Hradiště

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
-pp-
Příspěvky: 27
Registrován: 04.03.2013 20:15
Bydliště: Jihlava

Re: Hradiště

Příspěvek od -pp- »

Jinak si myslím, že něco typu hradiště může být otázka doby, které se nedožiju. Sám vidím přežití komunity (pokud bude nějaký průšvih) spíš v upravené vhodné stávající budově se zdroji "na dohled". A priority bych stavěl 1. obživa 2. uchování/skladování potravin 3. zbytek
Moriarti
Příspěvky: 3
Registrován: 30.11.2013 19:19

Re: Hradiště

Příspěvek od Moriarti »

Idea přežití v nějakém hradišti se zdá být lákavá, ale obávám se, že tato místa budou lákavým soustem pro lecjakého warlorda či různé podvratné živly. Různé valy, hradby, vlčí jámy jen znepříjemní samotné dobývání. Buď warlord vyčká a tím hradiště vyhladoví nebo mu bude znepříjemňovat život ostřelováním. Osobně bych využil obě metody :twisted: .
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

A jsme opět zpátky...Ti co uvažují o hradišti jsou ovečky vydané na pospas těm zlounům venku...Tak jo, přebíhám do tábora kritiků. Hradiště je nesmysl, když použije warlord například Grand Slam z ww 2, tlaková vlna se díky valům nebude tříštit, a hradiště je past. uvažovat o hradišti je nesmysl, dobře motivovaný warle si zajistí ze stavby Blanky razicí štít a hradiště doslova podvrtá, a jestli udělá přepad zevnitř nebo pod něj uloží tuny trhavin co získal v blízkém kamenolomu...příspěvěk s nulovou hodnotou, ale dokazuje nesmyslnost tématu, protože proti některým argumentům nelze oponovat aniž by se protistrana musela proškolit, a dávat soupeři munici v podobě informací....
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Hradiště

Příspěvek od big bang »

a ako bojujete dnes a zajtra proti warlordom ktorí na vás posielajú daňovákov, policajtov alebo exekútorov :lol: proste ak sa nechcete dať na adventuru ala Napoleon alebo Alexander Veľký tak budete mať vždy nad sebou niekoho: bosa, vládu, warlorda, dona, ... na mene viac či menej nezáleží, vždy ho budete viac či menej živiť a mu posluhovať ale táto téma je podľa mňa zbytočná(hradište) a to preto že rozumnejšie je obsadiť nejaký vhodní zámoček alebo hrad alebo opevniť dedinu, blok domov a podobne, ale tieto témy tu predsa už máme na tomto fóre ;)
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

:D :yes . Asi tak. Dobře řečeno. Jako statek, zámeček, atd, je podle mě dobrý úkryt pro menší počet osob, tak hradiště pro o něco větší, ale na nějakou válku s warlordy fakt nepomýšlím a nepomýšlel jsem, když jsem tohle vlákno zakládal...No, asi se dopustím diskriminace, ale u některých píšících je fakt vidět věk.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Jason »

Ja jsem osobne vychazel z hradiste ktere mam v okolo sveho bydliste - tj keltska oppida. Jelikoz to jsou "stavby" stare cca 2500let tak bych jejich vyznam v dnesni dobe videl jako minimalni. Stejnak temer vsechny v okoli slouzili jenom jako ukryt kdyz neco hrozilo a ne na delsi prezivani. A z dnesniho pohledu jsou z nich jenom ruiny.

Trosku jsem se v okoli zameril na jine objekty a zjistil jsem ze by se toho dalo hodne najit a vyuzit v pripade PA. Hodne zemedelskych statku jsou uprostred poli, budovy temer dokola, voda na miste a jeste treba rybnik nebo potok ktery by pripadal v uvahu na obranu.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Hradiště

Příspěvek od Terminated Account »

Heike - možná by jsi měl napřed formulovat jasně situaci ve které hodláš budovat hradiště. Bylo by také dobré se shodnout s Hohepou. Dále by bylo skvělé formulovat přesně jak si daný vývoj představuješ. Jaké budeš mít k dispozici prostředky, techniku, lidi, kde je vezmeš, jak je budeš využívat, udržovat, servisovat a živit. Jakým způsobem si přestavuješ spolupráci osadníku, co je bude spojovat, jaké výhody či nevýhody jim to přinese. Jak si přestavuješ společenskou organizaci, strukturu atd.

Pokud specifikuješ situaci, můžeme diskutovat konkrétně. Pokud ji nespecifikuješ, můžeš se rozčilovat, že ostatní neumí číst myšlenky, nebo nepřemýšlí stejně.

Postavení čehokoliv na zelené louce, i když tam kdysi dávno nějaké osídlení bylo totiž chce opravdu velmi schopného organizátora či charizmatického vůdce. Jen nemnoho vláken je na tomto fóru takto ambiciózních. Budu se těšit na konstruktivní plán a plodnou diskusi.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Hradiště

Příspěvek od štaflík »

Jasone, obranné kvality keltských oppid v době jejich aktivního používání jsou nesrovnatelné s jejich současným stavem. Zdůrazňuji slovo nesrovnatelné. Tam, kde před 2000+ lety byl hl,uboký strmý příkop a za ním, za úzkou bermou několikametrová kamenná zeď s balistickými parametry skoro na úrovni barokních pevností a nad tou zdí ještě palisáda, je dnes rigolek a hřbítek, který s rozeběhem překoná i dýchavičný šedesátník. Ano, hradiště mývají často dobrou polohu, i ten rigolek s valem jsou bonus (na vrch valu bych nasázel trnité křoví, které by zároveň krylo střelce a mohlo by vyrůst skoro samo), ale stejně bych efektivitou oppid moc neoperoval.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Hradiště

Příspěvek od Hohepa »

Možná jsem své myšlenky vyjádřil nesrozumitelně.
ad a) Neměl jsem na mysli opravu keltské pozůstalosti, ale opevnění již existující vesnice,
samozřejmě pokud tomu místní geografická situace je nakloněna - tedy například absence vyvýšenin v okolí.
Připadá mi subjektivně snažší postavit zeď kolem existujících domů , než naopak stavět domy uprostřed čehokoliv.
Napodobit přitom způsob opevnění starých hradišť mi nepřipadá nereálný , obzvlášť pokud si vypomůžeme moderní stavební technikou jako např kolovým rypadlem ( v zemnědělských družstvech celkem běžný ) a nějakým objemným šrotem do základů například auta ze šrotoviště nebo už zmíněné lodní kontejnery.
Samozřejmě, že k dokonalosti například Jeruzalémské zdi to bude mít daleko.
Obrázek
Škoda, že se její stavitelé netázali zdejších odborníků, jinak by věděli, že jim je nanic pokud co 50 metrů na ní nesedí maník s kulometem 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

ad b) Scénář kdy by to mělo smysl jsem nastínil . Samozřejmě nikdo neví jak to nakonec bude, ale jen připomenu
migrující zbytky vojsk ke konci třicetileté války a nebo historicky blíže konec 2WW a zbytky wermachtu aj. znažící se dostat pod U.S. zajetí, či Banderovské spanilé jízdy na slovensko .
Utečenci ze Sýrie jsou zatím dost daleko a government funguje.
Stačí, když se to přesune do turecka a Evropu naprosto nepochopitelně potká globální Blackout,
Připomenu jen solární bouři roku 1859, která dokázala vyřadit telegrafní síť z dnešního pohledu totálně odolnou
jen dráty a relátka - žádný polovodič ani elektronka.

a už to tak nereálně nevypadá.

ad c) Na komentáře " to se nedá ubránit " neodpovídám dokuť si nepřečtu co se dá tedy ubránit lépe.
Jak už jsem psal "nebránit se vůbec" nepovažuji za řešení a nevím proč lidi s tímto myšlením se vůbec řadí mezi rozpadlíky a registrovali se na toto fórum.

ad d) 2: MacGyver : z Heike k tomu máme rozdílný přístup , ale asi se schodneme na cílu a pozitivech takového uspořádání.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Hradiště

Příspěvek od bivoj »

Hohepa píše:... Škoda, že se její stavitelé netázali zdejších odborníků, jinak by věděli, že jim je nanic pokud co 50 metrů na ní nesedí maník s kulometem 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. ...
Na tohle dloubnutí mi to nedá nereagovat - je vidět, že asi nechápeš rozdíl mezi ochrannou a obrannou zdí/hradbou. Jak by asi, to co je výše na obrázku, mohlo zabránit hordě hladových a zoufalých lidí (nebo naopak skupině vyzbrojených žoldáků) se přes ten onen plůtek dostat? Nějak si opomněl, že se tady bavíme (většinou) o PA scénářích a ne o "relativně" klidné civilní době. Bez hlídek je takováto věc v PA téměř k ničemu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Hradiště

Příspěvek od Hohepa »

Ano asi je vidět, že asi nechápu jaký rozdíl mezi ochrannou a obrannou zdí/hradbou máš na mysli.
Ať se nebavíme jeden o voze a druhý o koze.
Můžeš prosím definovat terminus technikus
co je ochranná zeď ?
a co už je obranná zeď ?

A ta na foto je tedy dle tebe ochranná ? I když má palebné pozice viz ta věžička a dá se bránit střelbou z pěchotních zbraní ?
Nebo ochranná má zastavit útok menší skupiny s ručními zbraněmi, ale pokud zastaví útok těžké techniky jako tanků a dělostřelectva tak už je obranná ? Kde je hranice.

p.s.: ten plůtek je osm metrů betonu na výšku a jestli mi uteklo tak prosím o doplnění informací, ale nevím o tom, že by se ji povedlo islamistům překonat .
Vzhledem k jejih vyzbrojení si je dovolím přirovnat ke zmiňované skupině žoldáků .

p.p.s.: Beru jako samozřejmost, že žádná stavba či zabezpečení od plotu po bankovní sejf není samospasitelná a vždy potřebovala, potřebuje a bude potřebovat ještě fyzickou ochranu od osob.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Hradiště

Příspěvek od bivoj »

Na překonání jakékoliv hradby/plotu atp. stačí obyčejný žebřík (pochopitelně patřičně dlouhý), nebo lano s kotvou, apod. Bez trvalého strážení takovýchto překážek jsou samy o sobě téměř k ničemu. Já nikde netvrdím, že zábrany nemají smysl - mají, ale musí tam být také někdo, kdo případnému útočníkovi, který se zábranu snaží překonat, dá jasně najevo, že tudy cesta nevede. Že někde postavím plot ještě neznamená, že se tím pádem nikdo nedostane na druhou stranu.

V celé této debatě totiž chybí nastavení pravidel rozpadu (a situace po PA), v kterých by pak mělo hradiště smysl (a jaký). Takže je to spíše teoretická debata...

Ad obranná vs ochranná - tohle je na delší debatu včetně základů vojenské taktiky a strategie... Zkráceně se dá říct, že ochranná je věc pasivní a obranná aktivní. (V případě hradby/plotu tedy obsazená obránci).
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Mac gyver a ostatní: Omlouvám se za můj emoční výlev, nechal jsem se ovlivnit něčím co nesouvisí s rozpadem. V mé přestavě se jedná o místo vyvýšené, obklopené valem, zdí, znepřístupněné vlčími jámami, drátem, vše na rychlo. Podstatou věci výhoda, že za val není vidět. Tak nějak takovou funkci měla hradiště-seběhli se tam lidé, když se přiblížilo nebezpečí. Hora Ostaš, znojemské podzemí, vše užité se střídavým úspěchem. S ohledem na rozdílnost povah si ani nedělám iluze o jednotném velení, a podobně. Hlavní výhodu vidím ve faktu, že se sejde hodně lidí, a budou za zdí, relativně nenápadní...nespočitatelní. Jako nebezpečí bych tipoval něco typu etnických čistek, kdy prostě banda fanatiků půjde vyhladit vesnici. A některé aglomerace jsou v podstatě nehájitelné. V přeneseném smyslu byl film Odpor...
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od štek »

Za přesně specifikovaných podmínek VP může být hradiště velmi užitečná věc.
Vezmu současnou situaci jako příklad. Jistá náboženská skupina se ve velkém stahuje do Evropy. Propuknou občanské války, padnou vlády. Pobožní fanatici vypálí města a pobijí velkou část obyvatelstva. Prostě rozpad společnosti bez zombie a atomových bomb. Dejme tomu 20-25 let po válce až bude kolaps absolutní a dokonalý, díky jejich neschopnosti ovládat a udržovat složitější technologie a většina moderních technologií skončí v prachu a šrotu. Tam vidím stavbu hradiště jako dobrý nápad.
Jinak moc použitelné nebude, aspoň podle mě.
Odpovědět