kvalitní lékařskou péčí . Už dneska to něco stojí a za pár let to bude balík ...
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od JirkaK »

1. vlastní RD
2. zahrada 2700m + chata = krbová kamna + studna
V případě potřeby můžu prodat dům a odstěhovat se na zahradu, nebo prodat zahradu s chatou (podle zdravotního stavu)
3. 1000 Kč spoření na penzijku + 300 zaměstnavatel
4 úspory

V připadě nejhoršího se snad budu moci obrátit na děti. Ale to bych nerad.

Víc se děsím, jestli budu pro zaměstnavatele perspektivní na stáří. Do důchodu mám jít 66,5 letech.

Podle jednoho ekonoma je pro stát levnější mít 3 nezaměstnané než jednoho důchodce. Z tohoto důvodu se natahuje odchod do důchodu a při tom je jen v ČR přes 500. tisíc nezaměstnaných a v evropě jsou to miliony.

je mi jasné, že 3-4 procenta lidí pracovat nechce a nebude.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od paja »

Mám takový plán, že každý rok zasadím 5 švestek a s tím pak nějak přežiju. Něco nasuším, něco vypálím a bude mi dobře. Každopádně, jistota je dvougenerační barák, s bezbarierovým vejminkem. Nějaký důchod snad mít budu, ale taky doufám v rodinu.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Foxy »

paja píše:Každopádně, jistota je dvougenerační barák, s bezbarierovým vejminkem.

Přesně tak doma fungujeme. Ten vejminek už byl navržen a postaven s tímto určením. Dům je třígenerační.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Marglin »

Myslim, proto šeřím co to dǎ, investuji do dětí a pozemků. Jednou jsem se ptat ( neomaleně) jednoho palestince proč má tolik dětí. Řekl, že je to jeho důchodové pojištění.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od PaF »

jj, hodne deti = vysoke davky + zajisteni na duchod, které za mne plati stat... ze ja kokot na to neprisel driv :roll:
Odpovědět