Vývoj PA-strategie-scénáře

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od štaflík »

Předem chci říct, že co píši se zmiňovalo a řešilo v NĚKOLIKA threadech, takže prosím moderátora o přesun do vlákna, kde to podle nich bude nejlépe sedět. Sám jsem se taknějak nedobral toho úplně nejvíc nejlepšího. Děkuji.

Často se tu řeší dvě věci: optimální lokalita pro PA a koncepty bug-in, bug-out.
Já bych k tomu všemu měl nějaké zásadní poznámky:
1.) ZAPOMEŇTE na scénář s přesunem do bezpečné lokality (ještě se zakopanými zásobami po cestě :chuckle ) jakmile "to prdne". Proč? Hustota zalidnění Evropy je tak obrovská, že žádná odlehlá lokalita v čase, kdy se začne obyvatelstvo valit z měst prostě NENÍ. U nás je hustota populace 133 lidí na km^2. V rámci Evropy 114 lidí na km^2. To, že máme celkem volnou a klidnou krajinu, kde jsou místa, kde lze nepotkat lidi, je jen díky tomu, že 90% populace je ve městech. Z 90% populace ve městech je ale 95% populace hrubě nepřipraveno na průšvih a velmi rychle se dá do pohybu. I odlehlé zemljanky, nemluvě o bukolických samozásobitelských usedlostech budou semlety hladovým masomlejnem celkem nepraktických, ale velmi početných, velmi zoufalých a velmi hladových lidí. Oni nebudou prosit o jídlo a když jim ho nedáte, tak se smutně nepodívají a nepůjdou dál.
2.) Základní dovednost bude přežít jednu až dvě zimy poté, co se to složí. První zima zredukuje stavy populace (všude), na druhý rok by se mohly začít obnovovat stavy vylovené zvěře (ať již divoké či zdivočelé) a zemědělské plodiny by nemusely být sežrány ještě předtím, než stihnou dozrát.
-->tvorba komunity bude možná až po redukci populace, kdy odlehlost sníží kompetici a bitvu o zdroje. Bude to chtít populaci na úrovni středověku či konce 30ti leté války.
--->přežití v sebelépevybaveném a zabezpečeném domě/usedlosti/komunitě je možné jen při hodně soft scénářích (které jsou ale celkem reálné). Vzpomeňte si na zkušenosti třeba z balkánských válek, kdy byly vyvražděny celé vesnice.

Ideální model (dle mě): vypracovaný short time urban survivaling (STUS :D :D ), kdy člověk někde NENÁPADNĚ přečká redukci obyvatelstva a následná znalostní, mentální a v poslední řadě materiální výbava k přesunu na venkov a tvalému žití tam.

---->nejhorší lokality k přežití průšvihů: satelitní městečka (ležaté paneláky), 100% závislá na centrálních rozvodech s nulovým potenciálem obrany (francouzká okna, porotherm, ytong) i sebeživení (400m^2 trávník a zmulčované skalky je nanic), blízko měst a k tomu pocit lůzy, že lidi z domků mají prachy (zdroje).
-----> použitelná lokalita - kamenné činžáky či paneláky se dvěma scénáři:
1.) přiznaná městská pevnost a spolupracující komunita (panelák je z obranného hlediska relativně super)
2.) bug-in za nenápadnými pevnými dveřmi bytu, kde půjde vydržet alespoň do první vlny odlivu obyvatel z měst (max 14 dní) a následná schopnost nenápadně si v sobě známém prostředí obstarat vodu a doplňky potravy.

Představte si to, jako vybuchlou sopku či kruhovitou cunami, která vyletí z měst, přeleje se krajinou, ve které se v řádu měsíců (hlavně zimních) rozpustí a vsákne, ale zničí všechny a všechno. Možná tak Ptyč vydrží jako maják v rozbouřeném moři, ale tam se asi ta banda magorů požere navzájem.
Všechny scénáře budou VELMI TVRDÉ a nebude na tom nic hezkého, žádná romantika pod borovicí, s psíkem, stéblem trávy v puse a kosou opřenou o kaťata 5.11...

<<znovu prosím moderátory o přesun do nejvhodnějšího vlákna, dobrodinci se budu revanšovat na nějakém srazu :beer :F >>
Naposledy upravil(a) štaflík dne 27.03.2013 7:49, celkem upraveno 3 x.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Vito »

ale jak už tu bylo mnohokrát napsáno, přežívání ve městě je ultra obtížné a nebezpečné. neteče voda, nefunguje kanalizace, elektřina. není čím topit, v zimě kouřící komín z okna prozradí že tam někdo je a má se dobře tak ho zombíci půjdou navštívit. když neteče voda, kde jinde ji chceš ve městě brát? stejně tak potraviny. a na naskladnění zásob to chce opravdu ale opravdu velký byt :D
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Terminated Account »

Taky jsem se jinde shodli, že není jediná správná strategie přežití. Dá se sice predikovat globální vývoj a situace v případě různých průserů, ale proměnných faktaktorů je příliš mnoho, aby se dal předvídat lokální vývoj. Makro vs. mikro pohled. Dále jsme se shodli, že strategie přežití dvacetiletého týpka bude zcela jiná, než táty od rodiny.

Štaflík vyhodnotil svoji situaci (vypadá že uváženě a s nohama na zemi) a došel k nějakému řešení, které mu bude nejspíše fungovat. Nicméně nejde použít jako univerzální návod pro jednotlivce.Co je ale důležité je pro jednotlivce načerpání inspirace a ve vhodnou chvíli její aplikace do praxe. Pružnost, nadhled, zkušenosti, osobnostní předpoklady, rozhodnost a nutná dávka štěstí je oč tu běží.

Jsem z vlastní zkušenosti bytostně přesvědčen, že osobnostní předpoklady a "hlavně to štěstíčko" jsou 90% úspěchu a materiál je pouze 10%. Viděl jsem psychicky a fyzicky strádat v mezních situacích špičkově vybavené jedince o které se s úsměvem na tváři starali těžce podprůměrně vybavení jedinci, kteří byli v úplně stejném průšvihu.

Dále vnímám velké rozdíly mezi Survivalisty, Buschkrafťáky, Rozpadlíky, Preppery, Samozásobiteli a alternativci a jejich přístupu k různým scénářům průseru - jak budu mít chvilku rozvedu svůj pohled na tyto "skupiny".
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od štaflík »

To Vito: co píšeš je jen půlka pravdy. Ano, přežití ve městě bude nepochybně extrémně nebezpečné a obtížné (a jak správně poznamenává MacGyver - štěstí bude alfa a omega všeho), nicméně druhá půlka pravdy je ta, že na vsi či v divočině (v Evropě žádná není, vzpamatujte se! :head ) to bude ještě horší.
Píšeš, že nepůjde proud, nepoteče voda, kanalizace... myslíš, že v nějaké zemljance, záhrabu, stanu, rozpadlém stavení... půjde proud, poteče voda..? Samozřejmě, že v paneláku budeš sr*t do kýblu a v noci to nosit ven. Argument s kouřem je extrémně směšný. Kouř na venkově bude vidět némlich stejně (ba z větší dálky), jako ve městě. Nicméně když si v obýváku zatepleného paneláku postavíš stan, nemáš důvod topit, protože tam v klidu přežiješ i největší mrazy a vichřice. Oheň v extrému nepotřebuješ, nebo si jen na chvíli v noci zatemperuješ byt a ohřeješ jídlo. Hladový člověk tě v lese vyčuchá na pět kilometrů, až si budeš někde na ohýnku opékat posledního zajíce ve střední Evropě. Ve městech bude furt něco doutnat, hnít,... takže budeš méně nápadný.
V paneláku, stejně jako na vsi asi budeš v noci dělat výpravy za vodou, rozdíl je jen v tom, že na venkově je řada míst, kde je voda čistá, ve městech budeš muset prvních půl roku vodu převařovat nebo cpát Sanosilem, Savem...
A znovu: město nemůže být konceptem pro trvalé přežití. Ale jako (relativně) krátkodobé refugium, než populace zřídne a bude VŮBEC MOŽNÉ ŽÍT NA VENKOVĚ je to asi poměrně použitelné.
Ano, ve městě bude problém s potravou. A na venkově nebude? Myslíš, že až potáhnou statisíce zbídačených, zoufale hladových lidí krajinou, budou maminky svým umírajícím dětem říkat: "Venoušku, pozor ať pánovi nepošlapeš kedlubny a nevyplašíš kozičku."?? :roll:
Lidi ještě jednou: Evropa má rozlohu X a populaci Y. NENÍ zde divočina a NEJSOU zde místa, kde Vás nikdo nenajde. Ani na šumavských pláních, ani v ukrytých soutěskách Českého Švýcarska, na hřebenech Beskyd, plošinách Jeseníků či Ralských a Milovických lesích...nebudete sami. Jediná možnost by byla radikální bug-out někam na Sibiř. Ale budete se muset prokousat X státy, kde řada lidí je poměrně drsných a budou mít podobný nápad.
Vesnice je dobrá pro doby pomalého úpadku a fázi, kdy ještě stát zvládá řešit drsnou kriminalitu (jenže dojezdovky policie na vesnice už teď jsou v podstatě o ničem). Je možné, že víc třeba nebude. Ale po zralé úvaze bych z toho domečku na vsi, s kozičkou a fazolema za kompostem nedělal modlu přežití. Stejně tak (a lépe) Vás může uživit prodej nábojů, vybavení, LÉKAŘSKÝCH (veterinárních) ZNALOSTÍ A LÉKŮ.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od bivoj »

štaflík píše:...Stejně tak (a lépe) Vás může uživit prodej nábojů...
Jj, myslím si, že vlastnictví přebíjecího lisu a matric pro nejběžnější ráže + zásoba pár stovek tisíc zápalek a něco prachu bude v případě tvrdého PA celkem k věci. V tom budou mít výhodu pochopitelně ti, kteří už přebíjejí nyní a mají s tím bohaté zkušenosti.

Ale souhlasím s tím, že nejkritičtější budou první dva roky - po nich se situace +- stabilizuje (i díky masivní redukci populace) a pak se holt uvidí.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Maximus »

To štaflík:
Já ti nevím, ale v mnoha vesnicích je stále dost kopaných studní. Třeba u nás na dvoře máme ve studni s ručním čerpadlem kojeneckou vodu, kterou brali i okolní pálenice na ředění. Ruční pumpa není ale až tak potřeba, protože u kopané studni se dá použít jednoduchý rumpál či jen kyblík na laně. U vrtů je to podstatně složitější - typický zdroj ve městech, pokud není město závislé na vodě z řeky či přivedených kolektorech (nepoužitelných bez el. energie).
Problémem řek v PA době by bylo nejen biologické znečištění, ale hlavně chemické znečištění ze splachů a rozbitých propustí početných chemických provozů, které se "po domácku" hodně špatně odstraňuje a často o tom člověk ani nemusí vědět.

Takže voda na vesnici by byl daleko menší problém než ve městě.

Představa paneláků, jak mají střechy a balkóny osázené plodinami mi příjde také podstatně složitější než jak to vypadá "na papíře", stejně tak jejich zabezpečení. Ono jenom ta představa, jak si v krizové situaci někdo zorganizuje partu "zedníků", zajistí materiál a hromadu betonu, kterou by pevně zazdil vchody, sklepní okna a okna do 2 až 3 patra mi příjde dost sci-fi.

Pokud se uplatní efekt vařené žáby a nepochybuji že ano, tak těžko donutíte lidi radikálně "překopat" panelák v pevnost a až i ti největší optimisti uznají, že je to v pérdeli, tak zase už nebude s velkou pravděpodobností potenciál k budování takovýchto "betonových pevností".

Př hardcore PA scénářích by se podstatně snížil význam měst. V historických dobách to bylo centrum řemesel i obchodu a samozřejmě sídlo státních úřadů a úředníků. Pokud by došlo k rozpadu těchto struktur, přiznáme si obrovskou absenci řemesel použitelných pro PA dobu a vezmeme v potaz, že v počátcích PA scénáře by nebylo moc přebytků, které by bylo možné prodávat + absence měny, rizikovost a komplikovanost něco někam transportovat,... tak většina měst by ztratila smysl existence.

Ovšem tyto černé scénáře naštěstí nejsou příliš pravděpodobné. Na žebříčku pravděpodobných scénářů vidím na prvním místě kombinaci krize z 30. let minulého století + stav ve zbankrotované Argentině + chaos a oslabená státní moc ala Rusko po rozpadu SSSR.

Pro tento jemu podobné relativně "soft" PA scénáře bude život ve funkční vesnici pro běžného člověka mnohem jednodušší než ve městě. Pokud lidé měli k dispozici zahrádku, kousek pole a nějaké to zvířectvo, tak s velkou pravděpodobností jejich rodiny nepoznaly hlad, který byl obvyklým souputníkem chudších lidí z měst,tj. tedy jejich podstatné většiny.

Je ale jasné, že ne pro každého je představa práce s motykou lákavá a život obchodníka/překupníka ve zkolabovaném městě mu příjde lepší volba. Opět ale platí, že jednotlivec je proti organizovanému gangu opět v pérdeli a to že města by byla důkladně rozparcelována takovýmito kriminálními skupinami ani na chvíli nepochybuji. V hardcore PA době lze v městě pohádkově zbohatnout, ale také velmi rychle či velmi nehezky zemřít. S rodinou bych se do toho osobně teda nepouštěl ani náhodou.

To co nabízíš na prodej ve městě tě dobře uživí i na vesnici, jen ti asi lidé nebudou platit tak moc zlatem jako spíš jídlem a službama. Sice na tom člověk tolik nezbohatne, ale zase mu tolik nehrozí to, že ho každy kriminálník či gang bude mít ve svém hledáčku zájmů a při první bezpečnostní chybě toho náležitě využijí se všemi nemilými důsledky.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Leon Chamel »

Štaflíku, máš v řadě postřehů pravdu, zejména jsi správně vycítil, že nebude dobré dělat vše ve stejnou dobu a stejným způsobem, jako většina ostatních lidí. V praxi to například znamená odejít z beznadějné lokality buď ještě předtím, než to napadne i všechny kolem, nebo naopak vytrvat nějakou dobu i po jejich exodu (tvůj plán). Stejně tak kritika strategie přežití na vesnici je zčásti oprávněná - máš pravdu, že vesnice jsou v naší hustě zalidněné zemičce dost na ráně a před zombíky se tam lidé neschovají. V tomto ohledu ale předpokládám, že intenzita zamoření krajiny lidmi z měst bude klesat se čtvercem vzdálenosti od velkých aglomerací, podobně jako je tomu třeba u zářiče a záření. Ti lidé se prostě v krajině postupně rozptýlí, takže zatímco nejbližší okolí měst by plenila celá stáda, o další 2 dny cesty dále by se jednalo nanejvýš o relativně zvládnutelné skupinky.
A teď několik slabin plánu na přežívání ve městě: Odkud brát ve městě vodu, někde z několik bloků vzdálené řeky? Při téhle strategii bude jakýkoli výlet z bezpečí zašívárny představovat obrovské bezpečnostní riziko. Její úspěch totiž závisí především na nenápadnosti, jenže při těchto nezbytných výpadech tě nejspíše zpozoruje nejedno slídivé oko.
A především – ta redukce obyvatelstva na úroveň středověku (tebou zmíněný předpoklad pro budování komunity) může i v případě velmi tvrdých scénářů trvat spíše měsíce až roky, oproti předpokládaným týdnům, které by snad bylo možné přežít někde "za nenápadnými pevnými dveřmi bytu".
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Maximus »

Samozřejmě tady probírané rady jsou obecná doporučení. Existují určitě lidé, kterým se díky jejich know-how bude dobře dařit řadu let i v polorozpadlém městě či v Beskydských či Šumavských lesích. Toto know-how má ale jen nepatrý zlomek populace a pokud se o to pokusí někdo, kdo má jen pocit, že na to má, tak jeho geny jsou podstně víc v ohrožení než když se pokusí začlenit do vesnické komunity.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od bivoj »

Leon Chamel píše:...předpokládám, že intenzita zamoření krajiny lidmi z měst bude klesat se čtvercem vzdálenosti od velkých aglomerací, podobně jako je tomu třeba u zářiče a záření. Ti lidé se prostě v krajině postupně rozptýlí...
S tímto porovnáním nesouhlasím, lidé z měst se rozhodně nebudou rozptylovat "plošně", spíše je třeba očekávat poměrně dost konkrétně směrované "proudy" lidí, které se budou valit na nejbližší známé vesnice. Zombíci z měst se určitě nebudou volně rozptylovat po lesích, ale potáhnou "od vesnice k vesnici", takže zamoření v poměrně hustém množství lze očekávat i u vesnic, které jsou více vzdálené od měst.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od big bang »

Ono tie vaše scenáre treba dať do kontextu s katastrofou a čo sa pri katastrofe deje!!!

napr. dopad asteroidu 10km(dinosaurobijec)
Koľko ľudí by sa dokázalo skovať v pivniciach, povedzme že tak 2/3, po dopade asteroidu a následnom zemetrasení(v sile ktorú sme ešte ako ľudstvo nezažili) sa aspoň 2/3 pivníc zavalia a všetci tam pomrú(prežije z nich tak promile čo budú mať šťastie), na povrchu zomrie cirka 90%(95%) ľudí čo nevlezie pod zem(tlaková vlna, vlna vrelého vzduchu, zemetrasenie), na obyvateľov ČR cirka 10 miliónov mi to vychádza na 1,5 milióna preživších a tých čaká najbližší niekoľko mesiacov násilie, podchladenie, zápal pľúc a hlad a keď sa po roku znova oteplí tak nastane vlna epidémii z rozkladajúcich sa tiel :geek:
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

MacGyver píše: Dále vnímám velké rozdíly mezi Survivalisty, Buschkrafťáky, Rozpadlíky, Preppery, Samozásobiteli a alternativci a jejich přístupu k různým scénářům průseru - jak budu mít chvilku rozvedu svůj pohled na tyto "skupiny".
by nemelo zapadnout..
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Leon Chamel »

To Bivoj: Máš samozřejmě pravdu s tím, že by se nekonal nějaký plošný a rovnoměrný rozptyl zombíků po lukách a lesích. Tak to ani nebylo myšleno, v okolí měst se zpravidla nachází kulturní krajina, posetá velkým množství obcí, které jsou často velmi blízko od sebe. A uprchlíci by nežili z toho, co dá les, ale směřovali by právě do těchto stovek přilehlých vesnic, nejsou to mravenci. To ale také znamená, že by se nevydali na svou cestu z města jako pevně organizovaný, mnoha(set)tisícový roj, který by v plné síle systematicky ničil jednu vesnici po druhé. Spíš bych to viděl tak, že hlavní proud by se po cestě na všech těch křižovatkách dále štěpil a tím také postupně slábnul.
Svou roli by samozřejmě hrála i atraktivita cílové oblasti v očích zombíků a řada dalších faktorů, třeba i blízkost významnější vojenské posádky apod.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od štaflík »

Píšu jen z telefonu:
-voda ve městech je. Jen je třeba vědět kde a ve většině případů bude nutná její uprava. Dokonce v Praze je kvanta pramenů (údolí Vltavu se zařezává do křídové zvodně), jen nejaou známé či jsou skryté. Znalost pramenů v okolí je elementární schopnost.
-množství lidí zas tak klesat ve vzdáleností nebude. Díky síti cest a malým vzdálenostem mezi sídly se lidé dostanou všude dřív, než umřou. Lidi půjdou, dokud nenajdou přístřeší a dost jídla nebo dokud nepadnou. U odlehlého venkova to bude trvat jen o několik velmi málo dní déle, než tam (o to zoufalejší lidé dorazí).
-na venkově bude trochu šance udržet se na některých hradech.
-bez materiální i know-how výbavy bude i krátkodobé přeití ve městech nemožné
-skutečně nebezpečné, ozbrojené a organizované skupiny budou mít tendenci města opustit a zabrat si perspektivní venkov. Boje o trvalé zabráni Proseku jaksi postrádají smysl.
-utéct do lesů je povědomý reflex v ohrožení. Jenže tam pak pod každým strojem budou tři lidi
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Neco z kuchyne -padlika: staci zbezny nakuk do historie CS zemi kudy se pri historickych eskapadach hrnuli invazni ci obracene utocne davy a zahy zjistite, ze i drtiva vetsina "tzv. domaci divociny" je akorat na rane v prvni vlne rekvirovacky, jedno jestli zn. warlord, zombie, nebo bumaznik. Jak jiz bylo zdurazneno, prilis mnoho dusi na velice malou plochu..
Modleme se za pozvolny schodovity rozpad, alespon roztahly na +3generace vse ostatni je echtpeklo..
ps prosim nekontrujte hlaskou, "..ale ja znam vybornou jeskyni v Jeseniku, tam me nidko nenajde.." :mrgreen:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od štaflík »

Mám kamaráda s chalupou u Jičína (ne v Č. Ráji, na druhou starnu, poměrně zapadlá oblast). Má studnu, kozu, kolektory. Ze srandy jsem mu říkal, že je tu pěkně připravený skoro na všechno. Kontroval zážitky svých příbuzných z Vojvodiny. Proti bandě zdivočelých chlapů s kalachama ( OK, Zastavama ;) ) se prý žádná usedlost neubránila. A to v nich často nežili nějaký metrosexuální vořezávátka. Prostě barák, sad, pole... nevydržíš hlídat týden, měsíc, rok... Nakonec tě dostanou.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od GOD »

zdrovna Juhoška je dobrý príklad.

Preberajú sa tu rôzne scénare, ale pozrime sa historicky do zadu, posledných 50 rokov. Je to samá vojna a občianská vojna. Tých ekonomických kolapsov zas tak vela neni. Meteority nam tiež často nepadajú...
Korea, Vietnam, Falklandy, Juhoška, Irak, Líbia, Sýria, Severná afrika, ...

Bohužial, myšlienka nakupu výbavy a pripravy na totalnu izolaciu je scestná. Jediná záchrana spočíva v spoločensko- občianskej angažovanosti. Ked bude dovolené vedúcim funkciám uplne zlikvidovat a ekonomicky vylistovat (ako hrozno pri prešovani) nepomôžu zásoby ton zbraní jedla a liekov.

Verte mi, ani ja som neni s toho nadšený. Práca s ludmi je nevdačná, ale ked si chceme zachránit holé zadky, bez spoločenskej angažovanosti to nepojde.

O čom sa tu málo hovorí je juhoška. Prečítajte si niečo o tom. Napr. Hovory s Mladičom....
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

pro :GOD

hezky jsi to vystihl , taky to tak vidím .
Občanská angažovanost je jediné co nás může opravdu zachránit před ekonomickým rozpadem .
Protože potřebujeme přežít jako společnost nebo šířeji jako národ .
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od uaz469 »

Já osobně nemám kam se s rodinou uchýlit, takže zůstanu v panelu do doby, dokud se úplně nezhroutí zásobování. Pak se přesuneme kamkoliv, kde se dá sbírat dříví na otop, zbudovat přístřeší a nabrat chemicky neznečištěná voda.
Ve městech není voda pro všechny a až zůstavší vypijí poslední studnu, začnou pít vodu z kaluží a onemocní. Do 5 dnů zbude ve městě jen průjem a hromady mrtvol.
Pak bude čas návratu - možná...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od urbanwarrior »

Model v Jugo nebo jiných válkou zasažených oblastech nemusí být modelově identický. Většinou je zhroucení "lokální", i když rozsahem se můžeme bavit třeba o válce mezi státy. Pořád zůstává něco venku, co stojí mimo konflikt a co může nějak pomoci. Zasáhne-li ale dneska Evropu jakákoli krize - finanční zhroucení, válečný konflikt, pandemie..., následky pro civilisty budou mít o řád horší následky, než ty minulé, právě z důvodu nesmyslného přesunutí populace do měst, bez možnosti sebeuživení. Čím dále bude od probíhající krize to "venku", budou následky ničivější. Nebude-li žádné "venku", tak ...

Jako v jiných vláknech - každý vnímá jako rizikový jiný scénář a každý odhaduje trochu odlišně očekávaný průběh PA. Rozhodnutí mezi BI a BO je ale vždy zcela zásadní. První fáze sešupu, bude-li katastrofa mít vleklý nástup, půjde velmi špatně odhadnout - obecně krátkodobě výhodnější BI se ale může stát pastí - zjednodušeně: nepůjdu s prvními davy z města, opevněný a zajištěný vyčkám, až se venku částečně vybijí (na to by měly stačit i tři, čtyři měsíce, případně i méně, zlomí-li se to před zimou) a vyrazím do záložní lokality. A teď úskalí -
1/ dokážu se přesunout do náhradní lokality? - bude k dispozici auto, vč. paliva? bude existovat možnost průjezdu po celé trase? jak překonám vodní toky, průjezdy obcemi, kde lze očekávat zátarasy, checkpointy, nehledě na loupežníky cestou
2/ přežije moje záložní lokalita bez přímé ochrany a obrany do mého příjezdu? nevyplundují ji místní, kteří vidí, že je nevyužitá (případně se zmocní nalezených zásob); eventuálně se jí zmocní potulní zombíci?
3/ překonám-li uvedená úskalí a nejistoty - přijme mě se zpožděním případná místní komunita v místě záložní lokality? co když nebude totožná s původními obyvateli obce?

Dlouhodobě lze ve městech přežít pouze při dramatické a skokové depopulaci, kterou si nedovedu představit, a v prioritách mého scénáře je až daleko za pozvolným sestupným průběhem rozpadu. Možné to bude pouze sníží-li se na ploše měst kompetice o zdroje, zejména vody, potravin a vyrovná-li se zbytek přeživších se zdravotními dopady takové rozsáhlé depopulace (zamoření prostoru infekcemi z mrtvol, kontaminace vodních zdrojů, rozšíření přenašečů infekce a pod.).

Myslím, že zásadní, aspoň jak to vnímám já, bude přiměřeně využít prvotní paniky a v rámci hejna opustit bezprostřední okolí velkých měst, dokud bude bezpečně k dispozici dopravní prostředek, i jakž takž průjezdné komunikace. Navíc efekt rybího hejna bude paradoxně znamenat větší bezpečí pro uprchlíky - pozdější málo početné skupiny nebo sólo poutníky čeká v podstatě 100% jistota přepadení, oloupení, příp. usmrcení. Souhlasím s Leonem, že se čtvercem vzdálenosti bude poutníků ubývat, na druhou stranu ale díky zahuštěné zástavbě budou aspoň zpočátku stavy doplňovat příchozí z jiných měst. Spíše by bylo zajímavé prostudovat, kudy hlavní migrační tahy povedou (já bych tipoval trasy do nížin a trasy, kde je dobrá schůdnost, skýtající relativní záruku rychlého přesunu).
Města nemají šanci bez vnější podpory přežít, např. myšlenka získávání vody v dnešních velkoměstech by byla na samostatnou kapitolu. Opět zjednodušeně - drtivá většina měst je stavěna na různých navážkách a nejrůznějších bordelpozemcích. Stařičké domy, stavěné na podloží, kde by se dala obnovit, resp. nově vykopat studna, by bylo možno počítat na prstech. Zachovalých přírodních zdrojů ve městech je doslova několik. Nehledě na většinou chemicky kontaminované podloží. Města se stanou smrtící pastí, jedině přežijí malá města, viz. úvahy ve vlákně o přežití komunit. Také by mělo asi naplno zaznít, že jen malá část lidí z měst bude skutečnou hrozbou pro obyvatele vzdálených, případně osamocených lokalit. Podívejte se kriticky na jejich demografické složení - převažují lidé bez fyzické kondice, bez praktických dovedností k přežití a bez praktického uplatnění mimo kancelář. Zabije je několikahodinový pochod a teploty pod deset stupňů. Nedovedou si opatřit jídlo, vodu, úkryt, a nemají morálku ani fondy vzít si to silou. Jsou neozbrojení a nepřipravení čelit čemukoliv, počínaje odmítnutím. Velkou částí městské populace jsou lidé staří, handicapovaní, děti a studenti, úředníci a manažeři kdečeho, filosofové, umělci a podobná lehkoživná sorta. Jejich životnost se v prostředí bez podpory limitně blíží k hranici dvou měsíců.
Příkladem nebo modelem přežití ve městě v PA by mohl být dokumentární seriál, co běžel na ČT, o městech na Dálném východě v Rusku. Za boha si nevzpomenu na název, abych to vygúglil, bylo to tuším šest dílů. Ale princip zániku státní moci vypadal jako ve hře Járy Cimrmana Vítr z hor, jak jednotlivci počínaje elitami postupně opouštěli město, až zbyli obyčejní prostí lidé v chatrčích, na bývalých trávnících pěstují mrkev a chovají slípky. Jejich život se civilizačně vrátil někam do 18.století, není tam elektřina ani benzín, místní šéf má stáje a koně, přestože na kraji města jsou perspektivní zlaté doly, bez elektřiny už je dávno zatopila voda...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vývoj PA-strategie-scénáře

Příspěvek od štaflík »

To uaz-studna vypít jde, pramen nikoliv. Resp. u pramene je jedno, zda tu vodnu někdo vylemtá, nebo odteče.
Odpovědět