Stránka 1 z 6

Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 17:36
od Fenring
Zdravím,

jako jednu z možností přežití v malé komunitě vidím i obnovení různých bunkrů, opevnění, krytů apod., které ji na našem území existují. Dají se pořídit za relativně nízkou cenu v odkupu od státu.

Příkladem uvádím neproběhlý odkup bunkru pro shruba 37 lidí u Opavy:

http://www.onnm.army.cz/zdroje/detail_n ... php?id=259

a technické specifikace:
http://www.military.cz/opevneni/detail_bunkru.asp?ID=60

Ve skupině pár lidí koupit za milion (dnes není až tak horentní suma pro skupinu), opravit a připravit se :mrgreen:

Jinou možnost jsou například "řopíky", které jsou hodnotově kolem 100 tisíc, ale jsou spíš pro jednotlivce.

Nevýhodou může být soustředěnost objektů a možnost ohrožení "jinou skupinou" zakopanou v bunkru vedle :twisted:

Jak to vidíte vy?

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 18:40
od hanuš
Tak na to být Tebou v klidu zapomenu. Byť fanda čs. opevnění tohle je dle mého názoru nereálné. Jediný těžký objekt "vybavený" je Březinka. A tu tedy neprodají ;) . A to pominu, že zvony jsou jen nafintěné a tedy nemají žádnou skutečnou funkci krom vzhledu. Abys zdevastovaný TO vybavil bys potřeboval o mnoho a mnoho víc, než zmiňovaný mega. A LO sice v provedení A bylo pro posádku sedmi mužů, ale tak max jako provizorní úkryt. Na někaké delší přežití ani omylem...

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 18:49
od Leon Chamel
Jako základna loupeživých rytířů asi dobré, ale jinak..? Obyvatelé by museli beztak pravidelně vyrážet ven za obživou (a patrně ještě mnohem dále, než ostatní lidé bydlící blíže zdrojům), přičemž by byli nejen sami zranitelní, ale při svém návratu do betonového hnízda, postrkováni pěkně hlavněmi před sebou, by představovali i výborný prostředek k vydírání svých blízkých uvnitř. Není prostě jen lepší být nenápadný a tvářit se bez ohledu na stav svých zásob a své připravenosti stejně zoufale a zbědovale jako ostatní, než bydlet v pozornost přitahujícím kindrvajíčku? Ale možná jsem něco přehlédl – jak by to mělo fungovat?

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 20:38
od Schwimm
Je to pár let zpátky co dával kamarád dokupy areál lehkého opevnění vz.37. Z domova to bylo daleko a každodenní dojíždění nepřicházelo v úvahu. Jeden objekt typu A si upravil ku bydlení. Zadní místnost s granátovým skluzem upravil na spaní. Po celým půdorysu vybudoval "ležení" cca 50 cm nad podlahou. Nad střílnu na zed' dal skříňku až do stropu. Po dalších stěnách police. V místě ventilátoru pracovní plocha s PB vařičem + další skladovací police. V místnosti se vstupem instaloval kamna s kouřovodem vyvedeným do výdechu ventilace. Sklopný stolek na zed' atd. Konfortní ubytování pro dvě osoby, v nouzi pro tři - ten spí ale na zemi. Neříkám, že je to ideální náhrada za plnohodnotné bydlení, nicméně v nouzi je to plně dostačující. V zimě při celodenním topení je znát akumulace, po vyhasnutí ještě dlouho "topí" okolní betonové stěny.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 21:18
od Stolberg
No dle mého se to s těmi objeky čs. opevnění má trošku jinak, ale výsledek je v zásadě stejný.Příliš se pro "život" v PA nehodí. Většina těžkých objektů je již dávno "obsazena" skupinami, kteří se je snaží rekonstruovat a vytváří v nich muzea. Poslední dobou se s nimi doslova roztrhl pytel. Takže to není jen ta známá Březinka nad Náchodem.Zrovna na Ostravsku je přeci známý objekt ALEJ, který je oproti Březince dokonale zrekonstruovaný 8-) . Ale to co zbylo na případného zájemce dnes, jsou už jen zbytky. Dost nezajímavé a hlavně bez veškerého vnitřního vybavení a pancéřových prvků (střílen a dveří...).Oni totiž ti šťastnější majitelé muzejí na opevnění rozebrali co se dalo. Doslova z několika objektů poskládali jeden ;) . A co se týče objektů na Opavsku a Ostravsku, tak ty jsou v nejhorším technickém stavu, nejprve z nich němci odvezli/vytrhali veškeré pancéřové prvky a potom je ještě na konci války použili proti rusům :lol: No pokud by byla možnost někde koupit objekt tak bych doporučil Orlické hory. Jednu dobu jsme tam taky za jedné takové skupině jezdili pomáhat. Sice jsou tam stavěny zeslabené (Arabské odolnosti), ale ta krajina hřebenů stojí za to. Jen tam v nadmořské výšce kolem kilometru nebude asi moc úrodná půda :lol: .
Tak pokud Fenringu chceš poznat práci na opevnění a život v něm, tak se poohlédni po nějaké skupině lidí, co se tímto zabývá a už má nějaký rozumný základ. Jsou to fajn a vstřícní lidi. Teda to je má zkušenost.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 21:28
od rudde
našel jsem tyto mapy a informace:

http://www.opevneni.cz/

http://mapy.opevneni.cz/

(ten internet je fakt k nezaplaceni :)

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 21:45
od Stolberg
A co se týče lehkého opevnění vz.37 (řopíků), tak to má tu malou výhodu, že se vzhledem ke své malé velikosti často nachází přímo v obci nebo na něčí zahradě.Tedy přímo u zdrojů. Takže jako rodinný kryt jistě skvělé. Ale bojová hodnota je mizivá a plocha opravdu malá. Síla těchto objektů byla v jejich vzájemné blízkosti a hustotě palebných vějířů.Tyto objekty se vzájemně kryli palbou. V jednom objektu těžko zabráníš protivníkovy, aby se ti nedostal na stropnici.(pro nezasvěcené střílny objektu jsou dvě plus jedna menší-vchodová a pokrývají pouze tři strany a to ne úplně) A jakýkoliv výpad ven z ohroženého objektu je s nepřítelem na stropnici nemožný. A s pevnosti se stává past. Takový malý nedostatek :lol:
Známý má muzeum, tedy několik vybavených objektů vz.37 na Moravě a kdyby mi nabídl, že se tam můžu ukrýt s ním, hodně bych váhal. I když je tam úrodná půda. Na jednu stranu je to pevnost, ale na druhou past :head a to smrtící. V těžkém opevnění byli alespoň vrtané studny a toalety. V řopíku ale nic takového není. Dovedu si představit, že by tyto lehké objekty byli velmi prospěšné pro obranu vesnice před případnými útočníky, ale to je asi jejich jediné účelné vojenské využití. Člověk sám-samotná rodina vyčleněná z komunity někde v bunkru dle mého nemá moc šancí na úspěch. Bude třeba spolupráce mnoha schopných lidí k vytvoření fungující životaschopné komunity.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 22:05
od Maximus
Čs. pevnosti mají problém s tím, že je to v podstatě liniové opevnění a jeho síla stojí a padá na součinosti s okolními pevnostmi a krytým týlem. Jednotlivé opevnění, navíc jen provizorně zrekonstruované je leda tak dobré jako to sídlo zde již zmiňovaných "loupeživých rytířů", kteří by na horách rozhodně zemědělství neprovozovali.

Edit: než jsem to dopsal, tak mě Stolberg předběhl :).

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 22:29
od Schwimm
Bunkry bych neviděl jako smysluplné ve svém původním účelu, tj obranné funkci. Spíše bych jim přiřkl roli provizorního úkrytu,příbytku. Budu li bydlet v jeho blízkosti v "normálním" obydlí, též jako skladu. kdo uvažuje ve smyslu vzít v případě prů...ru nohy na ramena a pryč,jistě mu v horách přijde vhod, než se choulit pod celtovým přístřeškem :)

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 22:53
od Fenring
A co máte proti loupeživým rytířům?

Vycházím z nápadu a projití Hlučínské části.

Samozřejmě je třeba oprav, v krizi jsou ty objekty obyvatelné, co má jeden bezpečný vchod/východ, je dle mě obyvatelné.

Pokud vedu odolnost vůči standartním zbraním ideální záležitost (Ano, asi se v PA bude vyskytovat těžká technika, ale ne až tak často bude provozuschopná - krize surovin).

Kol dokola byly pole, proč by se na nich nemohlo pracovat a bunkr mít jako velmi solidní zázemí. Ty známé bunkry lidi vidí okamžitě, ale k jiným se člověk dostane jen pokud ví, kde hledat. Nejsou vidět. Život v PA nebude o pohodlí, ale o pocitu bezpečí.

Obrana? Zakopu se v bunkru a dostaň mě konvenčními dostupnými prostředky ven. Dlouhodobě obléhán? Jak dlouho tě to bude bavit? Měsíc/dva? Přestane tě to bavit a půjdeš o dům dál. Pokud ne, pak je to problém, ale rozhodně větší problém být dlouhodobě obléhán v budově/statku.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 23:22
od Karlos
Protože tě nebude chránit vějíř palby z okolních bunkrů nebude problém se k tobě dostat:

1) jednoduše tě vykouřím
2) pohřbím tě tam zaživa (zablokuji ti vylez)

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 14.03.2012 23:25
od Maximus
Na takový bunkr se dá dostat lehce z týlové či jiné strany (nebráněné postřelováním z okolních pevností) - nanosit palivové dříví a až to pěkně bude hořet před střílnama a průduchy ventilace, tak přidat trochu pneumatik a podobného svinstva. Bez funkční vzduchotechniky budeš mávat bílou vlajkou docela rychle :lol:.

Edit: Aminův plán č.2 je ještě krutější, ale je také o něco hůře realizovatelný než plán. č.1 :twisted:.

Loupeživí rytíři si ale podle mne nic lepšího nezaslouží. Malý exkurz do historie loupeživých rytířů:
http://historicky.blog.cz/1004/loupeziv ... -v-cechach

Tato parazitická strategie může být v jistých časech asi docela efektivní. V historických dobách malá skupina žoldnéřů - lapků soustředěných kolem svého velitele využívala obrovského nepoměru sil mezi vycvičenými a relativně slušně vyzbrojenými vojáky a nevycvičenými a chabě vyzbrojenými sedláky a měšťany. Od dob Samuela Colta se to postupně stírá a v PA době by pravděpodobně bylo dost vesnic, kde bude připravena minimálně "četa" myslivců a sporovních střelců odhodlaná chránit svůj majetek a životy. Proti nějaké větší sehrané skupině profesionálů z bojových jednotek s profi výbavou by to bylo dost bez šancí, ale proti nějaké porůznu seskládané "tlupě" rabujících ozbrojenců by taková "četa" domobrany měla docela slušnou šanci.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 0:21
od Fenring
Situace 1 - Zasypání vchodu - zablokování

Pokud pominu,že se taky nenechám jen tak zasypat, tak problém to je, ale popravdě, kolik si dáš práce, abys mě jen tak zasypal? Kolik práce mi dá probourat se zevnitř přes nějakou střílnu ven? Popřípadě odstraním barikádu?

Situace 2 - Vykouření

To už je zajímavější. Opět pominu pasivní rezistenci. Zacpání střílen? Zavření dveří do postižených oblastí bunkru? Je otázkou, jak dlouho osádka vydrží s vnitřní zásobou vzduchu. Celkově by to byla otázka na nějakého bunkrologa, na tohle muselo být taky myšleno při stavbě.

Obecně bych řekl, že útočník bude mít menší chuť útočit na bunkr, než třeba na statek, dům,osadu. Zbytečně moc práce s nejistým výsledkem.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 0:36
od Maximus
Pokud ale v bunkru budou zalezlí "loupeživí rytíři" kteří budou škodit svému okolí, tak okolním "sedlákům" to za tu námahu rozhodně stát bude - v historii je dost případů, kdy se vesničani a měšťani spojili a s loupeživými rytíři zatočili :twisted:.

Co jsem nějaké ty prvorepublikové pevnosti prošel, tak opravdu není problém najít nepostřelovaný prostor a z tohoto směru tam natahat fůru dřeva a pneumatik. Pak je to jen o trpělivosti - s okolními vesničany si udělat poblíž v létě "barbecue" a při troše trpělivosti bude obsah betonové skořápky upečen do měkka (kyslík ale dojde asi rychleji), tedy pokud se mu náhodou podaří 100% utěsnit všechny otvory nehořlavým materiálem (o čemž ale dosti pochybuji).

Navíc pokud budou obránci nuceni utěsnit střílny a ostatní otvory, tak nebude problém podstatně zefektivnit přísun topiva a o to rychleji bude možné problém s "loupeživými rytíři" v bunkru definitivně uzavřít :devil.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 0:57
od Ježura
Ono je v tom i trochu psychologie..jenom zamyšlení budou lidi riskovat zranění(při takovém stavu zdravotnicví jaká bude v PA době)? Přece jen lidi budou na sebe hodně opatrnější a rozmyslí si některé kroky k dobíjení takových objektů.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 1:07
od Fabulous
Proč něco dobývat? Stačí aby místní myslivci s loveckými kulovnicemi postřelovali bunkr z dostatečné vzdálenosti. Dřív nebo později osádku vyhubí :)

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 1:10
od Maximus
Pokud ale z takového bunkru bude vyjíždět nějaká banda loupit, vraždit, znásilňovat,... tak pohár trpělivosti časem určitě přeteče a "barbecue" si okolní obyvatelstvo prostě uspořádá bez ohledu na nějaké ztráty (určitě se ale mezi "vesničany" najde někdo, kdo slabá místa těchto opevnění zná a tak ani oběti mezi "útočníky" nemusí být).

To fabrik: Škoda střeliva, dřeva a strých pneumatik bude dost :evil:.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 10:51
od marish
Jak tu již bylo vysvětleno, čs. předválečné opevnění se jako praktické může jevit těm, kteří jeho určení a možnosti znají jen povrchně nebo vůbec.
Je to mýtus, který i tak trochu podporuje specifická terminologie (žádný jediný objekt není sám o sobě pevnost).
Ano, ideální by mohl být objekt, pevnost "monoblock", který ale je znám z Maginotovy linie. I tak by ale mohl být jen jádrem PA vesnice, tak jako středověký hrad, ne ji sám o sobě tvořit.
Obnova bunkrů je prostě zajímavý koníček ;) má-li někdo řopík na zahradě, jistě ho využije. Ostatní si mohou vybudovat vlastní, účelnější, nenápadnější na vlastní zahrádce.

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 11:28
od omaha
Tak mne napadlo, že jako prima bonus pro parazity bunkrové by byl kýbl chlornanu sodného řízlej nějakou kyselinou :)
To by měli hoši, pokud by byli bez masek o zábavu i postaráno :)

Re: Obnova bunkrů

Napsal: 15.03.2012 12:50
od peteres
Řešit dlouhodobé přežívání vleklé krize na úrovni jednoho objektu a jedné rodiny nebo malé skupinky je krátkozraké. Tohle je třeba brát jen jako tu poslední možnost, poslední útočiště, když už selže všechno ostatní, případně s tím počítat v ranné fázi náhle nastalé krize, kdy vládne chaos. Dlouhodobé přežívání je třeba řešit na úrovni větší komunity a na území katastrů více obcí. Je hloupé sedět doma v krytu nebo u střílny a čekat až nějaká skupina, lépe organizovaná, přijde až k vám. Lepší je být součástí větší skupiny, která má na vhodných místech hlídky s možností komunikace na dálku a mobilní skupinky které monitorují celou oblast. A obranu případně řešit včas a mimo místa kde přímo žijete. Bunkry o kterých se tu bavíme taky nefungovaly jako obrana sebe sama, měly chránit vnitřní území republiky, kde žijí lidi.

Bunkr by se dal využít jako sklep na uskladnění brambor, zeleniny a ovoce.