Rodový statek-vyjasnění pojmů.

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Přátelé na internetu jsem prošel mnoho stránek o permakultuře- V PA bratr survivalu. Dávám Vám k dispozici a hlavně k polemice jeden citát, kopii, která mě velice zaujala. Zdroj : http://rodovystatek.cz/ a diskuze.
Posuďte sami:

Rodový statek-chiméra spíše zaklínadlo novodobé PERMAKULTURY
Tohle je autentická definice ze stránek Jaroslava Svobody kopíruji:
Definice rodového statku: Rodový statek je pozemek o rozloze hektar a více, skládající se z mnoha přírodních a užitečných prvků, jako je ekozahrada, sad, louka a les. Je ohraničený volně rostoucími živými ploty z původních druhů keřů, které mohou být v případě potřeby doplněny o další řadu vyšších dřevin fungujících jako větrolamy. Výsadba a pěstování všech plodin je založeno na principech permakultury a přírodních metodách hospodaření. Ovocné stromy se mohou pěstovat pravokořenné, bez řezu a jiné údržby, jejich zdraví a hnojení zajišťuje pestrost vhodně zkombinovaných rostlinných společenstev. S minimem práce je tak možné nejen zásobovat zdravou potravou celou rodinu, která zde trvale žije, ale vzniká i mnoho přebytků na rozdávání, zpracování nebo prodej. Rodovým statkem tedy rozhodně není myšleno žádné velké stavení typu současných a minulých vesnických statků, ani farma na větší chov zvířat. Každá ekofarma může v sobě zahrnovat i rodový statek a každý rodový statek může obsahovat ekozahradu. A každá ekozahrada může obsahovat krásný domeček z přírodních materiálů, plus spoustu dalších prvků, o kterých pojednávají stránky http://www.ekozahrady.com.Konec citace.

Z diskuze :
Definice je myslím celkem jasná, je v ní řečeno, co podle autora je rodový statek a co není myšleno rodovým statkem. Dobrá, můžeme tleskat a můžeme kroutit hlavou, konečně jako kdykoli jindy.
Domnívám se, že hlavní kámen úrazu této definice (tohoto pojetí, této představy, tohoto snu, tohoto ideálu - každý nechť zaškrtne dle vlastního založení) je věta: S minimem práce je tak možné nejen zásobovat zdravou potravou celou rodinu, která zde trvale žije, ale vzniká i mnoho přebytků na rozdávání, zpracování nebo prodej.
A v úvodu je další perla : Rodovýstatek je pozemek o rozloze hektar a více, skládající se z mnoha přírodních a užitečných prvků, jako je ekozahrada, sad, louka a les.
Co je to minimum práce?
Co je to zásobovat?
Co je to potrava?
Co je to celá rodina?
A kde budu mít tu ekozahradu, sady, louky a lesy-na tom hektaru a více ? ?
Co tím chtěl autor říci ?
Ví vůbec pan Jaroslav Svoboda, že na uživení rodiny (4 člené) a to velmi bídně, je potřeba při PA tak min 5-6 ha půdy, a bez dostupných hnojiv i více ? ? ? Nebo počítá, že si pro ta hnojiva dojde do zemědělského zásobování a nebo drogerie ? ?
Tohle není žádné zbytečné slovíčkaření, pokud se takové pojmy nevyjasní, budeme jeden mluvit o voze a druhý o koze a Kocourkovští proti nám budou einsteinové.
Je minimum práce to,.....
že nedělám nic,
nebo to, že dělám, co mě baví,
nebo to, že deset let dělám a zbytek života promedituju
nebo, že se jako mnozí naši prapředci nestrháme nádeničinou už ve čtyřiceti?
Je zásobovat to,.....
že tu uzobneme a tam ochutnáme,
(nebo na oběd půjdeme v práci do závodní kuchyně ? Pozn, Miki)
nebo že tu a tam pošleme tetičce košík ořechů,
nebo že si budeme pěstovat část svého jídelníčku,
a nebo že kromě soli budeme jíst jen a výhradně to, co sklidíme na vlastním pozemku a jinde ne.
Je potrava jen to, co sníme, nebo k tomu máme připočítat náklady i na nádobí, sýpky, sklepy, oheň a jeho potravu?
Mimochodem, co je to větší chov zvířat?
Je celá rodina rodinou vícegenerační,
nebo je to rodina jen elementární,
nebo je to soužití přítele s přítelkyní, přičemž on/ona se po dvou, tří, pěti letech či v jiném intervalu mění (pokud v mém příspěvku bude někdo hledat nějaký osten, to je on ),
nebo je to skupina (parta, společenství, komunita, sekta, banda, oddíl) samostatných lidí, některých spárovaných, některých sigles?

Se Svobodovou definicí můžeme souhlasit/nesouhlasit, může se nám líbit/nelíbit, důležité je, jakým způsobem ji interpretujeme, protože jinak se prostě nikdy nedomluvíme.
Znovu opakuju,
(QNX, už chápu, proč si připadáte jako kolovrátek , že čtenář čte z textu to, co v něm chce najít: v tomto případě především minimum práce ,kdo netouží po pohodičce?,
přebytek produkce kdo by nechtěl být zajištěný?
a krásu a zdraví, krásný domeček z přírodních materiálů - no, nekup to!).


Odstrčíme-li na chviličku své emoce (ducha a intuici) stranou, měla by vyvstat klíčová otázka:
Je tohle možné i jinde než na ostrově Utopia?
Odpověď jistě není pro každého stejná, protože jsme různí, máme různé možnosti atd., ale měli bychom si odpovědět s jasnou a otevřenou hlavou (o srdci nemluvě). Konec kopie.

A teď do mě. Je to na hraně a právě proto otvírám na toto téma diskuzi.
Sám si velmi dobře pamatuji ze svého mládí co práce obnášelo obhospodařit 21 árů (1ar=10x10m=100 m2)
zahrady. Rodina, Tatínek, maminka a tři kluci, 10-15 slepic, 3x ramlice, 2x samec, a v sezóně po připuštění tak 30 králiků, 5 kačen, 5 husí a občas (každý druhý rok) dvě prasátka. Jedno néééé bylo mu smutno, nežralo a bylo hubený.
Miki
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

Permakulture se venuji hodne zde: http://www.permaweb.cz/

Vybudovat vse,aby clovek mohl byt zcela sobestacny je potreba mit hodne velky pozemek a hodne velke mnozstvi penez na zacatek. Ja jdu cestou,ze na pojisteni, poplatky a nakup veci si vydelam normalni praci.Jidlo a bydleni budu mit na pozemku. Pak neni potreba mit tak obrovsky pozemek a nebo mit tak velkou investici. Odhadem,kdyz si spocitam kolik by mne stal tak velky pozemek a vsechno vybaveni,tak by mi urcite stacilo po 6 clenou rodinu na 50 let zivota. Muzeme si to zkusit spocitat.

Nejak mi totiz nevychazi,ze treba 2 lidi rocne zaplati 24 tisic na pojisteni. Pak se platit odpad,dan z pozemku. Tak bud muze pracovat nejakou dobu ve meste a nebo si zkusi vydelat penize pomoci prodeje jidla,ktere ziska ze sveho pozemku. A ted nastava problem ten,ze pak ho musi prodat.Musi mit i techniku,protoze musi vyprodukovat toho hodne. Musi mit i dodavku.Musi mit povoleni,licenci,zivnostecky list a ja nevim co. Pokud bude pestovat pro sebe a rodinu,tak nepotrebuje zadny traktor a zadny jiny stroj.Stroj potrebuje naftu atd. Pripada mi,ze se nabaluji dalsi naklady a pak skonci,ze bude muset vic pracovat nez by si odpracoval par tydnu ve meste.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Maximus »

Myslím si, že 1 - 2 hektary úrodné půdy (jížní Morava) dokáže 3- 5 člennou rodinu docela dobře uživit. Je to opravdu naprosté minimum s maým nožstvím přebytků a nutností utilizovat maximum okolních zdrojů - sběr hub a lesních plodů, pastva koz/- ovcí/husí na obecním či v lese,... a i tak by byl člověk vděčný za každou "brigádu", kde by si něco (peníze, naturálie, služby,..) vydělal bokem.
Zásadní podmínkou je však situace, kdy by člověk nemusel ještě k tomu vydělávat na placení sociálního i zdravotního pojištění a samozřejmě neplatit tu hromadu daní na vše možné :cry: - pak to opravdu možné není :evil: .
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

Maximus: Muzu se te zeptat odkud jsi cerpal tyto informace(osobni zkusenost,z vypraveni,z clanku,z knih,...)?

Mam prave opacne informace,kdy cloveku staci jen rocne cca 60 000kc,aby nemusel vubec nic delat. Kdyz si neplati socialni,tak jen 40 000kc. Pokud si pestuje jidlo a je skoro vegetarian,tak jen 20 000kc. A vydelat si tyhle penize na brigadach,sberem hub neni tak velky problem. V pohode staci jen 1000m2 na osobu. Zacinaji s malym pozemkem,ktery pak muzou v okoli pronajmout dalsi.Za 1ha se plati najem cca 2000kc rocne.Deti je stoji jen cca 5000kc. Maji nasetreno na nekolik let zivota,tak nemuseji brat kzdou praci,ktere se jim naskytene. Urcite je zasadni rozdil,ze ziji poklidny a mirumilovny zivot. Proto beru,ze to neni pro kazdeho,protoze lidi maji na nekterych vecech takovou zavislost,ze zivotni naklady jsou velke.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Fabulous »

Taky jsem za mlada vypomáhal na zahradě. Statkařina je dřina, dřina, dřina, kterou dnes na rozumnou úroveň snižují moderní stroje. V PA době to bude zase ta stejná dřina jako za dob našich babiček...
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od rudde »

2 Sehr:
ty částky mi přijdou hodně nízké. Nežijeme žádným konzumním stylem, ale např. 5 000, Kč na děti za rok, tak to ani náhodou. Určitě , čím starší tím stojí víc. A u mých puberťáků by mi nestačilo 5000 ani na měsíc. A to např. většinu šatů zdědíme . Kroužky, jídelna, průkazky na dopravu, různé školní akce, atd. atd. - stěží bych se vešel do desetinásobku :(

Tímhle šetřením odsoudíš své děti k osudu, který ty sis vybral dobrovolně a to mi nepřijde moc fér.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

rudde píše:
Tímhle šetřením odsoudíš své děti k osudu, který ty sis vybral dobrovolně a to mi nepřijde moc fér.
Urcite bych s tebou souhlasil,kdyby deti presli z normalniho sveta(panelaku) na ten co tu popisuju. Bude to pro ne sok a doslova i muceni. Ja mluvim o detech,kteri se narodili do toho sveta,kteri ziji jejich rodice. Oni jsou nezavisli na vecech.
Oni meli hadrove plenky,nosili je v celte misto kocarku atd. Byli vychovani co nejvic sobestacne.Tak naklady jsou fakt smesne,protoze nemusi platit zdravotni.

Nerikam,ze vsechny tyto deti pak dopadnou v poradku. Nekteri rodice jsou fanatici,kteri uctivaji hodne nejakeho boha a nebo maji strach,ze diteti se stane neco spatneho(zrani,pedofilove,...). Jsou nekteri prisny. Pak z deti vyrustaji chudinky. Nekdy je tezke najit tu stredni cestu. Proto jsem psal,ze to neni pro vsechny.

Nemam svoje deti,ale uz jsem poznal par lidi,kteri vyrostli v takovem prostredi a nezdali se mi nejak divny. Meli sve zajmy,ktere je nic nestali a dokonce oni si uz vydelavali jako deti,kdyz neco chteli. Zas je to vec nazoru,protoze podle nich si pak tech veci vic vazili. Byli stastny,ze muzou doma pomahat a byli radi,ze rodice s nima travili tolik casu. Udavam jen priklady,kdy to vyslo,protoze meli skvele rodice.

Bohuzel se spis setkame s negativnimi zpravy,kdy deti byli drzeny v byte cely zivot a nebo jak sekta vymyla hlavu detem.
O tom,ze jsou tyto deti tyrane svymi spoluzakami atd. Pak lidi jsou presveceny,ze musi udelat cokoliv proto,aby byli jako vetsina deti. Vetsina deti se opici po detech,kteri jsou spratkove.:(

Libi se mi,ze pak si rodice stezuji,ze maji rozmazlene spratky,kteri se zajimaji jen o televizi,pocitac,mobil a vubec nic doma neudelaji. Znaji prirodu jen z televize a jsou liny. Kdyz to slysim a nebo ctu,tak se smeju smichy,protoze obvinuji kazdeho,ale sebe ne.

Pro jistotu to pisu znova: Neni to urcene pro vsechny.

Chci jen pripomenout,ze alespon miliarda deti na svete takto zilo a vyrostli z nich normalni lidi. Pochopitelne oni se narodili jako chudy,tak to neplati.:) U nas urcite uz par tisicu na vesnici v tomto konzumnim statu.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od marish »

Na to se dá říci jen, ožeň se a pořiď si děti...
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

marish píše:Na to se dá říci jen, ožeň se a pořiď si děti...
To nepujde.Pritelkyne by byla proti,abych si sehnal manzelku a poridil deti. :D
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od marish »

No však, tak založte rodinku.
A bude-li se vám "dařit" držet ten ultranízkonákladový život, sociálka vám ty děcka vezme a bude to snad i dobře...
Mám malé děti, splátky a hlavně se snažíme spořit. Přesto pod určitou hranici odmítám jít. Bylo by to asi i kontraproduktivní.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od SaraH »

Add rodový statek.

I když si myslím, že zahradničení není fyzika, aby bylo potřeba definic, z výše uvedené o rodovém statku vyplývá poměrně dobře o co jde. Jestli se toho bude někdo držet přesně a někdo volně, je myslím vcelku jedno. Každý máme jiné startovní podmínky, jiné dovednosti, talent a jinou představu, kam ev. rodový statek dovést. A tak to asi má být.

Trochu zmatku do poměrně jasné definice vnáší překopírovaná část diskuse. Tady je potřeba říct, že J. Svoboda je na optimistické straně spektra, který lidem dodá naděje, že všechno půjde krásně. Takovou vizi, za kterou se dá s chutí vydat.
QNX je zase ryzí pesimista, který na všechno řekne, že to nejde a nikdy nepůjde. A patřičně dramaticky ten zmar a zkázu popíše.

Pravda bude doufám někde uprostřed.

Za mě jako permakulturního a zahrádkářského nováčka, který navíc nemá vůbec talent, spíš motivuje cesta J. Svobody, a QNX mě udržuje při zemi. Díky knize JS se do zahradničení pouštím s radostí a díky QNX si uvědomuji, že cesta bude dlouhá a plná omylů a pokusů.

Pokud bych ale názory QNX brala jako stěžejní, musela bych si to při představě PA, rovnou hodit.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

Marish: Prosim muzes mi ukazat,kde pisu,ze bych udrzoval ultranízkonákladový život ditete ? Nemuzu to najit. Mozna jen si spatne precetl a misto udavaneho prikladu bral,ze takto vychovavam dite.Chtel jsem vyvratit tvrzeni,ze nejde prezit v pohode na nejakem statku. Tak prosim ukaz mit to.dik
Nechme toho.

Pokud socialka nevezme dite,kde sve deti tyraji nebo rodice jsou alkoholici a nebo je jim jedno,ze neposilaji deti do skoly,tak tezko vezme deti rodine,ktere vychovava sve deti,ktere nestradaji fyzicky a nebo psychicky.


Podle kalkulacky ma rodic pravo na 500kc mesicne od statu http://www.penize.cz/kalkulacky/pridavk ... idavkydite . Tak rocne muze dostat rodic 6000kc na dite. Jen dodatek: neberu na dite zadne penize(aby zas nedoslo k omylu..:D)

Chtel jsem jen ukazat,ze clovek dokaze zit s minimem v pohode a nikdo nestrada. Vetsina lidi na svete patri do skupiny zebraku a tak by museli byt plne detske domovy.

Pro nekoho je tyrani deti,kdyz se jim nekupuje denne sladkosti a pro nekoho,ze necha cely den sedet u televize. To uz patri do debaty jak vychovavat dite.:D
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Terminated Account »

AD výchova dětí. Jde o to dát dětem především na výběr a nabídnout alternativu. Přistupovat k nim jako k partnerům s respektem. Přičemž je nutné stanovit jasná pravidla, kteří všichni rodinní příslušníci respektují. Zní jednoduše, ale hůře se dodržuje.

Největší svinstvo je podle mě pokud rodiče nedovolí dětem ve své vlastní omezenosti překročit jejich stín, nebo naopak kladou na své děti přehnané cíle, jako kompenzaci za své neúspěchy.
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Jirka »

Teď nechci hodit všechny "permakulturisty" do jednoho pytle, ale spíše si skutečně myslím, že většina z nich žije jen ze "snů a představ, jaké by to bylo kdyby jednou ...".

Co jsem poznal, tak když už pak skutečně někteří hospodařili, bylo to jen "tam si něco utrhnout, tam to k dochucení polévky či k udělání čaje".

Ale hlavně, proč píši. Uvedu konkrétní příklad:

Měl jsem souseda, který chodil na různá školení a semináře permakultury a na svém malém pozemku neměl nic! Když jsem například ořezával ovocné stromy, říká mi přes plot, proč to dělám, že těm stromům ubližuji a dal mi přednášku o permakultuře...

Vůbec neměl představu o tom, že jabloně prořezávám, aby se nevyplodila, aby jablka dozrála a zbytečně nadměrně neopadávala, že se sesazuje koruna, aby se strom omladil ...

Tomu se říká střet teorie s praxí.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

Jirka píše: Tomu se říká střet teorie s praxí.
Souhlas. Staci vyuzit poznatky z teto doby a praxi nasich predku, a pak vyhrano. Mame diky novym druhum a slechteni sanci ziskat vetsi urodu nez predkove.

Ohledne permakulture nemam zatim dsöst velky prehled,ale zatim jsem presvecen,ze je to velice nakladny konicek.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od marish »

Sehr píše:Marish: Prosim muzes mi ukazat,kde pisu,ze bych udrzoval ultranízkonákladový život ditete ? Nemuzu to najit. Mozna jen si spatne precetl a misto udavaneho prikladu bral,ze takto vychovavam dite.Chtel jsem vyvratit tvrzeni,ze nejde prezit v pohode na nejakem statku. Tak prosim ukaz mit to.dik
Nechme toho.
Asi sem četl mezi řádky ;) nic ve zlém.
Ale když čtu, že člověku stačí 20 000,- až 60 000,- na rok, děti stojí 5 000,- je to pro mě už hodně alternativní způsob života. Peníze zdaleka neznamenají všechno, ale dělat ze svých dětí outsidery vyčleněné z kolektivu hned od začátku, to se mi taky nelíbí.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

marish píše: dělat ze svých dětí outsidery vyčleněné z kolektivu hned od začátku, to se mi taky nelíbí.
Kazdy mame svuj pohled co je outsider. I bohate dite je nekdy totalni outsider,protoze je treba tlusty. Levy na telak a nebo treba ma spatne vlasy. Kolektiv dela z jedince to co se mu hodi. Pokud bych mel dite,tak bych se snazil,aby bylo co nejvic rozumove nezavisle. Vim,ze se s timto nazorem neschodneme,protoze tim dite prijde o detstvi a vycleni se z kolektivu. Moje pritelkyne ma dite a je jeji pokusny kralik,tak zkusi,aby byl rozumove nezavisly. Dam za 16 let vedet jestli se z nej stal psychopat a nebo uspesny clovek.:)


Pokud mi nekdo rekne,ze nedokaze sam vyjit treba s150 tisici. Tak mu dam ten priklad. Hodne lidi si stezuje,ze nevystaci s vyplatou a ziji jako zebraci,tak pokud mne nekdo zacne tohle rikat,tak mu reknu ten priklad,ze clovek muze zit pekne jen se 60 tisici rocne na osobu(pokud tedy za cca 80 000kc koupi predtim domek s pozemkem). Snazim se,aby lidi zmenili svuj styl zivota. Prace je super,ale pokud mu nevydela dost,aby se uzivil,tak at si najde jinou a nebo zmeni svuj styl zivota. Diky hodne prace lide casto onemocny nejakou fyzickou a nebo psychickou nemoci,zanedbavaji svou rodinu,ale sve deti.
Jak jsem napsal,tak to neni pro kazdeho. Lidi hledaji alternativni styl az se jim neco stane(zdavotne,financne atd).Pak to je dost bolestive a tezke. :cry:
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Tak jak koukám tak jsem "píchnul do vosího hnízda". Tady to teda vře..... Jenom prosím, pokud možno fakta a vlastní zkušenosti.
Ještě k těm naším 2 100 m2 zahrady a zvířectvu. V 15 letech, jsem musel umět zabít slepici, opařit, oškubat peří, vykuchat a opálit Rudým právem chloupky (pro ty mladší, velmi levný plátek bývalé KSČ). U králika totéž, pouze to opaření a opálení tam nebylo. Ale běda.... když jsem při stahování prořízl kůži, ta se napínala a sušila na odevzdání kůžičkáři. Dodnes si pamatuji, že velká byla za 3,-kč a taková normální za 2,-kč. Proříznutá byla na vyhození tu nikdo nechtěl, tak šla na hnůj a já dostal od tatínka pár facek.

Dokážete si vůbec představit dnes dát 14-15 letému synovi FACKU... Asi těžko.... Podle toho co vidím okolo sebe tak by vám ji nejspíš v 50% případů vrátil. A o tom, že by dokázal připravit slepici a králika na pekáč ? ? Vždyť ani neumějí vzít pořádně do ruky nůž. Jóóó takovej PLEJSTEJŠN a PC to jóóó. Mačkat tlačítka to jim jde ale manuální zručnost je pr**li.

Pánové dokážete si např. představit, že vaše dítě přijde ve svých 14 nebo 15 letech za Vámi a
chce koupit nové kolo.... teda pokud nedostalo již supermoderní za 20 táců ve 12 letech....
A vy mu odpovíte tím, co řekl můj tatínek nám třem klukům na stejné přání ? ? Mě bylo 15 a půl, bráchovi 14 a nejmladšímu málo přes 12 let. Tatínek se tenkrát zamyslel a po chvíli pronesl..... No teď nemáme s maminkou na to peníze ale když si na ně z polovičky vyděláte tak vám druhou polovinu doplatíme. Taťka byl vůbec podnikavej tvor, takže na otázku jak, zněla prostá odpověd, budete pěstovat a prodávat gladioly. Na zahradě se již v jeho péči vyskytovalo pár záhonků, takže jsme byli v obraze. Jen nám nebyla jasná pořád ta technologie. Po večeři následovala podrobná rozprava.
Pěstování začalo tím, že nás vzbudil ve 4,30 hod ráno a poslal na trhy, které byly v té době v prostoru dnes 4 proudé silnice u tzv. Tyršových sadů. Tenkrát tam bylo pouze prostranství se stánky a tržnice, žádná silnice a už vůbec ne 4 proudá. Tak tam jsme okukovali v 5-6 hod. ráno jak trhovci dávájí na stolky zboží. Nás zajímaly hlavně gladióly,
tehdy se jim říkalo též mečíky. Hlavně ceny květů, ceny cibulek, jaká velikost a za kolik se prodává.
No žádná sláva. Květ se 4 rozvitými poupaty bez kazu a svěží byl za 4,- kč. Takový střed, ale podle nás ještě
kvalitní, již klesl na 2-3,-kč. Cibulka průměru 4-5 cm, která zaručeně vykvete po zasazení, tak za 5-8,-kč.
Brut (malé cibulky) tak po koruně, 50 haléřích. Mě začal okamžitě šrotovat kompjůtr v hlavě a spočítal jsem si,
že tak nejdříve za dva roky a to se štěstím, vyděláme těch 1500 kč, které jsme na kola potřebovali.
Skoro jsem začal litovat, že jsem dal souhlas s tím vyděláváním peněz. Kolo Favorit provedení "cestovní" s brašnami a specielním úzkým nosičem s řemínky na upevnění, stálo každé 1 000,-kč. V době kdy normální mzda byla tak
mezi 1500-2 000,-kč. Tatínek inženýr chemie a ve funkci ved. provozu v Synthesia Semtím v té době vydělával pokud se nepletu 2600-2800,-kč. Začal horor.....Od doby kdy jsme tatínkovi na to kývli jsme nedělali nic jiného než gladioly (teda ne, že bychom se nestarali dále o zvířectvo). Tatínek ve spolku zahrádkářů rozhlásil, že koupí větší množství cibulek gladiólů....a na podzim chodily (cibule) jak zjednané, cena víc než příznivá, ono je něco jiného cena na trhu pro paďoury a něco jiného když je to přítel zahrádkář. Takže v té době již zryté a upravené záhony na ploše více než 4x tak velké než doposud, začaly zabydlovat cibulky gladiólů. Nebylo to zas tak jednoduché ony se musely před zasazením ještě namořit proti houbovým chorobám. Takže celé prázdniny..... kamarádi jeli k vodě na splav do Mětic.....mi měli ohnuté hřbety nad záhony. Přes podzim a zimu jsme si odpočinuli ale na jaře zase plevel, zalejvání a zase plevel. Květen, červen, večer nařezat dva tři kýble květů, porosit je vodou a dát do sklepa. Ráno vstát ve 4 hod. kýble s květama dát na dvoukolák, zapřáhnout za plečku (název pro kolo, které jsme si sestavili ze starých kol ze šrotáku v Černé za Bory) a hurá na trhy. V 5-5,30 hod. už byly květy na pultě. Jirka měl za úkol projít rychle stánky a zjistit situaci s cenami a kdo tam všechno byl a jaká bude teda konkurence. Já s Mírou jsme zatím aranžovali květy. V 5,30 hodin tam již byly první zákaznice. V 6,15 hod. byla první sleva 50 haléřů na kus. A 6,45 hod. se balilo, zbytky se dávali za 2,-kč kus a nebo si pro ně chodili ti trhovci co tam mohli být déle. Domů se nevozilo nic, trhy byly ve středu v sobotu a neděli, do té doby byly zvadlé. Potom následovala snídaně v "mlíčňáku"(slengový výraz pro mléčné lahůdky) na Třídě míru. A v 7 nejpozději v 7,10 jsme museli být doma, já jsem čapnul aktovku a utíkal na trolejbus a jel do učňáku a bráchové do školy. No za ten první rok jsme vydělali cca 600,-kč, na podzim prodejem cibulek asi 200,- kč. Tatínek prohlásil na vánoce, že v létě budou kola, na naši námitku, že nebude ještě dost peněz řekl, že mu bude stačit když vyděláme 1000,-kč......Můj nejkrásnější dárek k vánocům. Příští rok na jaře, když nám zase rozkvetly gladióly, tak vzhledem k tomu, že dělal na směny tak s námi za odměnu začal jezdil na trhy a prodával i v době kdy jsme již museli sypat do školy. V létě o prázdninách nám oznámil, že si můžeme dojet pro kola do Poděbrad. (v Pardubicích nebyly, pouze v Poděbradech přes protekci u strejdy, dělal tam ředitele v zemědělském sdružení). Takže tam vlakem a nazpátek již na nových kolech. Do Pardubic jsme těch 60 km zvládli za 3 hod......Já jsem měl zelené brácha Míra modré a Jirka červené.... A věřte mě mám ho dodneška..... No sice se na něm nejelo možná 10 let, ale napumpovat a vyjet na něm by ještě dnes šlo. Dokonce bych někde našel i ty brašny na nosič..... Dneska by Vás vaše ratolest poslala do.... raz dva tři.
Tak takhle jsme žili ....a mohu Vám říct, že jsem měl nejkrásnější dětství....lepší si nedovedu představit.
Miki
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Sehr »

miki píše:Zdravím.
Tak jak koukám tak jsem "píchnul do vosího hnízda". Tady to teda vře..... Jenom prosím, pokud možno fakta a vlastní zkušenosti.
Nemam pocit,ze by tu vrelo.

K tem faktum a zkusenostem. To bude velky problem,protoze skoro vsichni,kteri se rozhodli zit alternativni zivot a ziji ho,tak tady nejsou. Jsou to vetsinou skoro vegetariani,kteri jsou pacifisti. Tak na rozpadu se tezko najdou. Pak jsou zvelke casti sobestacny,tak taky mala sance,ze tu bude nekdo takovy(vyuziva hodne prirodu). Dalsi problem je,ze vetsina nema internet a nebo chodi treba obcas k sousedovi a nebo do knihovny,tak jsou tezko sehnani pres net. Z zvlastni zkusenosti mi trva dlouho nez mi odpovi clovek na muj dotaznik. Vetsinou chodi jen jednou za 3 tydny si zkotrolovat email.
Oni zas nepotrebuji internet,protoze vsechny informace ziskali praxi a maji svou komunitu.Proto vic zkusenych lidi sezenes treba na permaweb.cz .

Muzu jen citovat jen fakta a zkusenosti lidi z vyplnenych dotazniku. Tak mam smulu.

Kdyz jsem psal,ze deti nic moc nestoji,tak priklad je tvoje detstvi. Pro nekoho nocni mura a pro nekoho krasne detstvi.
Staci jen naslouchat detem co chteji.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Rodový statek-vyjasnění pojmů.

Příspěvek od Leon Chamel »

Mám za to, bez zdroje dalších příjmů to asi nepůjde, při vší úctě si nemyslím, že by mohlli sebeskromnější zemědělci skutečně vyžít s takhle nízkým rozpočtem. Každý dospělý člen rodiny musí, ať chce nebo ne, zaplatit eráru přes 13.000 ročně jen za povinné zdravotní pojištění + poplatek za odpad, nemá-li o tu svou střechu nad hlavou rychle přijít. A to je samozřejmě jen začátek, zadarmo není ani energie, doprava atd. atd. Pěstování a chov v jakékoli podobě vyžaduje také počáteční i průběžné investice, ono se to nezdá, a výsledek je přesto velmi nejistý, závislý na rozmarech přírody. A praktické zkušenosti s permakulturou v reálných středoevropských podmínkách intenzivní zemědělskou výrobou vymrskané půdy? No, jak to říci... Řekněme třeba, že výsledky ani řádově neodpovídají kráse a ušlechtilosti celé této myšlenky :chuckle
Odpovědět