Fanatismus v komunitě

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Fanatismus v komunitě

Příspěvek od Sehr »

Jediny duvod co mne zatim brani vybudovat osadu je strach z fanatismu. Bohuzel neznam ani jediny priklad,kdy by fanatismus neovladl osadu. Nedokazu prijit na to jak zajistit,aby i v me osade se casem neobjevil tento problem.

Kdyz se sejde skupinka stejne uvazujici,tak je otazka casu nez se navzajem zacnou hecovat a utvrzovat,ze nektere veci delaji spravne a ostatni to delaji spatne. Rekl bych,ze jeto to zaklad sekty.Nekdy skupina zajde tak daleko,ze delaji az zverstva. Preprogramovat takove cloveka je pak az nemozne.Pro neho je fanatismus az droga bez ktere nemuze zit a pry je schopen se i zabit...

Pokud jedinec je sam,tak zvladne bojovat proti okolnimu fanatismu tim,ze se setkava s jinymi lidmi,kteri maji jiny nazory a premysli dukladne o vsem.Pokud je clovek dlouho v kolektivu,tak se da ric,ze se zacne opicit a casto se necha strhnout nazory skupinou.

Jak zabranit fanatismu v osade a jak jako jedinec dokazat celit skupine fanatiku?
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Fjord »

Musíš být moudřejší a chytřejší než oni a být dobrým psychologem s přirozenou autoritou :mrgreen:
Násilím a donucováním ničeho se nedosáhne-nejlíp je asi jít vlastním příkladem a nedělat si o lidech iluze-natož po nich něco chtít :rofl Pak nebudeš zklamaný.

p.s je to myšleno samozřejmě s nadsázkou. Nikdo se dobrým šéfem nestane přes noc-každý se to učí postupně. Ale někdo má k tomu vlohy víc, někdo míň. Řekla bych, že dobří šéfové by měli mít chut´druhým naslouchat, měli by umět i prohrát a pak přiznat chybu a hlavně být srovnaný, a nenechat se příliš ovliňovat názory jiných lidí, myslím ve smyslu lability. A dalším rysem by měla být ochota pochválit svůj tým - pak se podřízení přetrhnou-protože to bude mít smysl, že to nedělají zbytečně. Je tam hodně důležitý vytvořit pohodovou atmosféru, kam se zaměstnanec rád vrací. To taky pak přitahuje dobré zakázky, zaměsntanci nebudou tak nemocní, atd..A v těch výrobcích pak taky bude dobrá energie, a lidi si to koupí raději, než stresovaný výrobky od dělníků, co se tím sotva uživí. Zvlášt v potravinách je to znát.

p.s.s a fanatismus-s tím nic neuděláš-je to znak nevyrovnaných jedinců, kteří to bud´časem pochopí-přes někoho, že tudy cesta nevede, nebo nepochopí a pujdou pak jinudy.
Naposledy upravil(a) Fjord dne 29.02.2012 0:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

Priklad ze zivota: Myslel jsem,ze kamos je silny a chytry.Zacal chodit na strelnici a bohuzel tam jsou casto posahanci,kteri ziji jen pro zbrane. Netrvalo dlouho a propadnul jim a basnil jak je nebezpecne zit kolem sebe.Jak tu jsou skupiny lidi,kteri by nemeli zit atd. Protoze jsme nepritakvali,tak se prestal s nami bavit.

Nikdy jsem si nevsimnul,ze by byl rasista.Delal jsi ZP jen kvuli zabave. Pokud on tak snadno podlehnul fanatismu,tak mam obavu,abych postupne nepodlehl i ja. Prikrade se potaji a ani si to nevsimnu.Vetsinou fanatismus nejde cestou nasili,ale spis nenapadnou cestou.

Moudrejsi snad budu,ale chytrejsi tezko.:)

Nedelam si iluzi o lidech,proto mne trapi prave fanatismus,ktery se da ocekavat.

Chci zalozit osadu,ale chci,aby to bezelo skoro samo.Byt sefem osady znamena,ze te nikdo nema rad a same starosti,ktere budu muset resit.:( Bud ti nekdo zavidi a nebo si mysli,ze jsi zkorumpovany,protoze v jeho veci nejsi tak rychli jako v jinych.
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od siegfried »

Chtelo by to asi konkretneji specifikovat, co mas tim fanatismem na mysli... Neco jako treba ve filmu Mlha, jak tam ta poblaznena krestanska "kazatelka" zmagori dav, ze musej nekoho obetovat, aby odvratili katastrofu, nebo potrestali toho, kdo prej muze za to, ze je buh tresta, nebo jak to tam bylo? :) Tezko rict, no. Pri sledovani toho filmu, kde to k tomuhle spelo velmi rychle jsem si "silacky" rikal, ze to chtelo tu zenskou ihned fyzicky zlikvidovat uz na zacatku,a le v realnym zivote bych asi takovej drsnak nebyl :)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od goral »

Kazdou komunitu ovlada jisty druh fanatismu. I tvuj ideal, zýe vsichni budou slunickovi a nerasisticti je jistym druhem fanatismu. Podle me je spis dulezity dat se dohromady s podobne smyslejici fanatiky :twisted:
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

Myslim postupne. Treba prijdou s nazorem,ze jen oni maji pravo prezit a tak vsechny kdo se objevi po PA zabijou.Ze jsou nadrazenejsi. Myslim,ze tohodle se nejvic bojim. V USA to tak podle informaci vypada.
Mozna ,ze vsechny osady zacinali taky jen,aby prezili,ale postupne se stali z nich fanatici co by zabijeli cizince.

Ze se musi obetovat panna,aby uroda byla dobra..:)

V CR neni tolik verici,tak bude spis zalozena osada na ateistech,tak se nebojim sekty.Maximalne po PA,kdy lidi zacnou verit na boha a nebo se budou modlit k Atomovce.:)
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od siegfried »

Sehr: no ona sekta myslim si vubec nemusi mit explicitne nabozenskou podobu... "zbozstit" se da ledacos a myslim, ze kdyz je clovek "neverici", nedela ho to nijak immunim vuci sektam... to budou asi nejaky hluboce zakoreneny veci v lidsky mysli a nekdo podleha snaz, nekdo hur... mozna by pomohly nejaky priklady z minulosti? Balkan?
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

goral píše:Kazdou komunitu ovlada jisty druh fanatismu. I tvuj ideal, zýe vsichni budou slunickovi a nerasisticti je jistym druhem fanatismu. ...
To se mi libi,ale casem zas budou moc slunickovi neboli extremisti miru.:(
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

siegfried píše:... ze kdyz je clovek "neverici", nedela ho to nijak immunim vuci sektam...
Vim,ze clovek se da snadno ovladnout. Staci jen se podivat jak lidi kupuji veci v akci. Aniz by premysleli,ze se jim to celkove nevyplati,tak kupuji. Neni to sekta,ale lidi se chovaji jako ovecky.

Nemuzu prijit na zadne pojistky,ktere by zabrali lidem chovat fanaticky. Budu muset mit asi zbaleny batoh,kdyby se pomatli.:(
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od MRAK »

Nejhorší smrt, je z vyplašení.

Zřejmě nejsi moc vůdčí typ, když neustále o sobě pochybuješ.
Pokud chceš komunitě šéfovat, a nebude se ti líbit, kam se to hrne, budeš prostě muset ty nejsluníčkovatější nakopat do řiti a dát jim najevo, kolik sluníčka ve své osadě/komunitě chceš strpět.
A buď máš koule na to, abys to ukočíroval, nebo sklapneš paty a budeš poslouchat jinýho šéfa.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

MRAK píše: Zřejmě nejsi moc vůdčí typ, když neustále o sobě pochybuješ.
Osadu si delam,abych mel lehky zivot a ne praci na plny uvazek. Bylo by zbytecne zakladat tohle vlakno,kdybych chtel byt diktator. A vetsinou vime jak dopada diktator. Diktator uz je sam o sobe fanatik,ktery nuti ostatni prijimat jeho fanaticke nazory za sve.

Sobe si neduveruji,protoze vim jak se da snadno propadnout nejake iluzi. Pry to trva jen 2 mesice preprogramovat cloveka.

Zajima mne jestli nekdo resil uz ty pojistky,ktere zabrani tomu fanatismu. Nebo pocitate jen s diktatorskym rezimem?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od MRAK »

Proč hned diktátor?

Dobrý šéf nemusí být diktátor.

A ty pohutky, proč chceš zakládat osadu - chceš mít lehký život? To moc nechápu.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od MRAK »

Sehr píše:
Zajima mne jestli nekdo resil uz ty pojistky,ktere zabrani tomu fanatismu. Nebo pocitate jen s diktatorskym rezimem?

Nejlepší pojistka, je správná motivace.
S jakoukoliv skupinou lidí, budeš mít úspěch, když je budeš správně motivovat.
Ale musíš dobře odhadnout, co jim nabídneš ;)
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

MRAK píše:Proč hned diktátor?

Dobrý šéf nemusí být diktátor.

A ty pohutky, proč chceš zakládat osadu - chceš mít lehký život? To moc nechápu.
Kdyz nekomu neco prikazes,aby to udelal,tak pro nej nejsi dobry sef,ale jen diktator. Casem se z dobreho sefa stava diktator. Beru,ze jsem obklopen lidmi,kteri si jen stezuji na sveho sefa a nikdo nerekne,ze je dobry.Tak proto te nazor.:)

Kdyz clovek zije v osade,tak nemusi kupovat jidlo,platit najemne a vse co si dokaze poridit a udelat.
Praci na zahrade beru jako posilku,protoze kdyz chci tak tam pracuji a do niceho se nenutim a telo se zapoti.:)
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

MRAK píše:
Ale musíš dobře odhadnout, co jim nabídneš ;)
Nechces mi dat typ? ;)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od MRAK »

Sehr píše:
MRAK píše:
Kdyz nekomu neco prikazes,aby to udelal,tak pro nej nejsi dobry sef,ale jen diktator. Casem se z dobreho sefa stava diktator. Beru,ze jsem obklopen lidmi,kteri si jen stezuji na sveho sefa a nikdo nerekne,ze je dobry.Tak proto te nazor.:)

)
Mno, vidím že máš dost zvláštní pohled na svět.
V podstatě je mi tě trochu líto: na dobrýho šéfa jsi nenarazil, a sám jím (zatím) být neumíš.

Dobrý šéf je právě proto dobrý, že se z něj diktátor stát nemusí ;)

Ale to už jsem trochu odbočil, takže ti přeju hodně štěstí, a nebudu ti dál plevelit vlákno.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od MRAK »

Sehr píše:
MRAK píše:
Ale musíš dobře odhadnout, co jim nabídneš ;)
Nechces mi dat typ? ;)
Tak poslední příspěvek
Každej přece chce něco jiného.
A o tom právě dobrej šéf je, umí to odhadnout.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

MRAK píše:
V podstatě je mi tě trochu líto: na dobrýho šéfa jsi nenarazil, a sám jím (zatím) být neumíš.
Nemusi.Pokud si vzpominam,tak jsem nikdy zadneho sefa nemel. :)

Dobreho sefa dela jen dobry tym. Pokud tedy najdu dobre lidi,tak budu dobry sef. To se mi zda trosku nerealne,ale dejme tomu.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

K puvodnimu tematu: Byl jsem varovan od cloveka,ktery zil v osade. Odesel prave kvuli silnemu fanatismu. Byl to,ze z normalni technicky vybavene osady se stale osadou pred technickou.Dokonce zacli odmitat doktory.Zbytecne tak riskovali zivot. Vzdy nekdo prisel s napadem a ostatnim se to zalibilo a pak uz u toho zustali a zacli to brat jako zakon. A

Ostatni body jsem uz splnil,ale tento posledni nemuzu nejak vyresit. Necham si nove poznatky v tomto vlakne projit hlavou tyden a uvidim jestli prijdu s necim novem.Diky za prispevky



Nehodlam zakladat osadu nekde v Kanade,ale v CR. A tak vetsina bude dojizdet do prace atd. Pocitam,ze tim nastup fanatismu se snizi. Hacek je,ze pokud clovek prijde z prace,tak moc chut jit a pracovat na svem pozemku nebude chtit a tak dobry sef mu budu muset muset a zas muset zopakovat,ze to ma udelat. Necham dobreho sefa spat,protoze mi vyhazi,ze se z nej stane casem otravny sef a nakonec diktator.:) Kdo by se pak hnal do sefovani.
Jojo
Příspěvky: 26
Registrován: 24.02.2012 0:54

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Jojo »

V podstatě je člověk trochu chytřejší zvířátko.Takže pokud by životní situace směřovala k jednodušším podmínkám ,tak si myslím,že by se stejně nakonec projevila hierarchie podobná,jaká se vyskytuje u opičích tlup,akorát na vyspělejším levlu.Jsou určité vzorce chování,které jsou hodně podobné primátům a v krizové situaci se to stejně projeví,ať chceme ,či ne.
Odpovědět