Děti

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Děti

Příspěvek od Rafael »

Trochu z jiného soudku protože nejsem žádný "turista ani sportovec" - na to je brácha.
Já jsem úplně jiný.
*
Neteřenec, 13let. - proběhlo včera první jeho seznámení s velkým soustruhem.
Posuvy, podložení nožů, ovládání spojky, bezpečnost atd. Velmi ho to bavilo a moc se těší na další mou návštěvu a jak budeme spolu soustružit ze dřeva násady na opékací vidličky a stojan na lampu.
*
Co už umí:
Bezpečně pracovat s cirkulárkou. Jak maličkou stolní, tak i velkou stavební nebo truhlářskou. Taky s malou pásovkou a lupenkovou pilkou.
Hoblovačka - protahovačka -suky
Řezat el. řetězovkou
Rozbrušovat s flexou
Zacházet se stolní bruskou - obrovnat kotouč - bezpečná mezera od podpěry, nebezpečí spálení broušeného materiálu apod.
Ví jak pracovat s vrtačkami. Otáčky, plechy, velké díry, aby se mu nenamotal kabel na ruku anebo aby mu to nerozsekalo nohu nebo obličej
Udělat funkční i když nepěkný svar s obloukovou svářečkou
Dokáže si navrhnout a vyleptat sám plošný spoj
Umí používat pistolovou i menší páječky včetně odsávačky cínu
Umí smysluplně využít multimetry
Umí číst a chápat el. schémata, barevné kódy součástek a najít si případné náhrady polovodičů v katalozích nebo na netu
Umí odhalit a opravit jednoduché poruchy v el.
Ví co je drtič ovoce, velký lis, parní odšťavnovač, sterilizace, pasterace atd.
Spolu se svými sestrami si zkusili kosu, srp, hrábě a přípravu sena na zimu pro svá zvířátka.
atd.
(S čím mě nasral,-i, byla obrovská a viditelná nechuť k většímu sběru a sklízni jakýchkoliv plodů na zahradě a v sadu.
*
Co se mi ještě nepovedlo, nějak nebyl čas a tak, je roubování, očkování a vůbec věci kolem toho. To jsem měl udělat již daleko dřív.
A pak ještě kovářská výheň kování a tak. Nebo tvrdé pájení a autogen čimž musím šetřit.
*
Na kvašení a destilace má ještě čas, ale tuším, že tuší a těší se na to.
Dětskou pyrotechniku jsem jim všem vždy na Vánoce kupoval, ale větší zájem o její výrobu ještě neprojevil.
Tak jen doufám, že pokud by ho to náhodou někdy chytlo, že nebude postupovat jako kdysi já a mi vrstevníci tehdy.
Že má strejdu s kterým se může poradit jak to udělat bezpečně.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Děti

Příspěvek od Matěj »

Nechuť ke sběru plodů, zejména brambor, jsem pociťoval v dětství také, stejně tak třeba švestek, na druhou stranu do pálenice jsem už tehdy jezdil tuze rád. :mrgreen:
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Děti

Příspěvek od dracekvo »

Jako dítě sem neměl rád tyhle domácí práce.
Sušit seno, do lesa na dřevo, sběr plodů. Ten sběr plodů mi nepřirost k srdci nikdy, ale to ostatní je pro mě jako člověka pracujícího hlavou příjemný zdroj relaxu a pohybu.
Někdo děti motivuje tím, že jim za nějaké takové činnosti dá nějakou přiměřenou penežitou odměnu. Což nevím jestli je to dobře, nebo není.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Děti

Příspěvek od malajizva »

Zdar,
máme 3 děti a najeli jsme na bodový systém (plusové i mínusové body - buzení se, známky a příprava školy, domácí práce, hraní na nástroje, běh, čtení námi vybrané knihy atd.). Jednoduchá tabulka, v které jsou všechny denní týdenní povinosti. Každý pátek body sečneme a děcka dostanou výplatu, kapesné nedostávají. Aby to fungovalo, je důležité společně končit den - projít tabulku (pochválit, co se komu povedlo, podrbat,proč co neudělal), a taky co kdo prožil, zážitky z dne, urovnat hádky mezi dětmi, (no my si ještě čteme z bible atd....). Výhody systému jsou:
+ všichni mají jasno, ví, co se od nich očekává, které úkoly mají splnit
+ držíme jejich pozornost a připomínáme jim co je důležité + diskuse proč
+ když chceme něco vypíchnout, dáme víc bodů.
Časem jsme přidali i mínusové body za neplnění povinností.

Děcka to berou dobře.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Děti

Příspěvek od Matěj »

malajizva píše:... čtení námi vybrané knihy atd.).
Nevím jak staré máš děti, asi hádam, že malé. Čtení prokázaných knih mě hlavně v pubertě děsně štvalo, protože např. povinná literatura ve škole byla děsně nudná (na střední a část základky jsem byl po revoluci, takže se už nejednalo o nic ideologického). Ze začátku mě drbal táta, že málo čtu, ale mě beletrie, co chtěl, vůbec nezajímala. Vždycky mě braly spíš odborné, hlavně válečná témata, včetně zážitků veteránů. Což jsem tehdy četl dost. Na střední jsem dostal od "tolerantní" češtinářky z prvního (než jsme se vzájemně poznali :) ) čtenářského deníku 5,protože jsem si jako libovolnou knihu zvolil bichli na tema kamikaze :D). U malých dětí ale naopak chápu rodiči vybírané čtivo (pár let zpět by kluk sám od sebe četl jen a pouze knihy o Minecraftu - na prvním stupni).
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Děti

Příspěvek od Ray »

2 malajizva Systém je to šlechetný a buduje dobrou morálku, to jo. Osobnost to podle mě ale naopak dost zabije. V podstatě nahrazuješ upřimné uznaní z dobře vykonané práce a podobné věci, hodnocením na základě tabulky. Připravuješ je pro společnost, ne pro život. Můj nazor, tvoje věc. No offense ;)
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Děti

Příspěvek od kregan »

O víkendu jsem na táboře naučil děti spolehlivě rozdělat oheň jen ze dřeva listnatých stromů nasbíraného v lese, bez dalších pomůcek a podpalovačů "na tři sirky". IMHO elitní dovednost. Nebylo to jednoduchý a jejich urputnost upřímě obdivuju. Stálo to i něco hyperventilace, spálených prstů a ohořelých vlasů a řas. Teď jsou zas o krůček víc "připraveni".
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Děti

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Tak mé napadlo... jaké užitečné zájmové kroužky pro děti máte vyzkoušené a co můžete doporučit? Máte i tipy pro děti školkového věku (3-6 let)? On i ten skaut už dnes není co býval :-( Co nějaké bojové umění? Mně se zamlouvá Krav maga, ale pro předškolní děti je to asi ještě moc náročné. Místo toho snad judo apod.? Samozřejmostí je u nás rodinná turistika, bivakování, s tím spojené dovednosti, "práce" na zahradě, zvířata atd. ale myslela jsem, že by třeba 1-2x týdně bylo fajn dělat něco jiného, co se bude časem třeba hodit. Děti zatím neinklinují k něčemu konkrétnímu, tak by šlo něco navrhnout a vyzkoušet, zda je to bude bavit. Každý sport je určitě fajn, ale než např. fotbal, tenis atd. mi připadá užitečnější např. plavání, judo atd.
Kdo je připraven, není překvapen.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Děti

Příspěvek od Hohepa »

Ono vždycky půjde o konkrétního vedoucího toho konkrétního oddílu, tak to nejde moc zevšeobecnit.
Mladej chodí čtvrtým rokem právě na Krav-magu a je z ní nadšený natolik že když letos neotevřeli oddíl přímo u něj ve Škole , tak je ochotný dojíždět MHD sám.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Děti

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Od kolika let věku na krav magu chodí?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Děti

Příspěvek od Ibex »

moje děti chodí od 4 let na Aikido - když zlobí, tak jim pohrozím, že jim zatrhnu tréning a hned je klídek...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Děti

Příspěvek od DeadMan »

Co doporučit nevím, jak už bylo napsáno, je to hlavně o vedoucím.

Co ale mohu nedoporučit, tak je současný skaut, chodili jsme rok a stálo to za vyliž číču .......

Zasekli se tam někde na přelomu 80. a 90. let a nezaznamenal jsem tam nic, co by nějak rozumně reagovalo na vývoj ve světě a společnosti :roll:
You cannot kill me as I am already dead!
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Děti

Příspěvek od BiSon »

Dcera (7) chodi na judo, muzu vrele doporucit. Sam tam vidim vse potrebne - obratnost, sila, prostorova orientace, gymnastika, pady (velmi uzitecne). Musi se srovnat s tim ze proti ni nekdo nastoupi v zapase (prvni v cca v 5 letech, kdy se domluvili treneri nekolika klubu).
Zatim sama pozitiva, posun je uplne neskutecnej. Treba venku se pri padu musi hodne rozbit, aby zacala nejak vic brecet.

A jako rekreacni boxer si mysim, ze deti maj na uderovy sporty dost casu. Pokud z nej/ni nechces mit (treba) profiboxera, tak maji imho minimalne do 12ti let cas. Mozna i do 15.

Ze je dobrej trener zaklad a jinde to muze vypadat jinak je samozrejme.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Děti

Příspěvek od Cep »

Oba kluci (10 a 7) judo, na úderovku mají dost času. To ale neznamená, že je neučím, jak tou pěstí bouchnout.
A navíc i skaut - na oddíl si stěžovat nemůžeme.
(+ plavání a horolezeká stěna)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Děti

Příspěvek od kregan »

V tomhle jsem konzervativní. Skaut, Sokol apod. mi přijde univerzální. Dítě má možnost se zorientovat v širokym spektru aktivit a časem se cíleně zaměřit na ty, které ho chytnou nejvíc.
Ve volbě jakéhokoli kroužku je nejdůležitější osoba vedoucího. Na té to celé stojí a padá. Druh organizace nebo zaměření ja až druhořadý.
Pro malý děti jsou fajn lesní školky. Viděl jsem předškoláky trávit celý den v mrazech, ve sněhu, v bahně a byli s tím v pohodě, bavilo je to. Paradoxně v daleko rizikovějším prostředí mají méně úrazů než ve standardním školkovém.

EDIT: I skauting se vyvíjí viz
https://www.youtube.com/watch?v=Ncg01USNThY
a starší si taky přijdou na svý
https://www.youtube.com/watch?v=r5g_rkKde4Y
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Děti

Příspěvek od DeadMan »

A kde jako má být ten progres? :?
You cannot kill me as I am already dead!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Děti

Příspěvek od Hohepa »

J-e-n-n-y píše:Od kolika let věku na krav magu chodí?
teď je ve čtvrté třídě , chodí od první třídy neb to bylo jako volnočasová aktivita ve škole..

bohužel už není , vedení školy má sklony k pravdoserům a letos se "nějak" nedohodli s organizátory kurzu.
I když oficiální znění je nedostatek zájmu........ no nevím kde je pravda :?

Doufám že to nebude bráno jako reklama , je to tato organizace Krav maga http://www.krav-maga-point.cz/

ale jak už jsem psal, neručím že i jiný trenér by měl takový "úspěch" v oblíbenosti u juniora....
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Děti

Příspěvek od čimango »

Jako univerzální kroužek pro děti můži doporučit současného Pionýra. Univerzální, hodně v přírodě, výborné tábory a hlavně bez jákekoliv ideologie.
Souhlasím s Kreganem, že kroužek stojí a padá s vedoucím. U oddílu, kam chodí mé děti, je průměrný věk vedoucích cca 20 let. Dost je obdivuji, kolik času a energie jsou ochotni investovat do "cizích" dětí.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Děti

Příspěvek od kregan »

U nás jsou zase výborní mladí hasiči. Kromě požárních útoků dělají i spoustu tábornickcých věcí, věnují se bezpečnosti, první pomoci apod.
Čím víc víš, tím míň neseš.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Děti

Příspěvek od golem »

Veřejnoprávní Česká televize odvysílala na kanálu Déčko reportáž, v níž se mluvilo o Palestině jako o Izraelem okupovaném území. Reportáž byla odvysílána v rámci pořadu Zprávičky, které jsou určené pro děti a vzbudila vlnu rozruchu.
Část veřejnosti Českou televizi kritizuje za to, že takové zprávy pro děti nejsou vhodné. Blízkovýchodní problematika je mnohdy složitá i pro dospělého diváka, a proto by neměla patřit do pořadu pro děti. Sledovanost pořadu je nicméně extrémně nízká.
Poslanci z výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu si na své středeční zasedání pozvali i generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Chtěli s ním řešit „politicko-publicistické excesy programu Déčko“, jak stojí v bodu programu.
Ředitel České televize však pozvání odmítl. „Pan předseda si zřejmě myslel, že toto je věc, která si zaslouží pozornost takového výboru. Myslím si, že přestože se snažíme dělat svou práci co možná nejlépe, tak každý může někdy udělat chybu. A rozhodně není role žádného výboru parlamentu ani parlamentu jako takového, aby řešil jednotlivé problémy nebo chyby. My si ty chyby umíme vyřešit,“ vysvětlil Dvořák.
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize- ... omaci_lesa
Odpovědět