Vývoj PA-strategie-scénáře

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Ulfhednar »

Samaell666 píše: 04.09.2021 16:00
Tzn. Misto nadavek je na vas otazka:
Jste presvedceni, ze ti lide (o kterych byl muj kontroverzni prispevek - coz je snad pochopitelne z toho jake casti meho predchoziho prispevku se chyta Andy Glock) pro ktere je cely zivot jenom cesta do prace (pokud pracuji), jednou za cas nakup v lidlu, jinak cumeni na televizi a chlemtani lahvace, budou v PA nebezpeční?
Ano.

V řadě případů ano.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Germanik1 »

Pouze množstvím prázdných žaludků. Pokud nepodlehneme falešnému soucitu, tak ne.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Ulfhednar »

Cítit se jako king a šéf je nejrychlejší cesta na krchov.

V kurzech máme spousty klientů z kategorie, kterou popisujete. Když je trochu zatlačíme do kouta, řada z nich překvapí (i sebe) výkonem, vydrží a odolností. A dost borců ve vojenským, co se tváří že se včera vrátili z Afghánistánu si ve tři v noci volá tágo a vzdává.

Nikdy nesuď nikoho, koho jsi nezažil v tvrdším diskomfortu. Paušalizace je cesta do pekel.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Germanik1 »

Nikoho nepodceňuji. Řeč je o schopnostech určité množiny, definované v tom příspěvku. Tedy zobecnění. Určitě budou jednotlivci s genetickou výbavou na přežití, čerpající z výcviku a znalostí z mládí.
Udělám co musím
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Tazi »

Nějak mi uniká smysl, proč by se měli lidi z měst hrnout do 15km vzdálené vesnice. To má každý na vesnici obrovské zásoby potravin? V chlívku prase, stračenu, kachny, husy,... Stejně tak si nemyslím, že se lidi promění v krvelačné bestie a potáhnou krajem jako kobylky. Ale i pokud by táhli krajem, a něco si chtěli vzít, tak zisk musí být větší než ztráta. A svádět nějaké střelecké souboje, a riskovat život kvůli pár konzervám a hrnci guláše se nebude nikomu moc chtít. Jsou i jiné bezpečnější možnosti jak získat potravu a vše potřebné.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Ulfhednar »

Otázka je, jaký je průnik virtuální nadefinované skupiny určené ke snům o našich úspěších v PA, s realitou. IMHO velmi malý. Nikdy bych nepodceňoval ani gaučového vepříka s intelektuálním rozptylem od Růžovky po Ulici, je-li skutečně zahnán do kouta a reálně zoufalý. Možná i proto, že odhození zábran, cti, a nějakého pocitu fair play u nich odejde rychle.
Óðinn á yðr alla
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Andy Glock »

Myslím že spousta zdejších vybavených a teorií nadupaných rozpadlíků by přežila kratší dobu než ten gaučovej vepřík.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Germanik1 »

Snad jedině proto, že by potlačili pud sebezáchovy z nějakých sociálních důvodů. Tedy rodina či jiné komplikace. To jsou občas nepředvídatelné faktory. Jinak si myslím, že naprostá většina je technicky i morálně hodně připravená. Už jen udržet dlouhá léta zbrojní průkaz, řidičák atd svědčí o schopnostech sebeovládání a rozhodování. A to je základ přežití. Přidáš materiál, znalosti a životní zkušenosti, zamícháš s kontrolovaným zdravotním stavem a okořeníš patřičnou dávkou sebevědomí a bezohlednosti. A hurá do PA. Jednou z výhod bude nečekat na návrat ke starým pořádkům. Čas bude důležitý faktor
Udělám co musím
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od M M »

Mozem polozit otazku? Co take si predstavujete pod slovom 'rozpadlik' ? Pretoze z mojho pohladu 'rozpadlik teoretik' je nieco ako 'vzpierac teoretik'. Tak bud sa pripravujem - a to obnasa aj nejaky fyzicky a mentalny trening, vratane skusania svojich schopnosti a hranic, alebo som prd rozpadlik. Upozornujem - rozhodne nepodcenujem nikoho, ale v situacii ked pojde na lamanie chleba, tak cista statistika hovori o tom ze vacsie sance oproti tomu gaucakovi ma ten trenovany. Aj ak budu mentalne rovnako 'tvrdi'.

Disclaimer na koniec - ja sa napriek tomu ze co-to cvicim cely zivot a rad sa zeniem do extremov za rozpadlika nepokladam. Ak dojde fakt k PA a invazii zombikov, tak dufam ze uz nebudem mat zodpovednost za rodinu (co by znacne menilo situaciu - predpokladam ze asi kazdy s rodinou za zadkom by siel na doraz), budem si moct otvorit flasu dobrej whisky a v klude si nechat posledny naboj pre seba ... na to aby som zral svaby niekde v lese som uz asi (mentalne) pristary :rofl .
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od sigurd »

Rozpadlík je podľa mňa ten,kto si pripustí možnosť vzniku reálneho VP a chce byť na to trochu pripravený.Nie je dôležité,či len teoreticky,alebo aj prakticky-jednoducho,keď príde nejaká forma VP, tak to identifikuje skôr ako jeho okolie a bude s tým môcť niečo robiť v predstihu.Ideálne je to niekto skúsený so zdravým sedliackym rozumom a udržovanou fyzičkou-zmýšľaním niečo medzi mladým romantickým hubiteľom zombíkov a k smrti vydeseným škrečkom,ktorý je už teraz z toho na práškoch.
Na tomto fóre sú zastúpené všetky kategórie,treba si len vybrať ;) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Maric »

U "nerozpadlíků" bude klíčová psychická odolnost a mentální schopnosti. Kdo se nechá zachvátit panikou chybuje, a zaplatí za to. Kdo se pustí do bezhlavého násilí a amoku bude dřív nebo později někým eliminován. Takový gaučový chlapík bez morálky a s dlouhým nožem v ruce může představovat smrtelné nebezpečí pro velké množství lidí. Ostatně o tom psal i Ondřej Neff ve Tmě. Vlastně celý jeho popis situace je nejblíže tomu, jak si myslím, že by skutečný rozpad probíhal. A jak dlouho bude trvat než si i ten poslední člověk uvědomí, že staré pořádky nenávratně zmizeli popsal už Lenin: „Každá společnost je vzdálena jen tři chody jídla od chaosu.“
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Ulfhednar »

Mimochodem představa, že po vynechání polévky, hlavního jídla a moučníku (tři chody jídla) vypukne chaos je IMHO lichá. ;)
Tenhle citát je připisovan sice Leninovi, v angličtině je ve tvaru "meals", tedy jídla a ne chody, a řekl bych, že pokud to skutečně řekl, je to jen jedna z jeho blbostí. Pro jeden den bez jídla ještě chaos nevypukne.
Rčeni je i ve tvaru "devět jídel o anarchie", což má realitě blíže. Podle mých zkušenosti, po třech dnech bez jídla už silně stoupá podrážděnost, agresivita a sklony k silovým řešením. Pokud by vám k tomu za zády brečelo děcko hlady, bude to celé nasobně horší.
To jen na okraj, k nekritickému přijímání IMHO falešných citátů.
Já jsem tento citát poprvé četl v pamětech krále Karla IV "e-Vita Caroli, aneb můj život ve startupech a těžbě kryptoměn"
Óðinn á yðr alla
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Matěj »

Lidi jsou jako krysy, přežijí všude, pud sebezáchovy je u většiny hodně silný. Historicky nejednou dokázáno. Někdo bude mít větší šanci, někdo menší ale rozhodně není na místě žádnou skupinu podceňovat.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od M M »

Ako - bol som s tou otazkou OT v tejto teme, ale po predoslych prispevkoch sa mi proste nastolila. Kedy sa clovek stava rozpadlikom? Ked ma zdravy rozum?

Na forum chodim preto ze ma zaujima sebestacnost, moznosti prezitia / fungovania ci uz jednotlivca alebo spolocnosti v zlozitych az krizovych situaciach, nezavislost od roznych sluzieb, snaha zabezpecit sa proti potencialnym pruserom aby ma co najmenej zasiahli ... Ale to vsetko mi diktuje tak nejako "zdravy sedliacky rozum". Pokial to clovek drzi v rozumnej urovni a nenecha sa tym pohltit, je to fajn a uzitocny konicek. To ze mam doma par kverov, viem slusne strielat, rozobrat prasa, nasolit maso a vyudit klobasy + zvladam nejake to zavaranie a beznu udrzbu / robotu okolo baraku, to zo mna IMHO rozpadlika nerobi. Ani nejaky fyzicky trening. Ani to ze mam zdravy rozum a vidim ze mame na obzore nejaky pruser. Takze neviem :D ... ale bola to mozno marna snaha o vymedzenie terminu. Pretoze podla mna "pripravit sa" na hardcore pruser nie je v nasich podmienkach bez extremnych zasahov do zivota mozne.

K teme - zopakujem ze si myslim ze na pruser od urcitej hranice sa proste pripravit neda. Pokial teda clovek napr. uz nestavia rodinny dom s tym ze riesi studnu v pivnici, palebne perimetre z okien a X inych veci. Pominme pripravu na dlhodobe prezitie / zivot. Nasobne stazene s tym ak mam chranit / zabezpecovat zranitelnejsich (rodinu). IMHO odhadovat aky vyvoj / scenar nastane pri fakt velkom prusere je velmi tazke. Bude treba improvizovat. Zase - samozrejme - vo vyhode budu ti co maju aspon nejake zdroje k tomu. Otazka je na ako dlho im postacia. Atd. atd. ... velky pruser by som prirovnal k tsunami na malom ostrove. Ak vies ze pride, mozes spravit nejake opatrenia co ti zvysia sance, ale potom je to stastie / karma / vola bozia ... ? Proste to tak treba brat. A pokial tomu clovek nechce podriadit zivot, tak viac nez byt schopny nejako zmiernit / ustat strednerozsahovy pruser nedokaze. Takze diskusie na temu odhadu toho co bude ked fakt nastane SHTF su zaujimave ale - myslim ze velmi tazko nieco predikovat. Vela veci bude zavisiet na nahode / stasti / smole. Ak to bude fakt tvrdy pad, co bude ukaze IMHO az real (nie ze by som o to stal).
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Germanik1 »

Příprava na PA nespočívá podle mne ani tak ve vybavení, znalostech apod, ale především v rychlosti vstřebat změnu. Změnu hodnot, ať již společenských, tak materiálních. Než kilo zlata raději kilo soli. Než úsměv krásné ženy tak obsah jejího batohu. Atd. A může si TEĎ myslet kdo chce, co chce. Prostě se budeme muset stát někým jiným. Největším nepřítelem v PA mi bude moje vlastní já.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Montezuma »

Můj názor je, že rozpadlíkem se člověk stává ve chvíli, kdy si uvědomí slabá místa současného systému a všech jeho vymožeností, a začne přemýšlet, co se stane, když... (doplnit dle svého scénáře)

Někomu stačí, aby si tyhle věci uvědomil, pokud vyrůstal na vesnici a po vichřici jim nešel doma dva dny proud. Někdo potřebuje trochu drsnější uvědomění.

Samotné scénáře a příprava na ně jsou pak druhým krokem.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Tazi »

Přesně tak. Rozpadlík je každý, kdo si dokáže (byť je to těžké) uvědomit, že mohou nastat problémy. Jestli se na ně připravuje aktivně, nebo pasivně není až tak důležité. Mít v hlavě srovnané coby-kdyby, nějaký plán, nejlépe záložní plán. Tím získá menší či větší náskok před ostatníma, kteří začnou řešit problémy až když nastanou. (typické pro politiky a jejich krizové štáby).
Já ( a má rodina) jsem schopen při celkovém zhroucení všeho (pokud mě zrovna nezačne bolet zub,...) přežít cca 2-3.týdny bez větších potíží. To mi dává čas se zorientovat co se stalo, a přizpůsobit se situaci. Na delší období se materiálně nepřipravuji, a sázím na zdravý selský rozum. Jsem takovej "polorozpadlík" :D .
Samaell666
Příspěvky: 31
Registrován: 25.08.2021 20:55

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Samaell666 »

Pro me to znamena hlavne planovani pri beznych cinnostech.
Priklad:
nyni delam vrt na vodu. Tak ho delam sirsi, aby se do nej krome normalni trubky napojene na 220/360V veslo i male ponorne cerpadlo s hadickou na 24V.
Dale techniku nezapustim do zeme, ale postavim nad tim "baracek" do ktereho se vejde jak technika pro normalni cerpani, tak i nouzova nadrz na 300l a baterie pro pohon cerpadylka + na strechu solar.
Takze pri vypadku elektriny jsem schpen cerpat nekolik desitek litru za hodinu do nadrze z ktere muzu pitnou vodu distribuovat dale pro potreby piti a vareni (na koupani staci destovka).

Vicenaklady proti "normalnimu" osazeni vrtu:
15kKc za sirsi vrt
7kKc za cerpadlo
5kKc za solar, baterie, nadrz, hadice a podobne
celkem cca +10% oproti cene zbytku za "jistotu" ze nezustanu pri blackoutu bez pitne vody
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Maric »

Také zastávám názor, že to je více o myšlení, plánování a předvídání, než o nějakém extrémním materiálním zabezpečení. Takový osobní minirozpad může nastat kdykoliv. Porouchané nebo zapadlé auto někde v krajině, zastihne mě bouřka v pustině, roztržená bota v lese, Jsem ve vlaku, který zůstal stát z nějakého důvodu někde v poli, a je velké horko, zima nebo tma, nepřímá účast dopravní nehody... Jsem na tyto situace připraven a dokážu je nějak řešit, aniž bych nutně potřeboval pomoc někoho dalšího? Nemusím čekat na apokalypsu, abych si prověřil své schopnosti zvládat i minikrizové situace. Velký rozpad bude vlastně složený převážně z takovýchto minikrizí, které prostě jen budou následovat rychle po sobě, a bude nutné je řešit účinně a s rozvahou.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od PaF »

Lze ale namítnout, že izolované průšvihy urveš "na morál".
Stejně jako se vůlí krátkodobě přinutím dělat věci, které se mi nelíbí, ale jsou nutné, ale dlouhodobě to nejde. Je třeba vůli nahradit režimovým opatřením, zvykem, abych to bral jako hotovou věc a pokaždé neřešil, že se mi nechce (učit, cvičit, vstát a jít do práce).
Budou-li průšvihy následovat rychle za sebou, vnitřní rezervy rychle vyčerpáš... Proto je nutná i materiální příprava, nouzové zásoby, předem vyzkoušené pracovní postupy pro dobu nedostupného komfortu apod. Samozřejmě není třeba tomu obětovat současnou kvalitu života.
Odpovědět